Προς το περιεχόμενο

Παράλληλος ήχος multimedia και κιθάρας σε pc


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις win7 τσέκαρε και εκεί που σου δείχνω στην εικόνα και παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις. Δεν ξέρω αν ισχύουν και στα άλλα windows

1377711628_Fullscreen_capture_1932016_105801__bmp.jpg.1d26faaa5dcab2feaef9477aeb84a38e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οντως με το asio εχω προβλημα οταν επιλεγω ASIO 4all ολα τα υπολοιπα ''νεκρώνουν''

μπορώ καπως να το αλλάξω αυτό?

 

Και δεν μπορείς, και δεν θέλεις (πίστεψέ με).

Η καλύτερη λύση είναι να μην χρησιμοποιείς Asio4All, αλλά τους ASIO drivers της ίδιας της κάρτας.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν μπορείς, και δεν θέλεις (πίστεψέ με).

Η καλύτερη λύση είναι να μην χρησιμοποιείς Asio4All, αλλά τους ASIO drivers της ίδιας της κάρτας.

+1000

 

Στο GR5 χρησιμοποιώ τους ASIO drivers της κάρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω καλά το πρόβλημα που αναφέρεις, γιατί αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο ως χρήστης της κάρτας ήχου Lexicon Omega. Δυστυχώς ούτε εγώ έχω βρει λύση. Όταν τρέχεις κάποιο DAW, ο ήχος σε οτιδήποτε άλλο όπως YouTube, iTunes, Winamp, κτλ., νεκρώνει. Μάλιστα, όταν δουλεύω στο DAW μου και ενεργοποιηθεί για παράδειγμα ο χαρακτηριστικός ήχος σφάλματος των Windows, τότε ακούγεται ένας άσχημος δυνατός λευκός θόρυβος...

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω καλά το πρόβλημα που αναφέρεις, γιατί αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο ως χρήστης της κάρτας ήχου Lexicon Omega. Δυστυχώς ούτε εγώ έχω βρει λύση. Όταν τρέχεις κάποιο DAW, ο ήχος σε οτιδήποτε άλλο όπως YouTube, iTunes, Winamp, κτλ., νεκρώνει. Μάλιστα, όταν δουλεύω στο DAW μου και ενεργοποιηθεί για παράδειγμα ο χαρακτηριστικός ήχος σφάλματος των Windows, τότε ακούγεται ένας άσχημος δυνατός λευκός θόρυβος...

 

Οπότε τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση συμπασχοντα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση συμπασχοντα ?

 

Αμα χρησιμοποιείτε την lexicon σας σαν primary καρτα ήχου για το λειτουργικό και λειτουργείτε το daw σας με τους drivers σε asio mode, οι drivers απασχολούνται αποκλειστικά απο το DAW και δεν επιτρέπουν τη χρηση τους απο άλλα προγράμματα.

Είναι περιορισμός του λειτουργικού απο windows vista και πάνω.

 

Yπάρχουν κάρτες ήχου που οι asio drivers τους υποστηρίζουν multiclient.

 

οι συγκεκριμενες lexicon οχι.

 

Λυσεις που υπάρχουν

 

1. Να έχετε την onboard καρτα ως primary και τους ηχους των windows, youtube κλπ να τους ακούτε απο άλλα ηχεία συνδεδεμένα στην onboard ή να συνδεσετε την εξοδο της onboard και τις εξοδους της lexicon με  ενα μικρο μεικτη  για να βγαινουν ολα απο τα κύρια ηχεία σας

για να μελετάτε π.χ. ταυτοχρονα και να ακουτε. (μη βαράτε, το ξέρω οτι δεν ειναι πρακτικό)

 

2. Να πάρετε μια κάρτα ήχου που οι drivers της να υποστηρίζουν asio multiclient

 

3. Να χρησιμοποιήσετε ενα προγραμμα σαν αυτό http://odeus-audio.com.au/Odeus/AsioLinkPro επι πληρωμής.

 

Καληνύχτα :-)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που είπε ο cos_dr ισχύουν και τα τρία.

 

Μία παραλλαγή της πρώτης λύσης που πρότεινε, είναι να θυμηθούμε ότι η ίδια η κάρτα είναι μείκτης. Οπότε, χρησιμοποιούμε το παρακάτω καλώδιο :

 

41b8idY7rHL._SY300_.jpg

 

προκειμένου να πάρουμε ηχητικό σήμα από την ενσωματωμένη κάρτα του υπολογιστή και να το στείλουμε σε δύο από τις τέσσερις Line εισοδους της κάρτας. Έτσι, χρησιμοποιώντας το λογισμικό της κάρτας (είπαμε, όχι Asio4All) μειξάρουμε το σήμα από το Guitar Rig, και το σήμα από οτιδήποτε άλλο, σε όποια ένταση θέλουμε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι drivers απασχολούνται αποκλειστικά απο το DAW και δεν επιτρέπουν τη χρηση τους απο άλλα προγράμματα.

 

Μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι αυτό δεν ισχύει τουλάχιστον στα windows 7. Αρκεί daw και windows να χρησιμοποιούν το ίδιο sample rate.

 

Edit: Και για να καλύψω όλες τις λεπτομέρειες του θέματος, αναφέρω ότι στο δικό μου σύστημα, ενώ το SONAR X2 είναι ανοιχτό με φορτωμένο project, ο ήχος όλων των εκτός εφαρμογών (media player, browser, youtube κλπ.) λειτουργεί κανονικά. Αυτό βέβαια μόνο σε περίπτωση που daw και windows έχουν ρυθμιστεί σε κοινό sample rate, όπως αναφέρω παραπάνω.

 

Τώρα, εκτός αυτού, στα properties της κάρτας ήχου στα windows 7, υπάρχει το παρακάτω παράθυρο:

 

digitalaudioproperties.png

 

By default τα δύο κουτάκια είναι τσεκαρισμένα. Στο δικό μου σύστημα και με το δικό μου DAW, είτε τσεκαρισμένα είτε κενά, δεν υπάρχει διαφορά στην ταυτόχρονη χρήση ήχων. Το αναφέρω, σε περίπτωση που άλλα daws λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο και εκεί ίσως χρειάζεται να απενεργοποιηθεί η exclusive χρήση της κάρτας.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου