Προς το περιεχόμενο

Bass preamp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι σιγουρος οτι δεν ακουσες οτι ακουγα ενω εγραφα  ;D

Η .254 δεν βγαινει και τοσο καλη γιατι θελει καλο sub για να βγει(τουλαχιστον με τον marshall που την εχω χρεισημοποιησει αρκετα,με την fearful ακουγετε πολυ καλυτερα),αλλα ολες οι αλλες ναι μου αρεσουν οταν παιζω,και οπως ειπα,καμια σχεση με αυτο που ακουσες.και εγω που το βαζω και το ακουω,βλεπω την διαφορα.Ισως μεσα στο Πασχα να μπω να γραψω σε στουντιο με εναν ντραμερ και εναν ακομα μπασιστα,και αν την εχω φορεμενη την .254 θα κανω ενα δειγμα παλι να δω πως θα ακουγετε.Το δειγμα εδω παλι κλιπαρει λιγο γιατι το ενισχυσα με το audacity πριν το ανεβασω (6dB,αν θες εχω και το αρχειο πριν την ενισχυση)

Παντως οταν επαιζα ο ενισχυτης δεν κλιπαρε καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Σε αυτή τη ζωή μου τη δίνουν αρκετά πράγματα... Ένα από αυτά που με μουρλαίνει, είναι τα μπάσα λάσπη. Αυτές οι εκνευριστικές, πλαδαρές νότες που δεν σονάρουν,  ο θεός να έρθει τούμπα.

 

Βέβαια είναι μια άποψη αυτά τα ξεκούρδιστα... Μάλλον απευθύνονται σε νυχτερίδες  ;) Πάντα φιλικά φυσικά.

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα,γουστα ειναι αυτα...

Αλλοι εχουν τα ζαρια,αλλοι ναρκοτικα,αλλοι ειναι ομοφυλοφιλοι...

...και άλλοι κάνουν χημειοθεραπείες με συχνότητες.

 

Μας λες πάλι σε παρακαλώ ποια είναι η ερώτησή σου αφού βλέπω τα ξέρεις όλα σχετικά με τον "ήχο" σου;

Τι προενισχυτή να πάρεις που να κατεβαίνει χαμηλά ;

Τον θες και πετάλι;

Να χει και καλό DI;

Πάρε τον Lehle Basswitch IQ DI

Θες κάτι πιο φθηνό;

Πάρε τον EBS Microbass

Πιο φθηνό;

Aguilar Tonehammer

Πιο φθηνό;

Tech 21 SansAmp Character Series VT

Πιο φθηνό;

MXR M81

Πιο φθηνό;

Ampeg SCR-DI

Πιο φθηνό;

Eden WTDI

 

Πιο φθηνό;

Κοίτα στο noiz και στο ebay ευκαιρίες

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη για την επέμβαση, αλλά αυτές οι συχνότητες απαιτούν ενισχυτή που να δίνει σίγουρα 1000 βατ (και όχι στα λόγια) στην ακριβή εμπέδηση του ηχείου (δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά του).

Πχ μπορεί να λέει 1000 βατ στα 8 αλλά το ηχείο να είναι 6 ή 5 (στην πραγματικότητα). Τότε θες τουλάχιστον 1800.

Και απαιτούν σοβαρό ενισχυτή διότι οι περισσότεροι κατασκευαστές έχουν αυτό το τμήμα του φάσματος στα αζήτητα.

 

Δεύτερον αυτά τα μήκη κύματος δεν αναπτύσσονται σε γήινους χώρους.

Για πλήρη κυματομορφή οι 20 κύκλοι θέλουν 17.5 μέτρα

 

και αν υπήρχε φάρμακο με 50 ευρώ, θα το είχαν όλοι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη για την επέμβαση, αλλά αυτές οι συχνότητες απαιτούν ενισχυτή που να δίνει σίγουρα 1000 βατ (και όχι στα λόγια) στην ακριβή εμπέδηση του ηχείου (δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά του).

Πχ μπορεί να λέει 1000 βατ στα 8 αλλά το ηχείο να είναι 6 ή 5 (στην πραγματικότητα). Τότε θες τουλάχιστον 1800.

Και απαιτούν σοβαρό ενισχυτή διότι οι περισσότεροι κατασκευαστές έχουν αυτό το τμήμα του φάσματος στα αζήτητα.

 

Δεύτερον αυτά τα μήκη κύματος δεν αναπτύσσονται σε γήινους χώρους.

Για πλήρη κυματομορφή οι 20 κύκλοι θέλουν 17.5 μέτρα

 

και αν υπήρχε φάρμακο με 50 ευρώ, θα το είχαν όλοι

Κάπως έτσι.

Τα παμε αυτά αλλά εν τη ερήμω ως φαίνεται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να προσθέσω κάτι ακόμα.

Εχω μπάσο πεντάχορδο (κιθάρα παίζω βασικά) για τις ηχογραφήσεις μου.

Προφανώς και δεν έχω ενισχυτή μπάσου.

Εχω ακουστικά (πολλά ζευγάρια πολύ υψηλής ποιότητας) με τιμες που ξεκινάνε από 300 και φτάνουν πάνω απο 1000 ευρώ.

Αυτήν την ρημάδα τη Β ανοιχτή δεν την έχω ευχαριστηθεί πουθενά. (μέσα από πρό και από κάρτες κλπ). Εντάξει ακούγεται υποψία της, αρμονικές της. Η θεμελιώδης αναζητείται.

Κανένα consumer electronics equipment δεν κατασκευάζεται για τέτοιες συχνότητες και ελάχιστα επαγγελματικά μόλις που το αγγίζουν το θέμα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα η κλασικες 2 ερωτησεις που κανουν σε καποιον που ψαχνει για εξοπλησμο ειναι

Τι παιζεις,ποσα εχεις.

Ειπα τι ηχο θελω να προσεγκισω και οτι εχω 50 ευρα,που με αυτα δεν παιρνεις ουτε χορδες για να καταλαβετε οτι μεχρι να μαζεψω ενα ποσο θα παρει λιγο χρονο και οχι "α κοιτα αυτο στην αγγελια η προλαβε το αλλο"

Επησεις απεφευγα να αναφερω τον εξοπλησμο για να μην φυγει αλλου το θεμα.

Ψαχνω για προενισχυση που ομως το bass knob πχ να μην ειναι στα 100Hz η αν ειναι στα 100 να εχει και ενα διακοπτακι στα 30-50.Ειναι καλο το eden αλλα θελω κατι καλυτερο και οσο πιο clean γινετε.

Ναι οκ δεν μετρησα ποσα βατ βγαζει πραγματικα ο ενισχυτης μου,οπως και το 95% των μπασιστων/κιθαριστων.Αλλα και να βγαζει 1000 στα 8Ω σιγουρα δεν βγαζει ουτε 800 στα 40Hz γιατι ολους τους μετρανε στο 1KHz οποτε πιο χαμηλα πεφτουν.Ναι εχει και εταιριες που μετρανε ποσα βγαζουν πιο χαμηλα αλλα πολυ λιγες.

Γιατι ρωταω?Για να μην παρω γουρουνι στο σακι.Μια φορα εδωσα 550 ευρω για ενισχυτη και το μετανιωσα την επομενη μερα.Γιατι να την παθω ξανα?

Δεν θα ελεγα οτι τα ξερω ολα για τον ηχο μου,αλλα ναι ξερω καποια,και μεχρι το να ξερω πολλα πρεπει να ακουσω,να δοκιμασω,να ψαξω,να με βρισετε,να μαλωσουμε.

Να αναφερω οτι στην επαρχια τα μαγαζια δεν εχουν εξοπλισμο για δοκιμες?το θεωρω περιτο.Οτι δεν μπορω απο αλλους να δοκιμασω κατι?απο οσους μπορεσα δοκιμασα.Οποτε λεω ε ολο και καποιος θα ξερει κατι παραπανο και θα εχει ακουσει και κατι καλο.Προς το παρον η ζυγαρια γερνει προς art prochanel ii,αν και ειναι για μικροφωνο,την εχουν δοκημασει αρκετες φορες με μπασα και τα πηγε καλα (η τουλαχιστον ετσι λενε)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε παρε ένα parametric eq ή έστω ένα graphic.

 

γενικά (αν δεν γνωρίζεις) οι κατασκευαστές δίνουν απόκριση συχνότητας στο 1 βατ.

έχε το υπόψη.

στα πολλά βατ οι φλάτ αποκρίσεις απλώς don't exist.

οπότε και να δώσεις εσύ μερικά db παραπάνω στους 30 κύκλους δεν είναι απαραίτητο ότι ο τελικός θα προθυμοποιηθεί να σε εξυπηρετησει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο να ειναι κατι θα κανει και αυτος.Αλλιως στις μεγαλες εντασεις,οτι και να εκανες με το eq ο τελικος θα σου εδινε τον ιδιο ηχο.Γενικα ειμαι της αποωεις του κοβω παρα ανεβαζω,αλλα ναι,καποιες φορες πρεπει καπου να ανεβασεις και αλλου να κοψεις παρα μονο να κοψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου