Προς το περιεχόμενο

Απορια για τα Οhm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω σας!

 

Λοιπον φιλοι μου μετα απο μια μικρη ανανεωση εξοπλισμου λογω συνθηκων, αποφασισα να παρω κατι μικρο για πρακτις στο σπιτι με ακουστικα, αλλα και οχι μονο.

 

Εχω στην κατοχη μου τον Peavey Classic 30 ομως επειδη ο ντιαμπολο εχει πολλα ποδαρια, σκεφτομαι να παρω αυτο

http://www.thomann.de/de/bugera_t5_infinium.htm?sid=538bc369e348ca25580b0f818b070b9e

για να εξασκουμαι σπιτι αλλα να το εχω και μαζι μου αν τυχων παθει καμια υπερθερμανση ο CL30. Το θεμα ειναι αν θελησω να το συνδεσω στο ηχειο του CL30 τι θα γινει>?

 

Απο οσο ξερω το Vintage 30 ειναι 8 Ohm ενω ο κινεζος βγαζει 4 Οhm.

 

Δεν εχω καθολου γνωμη για αυτα

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο αρθρο Γιαννη μα δε βοηθαει  :(

Εγω χρειαζομαι απλα συνδεση απο εξοδο 4 Ο  σε ηχειο 8 Ο. Αυτο αν γινεται και τι αποτελεσμα θα εχει

 

Σε ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Απο το πολύ ωραίο άρθρο του  myster_maze, ακριβώς δίπλα.

Τώρα αν σε έναν εξόδου συνδέσουμε ένα φορτίο διαφορετικό από αυτό για το οποίο έχει σχεδιαστεί, δηλαδή στην λήψη πχ 8Ω συνδέσουμε ένα φορτίο 4Ω ή 16Ω, λέγεται mismatch!

 

Υπάρχουν κάποια ασφαλή mismatch αλλά θα πρότεινα να μην τα αναφέρουμε εδώ γιατί το πόσο ασφαλή είναι εξαρτάται καθαρά από την κατασκευή του ενισχυτή και σε περίπτωση που σε κάποιον συμβεί ζημιά δεν θα ήθελα να είμαι ο υπαίτιος.  Grin

 

- Σε περίπτωση mismatch προς τα κάτω -όπως ήδη γνωρίζουμε- η ισχύς ανεβαίνει άρα και τα ρεύματα. Αν ο εξόδου δεν είναι σχεδιασμένος να αντέξει αυτή την αύξηση, θα καεί το συγκεκριμένο τύλιγμα. Αλλά και να αντέξει θα ανέβουν τόσο τα ρεύματα στο πρωτεύον του, που κατά πάσα πιθανότητα θα βρεθούν στα όρια τους οι τελικές και στην χειρότερη περίπτωση θα ξεπεραστούν -με ότι συνεπάγεται αυτό.

 

- Το προς τα πάνω mismatch, δηλαδή υψηλό φορτίο ή ακόμη χειρότερα καθόλου φορτίου (τίποτα στην έξοδο) είναι πολύ πιο επικίνδυνο. Και αυτό γιατί συσσωρεύεται ενέργεια στον Μ/Σ εξόδου που δεν μπορεί να «φύγει», με αποτέλεσμα να δημιουργούνται εσωτερικά arcs που καταστρέφουν τις εσωτερικές μονώσεις, με φυσικό επακόλουθο καπνούς και «ψήσιμο» του εξόδου εκτός και αν είμαστε τυχεροί και ανοίξει πρώτα κάποια ασφάλεια.

 

Εδώ να σημειωθεί ότι,

α) μηδενικό φορτίο (δηλαδή βραχυκυκλωμένη έξοδος) σε ενισχυτή λυχνίας είναι ασφαλές όσο ΔΕΝ εφαρμόζεται σήμα στην είσοδο, αντιθέτως σε έναν τρανζιστοράτο θα είναι καταστροφικό ανεξάρτητα από το σήμα εισόδου

ενώ

β) ανοιχτή έξοδος (δηλαδή χωρίς φορτίο) σε έναν λυχνίας θα είναι καταστροφικό, ειδικά αν εφαρμοστεί σήμα στην είσοδο ενώ ο τρανζιστοράτος δεν θα πάθει τίποτα, ίσα ίσα θα είναι παραπάνω από ασφαλής.

 

Ενώ στο manual του Mesa Boogie Lonestar μου, αναφέρεται:

 

You should experiment with different loading conditions as there may be a certain impedance mismatch that produces a sound you may prefer to the correct load condition. This will not hurt the amplifier, however mismatching a lower impedance speaker in a higher jack will wear the power tubes faster.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο αρθρο Γιαννη μα δε βοηθαει  :(

Εγω χρειαζομαι απλα συνδεση απο εξοδο 4 Ο  σε ηχειο 8 Ο. Αυτο αν γινεται και τι αποτελεσμα θα εχει

 

Σε ευχαριστω παντως

 

δεν προκειται να καει τιποτα παντως

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν προκειται να καει τιποτα παντως

 

οφφ τοπικ

χτυπησα τη Road Worn τελικως και εμεινα με τον CL30 και ειμαι πολυ χαρουμενος για αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τ5 λέει minimum 4Ω, οπότε και με 8άρι δουλεύει αλλά θα έχει χαμηλότερο output και ίσως σου κόψει headroom.

O G5 απ'την άλλη έχει minimum 8Ω και ηχητικά είναι πιο ευέλικτος, αλλά απ'ότι βλέπω άλλαξες πορεία  :) all good then και καλόπαιχτη!!!!!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου