Προς το περιεχόμενο

Παράλληλος ήχος multimedia και κιθάρας σε pc


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Jazzjoker, α) Ποια κάρτα έχεις;, β) Χρησιμοποιείς ASIO mode στο Sonar?

 

α) Focusrite Scarlett 18i8 αλλά αυτό που αναφέρω περί ταυτόχρονης χρήσης συνέβαινε και με την παλιά μου Saffire 6 USB.

 

β) Ναι με τους drivers της κάρτας.

 

Οπότε για να ολοκληρώσω: Αν ο φίλος που έθεσε το αρχικό ερώτημα συγχρονίσει το sample rate του guitar rig με αυτό των windows, πιστεύω θα κάνει δουλειά. Το πιο απλό θα ήταν να πειράξει το guitar rig αν και δεν έχω ιδέα σε τι rate τρέχει και αν αυτό αλλάζει. Σε κάθε περίπτωση, αυτό που ζητάει, γίνεται.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

στα δύο τελευταία πειραματάκια μου, την μια φορά χρησιμοποιώντας την onboard και την δεύτερη μια lexicon σε sonar x3, ισχύει ότι ακριβώς είπε ο Σπύρος...

 

με ανοιχτό το sonar σε asio, τα win δεν μπορούν να κλειδώσουν σε διαφορετικό φορματ από αυτό που ήδη χρησιμοποιεί...

 

το αυτόν ισχύει και με μια Alesis io|26 που χρησιμοποιώ τελευταία...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα εξηγούνται (μερικώς)  καλοί μου φίλοι ;D

 

Στις κάρτες που ανέφερε ο jazzjoker υποστηρίζεται το multiclient απο τους drivers τους,

Για να δουλεψει μεταξυ windows και προγραμματων ταυτοχρονα πρεπει να ειναι ρυθμισμένα τα προγράμματα στο ιδιο bit rate και sample rate.

 

Στην περιπτωση των συγκεκριμένων Lexicon αν επιτρεψουμε απο το sonar ο driver να χρησιμοποιείται απο άλλα προγραμματα θα χρησιμοποιείται αλλα το αμεσως επομενο πρόγραμμα που θα ανοιχτεί και θα χρησιμοποιεί asio drivers  θα παρει τον ελεγχο και το αλλο δεν θα εχει ήχο.

 

Στο παραδειγμα του npap δεν ξερω τι να πω.

Σε εμενα δεν δουλευει και έχω lexicon την lambda. Ακομα και να ρυθμισω τα windows 7 στο ιδιο bit rate και sample rate με τα προγράμματα.

 

Παντως οπως το ανεφερα εγώ εξ αρχης αμα κανετε τα σχετικα google search περι windows 7 και asiomulticlient θα δειτε οτι με επιβεβαιώνουν.

 

Τέλος αν καποιος έχει την omega μπορει να κανει αυτο που ειπε ο trolley μιας και εχει δυο εισόδους.

 

Τι να πω. Τι να ΠΩ?

ΣΕ ΤΙ ΚΟΣΜΟ ΖΟΥΜΕ?

ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ?

αφήστε με ήσυχο. ΠΟΝΑΩ!!!! Δεν ξέρω τιποτα. ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!

Γι αυτό τα είπα όλα. Γι αυτό. Γιατι απο τοτε έβαλα τα 7 είχα το ίδιο πρόβλημα που δεν υπήρχε στα xp. Το ειχα ψάξει. Το λέγανε.

Μεχρι και η steinberg εβγαλε τοτε driver για να λυσει το θέμα.

Ολα ΨΕΜΜΑΤΑ ΗΤΑΝ? Εγιναν όλα στο μυαλό μου?

Δεν ηταν έτσι τελικα? ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στο παραδειγμα του npap δεν ξερω τι να πω.

Σε εμενα δεν δουλευει και έχω lexicon την lambda. Ακομα και να ρυθμισω τα windows 7 στο ιδιο bit rate και sample rate με τα προγράμματα.

 

βρε μπαγάσα με έκανες να αμφιβάλω δια την πνευματική μου κατάσταση (γήρας γαρ και πρέπει να προσέχομεν) οπότε ξανα σετάρισα την omega στο pc του γραφείου μου... ευτυχώς το alzheimer και να με ψάχνει δεν με βρήκε ακόμα όπως βλέπεις παρακάτω στα screen shots...  :P ;D

 

σαν player χρησιμοποίησα τον foobar2000 στις photo αλλά και ο vlc μια χαρά έπαιξε...

 

Έλα ρε Νίκο.

Εγώ έχω την io|14. :D

 

Στράτο τελικά αδικημένη σειρά καρτών από το "hype"... κι από μένα είχε περάσει απαρατήρητη (κακώς)... μακράν οι μεγαλύτερες δυνατότητες εργονομικά στην τιμή της με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, transparent mic pre και πολύ καλό για τα λεφτά της "αχρωμάτιστο" ήχο στο dac...

 

το μόνο μου αμφιλεγόμενο παράπονο, κάποια προβλήματα στον συγχρονισμό μέσω οπτικής με το adc module του focusrite isa 430 MkII που επιχείρησα να γράψω... δεν έχω καταλήξει αν φταίει αυτή αλλά έτσι κι αλλιώς είναι πολύ τραβηγμένη περίπτωση να  χρησιμοποιήσει κάποιος τον 430 σε home κατάσταση, οπότε η περίπτωση δεν νομίζω ότι αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για τον συνήθη χρήστη στον οποίο απευθύνεται και επ ευκαιρία αν κυκλοφορεί ακόμα την προτείνω ανεπιφύλακτα...

npap_omega_sonar_01.thumb.jpg.08a5885b4781bd083dc3ff900afed656.jpg

npap_omega_sonar_02.thumb.jpg.e3f98dd649577751b42cadd6c0ad6249.jpg

npap_omega_sonar_03.thumb.jpg.1fde5ce8aa12a5fe7025e3e536be204f.jpg

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει ενα λαθος στη διατυπωση γιατι με καταπιεζουν και μου εχουν δημιουργηθει προβληματα και θελω να μην με ενοχλει κανενας για να εχω καθαρη σκεψη και λοιπον που λέτε, διαφορετικα προγραμματα σε asio mode δουλευουν ταυτοχρονα. Γιατι το κανω κι εγω και υπαρχει ήχος.

Για τα προγραμματα που δουλευουν με wdm οπως το media player π.χ. , youtube, ηχοι των windows οταν η καρτα ειναι primary και λειτουργει σε asio mode και θελουμε να δουλευουν ταυτοχρονα ειναι το θεμα.

 

Θελω να γραψω και κατι αλλο δεν μπορω αυτη τη στιγμη.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις κάρτες που ανέφερε ο jazzjoker υποστηρίζεται το multiclient απο τους drivers τους,

Για να δουλεψει μεταξυ windows και προγραμματων ταυτοχρονα πρεπει να ειναι ρυθμισμένα τα προγράμματα στο ιδιο bit rate και sample rate.

 

To bit depth δεν παίζει ρόλο. Μπορεί να είναι διαφορετικό. Αρκεί το sample rate να είναι το ίδιο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Dallas,

Να υποθέσω ότι το πρόβλημα είναι ότι η κάρτα δεν δουλεύει σωστά σε full duplex mode.

OK αν είναι αυτό μιλάμε για ένα συχνό "θεματάκι" για πολλές κάρτες όπου από default δεν είναι ρυθμισμένες σωστά.

Αν μπορείς λοιπόν να ανεβάσεις μία φωτογραφία που να φαίνονται οι επιλογές που έχεις στις ρυθμίσεις της κάρτας θα βοηθούσε.

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To bit depth δεν παίζει ρόλο. Μπορεί να είναι διαφορετικό. Αρκεί το sample rate να είναι το ίδιο.

 

εμενα δυστυχως για ηχους windows, wmp, youtube κλπ δεν δουλευει ανεξαρτητως ρυθμισης και δεν συμβαινει μονο σε εμενα. Επισημα υπάρχουν αυτα που εγραψα, μπορει να συμβαινει σε μερικους για αλλους λογους στη lexicon μου η στο συστημα μου.

 

Και ο npap μπορει να εχει αλλο προγραμμα μεσα που να τρεχει στο παρασκηνιο και να κανει το link μεσω αλλου driver οταν εβαλε να δοκιμασει την omega του.

Μπορει όχι. Να το δοκιμασε μονο με αυτη και να του δουλευει με προγραμματα παράλληλα τους asio με τους wdm.

 

Αποσυρω τα ποστ μου.

Μακαρι να βρουν λυση οι φιλοι μας με τις ρυθμισεις share drivers και να εχουν ηχο απο τα αλλα προγραμματα με primary καρτα τη lexicon.

Εγω δεν τα καταφερα και δεν με πειραζει κι ολας, γιατι δεν το χρειάζομαι. χαχαχαχα

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου