Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Οι ΔΠ τι είναι? Δεν τους ξέρω.

Οι Δυτικά Προάστια είναι ένα συγκρότημα που έπαιζα παλιά αλλά τσαντίστηκα που ο τραγουδιάρης έπαιρνε τις πιο ωραίες γκόμενες γιατί ήταν μορφονιός και έφυγα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι Δυτικά Προάστια είναι ένα συγκρότημα που έπαιζα παλιά αλλά τσαντίστηκα που ο τραγουδιάρης έπαιρνε τις πιο ωραίες γκόμενες γιατί ήταν μορφονιός και έφυγα

 

αυτους τους ξερω. Ειναι φανταστικοί.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση φοβάμαι είναι απλή. Ποτέ δεν ήταν φορέας κοινωνικών μηνυμάτων και οι καταπιεσμένες φωνές που εξάρεις ζητούσαν εγωιστικά κι απελπισμένα να εξισωθούν με την εξουσία. Εκβίασαν την υποστήριξη καταπιεσμένων κοινωνικών ομάδων φωνάζοντας «fuck the police» και αμέσως μετά αναλώθηκαν σε ανούσιες κόντρες και την διαχείριση των οικονομικών τους. Αυτή δυστυχώς είναι η ιστορία της χιπ-χοπ. Μετά θα τους δούμε να παίζουν τους μπάτσους σε απογευματινές σειρές και να φωτογραφίζονται με την Μπιγιονσέ.

Η κραυγή των καταπιεσμένων υψώθηκε σαν παλίρροια για μια στιγμή ως τους λόφους του Μπέβερλυ Χιλς και μετά ήσυχα υποχώρησε αφήνοντας πίσω της δυο- τρεις ακόμα βίλες, κι αυτό ήταν όλο.       

 

Ρε συ atreu, σου ξαναλέω ότι αυτό που περιγράφεις είναι μέρος του χιπ-χοπ και όχι η συνολική εικόνα του. Και αφού γενικεύεις θεωρώντας ότι έτσι είναι η συνολική εικόνα, μπορώ απλά να αποδομήσω το επιχείρημά σου με κάποια αντιπαραδείγματα.

 

Οι παρακάτω παίζουν χιπ-χοπ και είναι όλοι από Ελλάδα. Είναι όλοι τους από σχετικά γνωστοί έως γνωστοί, κάποιοι δηλαδή έχουν κάνει καριέρα στο χιπ-χοπ. Θα ήθελα να μου παραθέσεις άλλα τραγούδια των ίδιων που μιλάνε για "κώλους" και για "σκύλες που θέλουν ξύλο".

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=G-D635ZfmKs

 

 

 

Θα μπορούσα να συνεχίσω με πολλές ακόμα μπάντες (όχι μόνο ελληνικές και όχι μόνο των τελευταίων χρόνων). Προσοχή, εδώ δε θέλω να κρίνουμε ούτε τη μουσική ούτε τους στίχους. Συμφωνώντας όμως ότι οι παραπάνω καλλιτέχνες περνούν κάποια μηνύματα με τη μουσική τους (άσχετα αν συμφωνούμε ή όχι στην προκειμένη), θα ήθελα να μου πεις σε ποιο στάδιο της πορείας τους ως καλλιτέχνες άλλαξα αυτά τα μηνύματα με κώλους, φράγκα κλπ..

 

Μου αρεσουν και οι στιχοι σε πολλά hip hop, ραπ κομμάτια κλπ. ιδιαιτερα αν ειναι συμβατοί με τις ιδεολογικές μου πεποιθήσεις (ειμαι αριστεροσοσιαλιστής)

 

ενδιαφέρουσα η τοποθετηση του atreu73 περι αυτων που αφου λενε για τα κοινωνικά προβληματα και για αντιδραση μετα τα κονομανε και τα ξεχνανε ολα. Οι "επαναστάτες" γίνονται οι χειρότεροι "δικτάτορες" χαχαχαχαχαχαχα

 

Θα ήθελα μια απάντηση κι από σένα τότε ως προς τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα ήθελα μια απάντηση κι από σένα τότε ως προς τα παραπάνω.

 

Δεν ρώτησες φυσικά εμένα  :D αλλά κουβέντα να γίνεται αν θες.

Απ τη δικιά μου τη γενιά, δεν μπορώ να πω πως γνωρίζω κανά πρώην πάνκη- εγώ δεν υπήρξα, ήμουν  post punk  ;D-  που να έγινε ''δικτάτορας'' αλλά το να βλέπεις 30 χρόνια μετά τον ''άλλο'' να παίζει με το τάδε έντεχνο ε κάπως με χαλάει  ;D και τι μου είπε δλδ : Τι να κάνουμε φίλοους, κάπως πρέπει να ζήσουμε, δεν έγινα δα και βουλευτής, ποιός ο πάνκης, να ζήσει απ τη μουσική, όχι κανάς DP  και καλά βιρτουόζος  ;D ;D ;D

 Θα ήθελα πολύ να μάθω, πως έζησαν τόσα χρόνια-εννοώ τι δουλειά έκαναν- οι  Active Member, στο λέω επειδή ξέρω πως ΔΕΝ έκαναν.

Επίσης όταν μιλάμε για μπάτσοι και απάτσοι, έχουμε και τους όρχεις να το πάμε μέχρι τέλους, όχι να κλαψουρίζουμε του στυλ, άτιμοι δικτάτορες μας φυλακίζουν σε λευκά κελιά και δεν μας αφήνουν να σπουδάσουμε............σε αντιδιαστολή πχ με κάτι τυπάκια στη Τουρκία, που μπήκαν στην εισαγγελία βούτηξαν ομήρους 2 εισαγγελείς και όταν έφτασε η ώρα τους έφαγαν και τους φάγανε οι απάτσοι............Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πιώ  ;D επαναστατικά μεν, αλλά φιλικά

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα ήθελα μια απάντηση κι από σένα τότε ως προς τα παραπάνω.

 

τι απαντηση σε ικανοποιεί?

Τα ανωτερω συγκροτηματα που παραθεσες μου ειναι  συμπαθη, ιδιαιτερα οι active member, τα άλλα δεν τα ηξερα, αλλα ωραια δουλεια.

 

Τωρα για το συμβατοι, ειναι σχετικο με το τι απο αυτα που ακουω ταυτιζομαι απολυτα, τι μερικώς, πως το ερμηνευω εγω αλληγορικά, παρεμφερώς, σε τι διαφωνω εν μερει κλπ.

Κυριως ακουω πρωτα τη μουσικη δομικα, αισθητικα και επεται το άλλο.

 

Τωρα αν ειναι κανενα κομματι που λεει να ανατιναξουμε το κεφαλαιο και να του πιουμε το αιμα και να σκοτωσουμε κουστουματους και αρχοντομ#!#νες αλλα ειναι ωραιο μουσικα, ενδέχεται να το ακουω και να φιλτραρω τα υπολοιπα, να μην ταυτιστω καθολου στιχουργικα και νοηματικα, να μην δινω σημασια, η μπορει να το παρω και χιουμοριστικα ενω αυτοι εχουν αλλη προθεση. Μπορει και αυτοι να μην τα πιστευουν, να το κανουν γιατι η βια πουλάει ρε παιδι μου, πως το λενε. Ιδιαιτερα στις νεαρες ηλικιες. Το συστημα, destroy the system και τετοια.

 

Μολις βεβαια κανουν αυτοι που ακουνε και ταυτιζονται και θελουν να τα εφαρμοσουν  τα πρωτα αδικηματα, κακουργηματα κλπ. τοτε δυστυχως αντιλαμβανονται λογω των συνεπειων που θα υποστουν οτι τα πραγματα δεν ειναι ακριβως έτσι και μετανοιώνουν πολύ. χαχαχααχαχαχαχα

 

Ειναι σχετικα αυτα.

Και θριλερ βλεπω splatter και γελαω καμμια φορα με αυτα που δειχνουν. Δεν σημαινει οτι μου αρεσει και επικροτω ή προτρέπω το να σκοτωνονται ανθρωποι με ειδεχθη τροπο.

 

Καμμια φορα ακροβατω μεταξυ σοβαρου και αστειου.

Καμμια φορα κλαιω χωρις λογο και μετα αρχιζω να γελαω.

 

Εχω περασει ψυχιατρικες εξετασεις με επιτυχια, μία μια φορά μου επισημανε οτι εισαι λιγο χαβαλες αλλα να θυμασαι οτι η ζωη δεν ειναι παντα μια πλάκα.

 

Κανω επισης μια δουλεια που βλεπω πολλά ασχημα πραγματα, δουλευω μεσα στην μιζερια, τη δυστυχια, τον πονο και μπορει ο χαβαλες μου να ειναι μια διεξοδος, να ενοχλει η να παρεξηγειται ενίοτε, αλλα δεν με νοιαζει γιατι ειμαι πανισχυρος ανθρωπος και δεν εχω λόγο να φοβηθώ κανεναν.

 

Αν κανω κατι που ενοχλει καποιον που συμπαθω κιολας συνηθως υποχωρω για να μην τον στεναχωρήσω οταν μου κανει παρατηρηση.

 

Επηρεάζομαι απο τις αποψεις του κοσμου.

Μου αρεσει να μαθαινω πως σκεφτονται, πως αντιλάμβανονται τα πραγματα, τι τους απασχολεί.

Μου αρέσει η ειλικρίνια και η ευθύτητα στους ανθρώπους,.

 

Εχω εγωισμο αλλα μου αρεσει να τον ριχνω.

 

Δεν μου αρεσει ο δογματισμός αλλά δεν εχω προβλημα να κανω παρεα με εναν δογματικο ανθρωπο αρκει να μην μου τα πρηζει πολυ.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ paraga

 

Το τραγούδι, στην καλύτερη, περνά κάποια μηνύματα και ξυπνά κάποιες διαθέσεις. Στη χειρότερη, περνά κακά μηνύματα και (ανα)παράγει μια κακή κουλτούρα. Νομίζω πως αυτό εξετάζουμε.

 

Από κει και πέρα -και αν κατάλαβα σωστά- πιάνεις ένα ζήτημα που έχει μεγάλο ενδιαφέρον: το κατά πόσο ένας καλλιτέχνης δικαιούται να γράφει στίχους με επαναστατικό περιεχόμενο, να θίγει κοινωνικά ζητήματα κλπ όταν στην προσωπική του ζωή είναι ασυνεπής ως προς αυτά. Συμφωνώ απόλυτα ότι αυτό είναι θέμα, αλλά για να κάνεις κριτική πρέπει να γνωρίζεις τον καλλιτέχνη όχι μόνο μέσα από τα τραγούδια του αλλά και από την προσωπική του ζωή, από το πώς ζει, από το πόσο χρησιμοποιεί τον στίχο του ως εμπόρευμα, κλπ.

 

Το άλλο με τον πάνκη κιθαρίστα δεν το βρίσκω τόσο κακό, κι αυτό γιατί θεωρώ ότι η δουλειά του μουσικού είναι μια αξιοπρεπής επιλογή. Αν, ως πάνκης, έκραζε π.χ. τα αφεντικά και γινόταν ο ίδιος αφεντικό, ναι, θα ήταν μια ασυνεπής στάση. Αλλά εντέλει εσένα σε πείραξε που "πρόδωσε το πανκ"? Γιατί έτσι όπως το γράφεις, αν είχε αλυσίδα σουβλατζίδικων αλλά παρέμενε ένας "παλιοροκάς" - που δε θα έβγαζε και φράγκα από τη μουσική - δε θα είχες πρόβλημα.

 

Όσο για αυτό με την Τουρκία, δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει. Δηλαδή πιστεύεις ότι όποιος δεν έχει τα @@ για κάτι τέτοιο (ή μπορεί και να μη συμφωνεί), αυτόματα εξισώνεται με κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει τίποτα παρά το σουβλάκι του, η τιβί του και ο εαυτούλης του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ samy paraga

 

Να θυμαμαι τωρα στο child in time οταν μπαινει το σολο της κιθαρας και γινεται γρηγορο και η κιθαρα κανει την οκταβα και βαράει τα δεκατα εκτα εκει οταν το ακουγα με φιλους η στην προβα η στο live εκανα την κινηση που βαρας τη φλεβα με την ενεση, εγερνα, ανοιγα το στομα και γυριζα τρεμοπαιζοντας  τα ματια και γελανε.

Αυτο μου βγαζει ως εικόνα σε εκείνο το σημείο χαχαχαχαχαχαα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου