Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μισό γτ χάθηκα από την συζήτηση...Για ποιο λόγο είπαμε ότι έγινε παράθεση στίχων από κομμάτια των carcass?

 

...εγώ να δεις πόσο χάθηκα για το πως ξεκίνησε και που έφτασε το thread...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι αυτό ισχύει. Πράγματι, ένα μεγάλο μέρος της χιπ-χοπ δεν έχει να επιδείξει παρά σεξισμό, καγκουριά, ματσίλα..

 

Πώς γινεται λοιπόν ένα μουσικό είδος, από τη μία να είναι εργαλείο έκφρασης των καταπιεσμένων, της εξεγερτικής τους διάθεσης και των κοινωνικών τους μηνυμάτων και από την άλλη να είναι απλά φράγκα, μπράτσα και γκόμενες? Ε, γίνεται γιατί το χιπ-χοπ με τους στίχους του, την κουλτούρα του κλπ είναι γειωμένο στην καθημερινότητα των κατώτερων στρωμάτων (κυρίως). Και σε αυτή την καθημερινότητα υπάρχουν δυστυχώς και οι δύο πτυχές (με τη δεύτερη, κακή πτυχή να συναντάται στο σύνολο της κοινωνικής διαστρωμάτωσης και όχι φυσικά μόνο στα κατώτερα κοινωνικά στρώματα).

 

Την κακή αυτή πτυχή της κουλτούρας του χιπ-χοπ δεν την πολεμάς λέγοντας ότι το χιπ-χοπ είναι για τα σκουπίδια. Την πολεμάς κάνοντας κριτική σε συγκεκριμένους χιπ-χοπάδες, χωρίς να τσουβαλιάζεις. Συνήθως δεν είναι οι ίδιοι καλλιτέχνες αυτοί που μιλάνε π.χ. για καταπίεση και αυτοί που μιλάνε για "μεγάλους κώλους" και για "σκύλες που θέλουν ξύλο", όπως λες. Δεν προσφέρεται το είδος για μια πιο γενικευμένη κριτική όπως π.χ. τα σκυλάδικα (που είναι άλλη, μεγάλη κουβέντα).

 

 

 

Η απάντηση φοβάμαι είναι απλή. Ποτέ δεν ήταν φορέας κοινωνικών μηνυμάτων και οι καταπιεσμένες φωνές που εξάρεις ζητούσαν εγωιστικά κι απελπισμένα να εξισωθούν με την εξουσία. Εκβίασαν την υποστήριξη καταπιεσμένων κοινωνικών ομάδων φωνάζοντας «fuck the police» και αμέσως μετά αναλώθηκαν σε ανούσιες κόντρες και την διαχείριση των οικονομικών τους. Αυτή δυστυχώς είναι η ιστορία της χιπ-χοπ. Μετά θα τους δούμε να παίζουν τους μπάτσους σε απογευματινές σειρές και να φωτογραφίζονται με την Μπιγιονσέ.

Η κραυγή των καταπιεσμένων υψώθηκε σαν παλίρροια για μια στιγμή ως τους λόφους του Μπέβερλυ Χιλς και μετά ήσυχα υποχώρησε αφήνοντας πίσω της δυο- τρεις ακόμα βίλες, κι αυτό ήταν όλο.       

 

Από την άλλη είμαι σίγουρος πως ακόμα κι ο Auditory βρίσκει διασκεδαστικό αυτόν τον τύπο:

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό γτ χάθηκα από την συζήτηση...Για ποιο λόγο είπαμε ότι έγινε παράθεση στίχων από κομμάτια των carcass?

 

Για να μας αποδείξει κάποιος ότι δεν έχουμε δικαίωμα να ομιλούμε για θέματα αισθητικής. Καλό;

 

Την κακή αυτή πτυχή της κουλτούρας του χιπ-χοπ δεν την πολεμάς λέγοντας ότι το χιπ-χοπ είναι για τα σκουπίδια. Την πολεμάς κάνοντας κριτική σε συγκεκριμένους χιπ-χοπάδες, χωρίς να τσουβαλιάζεις. Συνήθως δεν είναι οι ίδιοι καλλιτέχνες αυτοί που μιλάνε π.χ. για καταπίεση και αυτοί που μιλάνε για "μεγάλους κώλους" και για "σκύλες που θέλουν ξύλο", όπως λες. Δεν προσφέρεται το είδος για μια πιο γενικευμένη κριτική όπως π.χ. τα σκυλάδικα (που είναι άλλη, μεγάλη κουβέντα).

 

Συμφωνώ.

 

Βέβαια ένα ερώτημα είναι το αν η θεματολογία αποτελεί κανονικότατο κομμάτι του συνολικού ύφους της μουσικής και όχι μια ακόμα υποκριτική συμπεριφορά των καλλιτεχνών. Δεν ξέρω δηλαδή αν η επιλογή στίχων "fuck the police" και το gangsta στυλ έχει γίνει γιατί οι καλλιτέχνες όντως τα πιστεύουν ή τουλάχιστον θέλουν να δείξουν οτι τα πιστεύουν ή αν έχει γίνει γιατί μόνο έτσι το τελικό μουσικό αποτέλεσμα θα αποδίδει αποτελεσματικά το συγκεκριμένο στυλ. Για να το πω διαφορετικά είναι ο καλλιτέχνης που δίνει το ύφος στην μουσική ή η μουσική στον καλλιτέχνη;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν βλέπω τύπους σαν αυτόν εδώ γελάω. Αφού όταν ξεκίνησε να "τραγουδάει" φοβήθηκα από την αντρίλα. Μιμητισμός σε εμφάνιση, κίνηση, στυλ "τραγουδιού" στο μέγιστο. Ειλικρινά αν έρθει κάνας τέτοιος απέναντί μου και αρχίσει να κουνιέται και να μου μιλάει έτσι με yo και τη γνωστή κίνηση των χεριών, ίσα που τον έχω ξαπλώσει με τη μία κάτω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι συνάδελφοι, θα πρότεινα να μην χρησιμοποιείτε τον στίχο ως τεκμήριο καλλιτεχνικής αξίας και ειδικά όχι τον στίχο χωρίς τη μουσική. Και μια που το είπα, παραθέτω κάτι που σκεφτόμουν καιρό και είναι ένα αγαπημένο κομμάτι από Stevie Ray Vaughan σε δική μου (αρκετά ελεύθερη) μετάφραση, το οποίο συχνά πυκνά τραγουδάω σε lives παρόλο που δεν είμαι εγώ ο βόκαλιστ της μπάντας. Για λόγους οικονομίας χώρου δε βάζω τους ορίτζιναλ στίχους παρά μόνο τη μετάφραση:

 

ΓΛΥΚΙΑ ΜΕΛΙΣΣΟΥΛΑ (Στίβι Ρέυ Βον)

 

Σαν το μέλι της βασίλισσας των μελισσών, είσαι όσο πιο γλυκιά γίνεται

είμαι ο βασιλιάς μωρό μου, ζουζούνισε μαζί μου

βουτάω στην κυψέλη σου και μέσα στη ζωή σου

πες μου μικρό μου μωρό ότι θα μου ζουζουνίζεις συνέχεια.

 

Γιατί ο τρόπος που φιλιόμαστε απλά δεν παίζεται

μη με κάνεις να περιμένω για να νιώσω τη ζεστή σου αγκαλιά

όλες και κάθε φορά που βρίσκουμε την ευκαιρία

έλα μικρό μωρό να κάνουμε λίγο ρομάντζο.

 

Ναι πραγματικά με γκρουβάρεις μωρό όταν κουνάς τους γλουτούς σου

κούνα το γύρω γύρω, με παίρνει κιλό με το κιλό

σε θέλω όλη την ώρα απλά γιατί

ξέρεις ότι πραγματικά μου έδωσες το ζουζούνισμα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΛΥΚΙΑ ΜΕΛΙΣΣΟΥΛΑ (Στίβι Ρέυ Βον)

 

Σαν το μέλι της βασίλισσας των μελισσών, είσαι όσο πιο γλυκιά γίνεται

είμαι ο βασιλιάς μωρό μου, ζουζούνισε μαζί μου

βουτάω στην κυψέλη σου και μέσα στη ζωή σου

πες μου μικρό μου μωρό ότι θα μου ζουζουνίζεις συνέχεια.

 

Γιατί ο τρόπος που φιλιόμαστε απλά δεν παίζεται

μη με κάνεις να περιμένω για να νιώσω τη ζεστή σου αγκαλιά

όλες και κάθε φορά που βρίσκουμε την ευκαιρία

έλα μικρό μωρό να κάνουμε λίγο ρομάντζο.

 

Ναι πραγματικά με γκρουβάρεις μωρό όταν κουνάς τους γλουτούς σου

κούνα το γύρω γύρω, με παίρνει κιλό με το κιλό

σε θέλω όλη την ώρα απλά γιατί

ξέρεις ότι πραγματικά μου έδωσες το ζουζούνισμα.

 

 

Heart-icon.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν βλέπω τύπους σαν αυτόν εδώ γελάω. Αφού όταν ξεκίνησε να "τραγουδάει" φοβήθηκα από την αντρίλα. Μιμητισμός σε εμφάνιση, κίνηση, στυλ "τραγουδιού" στο μέγιστο. Ειλικρινά αν έρθει κάνας τέτοιος απέναντί μου και αρχίσει να κουνιέται και να μου μιλάει έτσι με yo και τη γνωστή κίνηση των χεριών, ίσα που τον έχω ξαπλώσει με τη μία κάτω

 

 

Μόνο εγώ το βρίσκω τραγελαφικό τουρλουμπούκι αυτό το βίδεο; Η ελαφρολαικχιά Ασλανίδου, συνοδευόμενη από τον Έλληνα rapper με "χαλί" (βάλτε τον τόνο όπου θέτε  ;D) "ΜΕΤΣΟΛ". Προχώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ το βρίσκω τραγελαφικό τουρλουμπούκι αυτό το βίδεο; Η ελαφρολαικχιά Ασλανίδου, συνοδευόμενη από τον Έλληνα rapper με "χαλί" (βάλτε τον τόνο όπου θέτε  ;D) "ΜΕΤΣΟΛ". Προχώ.

  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΓΛΥΚΙΑ ΜΕΛΙΣΣΟΥΛΑ (Στίβι Ρέυ Βον)

 

Σαν το μέλι της βασίλισσας των μελισσών, είσαι όσο πιο γλυκιά γίνεται

είμαι ο βασιλιάς μωρό μου, ζουζούνισε μαζί μου

βουτάω στην κυψέλη σου και μέσα στη ζωή σου

πες μου μικρό μου μωρό ότι θα μου ζουζουνίζεις συνέχεια.

 

Γιατί ο τρόπος που φιλιόμαστε απλά δεν παίζεται

μη με κάνεις να περιμένω για να νιώσω τη ζεστή σου αγκαλιά

όλες και κάθε φορά που βρίσκουμε την ευκαιρία

έλα μικρό μωρό να κάνουμε λίγο ρομάντζο.

 

Ναι πραγματικά με γκρουβάρεις μωρό όταν κουνάς τους γλουτούς σου

κούνα το γύρω γύρω, με παίρνει κιλό με το κιλό

σε θέλω όλη την ώρα απλά γιατί

ξέρεις ότι πραγματικά μου έδωσες το ζουζούνισμα.

Εναλακτικό OST για την Μάγια τη Μέλισσα...

 

Το βρήκα; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"Get Up (I Feel Like Being A) Sex Machine"

 

 

[Part 1:]

Get up

get up

get up

 

get on up

stay on the scene

 

get on up

like a Sex Machine.

Get on up

get up

Shake your arm

then use your form.

Stay on the scene like a Sex Machine.

You gotta have the feeling

sure as you're born.

Get it together

right on

right on

 

get up

get up

get up.

 

I said the feeling you got to get

 

give me the fever in a cold sweat.

 

The way I like it is the way it is.

I got mine and don't worry about his.

 

[Part 2:]

Get up

get up...

 

You got to have the feeling get on up

 

sure as born get on up.

Get it together right on

right on

 

right on

right on

right on

right on

 

right on

right on

right on

right on

 

right on

right on.

 

Get up

get on up

get up

get on up

 

and then shake your money maker.

Shake your money maker

shake your money maker

 

shake your money maker

shake your money maker

 

shake your money maker

shake your money maker.

 

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου