Προς το περιεχόμενο

Αναζητώντας Full EQ OD.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

Τελευταία ψάχνω για ένα Overdrive (όχι distortion) πετάλι αλλά θα ήθελα να έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, όποια βοήθεια δεκτή.

Έτσι λοιπόν τα χαρακτηριστικά που θα ήθελα να έχει είναι τα εξής:

1) Να είναι Full EQ δηλαδή Volume, Bass, Mid, Treble, Gain.

2) ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Να καθαρίζει τελείως το σήμα όταν το gain θα είναι κλειστό.

3) Να είναι όσο το δυνατόν (για τα δεδομένα που ψάχνω) πιο μικρό αλλά χωρίς πολλά-πολλά smd (σε περίπτωση που χρειαστεί mod).

4) Να έχει μόνο έναν διακόπτη on/off

5)  Να είναι σε "ανθρώπινη" τιμή δηλαδή να μην ξεπερνάει τα €200 (καινούριο).

6) Να είναι 9V.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 που κάνουν ακριβώς αυτό που ψάχνεις και θα τα σύστηνα ανεπιφύλακτα για αυτή τη δουλειά (αλλά και άλλες, πολλές):

 

1) Paul Cochrane Timmy: μπορείς να το αγοράσεις από το Αμέρικα on-line και με τα μεταφορικά και φόρους θα σου βγεί εκεί στο 200-άρι

 

2) ή... ψάχνεις στις αγγελίες για ένα μεταχειρισμένο Hardwire SC-2 (ναι, εκείνο που ονομάζουν Valve Distortion). Μην σε ψαρώνει το όνομά του, αν το κρατήσεις με το  toggle switch στα αριστερά, θα ανακαλύψεις ένα overdrive pedal που θα κάνει ακριβώς αυτό που ζητάς.

 

3) To Fulltone OCD θα ήταν η 3η εναλλακτική, αλλά ΜΟΝΟ αν χρησιμοποιείς (πολύ) τα controls της κιθάρας σου για να καθαρίζεις τον ήχο σου. Το πετάλι μόνο του δεν κάνει το "100% καθαρό" κόλπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Να είναι Full EQ δηλαδή Volume, Bass, Mid, Treble, Gain.

 

Αυτό είναι το δύσκολο. Προσωπικά το μόνο overdrive/distortion που έχω παίξει και έχει mid knob, είναι το Black Magic του Crazy Tube Circuits. Τοποθετείται περισσότερο στην κατηγορία των distortiωn βέβαια γιατί το gain του πάει πολύ πάνω. Πάντως σε χαμηλή ρύθμιση, κάνει και πολύ καλή overdrive δουλειά.

 

Βέβαια έχει κι έναν επιπλέον διακόπτη πλην του on-off που λες ότι δε θέλεις. Επίσης δεν το έχω δοκιμάσει με το gain του κοντά στο 0 για να σου πω αν καθαρίζει τελείως.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τώρα, τα περισσότερα που έχετε προτείνει μέχρι στιγμής δεν είναι Full EQ, εκτός απ'το Black Magic (μ'αρέσει η εμφάνισή του!!!) το οποίο όμως έχει και presence που δεν θα το ήθελα να υπάρχει στο κύκλωμα. Τώρα θα μου πείτε "Αν είναι κλειστό τι σε πειράζει", αλλά για τεχνικούς λόγους δεν θα το ήθελα στο κύκλωμα.

Anyway, περιμένω και άλλες προτάσεις ενώ και εγώ συνεχίζω το ψάξιμο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το Marshall Guv'nor το mk1 κατά προτίμηση. Καλύπτει όλες τις παραμέτρους που έθεσες εκτός από την 3. Πρόσφατα το "ξέθαψα" από την αποθήκη μου και είναι πολύ ωραίο OD. Και αν δεν σε βολέψει το πουλάς πανεύκολα.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το Marshall Guv'nor το mk1 κατά προτίμηση. Καλύπτει όλες τις παραμέτρους που έθεσες εκτός από την 3. Πρόσφατα το "ξέθαψα" από την αποθήκη μου και είναι πολύ ωραίο OD. Και αν δεν σε βολέψει το πουλάς πανεύκολα.

Ναι όντως, τα παλιά marshall τα είχα ξεχάσει, σ'ευχαριστώ πολύ, θα τα έχω στα υπόψιν αν δεν βρεθεί κάτι πιο "μαζεμένο".

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου