Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για μένα προσωπικά, όχι.

 

Παντως όχι oi cannibal corpse και h carcass.

 

Δεν έχω κάτι να συζητήσω με κάποιον που έχει τέτοιες απόψεις. Λυπάμαι, ειλικρινά, λυπάμαι για όλους μας. Αστυνομία της αισθητικής.

 

Αν καποιος ακουει death metal και Καλλας είναι bipolar μαλλον.

 

Είσαι και ψυχολόγος βρε; Θα μας πείς για γούστα, αισθητική και για την ψυχοσύνθεσή μας. Το λες και ξερόλας.

 

Συμπέρασμα θα ήταν (αν ήταν, για τον καθενα χωριστα), όχι επιχείρημα ούτε δήλωση μιας και εχει προηγηθεί συζήτηση.

 

Δεκτό

 

Στην τελευταία πρόταση δεν κρινω αν ειναι μουσικη ή οχι, αλλα εξηγω γιατί η δημοτικότητα δεν μεταφράζεσαι σε μουσικότητα. Εγω δεν ειπα οτι ειναι μουσικη, ειπα οτι υπολείπεται σε μουσικότητα και ο αριθμός των ανθρωπων που την ακουνε δεν την κανει περισσότερο μουσικη. Και αυτό γιατί το πρώτο ποστ σου στο thread ήταν αυτο.

 

Το αν κάτι είναι μουσική είναι on/off, δεν υπάρχει έννοια περισσότερο ή λιγότερο μουσική*. Για την μουσικότητα δεν εξέφρασα πουθενά άποψη (δεν λέω πουθενά πως είναι κακή ή καλή μουσική) γιατί δεν με αφορά.

 

Η κουβέντα λοιπόν έχει την εξής διαβάθμιση, συλλήβδην απόρριψη της μουσικότητας χωρίς να υπάρχει γνωση και ακόμα χειρότερα πλήρης απόρριψη του είδους και υιοθέτηση της άποψης πως δεν είναι καν μουσική.

 

*Αν και οφείλω να ομολογήσω πως δεν μπορεί να είναι σε κάθε πιθανή περίπτωση τα πράγματα τόσο ξεκάθαρα. Ευτυχώς όμως στην δικιά μας περίπτωση δεν είναι και κάτι πολύπλοκο.

 

παιδιά μην τσακώνεστε!

η αλήθεια βρίσκεται σε αυτούς τους στίχους .

 

;D ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάτι να συζητήσω με κάποιον που έχει τέτοιες απόψεις. Λυπάμαι, ειλικρινά, λυπάμαι για όλους μας. Αστυνομία της αισθητικής.

 

 

Εγραψα οτι ειναι η προσωπικη μου γνωμη. Εχω πει πολλακις πως το γουστο του καθενος ειναι αποδεκτο. Το χανεις λιγο.

 

 

 

Είσαι και ψυχολόγος βρε; Θα μας πείς για γούστα, αισθητική και για την ψυχοσύνθεσή μας. Το λες και ξερόλας.

 

 

Το θεμα απτεται της ψυχιατρικης και οχι της ψυχολογιας, αλλα μαλλον δεν τα ξεχωριζεις.

 

 

 

 

Kάμποσες μέρες πριν είχες αποκαλέσει τον Παντελίδη γνήσιο εκπρόσωπο της νεοελληνικής υποκουλτούρας...

 

 

 

Αυτό είναι κοινωνικό σχόλιο, καμία σχέση με την μουσική. Δεν είπα πουθενά πως αυτό που έκανε ο Παντελίδης δεν είναι μουσική. Επίσης το ότι δυο απόψεις είναι εξίσου βαρύγδουπες δεν τις κάνει αυτομάτως και συγκρίσιμες. Σε άλλο θεμα αναφέρεται η μια σε άλλο η άλλη, άσχετα πράγματα λοιπόν.

 

Δεν χρειάζεται να τον ξέρω γιατί, όπως ήδη είπα, δεν έκανα κριτική στην μουσική του. Την σκυλάδικη υποκουλτούρα όμως όλοι την ξέρουν.

 

 

Αρα αν εμεις υποθεσουμε πως με βαση τα λεγομενα σου πρεπει να υπαρχει καποιος συσχετισμος αναμεσα στην μουσικη και στην υποκουλτουρα στα παραπανω γραφομενα θα μας πεις πως ειτε εξαγουμε λαθος συμπερασματα ειτε πως διαστρεβλωνουμε τα λεγομενα σου.

 

Οπαδος της λογικης που την χρησιμοποιει οπως θελει και για να φερει τα πραγματα στα μετρα του, ειναι λιγο, εχμ....

 

Τελος απο μενα (κουρασαμε :) )

 

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα οτι ειναι η προσωπικη μου γνωμη. Εχω πει πολλακις πως το γουστο του καθενος ειναι αποδεκτο. Το χανεις λιγο.

 

Άσε μας βρε 'συ AuditoryDriving. Λες πως όποιος ακούει death metal δεν έχει δικαίωμα να εκφέρει άποψη περί αισθητικής και μετά προσπαθείς να το ξεπλείνεις με τακτικισμούς. Άσ' το AuditoryDriving, δεν το σώζεις.

 

Το θεμα απτεται της ψυχιατρικης και οχι της ψυχολογιας, αλλα μαλλον δεν τα ξεχωριζεις.

 

Αμαν, μου την είπες τώρα, με έλιωσες λαίμαι.

 

Αρα αν εμεις υποθεσουμε πως με βαση τα λεγομενα σου πρεπει να υπαρχει καποιος συσχετισμος αναμεσα στην μουσικη και στην υποκουλτουρα στα παραπανω γραφομενα θα μας πεις πως ειτε εξαγουμε λαθος συμπερασματα ειτε πως διαστρεβλωνουμε τα λεγομενα σου.

 

Δεν σου φταίω εγώ αν εσένα σου αρέσει να βγάζεις συμπεράσματα εκεί που δεν υπάρχουν. Αντί να πείς ένα "συγνώμη έσφαλα" προσπαθείς να μας πείσεις για ποιο πράγμα ακριβώς, πως υποννοώ στην πραγματικότητα κάτι άλλο, απλά δεν το ξέρω ακόμα και ευτυχώς που έχω εσένα να με πληροφορείς τι έχω στο μυαλό μου; Έλεος.

 

Οπαδος της λογικης που την χρησιμοποιει οπως θελει και για να φερει τα πραγματα στα μετρα του, ειναι λιγο, εχμ....

 

Άσ' το AuditoryDriving. Έχεις πει ένα σωρό ασύνδετα πράγματα, δεν καταλαβαίνεις τι σου λένε, βγάζεις συμπεράσματα εκεί που δεν υπάρχουν, συνεχίζεις να το κάνεις όσο κι αν στο λένε, εκφράζεις απίστευτες απόψεις, τις ξεπλένεις γιατί πως να το κάνουμε, όλοι biased είμαστε και μετά απαξιώνεις την κουβέντα κι από πάνω γιατί κουράσαμε λέει. Και δεν φαίνεται να έχεις και συνείδηση του τι λες. Θεεικό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μην τσακώνεστε!

η αλήθεια βρίσκεται σε αυτούς τους στίχους .

 

Δεν τους ακουγα ποτε, απλως ειναι υποτιθεται χιουμοριστικη / σαρκαστικη μπαντα.

 

Άσε μας βρε 'συ AuditoryDriving. Λες πως όποιος ακούει death metal δεν έχει δικαίωμα να εκφέρει άποψη περί αισθητικής και μετά προσπαθείς να το ξεπλείνεις με τακτικισμούς. Άσ' το AuditoryDriving, δεν το σώζεις.

 

Το σωζω, το σωζω!

 

Ας παρουμε λοιπον λιγη γευση απο Carcass που προανεφερε ο theoctapus

 

Καταπρωτον, ενα ορχηστρικο με τον τιτλο "Genital Grinder". Χμμ, μαλλον ετυχε, παμε στο επομενο,

 

 

5. Carbonized Eyesockets

 

The pungent aroma of hot, bubbling, molten gristle

Blends with the stench of hot, singeing flesh soldered to liquid muscle.

As the cornea is pierced and fried sizzling retina

Burning and spitting on the now blackened, charred fovea

 

Holes of crumbling carbon are all that are left

Charred eye-sockets of hot scorched flesh

 

Fusing symblepharon, your flesh turns into coke

Extravasative gunge now black, pungent smoke.

Charred eye-sockets - horrifically pernicious

Your sight irreparable by your optician

 

Once flowing blood is now dried, resembling

black pudding

Now all that bleeds is a slow trickle of hot, sticky muscle.

The sclera is a lump of carbon burning on smouldering membrane

Your eyeballs are blistering, your optic nerves now aflame.

 

 

Ωπα, νταξει, δεν ειναι ενδεικτικο, παμε μερικα κομματια παρακατω.

 

 

Ωπ, να ενα, πιο συναισθηματικο :

 

10. Excreted Alive

 

Eaten alive

Munched into pulp

Premature necropsy

Comes closer with each gulp

 

Brain not fully dead

Decrepit splattered libs

Mass ensanguined spasms

Excretion now begins...

 

...Semi-conscious human faeces

...Semi-digested squirming pieces

...Semi-animate in excrement

...Semi-terminal constipation

 

 

 

 

Δε μπορειτε να πειτε...

 

 

 

Δεν σου φταίω εγώ αν εσένα σου αρέσει να βγάζεις συμπεράσματα εκεί που δεν υπάρχουν. Αντί να πείς ένα "συγνώμη έσφαλα" προσπαθείς να μας πείσεις για ποιο πράγμα ακριβώς, πως υποννοώ στην πραγματικότητα κάτι άλλο, απλά δεν το ξέρω ακόμα και ευτυχώς που έχω εσένα να με πληροφορείς τι έχω στο μυαλό μου; Έλεος.

 

Άσ' το AuditoryDriving. Έχεις πει ένα σωρό ασύνδετα πράγματα, δεν καταλαβαίνεις τι σου λένε, βγάζεις συμπεράσματα εκεί που δεν υπάρχουν, συνεχίζεις να το κάνεις όσο κι αν στο λένε, εκφράζεις απίστευτες απόψεις, τις ξεπλένεις γιατί πως να το κάνουμε, όλοι biased είμαστε και μετά απαξιώνεις την κουβέντα κι από πάνω γιατί κουράσαμε λέει. Και δεν φαίνεται να έχεις και συνείδηση του τι λες. Θεεικό.

 

 

Συγγνώμη έσφαλα!

 

Απαξιωνω την κουβεντα με το που καθομαι και σου απανταω, καλη συνεχεια :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει. Η καταγγελία της καταπίεσης (των μαύρων από την αστυνομία π.χ.) όμως εύκολα εκφυλίζεται στη συνέχεια σε ιστορίες για μεγάλους κώλους που ξέρουν να κουνιούνται, για το πόσα λεφτά έχει ο κάθε Κάνιε, για τις σκύλες που θέλουν ξύλο, για τις γαμάτες συμμορίες στα γκέτο. Το θλιβερότερο είναι ότι όλα αυτά είναι διαποτισμένα με έναν ναρκισσισμό που συναγωνίζεται σε μέγεθος τον κώλο της Καρντάσιαν.

 

Κι αυτό ισχύει. Πράγματι, ένα μεγάλο μέρος της χιπ-χοπ δεν έχει να επιδείξει παρά σεξισμό, καγκουριά, ματσίλα..

 

Πώς γινεται λοιπόν ένα μουσικό είδος, από τη μία να είναι εργαλείο έκφρασης των καταπιεσμένων, της εξεγερτικής τους διάθεσης και των κοινωνικών τους μηνυμάτων και από την άλλη να είναι απλά φράγκα, μπράτσα και γκόμενες? Ε, γίνεται γιατί το χιπ-χοπ με τους στίχους του, την κουλτούρα του κλπ είναι γειωμένο στην καθημερινότητα των κατώτερων στρωμάτων (κυρίως). Και σε αυτή την καθημερινότητα υπάρχουν δυστυχώς και οι δύο πτυχές (με τη δεύτερη, κακή πτυχή να συναντάται στο σύνολο της κοινωνικής διαστρωμάτωσης και όχι φυσικά μόνο στα κατώτερα κοινωνικά στρώματα).

 

Την κακή αυτή πτυχή της κουλτούρας του χιπ-χοπ δεν την πολεμάς λέγοντας ότι το χιπ-χοπ είναι για τα σκουπίδια. Την πολεμάς κάνοντας κριτική σε συγκεκριμένους χιπ-χοπάδες, χωρίς να τσουβαλιάζεις. Συνήθως δεν είναι οι ίδιοι καλλιτέχνες αυτοί που μιλάνε π.χ. για καταπίεση και αυτοί που μιλάνε για "μεγάλους κώλους" και για "σκύλες που θέλουν ξύλο", όπως λες. Δεν προσφέρεται το είδος για μια πιο γενικευμένη κριτική όπως π.χ. τα σκυλάδικα (που είναι άλλη, μεγάλη κουβέντα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλώ AuditoryDriving, συνέχισε, με γλυτώνεις από γράψιμο. Μπήκες και στον κόπο να βρείς στίχους εε, ;D ;D.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί τυπικό δείγμα της συζήτησης.

 

Κι αυτό ισχύει. Πράγματι, ένα μεγάλο μέρος της χιπ-χοπ δεν έχει να επιδείξει παρά σεξισμό, καγκουριά, ματσίλα..

 

κασδφσκδξφπςοιεδφ΄λσκδξφσλκξδ

 

Πώς γινεται λοιπόν ένα μουσικό είδος, από τη μία να είναι εργαλείο έκφρασης των καταπιεσμένων, της εξεγερτικής τους διάθεσης και των κοινωνικών τους μηνυμάτων και από την άλλη να είναι απλά φράγκα, μπράτσα και γκόμενες? Ε, γίνεται γιατί το χιπ-χοπ με τους

 

σδφλκξσδφ΄κξσδ΄λφξ

λσκξδφλσξδφλκξσφ

λσκξδφλξσδφλκ

 

στίχους του, την κουλτούρα του κλπ είναι γειωμένο στην καθημερινότητα των κατώτερων στρωμάτων (κυρίως). Και σε αυτή την καθημερινότητα υπάρχουν δυστυχώς και οι δύο

 

σδφλξσδφλκξασλ΄δκξφάλσδφξ

σλξδφλξσδλφξσλδξφλασξδφ

΄λσκξφάλσκξφάλκξσφάλξσφ

λσκξφδλασξδφ

 

 

πτυχές (με τη δεύτερη, κακή πτυχή να συναντάται στο σύνολο της κοινωνικής διαστρωμάτωσης και όχι φυσικά μόνο στα κατώτερα κοινωνικά στρώματα).

 

σλδκφξσλδξφλσξδφλσ

σδλφησδφξλσξδφλσξδφλ

λσξκδφλσξδφ

 

 

Την κακή αυτή πτυχή της κουλτούρας του χιπ-χοπ δεν την πολεμάς λέγοντας ότι το χιπ-χοπ είναι για τα σκουπίδια. Την πολεμάς κάνοντας κριτική σε συγκεκριμένους χιπ-χοπάδες, χωρίς

 

σλκδφξσλκδξφλσκξδφλσξφλσξ

σδκλφξσλδκξφλσκδξφλ΄κσξδφ

 

να τσουβαλιάζεις. Συνήθως δεν είναι οι ίδιοι καλλιτέχνες αυτοί που μιλάνε π.χ. για καταπίεση και αυτοί που μιλάνε για "μεγάλους κώλους" και για "σκύλες που θέλουν ξύλο", όπως λες. Δεν προσφέρεται το είδος για μια πιο γενικευμένη κριτική όπως π.χ. τα σκυλάδικα (που είναι άλλη, μεγάλη κουβέντα).

 

 

σ΄δλφκξ΄σλδξφάλσξκδφ΄λασδφ

δ΄λσκξ΄φλκαξσδ΄φλκξασδφλκξασ΄λδφ

΄σξφ΄λσξκφ΄λασκξφ΄λασξκφ΄λσξφ

 

 

Σόρρυ για το τρόλινγκ αλλά δε κρατήθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλώ AuditoryDriving, συνέχισε, με γλυτώνεις από γράψιμο. Μπήκες και στον κόπο να βρείς στίχους εε, ;D ;D.

 

 

:o

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας παρουμε λοιπον λιγη γευση απο Carcass που προανεφερε ο theoctapus

 

Καταπρωτον, ενα ορχηστρικο με τον τιτλο "Genital Grinder". Χμμ, μαλλον ετυχε, παμε στο επομενο,

 

Ωπα, νταξει, δεν ειναι ενδεικτικο, παμε μερικα κομματια παρακατω.

 

 

Ωπ, να ενα, πιο συναισθηματικο :

 

 

 

Δε μπορειτε να πειτε...

 

 

Μισό γτ χάθηκα από την συζήτηση...Για ποιο λόγο είπαμε ότι έγινε παράθεση στίχων από κομμάτια των carcass?

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου