Προς το περιεχόμενο

Bass preamp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω την αληθεια,ξεκηνησα το topic ξενερομενος απο παρομοια topic σε ξενα φορουμ οπου πιο πολυ ασχολουνταν με μελισσακια και λουλουδακια,παρα με αυτο που ρωτουσα,χωρια που πριν περιπου 2 χρονια στμπλιρωσα την φορμα εγραφης με αλλλο nickname και ποτε δεν ηρθε το mail ωστε να ολοκληρωθει η εγραφη,nickname που εχω σε ολα τα φορουμ,και με αυτο ηρθε σε δευτερολεπτα,και σπαστικα με την ολη φαση.

Να κανω μια ερωτηση ξανα...

Εαν ειχα fearfull 15/6

db technologies1004mpa

40"scale μπασο

και εψαχνα πιο σοβαρη προενυσχιση απο το eden wtdi,θα μου πρωτινατε κατι αλλο; (περαν του να φερθω σαν 28χρονος)

 

ΥΓ.δεν παιζω ρεγκε,τον ηχο που θελω να πλησιασω τον ακουσα σε ρεγκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το Sadowsky, που σου ανέφερα στην αρχή, το πουλάει κάποιος από Θεσ/νίκη (αν κατάλαβα καλά,  είσαι Θεσσαλονικιός).

 

Στείλτου ένα μνμ, για να το δοκιμάσεις και να παίρνεις, σιγά σιγά, μια ιδέα.

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=269456

 

(δεν έχω σχέση με τον πωλητή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω αρχηγε.Απο Πτολεμαιδα ειμαι,πριν ανεφερα την Θεσσαλονικη μιας και ειναι μια ωρα μακρια.Αν με βολεψει θα περασω να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωριστε και η φωτο...δεν φαινετε καθαρα,αλλα κατι διακρινετε απο το scale του μπασου και η 15/6 διπλα.

Γιαυτο ελεγα οτι απο προενυσχιση κουτσενει η ομαδα,ολα τα αλλα ειναι μια χαρα...

IMG_20160304_000359.thumb.jpg.897417f897913ebf44f62769bb32363d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ειχα fearfull 15/6

db technologies1004mpa

40"scale μπασο

και εψαχνα πιο σοβαρη προενυσχιση απο το eden wtdi,θα μου πρωτινατε κατι αλλο;

α) To μπάσο σου δεν είναι Yamaha Attitude αλλά απλώς έχει τους ίδιους μαγνήτες

β) Η καμπίνα σου είναι fearFul και "open architecture" (αν είναι η 15/6) οπότε και δεν καταλαβαίνω γιατί η μυστικοπάθεια. Αν είναι η F112 (που είναι "κρυφά" σχέδια) πάλι δεν υπάρχει λόγος εμπιστευτικότητας.

γ) O amp που λες είναι καλός (σοβαρή -αν και Ιταλική  ;D -εταιρεία) αλλά μάλλον λίγος αν δεν έχει δυνατότητα bridge

δ) Αυτό που ψάχνεις είναι περισσότερο για στουντιακή δουλειά παρά για live στην ελληνική πραγματικότητα.

ε) Λίνκ πως να το πετύχεις, σου έδωσα και δεν ξέρω αν το κοίταξες.

στ) Προτάσεις προενισχυτών σου έδωσα. Δεν ξέρω αν τις είδες. Αν θέλεις κάτι φθηνό ή να σου πούμε "eden ή BBE" πες το από την αρχή να τελειώνουμε.

ζ) Τα μέτρια octaver δεν διαχειρίζονται καλά τις αρμονικές και μπερδεύονται (και σου βγάζουν τον "digital" ήχο. Τα ΚΑΛΑ (με τις σωστές ρυθμίσεις) δεν το παθαίνουν.

η) KANE έστω προσπάθεια να προσέξεις λίγο την ορθογραφία σου (υπάρχουν και αυτόματες διορθώσεις στον browser). Βγάζει μάτια και κουράζει.

 

Αφτά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπασο ειναι ρεπλικα,αρα φυσικα και δεν θα ειναι yamaha,ομως εχει ιδια κατασκευη(neck μεχρι πισω απο τον neck μαγνητη,stereo wiring με push/pull LPF κτλ)και ειναι modified δηλαδη αλλο scale,αλλο ξυλο σε ταστιερα,δεν εχει σκαμενα ταστα κτλ.

Γενικα δεν θα κατσω να εξυγησω γιατι ειναι ετσι,αλλα ξεφτιλιζει πολλα fanned μπασα γιατι ειναι 40αρι(που οπως αναφερθικε πιο πριν το scale μετραει πολυ) οποτε τον piano like "καθαρο" ηχο τον βγαζει με την .175 και εχω δοκιμασει και .254(6χιλιοστα) δηλαδη C0# αλλα εκει δυσκολευει λιγο η κατασταση.Ομως με περισοτερα βατ και καμπινες θα εβγαινε και αυτη.Ο ενυσχητης φυσικα και bridgαρει και βγαζει 1000 στα 8Ω ενω η καμπινα θελει 800.Μην ξεχναμε μια συχνα αναφερωμενη προταση "nothing can beat headroom"

Σορυ που προσπαθω να αποφευγω τυχον ποζεριλικια να εχω αυτο και το πηρα τοσο και ιδο εχει ο ταδε κτλ,ειπα απο την αρχη οτι το rig ειναι κομπλε απο ολες τις πλευρες εκτως απο μια. ,χωρις να νοιωσω την αναγκη να επεκταθω προς τα εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με το μπάσσο πάντως, μ'έναν mudbucker κι έναν p δεν θα βγάλεις και τον πιο ευκρινή ήχο είναι η αλήθεια. Ανεξαρτήτως κλίμακας. Αλήθεια, από χορδές πως την βγάζεις; Μόνο τις circle K ξέρω.

 

Θα'θελα πολύ ν'ακούσω κανα sample ή κανένα βίντεο αν έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω και circle K (Kalium strings πλεων) αλλα για το οικομικο κυριως,βρικα προμηθευτη απο Αγγλια

http://www.newtonestrings.com/

ο οποιος μου φτιαχνει χορδες μεχρι .180 με πολυ μεγαλη διαφορα στην τιμη (ενα 30αρι θες μονο για μεταφωρικα για τις kalium οποτε..) αλλα εχω βρει και αλλους απο την περα μερια του ατλαντικου που μπορουν να φτιαξουν μεχρι και .412 (B000 λεει,και την εκανε για εναν Ινδο που κανει κατι σαν φυσιοθεραπιες με συχνοτιτες)

Τωρα για την ευκρινια,σιγουρα οταν παιζεις τοσο χαμηλα,δεν μπορεις να την εχεις,απλα το θεμα ειναι να μην ειναι τερμα λασπη ο ηχος.Και οι Ε,Α σε σχεση με 34αρι εχουν μεγαλη διαφορα.Πιο "γεματος" ηχος.

Tωρα για sample θα ανεβασω καποια στιγμη κατι,απλα δεν ξερω ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

x-minor,ωριστε το samplακι που σου χροσταω.Απλα επειδη δεν το εχω με την ηχογραφηση,ειναι υπερβολικα πολυ χαμηλη η ενταση.Το εγραψα καρφι το μπασο σε μια lexicon alpha και ενω σχεδον peakαρε μου βγηκε χωρις ενταση.

Ειναι 15 ημιτονια κατω το κουρδισμα,δηλαδη G0# F0# LB E με χορδες .254 .185 .140 .105

Detune.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχεδον peakαρε και μου βγηκε χωρις ενταση.

Αναμενομενο.

 

Ειναι 15 ημιτονια κατω το κουρδισμα,δηλαδη G0# F0# LB E με χορδες .254 .185 .140 .105

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν θες αυτο που ακουσα στο δειγμα σου...

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου