Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σας φταίει η διαιτησία που τα παίρνει απο τον πρόεδρο της ΠΑΕ...

Μα ... κι εμείς έχουμε παράγκα.

Και μάλιστα τον λένε Σάμυ.

 

 

Επί του "θέματος" τώρα.

 

Είχα δει κάποτε στην τηλεόραση (κάτι σαν ντοκυμαντέρ ήταν) τον George Micheal στο στούντιο να λέει πώς έγραψε το Freedom 90 (έψαξα στο tube αλλά δεν το βρήκα).

"Πήρα ένα soul beat από τα κλασσικά που υπήρχαν" είπε και το έβαλε να παίζει.

"Ήθελα κάτι πιο uptempo, κι έτσι του ανέβασα λίγο τα bpm" συνέχισε, και ανέβαζε τα bpm από το αρχικό soul beat που έπαιζε μέχρι να φτάσει κάπου που όπως είπε του άρεσε.

 

"Μετά σκέφτηκα ότι θα ταίριαζε 60s rock ρυθμική κιθάρα," είπε,  και μάλιστα στο στυλ κάποιου συγκεκριμένου κομματιού ("χίππικου") που δεν θυμάμαι πια.

'Πήρε λοιπόν κάποια  ανάλογα samples και επειδή ήταν πολύ πιο γρήγορα από το beat, άρχισε να κατεβάζει bpm μέχρι που να φτάσουν τα bpm του ρυθμού.

 

Κάτι αντίστοιχο έκανε και με την βασική μελωδία της φωνής.

 

Όταν έβαζε τα αρχικά samples δεν σου περνούσε από το μυαλό ότι θα κατέληγαν στο τελικό (σχεδόν έτοιμο πια) σχέδιο του κομματιού που άκουσα όταν τα έβαλε όλα μαζί "πειραγμένα" να παίζουν.

 

Εσείς ρε παιδιά που είστε μουσικοί, για πείτε τι είναι αυτός?

 

Μουσικός?

Γιατί για Dj δεν τον κόβω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

 

 

 

 

George Micheal στο στούντιο να λέει πώς έγραψε το Freedom 90.....

Δεν ξέρω πως το γραψε, αλλά ξέρω τι έβαλε στο Video clip  ;D ;D ;D ;D

 

Μουσικός δεν είναι,

Μουσικαράς είναι σίγουρα......και άσε από φωνη.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως το γραψε, αλλά ξέρω τι έβαλε στο Video clip  ;D ;D ;D ;D

Όλες τις φιλενάδες σου. :D

 

Μουσικός δεν είναι,

Μουσικαράς είναι σίγουρα......και άσε από φωνη.  ;)

Αυτό που προσπάθησα να πω είναι ότι δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο.

 

Έτσι κι αλλιώς ένα μεγάλο μέρος των σύγχρονων μουσικών παραγωγών - προϊόντων, χρησιμοποιεί samples (περισσότερο σε mainstream παραγωγές, αλλά και σε άλλες μουσικές όπως ηλεκτρονική, fusion, prog, κλπ).

Το θέμα είναι αν αυτό γίνεται με δημιουργικό ή "αναπαραγωγικό"  (βάζω ένα μπιτ απλά όπως παλιά έκαναν κάποιοι και σε κλασσικά έργα) τρόπο.

 

Σκεφτείτε λοιπόν ότι ο κάθε dj σαμπλάρει ένα κομμάτι που δημιουργήθηκε από samples, και λέει και μια παρλάτα αν δεν βαριέται.

 

Άπτεται του κινήτρου του το τελικό αποτέλεσμα.

 

Αν το κίνητρό του είναι η δημιουργία εντάξει.

 

Αν όχι .... πάλι εντάξει.

 

Διαλέγετε και παίρνετε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το mοderation δεν το έπιασε αφου ΔΕΝ αναφέρθηκε απο κανέναν όσων προσβλήθηκαν και... "προσβλήθηκαν". (ακου "δεν ανεβάζω τη μουσική μου εδω που γράφονται... αυτά"  :o )

Δεν προσβληθηκα στο ελαχιστο, με το μελος που προσβαλλονταν δεν πρεπει να εχουμε αλλαξει ουτε παραθεση:D  απλα εφερα μια κλασικη περιπτωση σαν παραδειγμα επειδη ετυχε να ηταν στο ιδιο θεμα 2 σελιδες πισω, επρεπε να το διευκρινισω αυτο σε εκεινη την αναρτηση, αλλα ετσι που την ‘’επεξεργαστηκε’’ ο διαχειρισης τωρα δεν βγαζει ουτε νοημα … οποτε ολα ενταξει :D

 

Να πω επισης οτι ποτε δεν θα εκανα κανενος ειδους παρατηρηση, αιτημα κτλ εδω, δεν με ενοχλει τιποτα, και κατα καιρους γινονται και ενδιαφερουσες συζητησεις, απλα το φορουμ αυτο θα ηταν το τελευταιο μερος που θα δημοσιευα μουσικη, βασικα γιατι ειναι ελληνικο και γιατι οι διαχειριστες επεξεργαζονται οτι και οπως γουσταρουν, και δεν μου πεφτει λογος,  κυριως ομως γιατι υπαρχει αυτη η εκδηλη αγενεια, αλλα και παλι τιποτα το ιδιαιτερο, ενα κομματι της κοινωνιας ειναι και αυτο το φορουμ, απλα δεν μου κανει εμενα για αυτο το σκοπο.

 

Χωρις παρεξηγηση ολα αυτα παντα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν προσβληθηκα στο ελαχιστο, με το μελος που προσβαλλονταν δεν πρεπει να εχουμε αλλαξει ουτε παραθεση:D  απλα εφερα μια κλασικη περιπτωση σαν παραδειγμα επειδη ετυχε να ηταν στο ιδιο θεμα 2 σελιδες πισω, επρεπε να το διευκρινισω αυτο σε εκεινη την αναρτηση, αλλα ετσι που την ‘’επεξεργαστηκε’’ ο διαχειρισης τωρα δεν βγαζει ουτε νοημα … οποτε ολα ενταξει :D

 

Τι δεν βγαζει νόημα μετα την "επεξεργασία" βρε φίλε; Στο τελος ενα υστερόγραφο υπήρχε με προσωπικά μπινελίκια που δεν σε αφορούσαν. Μήπως είσαι σε θέση να εξηγήσεις με παράθεση και να αναφερθείς στο συγκεκριμένο ποστ και το νόημα που χάθηκε;

 

Να πω επισης οτι ποτε δεν θα εκανα κανενος ειδους παρατηρηση, αιτημα κτλ εδω, δεν με ενοχλει τιποτα, και κατα καιρους γινονται και ενδιαφερουσες συζητησεις, απλα το φορουμ αυτο θα ηταν το τελευταιο μερος που θα δημοσιευα μουσικη, βασικα γιατι ειναι ελληνικο και γιατι οι διαχειριστες επεξεργαζονται οτι και οπως γουσταρουν, και δεν μου πεφτει λογος,  κυριως ομως γιατι υπαρχει αυτη η εκδηλη αγενεια, αλλα και παλι τιποτα το ιδιαιτερο, ενα κομματι της κοινωνιας ειναι και αυτο το φορουμ, απλα δεν μου κανει για αυτο το σκοπο.

 

Χωρις παρεξηγηση ολα αυτα παντα

 

Φίλε, εγω στη θέση σου θα φρόντιζα να βρίσκομαι αλλού και να μην περνάω τον χρόνο μου εκεί που δεν εκτιμώ και καταπιέζουν την ελευθερία του λόγου μου. Θα το εκτιμούσαμε και εμείς απο την σελίδα καθώς έχουμε άλλη άποψη.

 

Χωρις παρεξηγηση ολα αυτα παντα

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν βγαζει νόημα μετα την "επεξεργασία" βρε φίλε; Στο τελος ενα υστερόγραφο υπήρχε με προσωπικά μπινελίκια που δεν σε αφορούσαν. Μήπως είσαι σε θέση να εξηγήσεις με παράθεση και να αναφερθείς στο συγκεκριμένο ποστ και το νόημα που χάθηκε;

 

Φίλε, εγω στη θέση σου θα φρόντιζα να βρίσκομαι αλλού και να μην περνάω τον χρόνο μου εκεί που δεν εκτιμώ και καταπιέζουν την ελευθερία του λόγου μου. Θα το εκτιμούσαμε και εμείς απο την σελίδα καθώς έχουμε άλλη άποψη.

 

Χωρις παρεξηγηση ολα αυτα παντα

Κοιτα, την επομενη αναρτηση μου που δεν θα σου αρεσει μην την επεξεργαστεις… σβησε το λογαριασμο, πιανεται και αυτη που γραφω.

 

Δεν ειπα ποτε οτι δεν εκτιμω το χωρο -τους θαμωνες- πιστευω πως οι περισσοτερες αναρτησεις μου στο φορουμ δειχνουν οτι σεβομαι το χωρο, το να δημοσιευεις τη δουλεια σου ομως σε ενα χωρο με πολλες φορες ‘’βαρυ κλιμα’’  ειναι σαν να μην σεβεσαι τη δουλεια σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπονοείς ότι θα δεχτείς άδικη κριτική από κάποια μέλη, παρόλο που η δουλειά σου μπορεί να είναι πολύ καλή, λόγω κάποιων προσωπικών αντεγκλήσεων. Φοβάσαι την κακοπροαίρετη υποκειμενική κριτική με άλλα λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου