Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν άντεξες εε;

 

χαχαχαχ :) Ήθελα πρωτίστως να βάλω το  :o ως εικόνα της λογικής που είπες πως ο grey της πεταξε τα μάτια έξω  ;D

 

 

Δεν άντεξες εε; Αντί λοιπόν να κάνεις σχόλια επι προσωπικού κάνε ένα κόπο να σχηματίσεις επιχειρήματα και να παρουσιάσεις απόψεις επί του θέματος. Αν θες βέβαια. Άλλωστε αυτό που λές δεν έχει καμία αξία αφού ισχύει για όλους (και για 'σένα αλλά και για την ίδια την άποψη) κι αν το γενικεύσουμε και σε ισχύ τότε καμία κουβέντα δεν έχει νόημα, ποτέ.

Αν θεωρήσουμε πως η υποστήριξη προσωπικών bias είναι το μόνο πράγμα που λειτουργεί σε μια κουβέντα τότε ουσιαστικά ακυρώνουμε την δυνατότητα να ελέγξουμε, να κρίνουμε και πιθανώς να διορθώσουμε θέματα που είναι και ποσοτικοποιήσιμα, και βασίζονται εκ των πραγμάτων σε λογικές συνέχειες και η αλήθεια τους μπορεί να εξακριβωθεί. Κοινώς αφήνουμε χώρο για το οτιδήποτε και ακυρώνουμε την όποια απάντηση. Δεχομαστε τα πάντα σαν να είναι πίστη και απορρίπτουμε τα γεγονότα, τα δεδομένα και την λογική την ίδια. Κάτι μου λέει πως κουβέντα ουσίας δεν γίνεται έτσι.

Θεωρώ λοιπόν πως οι απαντήσεις του Grey στο θέμα έχουν λογικά λάθη. Μπορεί να κάνω λάθος. Ας μου πείτε που. Δεν έχει σημασία αν λέω κάτι εγώ, ο Grey ή ο οποιοσδήποτε αλλά αυτό που λέγεται τι περιέχει.

 

 

Για να αποφύγω να επαναληφθώ στο ότι κάνεις λογικά σφάλματα και αυτοαναιρείσαι πολυ πιο συχνά απ οτι θα περίμενε κανείς από το "είμαι οπαδός της λογικής", θα σου απαντήσω επί αυτου, μεταξύ σοβαρού και αστείου  ;D

 

Εμένα η "λογική" μου (sic) μου λέει πως, (για μενα προσωπικα μιλάω), όταν πας να μου εξηγήσεις περί μουσικής, για να εχεις κάποιο credibility πρέπει να κατέχεις ένα ευρύ μουσικό φάσμα και κάποια "αισθητική", η οποια παροτι υποκειμενική μπορεί να τεκμηριωθεί με λογια (χωρις να βγει από την υποκειμενικότητα). Μετά γράφεις για cannibal corpse, carcass κτλ και δεν βλεπω ούτε το "μουσικό" ούτε το "φάσμα", ούτε την "αισθητική"*.

 

Αν διάλεξες να ακούς αυτά βάση λογικής, για μένα είναι επαρκής λόγος να ψιλιάζομαι ότι η λογική σου μπάζει. Αν τα ακούς βάση αισθητικής, και αναγνωρίζεις οτι δεν υπάρχει ακριβώς "λογική" στο τι μας αρέσει, είμαι σχεδόν σύμφωνος. Απλώς τότε, τα επιχειρήματα που συνδέουν την απήχηση ή τις πωλήσεις μιας μουσικής με την αισθητική της αξία είναι άτοπα εκ κατασκευής. Βάλε και τα φαινόμενα της μαζικής κουλτούρας στις ανθρώπινες κοινωνίες και σκέψου ποσο γρήγορα διαστρεβλώνεται ένα πολιτισμικό προϊον όταν εξισώνεις τη λογική με την αισθητική κρίνοντας την ποιότητα του με βάσει τις πωλήσεις / downloads κτλ.

 

Για το hip hop έγραψα προηγουμένως, μάλλον δε με διάβασες. Θεωρώ ότι έχει διαμάντα, έχει κοινωνικά μυνήματα σε πολλά τραγούδια ή καλλιτεχνες, αναγνωρίζω το κοινωνικό background, αλλά και δεν μπορώ να παραβλέψω και την πολυ ματαιοδοξία - αυτή η μερια της κουλτουρας του, με χρημα, νεροπιστολα και μπιτσεζζζ δε μ αρεσει. Το θεωρώ φτηνό (εγω προσωπικα). Ακουσα συντομα στο γυμνασιο, το ξεπερασα γρηγορα γιατι δεν ειχε κατι αλλο να μου δωσει, και το ιδιο πιστευω μουσικά και τώρα ως επι το πλειστον (και φυσικα με εξαιρεσεις).

 

Αυτά  ;D

 

PS: Δεν τσακώνομαι μαζί σου - προσπαθω να σου εξηγησω και παλι πως το να εμπιστευεται κανεις τοσο πολυ τη λογικη του, ειδικά σε θεματα που ως επι το πλειστον φτιαχνονται για να υπερβουν / υπερβαινουν εκ φυσεως τη λογικη, ειναι λογικό σφαλμα (  ;D ;D ) ;D

 

 

*βέβαια η αισθητική δεν εξαντλείται στη μουσική, οποτε δεν μιλάω για την αισθητικη σου συνολικα, χαριν συζητησης μονο εδω στα περι μουσικης

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα η "λογική" μου (sic) μου λέει πως, (για μενα προσωπικα μιλάω), όταν πας να μου εξηγήσεις περί μουσικής, για να εχεις κάποιο credibility πρέπει να κατέχεις ένα ευρύ μουσικό φάσμα και κάποια "αισθητική", η οποια παροτι υποκειμενική μπορεί να τεκμηριωθεί με λογια (χωρις να βγει από την υποκειμενικότητα). Μετά γράφεις για cannibal corpse, carcass κτλ και δεν βλεπω ούτε το "μουσικό" ούτε το "φάσμα", ούτε την "αισθητική".

 

Δηλαδή αν κάποιος ακούει death metal δεν έχει credibility περί αισθητικής; Για 'σένα ποιο ακριβώς μουσικό είδος δίνει το δικαίωμα σε κάποιον να έχει άποψη περί αισθητικής; Ή το πλήθος των μουσικών επιλογών είναι αυτό που δίνει credibility; Από ποιο νούμερο και πάνω; Κι αν κάποιος ακούει death metal και ξέρω 'γω, Μαρία Κάλλας (true story) τι παίζει τότε;

 

Αν διάλεξες να ακούς αυτά βάση λογικής, για μένα είναι επαρκής λόγος να ψιλιάζομαι ότι η λογική σου μπάζει.

 

Έχεις ακούσει ποτέ κανένα να επιλέγει μουσικό είδος βάσει λογικής ή επιχειρημάτων; Θα στο ξαναπώ, απαντάς σε πράγματα που νομίζεις ότι εννοούνται, όχι σε απόψεις που εκφράζονται. Γνώμη μου είναι πως δεν επιλέγεται η μουσική, αυτή επιλέγει εσένα. Μεταφυσικό, το ξερω. Ίσως το σύνολο των εμπειριών και των χαρακτηριστικών ενός ανθρώπου δημιουργεί ένα άνοιγμα, μια ελεύθερη θέση στο μυαλό και στην ψυχη του που όταν ο ίδιος εκτίθεται σε ένα μουσικό είδος υποσυνείδητα δοκιμάζει να το καλύψει. Σαν πάζλ όμως μόνο συγκεκριμένα είδη ταιριάζουν. Κάπως έτσι καταλήγεις να ακούς το Χ είδος και όχι το Ψ.

 

Αν τα ακούς βάση αισθητικής, και αναγνωρίζεις οτι δεν υπάρχει ακριβώς "λογική" στο τι μας αρέσει, είμαι σχεδόν σύμφωνος.

 

Μα φυσικά και δεν έχει λογική η αισθητική. Αν ήταν έτσι θα φοράγαμε όλοι συνέχεια φόρμες, φαρδιά φούτερ και αθλητικά. :)

 

Απλώς τότε, τα επιχειρήματα που συνδέουν την απήχηση ή τις πωλήσεις μιας μουσικής με την αισθητική της αξία είναι άτοπα εκ κατασκευής. Βάλε και τα φαινόμενα της μαζικής κουλτούρας στις ανθρώπινες κοινωνίες και σκέψου ποσο γρήγορα διαστρεβλώνεται ένα πολιτισμικό προϊον όταν εξισώνεις τη λογική με την αισθητική κρίνοντας την ποιότητα του με βάσει τις πωλήσεις / downloads κτλ.

 

Μα φυσικά και η απήχηση σε απόλυτα νούμερα δεν λέει κάτι για την αισθητική (βέβαια η έννοια μόδα έρχεται σε αντίθεση μ' αυτή την διαπίστωση, σε μια πρώτη ανάγνωση όμως αφού μόδα δεν σημαίνει και υψηλή αισθητική). Δεν είπα πουθενά πως επειδή το hip-hop είναι δημοφιλές πρέπει να δεχτούμε πως είναι υψηλής αισθητικής. Ούτε για συσχέτιση ποιότητας/απήχησης μίλησα. Για ακόμα μια φορά απαντάς σε πράγματα που δεν έγραψα πουθενά. Την απήχηση την αναφέρω γιατί πολύ απλά όταν εκατομμύρια άνθρωποι ακούνε hip-hop είναι το λιγότερο άκυρο να λέμε πως δεν είναι μουσική. Τίποτα περισσότερο.

Η αισθητική αναφέρεται γιατί ειναι υποκειμενική και ως εκ τούτου σε μεγάλο βαθμό υπεράνω κριτικής (σχόλιο στο κείμενο του atreu73). Οπότε το να κρίνουμε αρνητικά το Hip-hop λόγω "κακής" αισθητικής δεν είναι επιχείρημα αλλά σκέτη δήλωση.

 

Για το hip hop έγραψα προηγουμένως, μάλλον δε με διάβασες. Θεωρώ ότι έχει διαμάντα, έχει κοινωνικά μυνήματα σε πολλά τραγούδια ή καλλιτεχνες, αναγνωρίζω το κοινωνικό background, αλλά και δεν μπορώ να παραβλέψω και την πολυ ματαιοδοξία - αυτή η μερια της κουλτουρας του, με χρημα, νεροπιστολα και μπιτσεζζζ δε μ αρεσει. Το θεωρώ φτηνό (εγω προσωπικα). Ακουσα συντομα στο γυμνασιο, το ξεπερασα γρηγορα γιατι δεν ειχε κατι αλλο να μου δωσει, και το ιδιο πιστευω μουσικά και τώρα ως επι το πλειστον (και φυσικα με εξαιρεσεις).

 

Οπότε απ' ότι καταλαβαίνω μια χαρά μουσική το θεωρείς, απλά δεν σου αρέσει. Αυτή είναι μια τίμια απάντηση που δεν μπορεί παρά να την δεχτεί κάποιος.

 

Άρα, to sum it up, μου λες πως δεν δικαιούμαι να ομιλώ περί αισθητικής επειδή ακούω death metal, μου λες πως η λογική μου μπάζει απαντώντας σε πράγματα που δεν έχω πεί σε κανένα σημείο της συζήτησης ενώ η κουβέντα ξεκίνησε απ' αυτά που είπε ο Grey για τα οποία παρεπιπτόντως δεν αναφέρεσαι πουθενά και πιο πρίν πετάς κι ένα "Ως επί το πλείστον, είσαι υποστηρικτής των προσωπικών σου biases, όπως όλοι μας." ακυρώνοντας ουσιαστικά την χρήση της λογικής στην κουβέντα. Αα, και μετά μου λες πως εγω αυτοαναιρούμαι. ΟΚ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τheoctapus,μου θυμίζεις σε παρακαλώ ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου με την άποψη που εξέφρασα για το hip-hop;

 

Κανένα πρόβλημα αδερφέ. Διαφωνία. Αφού ρωτάς, ορίστε

 

1) Γιατί έχεις προσπαθήσει να γράψεις τραγούδι hip-hop και σου βγήκε τόσο αβίαστα που είπες "έλα μωρέ τώρα, σιγά τα αυγά";

2) Γιατί προσπάθησες να εκτελέσεις τραγούδι hip-hop και σου βγήκε τόσο αβίαστα που είπες "έλα μωρέ τώρα, σιγά τα αυγά";

3) Χωρίς να είμαι γνώστης λογικά πρέπει να έχει κάποιες δεκαετίες παρουσίας. Εσύ δηλαδή από ποιο αριθμητικά έτος και μετά θεωρείς πως ένα είδος έχει παράδοση;

4) Η κουλτούρα χαρακτηρίζει τους συνθέτες, εκτελεστές και οπαδούς όχι την μουσική την ίδια και πόσο μάλλον αν είναι ή όχι μουσική. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να θεωρούμε το punk σκουπίδι.

5) Φυσικά και έχουν μουσικά όργανα. Ποιός σας έδωσε αυτή την ιδέα; Τι νομίζετε ότι όλο το είδος έχει γραφτεί πάνω σε samples. Αλλά ακόμα κι έτσι να είναι πάλι για μουσική σύνθεση μιλάμε.

 

και

 

Παράθεση από: Grey στις 22:24 - 06/03/16

Όχι.Έχω προσπαθήσει να γράψω ροκ τραγούδι.Καλούτσικα τα πήγα.

Άρα,δια της ατόπου...

 

Ποιά εις άτοπο απαγωγη βρε 'συ Grey. Έγραψες καλούτσικα ροκ τραγούδια αρα τι; Τα hip hop είναι "εύκολα"; Τι ακριβώς συμπέρασμα έβγαλες;

 

Παράθεση από: Grey στις 22:24 - 06/03/16

Όχι.Σου είπα,προτιμώ να παίζω μουσική.

 

Καλά. Άρα έβγαλες συμπέρασμα πως το να παίζεις hip hop είναι εύκολο χωρίς να ξέρεις πως παίζει κανείς hip hop.

 

Παράθεση από: Grey στις 22:24 - 06/03/16

Είσαι ή δείχνεις αρκετά ένθερμος υποστηρικτής ενός είδους το οποίο δεν γνωρίζεις.

 

Αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν είναι απάντηση στο ερώτημά μου. Δεν είμαι υποστηρικτής του είδους, της λογικής είμαι που της έχεις πετάξει τα μάτια έξω.

 

Παράθεση από: Grey στις 22:24 - 06/03/16

Μα...τι άλλο είναι μια μουσική εκτός από τους συνθέτες,τους εκτελεστές και τους οπαδούς της;Tι είναι αυτό που έγραψες τώρα;

 

Εε ξέρω 'γω. Μήπως, λέω μήπως να είναι οι νότες; Μήπως να είναι ο ρυθμός; Μήπως το ύφος. Μήπως εκείνο το περίεργο πράγμα που βγαίνει απ' τα ηχεία όταν αυτά κουνιούνται; Εσύ που έχεις γράψει και ροκ θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό.

 

Παράθεση από: Grey στις 22:24 - 06/03/16

Τα δικά μου δείγματα δεν περιέχουν τέτοιο πράγμα...Δεν έχω καμία διάθεση να γυρέψω την εξαίρεση για ακαδημαϊκούς σκοπούς.

 

Αφού δεν έχεις την όρεξη να ψάξεις η άποψή σου αυτομάτως καθίσταται το λιγότερο ελλιπώς πληροφορημένη. Μας λες πως δεν ξέρεις το είδος παρόλ' αυτά το ξέρεις για να το κρίνεις. Ή ξέρεις ή δεν ξέρεις.

 

Παράθεση από: Grey στις 22:24 - 06/03/16

...Ποιος έχει χακάρει τον λογαριασμό σου;

 

Άσχετο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα και κάτι τελευταίο. Το να συζητάμε σε ένα φόρουμ μουσικής τεχνολογίας που συχνάζουν υποτίθεται πολλοί μουσικοί το αν το hip-hop είναι μουσική ή όχι είναι το λιγότερο κουλό.

 

Ναι, μ' ακούτε, Grammy εκεί; Τα μάθατε; Σας έπιασαν κότσο. Τόσα χρόνια που δίνατε βραβεία σε hip-hop καλλιτέχνες κάνατε μαλακία. Τουλάχιστον έτσι λένε εκεί στην Ελλάδα στο noiz.gr, κάτι θα ξέρουν αυτοί. ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία της διαφωνίας σου λοιπόν βρίσκεται στο εξής...

Δεν είναι σωστό να χαρακτηρίζω το hip-hop ως μη μουσική και μάλιστα με τα επιχειρήματα που το έκανα,από την στιγμή που δεν έχω εντρυφήσει σε βάθος στο συγκεκριμένο είδος και ως εκ τούτου η κριτική μου περί αυτού είναι αυθαίρετη.

 

Αντιλαμβάνεσαι ότι αν είχα ξεψαχνίσει το hip-hop,ώστε να έχω το δικαίωμα να εκφέρω μία τέτοια απόλυτη άποψη,θα ήμουν είτε τρελαμένος fun είτε ιστορικός μουσικής;

 

Αντιλαμβάνεσαι ότι υπό αυτό το πρίσμα δεν θα είχαμε γενικότερα το "δικαίωμα" να απορρίπτουμε το ο,τιδήποτε παρά μόνο αν το είχαμε ψάξει μέχρι τα δομικά του έγκατα;

 

Kάμποσες μέρες πριν είχες αποκαλέσει τον Παντελίδη γνήσιο εκπρόσωπο της νεοελληνικής υποκουλτούρας...Βαρύγδουπη δήλωση,σαν τη δική μου.

Στο πλαίσιο λοιπόν που εσύ ο ίδιος έθεσες,σε ρωτώ:

Πόσο καλά γνώριζες τον Παντελή σαν καλλιτέχνη και σαν άνθρωπο;Είχες ακούσει όλα τα (λίγα)τραγούδια του;Είχες πάει σε πολλές εμφανίσεις του;Τον είχες κάνει αρκετές φορές παρέα για να εκφραστείς με τόσο απόλυτο τρόπο για την πάρτη του;

 

Eν τέλει,μήπως το μαθηματικό σου δαιμόνιο και η επίκληση της ακριβολογίας που πρεσβεύεις(για τους άλλους) σε  κάνει ώρες και στιγμές να διαφωνείς για να διαφωνείς;

 

Αυτό συμπεραίνω συχνά και είναι κάπως κουραστικό...Και κρίμα επίσης,γιατί σε θεωρώ αξιόλογο συνομιλητή.Αλλά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία της διαφωνίας σου λοιπόν βρίσκεται στο εξής...

Δεν είναι σωστό να χαρακτηρίζω το hip-hop ως μη μουσική και μάλιστα με τα επιχειρήματα που το έκανα,από την στιγμή που δεν έχω εντρυφήσει σε βάθος στο συγκεκριμένο είδος και ως εκ τούτου η κριτική μου περί αυτού είναι αυθαίρετη.

 

Αντιλαμβάνεσαι ότι αν είχα ξεψαχνίσει το hip-hop,ώστε να έχω το δικαίωμα να εκφέρω μία τέτοια απόλυτη άποψη,θα ήμουν είτε τρελαμένος fun είτε ιστορικός μουσικής;

 

Αντιλαμβάνεσαι ότι υπό αυτό το πρίσμα δεν θα είχαμε γενικότερα το "δικαίωμα" να απορρίπτουμε το ό,τιδήποτε παρά μόνο αν το είχαμε ψάξει μέχρι τα δομικά του έγκατα;

 

 

Kάμποσες μέρες πριν είχες αποκαλέσει τον Παντελίδη γνήσιο εκπρόσωπο της νεοελληνικής υποκουλτούρας...Βαρύγδουπη δήλωση,σαν τη δική μου.

Στο πλαίσιο λοιπόν που εσύ ο ίδιος έθεσες,σε ρωτώ:

Πόσο καλά γνώριζες τον Παντελή σαν καλλιτέχνη και σαν άνθρωπο;Είχες ακούσει όλα τα (λίγα)τραγούδια του;Είχες πάει σε πολλές εμφανίσεις του;Τον είχες κάνει αρκετές φορές παρέα για να εκφραστείς με τόσο απόλυτο τρόπο για την πάρτη του;

 

Eν τέλει,μήπως το μαθηματικό σου δαιμόνιο και η επίκληση της ακριβολογίας που πρεσβεύεις(για τους άλλους) σε  κάνει ώρες και στιγμές να διαφωνείς για να διαφωνείς;

 

Αυτό συμπεραίνω συχνά και είναι κάπως κουραστικό...Και κρίμα επίσης,γιατί σε θεωρώ αξιόλογο συνομιλητή.Αλλά...

 

 

Ο octopus δεν αυτοαναιρείται ρε συ Grey, τι λες τώρα... χρησιμμοποιεί πάντα την ίδια λογική, απλώς κάθε φορά όπως τον βολεύει. Δεν ειναι προσωπικό bias :)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν κάποιος ακούει death metal δεν έχει credibility περί αισθητικής;

 

Για μένα προσωπικά, όχι.

 

Για 'σένα ποιο ακριβώς μουσικό είδος δίνει το δικαίωμα σε κάποιον να έχει άποψη περί αισθητικής;

 

Παντως όχι oi cannibal corpse και h carcass.

 

Ή το πλήθος των μουσικών επιλογών είναι αυτό που δίνει credibility; Από ποιο νούμερο και πάνω; Κι αν κάποιος ακούει death metal και ξέρω 'γω, Μαρία Κάλλας (true story) τι παίζει τότε;

 

Εμ, αριθμό ψαχνεις ως απάντηση δλδ?

 

Αν καποιος ακουει death metal και Καλλας είναι bipolar μαλλον.

 

 

Έχεις ακούσει ποτέ κανένα να επιλέγει μουσικό είδος βάσει λογικής ή επιχειρημάτων; Θα στο ξαναπώ, απαντάς σε πράγματα που νομίζεις ότι εννοούνται, όχι σε απόψεις που εκφράζονται. Γνώμη μου είναι πως δεν επιλέγεται η μουσική, αυτή επιλέγει εσένα. Μεταφυσικό, το ξερω. Ίσως το σύνολο των εμπειριών και των χαρακτηριστικών ενός ανθρώπου δημιουργεί ένα άνοιγμα, μια ελεύθερη θέση στο μυαλό και στην ψυχη του που όταν ο ίδιος εκτίθεται σε ένα μουσικό είδος υποσυνείδητα δοκιμάζει να το καλύψει. Σαν πάζλ όμως μόνο συγκεκριμένα είδη ταιριάζουν. Κάπως έτσι καταλήγεις να ακούς το Χ είδος και όχι το Ψ.

 

 

 

Συμφωνώ, αν εισάγεις μέσα το developmental brain aspect.

 

 

Μα φυσικά και δεν έχει λογική η αισθητική. Αν ήταν έτσι θα φοράγαμε όλοι συνέχεια φόρμες, φαρδιά φούτερ και αθλητικά. :)

 

 

;D ;D

 

Μα φυσικά και η απήχηση σε απόλυτα νούμερα δεν λέει κάτι για την αισθητική (βέβαια η έννοια μόδα έρχεται σε αντίθεση μ' αυτή την διαπίστωση, σε μια πρώτη ανάγνωση όμως αφού μόδα δεν σημαίνει και υψηλή αισθητική). Δεν είπα πουθενά πως επειδή το hip-hop είναι δημοφιλές πρέπει να δεχτούμε πως είναι υψηλής αισθητικής. Ούτε για συσχέτιση ποιότητας/απήχησης μίλησα. Για ακόμα μια φορά απαντάς σε πράγματα που δεν έγραψα πουθενά. Την απήχηση την αναφέρω γιατί πολύ απλά όταν εκατομμύρια άνθρωποι ακούνε hip-hop είναι το λιγότερο άκυρο να λέμε πως δεν είναι μουσική. Τίποτα περισσότερο.

Η αισθητική αναφέρεται γιατί ειναι υποκειμενική και ως εκ τούτου σε μεγάλο βαθμό υπεράνω κριτικής (σχόλιο στο κείμενο του atreu73). Οπότε το να κρίνουμε αρνητικά το Hip-hop λόγω "κακής" αισθητικής δεν είναι επιχείρημα αλλά σκέτη δήλωση.

 

 

Συμπέρασμα θα ήταν (αν ήταν, για τον καθενα χωριστα), όχι επιχείρημα ούτε δήλωση μιας και εχει προηγηθεί συζήτηση.

 

Οπότε απ' ότι καταλαβαίνω μια χαρά μουσική το θεωρείς, απλά δεν σου αρέσει. Αυτή είναι μια τίμια απάντηση που δεν μπορεί παρά να την δεχτεί κάποιος.

 

 

 

Δεν χρειάζεται να καταλάβεις 'η να ερμηνευσεις, το έγραψα επακριβώς

 

Για το hip hop έγραψα προηγουμένως, μάλλον δε με διάβασες. Θεωρώ ότι έχει διαμάντα, έχει κοινωνικά μυνήματα σε πολλά τραγούδια ή καλλιτεχνες, αναγνωρίζω το κοινωνικό background, αλλά και δεν μπορώ να παραβλέψω και την πολυ ματαιοδοξία - αυτή η μερια της κουλτουρας του, με χρημα, νεροπιστολα και μπιτσεζζζ δε μ αρεσει. Το θεωρώ φτηνό (εγω προσωπικα). Ακουσα συντομα στο γυμνασιο, το ξεπερασα γρηγορα γιατι δεν ειχε κατι αλλο να μου δωσει, και το ιδιο πιστευω μουσικά και τώρα ως επι το πλειστον (και φυσικα με εξαιρεσεις).

 

 

Άρα, to sum it up, μου λες πως δεν δικαιούμαι να ομιλώ περί αισθητικής επειδή ακούω death metal, μου λες πως η λογική μου μπάζει απαντώντας σε πράγματα που δεν έχω πεί σε κανένα σημείο της συζήτησης ενώ η κουβέντα ξεκίνησε απ' αυτά που είπε ο Grey για τα οποία παρεπιπτόντως δεν αναφέρεσαι πουθενά και πιο πρίν πετάς κι ένα "Ως επί το πλείστον, είσαι υποστηρικτής των προσωπικών σου biases, όπως όλοι μας." ακυρώνοντας ουσιαστικά την χρήση της λογικής στην κουβέντα. Αα, και μετά μου λες πως εγω αυτοαναιρούμαι. ΟΚ.

 

ΣΟυ πα και πριν, δεν μιλάω προσωπικά για σένα. Δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνεις προσωπικό. Ορίστε τι εγραψα

 

 

Αν διάλεξες να ακούς αυτά βάση λογικής, για μένα είναι επαρκής λόγος να ψιλιάζομαι ότι η λογική σου μπάζει ((edit: το ξεκαθαρίσαμε αυτό)).  Αν τα ακούς βάση αισθητικής, και αναγνωρίζεις οτι δεν υπάρχει ακριβώς "λογική" στο τι μας αρέσει, είμαι σχεδόν σύμφωνος (edit: ως εδω συμφωνούμε). Απλώς τότε, τα επιχειρήματα που συνδέουν την απήχηση ή τις πωλήσεις μιας μουσικής με την αισθητική της αξία είναι άτοπα εκ κατασκευής. Βάλε και τα φαινόμενα της μαζικής κουλτούρας στις ανθρώπινες κοινωνίες και σκέψου ποσο γρήγορα διαστρεβλώνεται ένα πολιτισμικό προϊον όταν εξισώνεις τη λογική με την αισθητική κρίνοντας την ποιότητα του με βάσει τις πωλήσεις / downloads κτλ.

 

 

Στην τελευταία πρόταση δεν κρινω αν ειναι μουσικη ή οχι, αλλα εξηγω γιατί η δημοτικότητα δεν μεταφράζεσαι σε μουσικότητα. Εγω δεν ειπα οτι ειναι μουσικη, ειπα οτι υπολείπεται σε μουσικότητα και ο αριθμός των ανθρωπων που την ακουνε δεν την κανει περισσότερο μουσικη. Και αυτό γιατί το πρώτο ποστ σου στο thread ήταν αυτο.

 

Ναι, εντάξει, ο Kanye West παίζει κακή μουσική. Αφού καταλήξαμε έτσι εδώ στο noiz μάλλον έτσι θα είναι. Βέβαια μερικά εκατομμύρια άλλων ανα την υφήλιο έχουν άλλη άποψη. Αλλά θα μου πείς τι ξέρουν αυτοί.

 

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grey χαίρομαι για την απάντησή σου γιατί βάζει βάσεις για ωραία κουβέντα. Λοιπόν

 

Η ουσία της διαφωνίας σου λοιπόν βρίσκεται στο εξής...

Δεν είναι σωστό να χαρακτηρίζω το hip-hop ως μη μουσική και μάλιστα με τα επιχειρήματα που το έκανα,από την στιγμή που δεν έχω εντρυφήσει σε βάθος στο συγκεκριμένο είδος και ως εκ τούτου η όποια κριτική μου περί αυτού είναι αυθαίρετη.

 

Όχι δεν είναι αυτό. Δεν είναι σωστό να χαρακτηρίζεις το hip-hop ως μη μουσική γιατί ... εεε ... γιατί είναι μουσική. Το γιατί τα επιχειρήματα που παρουσίασες δεν είναι σωστά το έχω απαντήσει ήδη. Το ότι δεν έχεις εντρυφήσει δεν έχει να κάνει με το αν τα επιχειρήματά σου αποδεικνύουν τα περί μη μουσικής αλλά το κατά πόσο στοιχειοθετούν επαρκώς κριτική για το είδος σαν είδος.

 

Αντιλαμβάνεσαι ότι αν είχα ξεψαχνίσει το hip-hop,ώστε να έχω το δικαίωμα να εκφέρω μία τέτοια απόλυτη άποψη,θα ήμουν είτε τρελαμένος fun είτε ιστορικός μουσικής;

 

Μα κανείς δεν μπορεί να πει πως ένα μουσικό είδος δεν είναι μουσικό είδος, είτε το εχει ξεψαχνίσει ή όχι γιατί πολύ απλά κάτι τέτοιο δεν έχει νόημα. Ο όγκος της γνώσης δεν παίζει ρόλο σε μια τέτοια άποψη. Όπως είπε ο trolley, είναι άκυρο εξ ορισμού.

 

Αντιλαμβάνεσαι ότι υπό αυτό το πρίσμα δεν θα είχαμε γενικότερα το "δικαίωμα" να απορρίπτουμε το ο,τιδήποτε παρά μόνο αν το είχαμε ψάξει μέχρι τα δομικά του έγκατα;

 

Κοίτα, αν θες να κρίνεις ένα είδος για θέματα όπως στίχοι, ύφος, εκτελεστική δυσκολία, συνθετική πολυπλοκότητα κ.α. πρέπει να ξέρεις και λίγο το είδος (θέματα για τα οποία εξέφρασες άποψη). Όμως όπως είπα και πρίν, το να λες πως δεν είναι καν μουσική δεν έχει σχέση με την γνώση, είναι άκυρο σε κάθε περίπτωση.

 

Kάμποσες μέρες πριν είχες αποκαλέσει τον Παντελίδη γνήσιο εκπρόσωπο της νεοελληνικής υποκουλτούρας...Βαρύγδουπη δήλωση,σαν τη δική μου.

 

Αυτό είναι κοινωνικό σχόλιο, καμία σχέση με την μουσική. Δεν είπα πουθενά πως αυτό που έκανε ο Παντελίδης δεν είναι μουσική. Επίσης το ότι δυο απόψεις είναι εξίσου βαρύγδουπες δεν τις κάνει αυτομάτως και συγκρίσιμες. Σε άλλο θεμα αναφέρεται η μια σε άλλο η άλλη, άσχετα πράγματα λοιπόν.

 

Στο πλαίσιο λοιπόν που εσύ ο ίδιος έθεσες,σε ρωτώ:

Πόσο καλά γνώριζες τον Παντελή σαν καλλιτέχνη και σαν άνθρωπο;Είχες ακούσει όλα τα (λίγα)τραγούδια του;Είχες πάει σε πολλές εμφανίσεις του;Τον είχες κάνει αρκετές φορές παρέα για να εκφραστείς με τόσο απόλυτο τρόπο για την πάρτη του;

 

Δεν χρειάζεται να τον ξέρω γιατί, όπως ήδη είπα, δεν έκανα κριτική στην μουσική του. Την σκυλάδικη υποκουλτούρα όμως όλοι την ξέρουν.

 

Eν τέλει,μήπως το μαθηματικό σου δαιμόνιο και η επίκληση της ακριβολογίας που πρεσβεύεις(για τους άλλους) σε  κάνει ώρες και στιγμές να διαφωνείς για να διαφωνείς;

 

Αυτό συμπεραίνω συχνά και είναι κάπως κουραστικό...Και κρίμα επίσης,γιατί σε θεωρώ αξιόλογο συνομιλητή.Αλλά...

 

Αυτά δεν τα σχολιάζω γιατί είναι προφανές πως δεν κατάλαβες.

 

Φιλικά

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου