Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ, όπως μας αποκαλύπτεις, δεν ενδιαφέρεσαι για κάποια αλήθεια, αλλά μας ενημερώνεις τι σου αρέσει, ενώ ρεύεσαι. Για ποιο λόγο;

 

Κάνεις λάθος στον υπολογισμό σου.

Ενδιαφέρομαι για κάποιες αλήθειες αλλά όχι σε τούτα τα κιτάπια...Όταν διπλώνω την σελίδα δεν με βασανίζει το αν αποδεικνύεται η άποψη μου για το hip-hop ή όχι.

 

Θα πρότεινα να είσαι λίγο προσεκτκός όταν χρησιμοποιείς εκφράσεις όπως "διαλεκτική δημοτικού".

 

Δεκτό.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάνεις λάθος στον υπολογισμό σου.

Ενδιαφέρομαι για κάποιες αλήθειες αλλά όχι σε τούτα τα κιτάπια...Όταν διπλώνω την σελίδα δεν με βασανίζει το αν αποδεικνύεται η άποψη μου για το hip-hop ή όχι.

 

Grey,  δεν έκανα κανέναν "υπολογισμό", απλά επανέλαβα την τοποθέτησή σου.

 

Απαντώ λοιπόν : σε 'σένα και σε οποιονδήποτε άλλο νομίζει ότι μπορεί να ρεύεται εδώ μέσα και ότι εμείς είμαστε τόσο ανόητοι ώστε αυτό να το περνάμε ως "άποψή του", ας μας διαβεβαιώσει ότι το ίδιο θα έκανε αν έπρεπε να γράφει επωνύμως, ή αν είναι τρολ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπερνώντας την δική σου επίφαση ότι όντως σε πνίγει το άδικο σχετικά και ειδικά με το hip-hop και την δική μου βαρεμάρα,σου απαντώ.

 

Δεν μπορώ να αναγνωρίσω ως μουσικό είδος κάτι το οποίο στερείται:

1.συνθετικής ικανότητας

2.εκτελεστικής ικανότητας

3.παράδοσης

4.κουλτούρας

5.μουσικών οργάνων(τι άλλο θέλεις;)

 

Το ότι κόσμος κουνιέται στους ρυθμούς του αφού διαπεράσει τα ακουστικά του τύμπανα δεν μου λέει απολύτως τίποτα...Ούτε και σε σένα θα έπρεπε.

Αμφιταλαντεύεσαι πάντα όμως ανάμεσα στην αφοριστική κριτική από τη μία και την λογική των μετρημένων κουκιών από την άλλη.Δεν μπορώ και δεν υποχρεούμαι να γνωρίζω αν μιλάς με βάση το λογικό σου ή την διάθεση σου ανάλογα τη στιγμή.

 

Έχω γράψει το πλήρες όνομα μου παραπάνω από μία φορά.Τα περί τρολ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ και δεν υποχρεούμαι να γνωρίζω αν μιλάς με βάση (a) το λογικό σου ή (b) την διάθεση σου ανάλογα τη στιγμή.

 

a = b

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να αναγνωρίσω ως μουσικό είδος κάτι το οποίο στερείται:

1.συνθετικής ικανότητας

2.εκτελεστικής ικανότητας

3.παράδοσης

4.κουλτούρας

5.μουσικών οργάνων(τι άλλο θέλεις;)

 

1) Γιατί έχεις προσπαθήσει να γράψεις τραγούδι hip-hop και σου βγήκε τόσο αβίαστα που είπες "έλα μωρέ τώρα, σιγά τα αυγά";

2) Γιατί προσπάθησες να εκτελέσεις τραγούδι hip-hop και σου βγήκε τόσο αβίαστα που είπες "έλα μωρέ τώρα, σιγά τα αυγά";

3) Χωρίς να είμαι γνώστης λογικά πρέπει να έχει κάποιες δεκαετίες παρουσίας. Εσύ δηλαδή από ποιο αριθμητικά έτος και μετά θεωρείς πως ένα είδος έχει παράδοση;

4) Η κουλτούρα χαρακτηρίζει τους συνθέτες, εκτελεστές και οπαδούς όχι την μουσική την ίδια και πόσο μάλλον αν είναι ή όχι μουσική. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να θεωρούμε το punk σκουπίδι.

5) Φυσικά και έχουν μουσικά όργανα. Ποιός σας έδωσε αυτή την ιδέα; Τι νομίζετε ότι όλο το είδος έχει γραφτεί πάνω σε samples. Αλλά ακόμα κι έτσι να είναι πάλι για μουσική σύνθεση μιλάμε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να αναγνωρίσω ως μουσικό είδος κάτι το οποίο στερείται:

1.συνθετικής ικανότητας

2.εκτελεστικής ικανότητας

3.παράδοσης

4.κουλτούρας

5.μουσικών οργάνων(τι άλλο θέλεις;)

 

Aπλα επιβεβαιωνεις αυτο που φοβαμαι οτι συμβαινει και με εμενα (αλλα εμενα απλα δεν μου αρεσει δεν το ... καταβαραθρωνω  ;D) ... αποριπτεις το hip hop απλα επειδη δεν εχεις ΙΔΕΑ για αυτο  ;)

 

το 3,4,5 απλα ΔΕΝ ισχυουν,μιλαμε για μια μουσικη που υπαρχει απο τα early 70s,σαφεστατα εχει τη ΔΙΚΗ της κουλτουρα και φυσικα παιζεται και με μουσικα οργανα και κανονικους μουσικους (συνηθως μουσιΚΑΡΕΣ για να ειμαστε και δικαιοι)

 

τα 1,2 επισης δεν ισχυουν μια και καποιος γραφει τη μουσικη υποκρουση για ολα αυτα τα τραγουδια (δεν ειναι ολα samples & υπαρχουν παρα πολλα originals) & αν μη τι αλλο για να πει καποιος 100 λεξεις το....δευτερολεπτο με τετοια ευκρινεια καποια δυνοτητα πρεπει να εχει.... επισης καποια απο τα beats μονο ευκολα δεν ειναι και τα παιζουν live κανονικες μπαντες

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Γιατί έχεις προσπαθήσει να γράψεις τραγούδι hip-hop και σου βγήκε τόσο αβίαστα που είπες "έλα μωρέ τώρα, σιγά τα αυγά";

 

Όχι.Έχω προσπαθήσει να γράψω ροκ τραγούδι.Καλούτσικα τα πήγα.

Άρα,δια της ατόπου...

 

2) Γιατί προσπάθησες να εκτελέσεις τραγούδι hip-hop και σου βγήκε τόσο αβίαστα που είπες "έλα μωρέ τώρα, σιγά τα αυγά";

 

Όχι.Σου είπα,προτιμώ να παίζω μουσική.

 

3) Χωρίς να είμαι γνώστης λογικά πρέπει να έχει κάποιες δεκαετίες παρουσίας. Εσύ δηλαδή από ποιο αριθμητικά έτος και μετά θεωρείς πως ένα είδος έχει παράδοση;

 

Είσαι ή δείχνεις αρκετά ένθερμος υποστηρικτής ενός είδους το οποίο δεν γνωρίζεις.

 

4) Η κουλτούρα χαρακτηρίζει τους συνθέτες, εκτελεστές και οπαδούς όχι την μουσική την ίδια και πόσο μάλλον αν είναι ή όχι μουσική. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να θεωρούμε το punk σκουπίδι.

 

Μα...τι άλλο είναι μια μουσική εκτός από τους συνθέτες,τους εκτελεστές και τους οπαδούς της;Tι είναι αυτό που έγραψες τώρα;

 

5) Φυσικά και έχουν μουσικά όργανα. Ποιός σας έδωσε αυτή την ιδέα; Τι νομίζετε ότι όλο το είδος έχει γραφτεί πάνω σε samples. Αλλά ακόμα κι έτσι να είναι πάλι για μουσική σύνθεση μιλάμε.

 

Τα δικά μου δείγματα δεν περιέχουν τέτοιο πράγμα...Δεν έχω καμία διάθεση να γυρέψω την εξαίρεση για ακαδημαϊκούς σκοπούς.

 

 

...Ποιος έχει χακάρει τον λογαριασμό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα επιβεβαιωνεις αυτο που φοβαμαι οτι συμβαινει και με εμενα (αλλα εμενα απλα δεν μου αρεσει δεν το ... καταβαραθρωνω  ;D) ... αποριπτεις το hip hop απλα επειδη δεν εχεις ΙΔΕΑ για αυτο  ;)

 

το 3,4,5 απλα ΔΕΝ ισχυουν (μιλαμε για μια μουσικη που υπαρχει απο τα early 70s,σαφεστατα εχει τη ΔΙΚΗ της κουλτουρα και φυσικα παιζεται και με μουσικα οργανα και κανονικους μουσικους (συνηθως μουσιΚΑΡΕΣ για να ειμαστε και δικαοι)

 

Οκ...

Δεχόμαστε το γεγονός ότι έχω αποτύχει παταγωδώς στους ισχυρισμούς μου για το hip-hop και πάμε παρακάτω.

 

Καλό βράδυ,παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι από τους προλαλίσαντες με έχουν καλύψει, οπότε η συνεισφορά μου στο τοπικ θα περιοριστεί σε αυτό:

 

https://www.youtube.com/watch?v=ujtsj9n34PI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου