Προς το περιεχόμενο

Παράλληλος ήχος multimedia και κιθάρας σε pc


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Μια ρύθμιση που πρέπει να κάνεις μέσα στο DAW σου, που δεν αναφέρεις.

Για παράδειγμα στο Cubase που χρησιμοποιώ εγώ, υπάρχει στo Device setup > VST Audio system η επιλογή Release driver when application is in background.

 

Κοίταξε το. Αυτό ελευθερώνει τους Οδηγούς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο θέμα, γιατί διάβασα κάπως βιαστικά το νήμα, αλλά υπάρχει ένα προγραμματάκι που λέγεται loopmidi.

Αν τρέξει αυτό πριν, τότε η κάρτα μπορεί να δει περισσότερα πράγματα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι κάνω λάθος λογικα Alpha asio stopped  μου λεει

 

Βλέπω ότι τρέχεις το daw στα 48k sample rate. Το default των windows είναι 44.1 (υποθέτω ότι δεν έχεις επέμβει εκεί). Δοκίμασε να βάλεις το daw στα 44.1 επίσης.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cos_dr

 

Δεν ήταν δυνατόν να σταλεί το προσωπικό μήνυμα στο μέλος 'cos_dr' γιατί η θυρίδα εισερχομένων του είναι γεμάτη!

 

@cos_dr

 

Iσχύουν αυτά που έγραψες εσύ, και επειδή ισχύουν, ισχύει και η λύση που πρότεινα εγώ.

 

Τα άλλα που γράφονται, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν φαίνεται να είναι σωστά, παρ' ότι αυτοί που τα γράφουν το κάνουν ειλικρινώς, και επηρρεασμένοι από τη δική τους θετική εμπειρία.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cos_dr

 

Δεν ήταν δυνατόν να σταλεί το προσωπικό μήνυμα στο μέλος 'cos_dr' γιατί η θυρίδα εισερχομένων του είναι γεμάτη!

 

@cos_dr

 

Iσχύουν αυτά που έγραψες εσύ, και επειδή ισχύουν, ισχύει και η λύση που πρότεινα εγώ.

 

Τα άλλα που γράφονται, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν φαίνεται να είναι σωστά, παρ' ότι αυτοί που τα γράφουν το κάνουν ειλικρινώς, και επηρρεασμένοι από τη δική τους θετική εμπειρία.

 

 

ναι, αλλα ακαδημαϊκα τουλαχιστο γιατι μου αρεσουν τα τεχνικα θεματα, θελω να μαθω τον μηχανισμο. Θα κανω και εγω ξανα πειράματα μολις μπορεσω, θα ξανατσεκαρω τα παντα στο συστημα απο ρυθμισεις.

Ολοι δεν εχουμε το ιδιο συστημα, τα ιδια πραγματα πανω και τις ιδιες ρυθμισεις αλλα θελω θα μαθω.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για να μην υπάρξει παρανόηση να ξεκαθαρίσω σε τι αναφερόμουν, γιατί από ότι καταλαβαίνω δεν υπήρξα σαφής...

 

μπήκα στο νήμα καταθέτοντας την δική μου εμπειρία στη θέση του Σπύρου περί "εμπλοκής" λόγω διαφορετικού sample rate ....

 

σε multitasking λοιπόν σε ανάλογη περίπτωση (και στην omega) όταν το sample rate είναι διαφορετικό και κάποιο software είναι φορτωμένο ταυτόχρονα με το sonar, "μπλοκάρεται" ο ήχος (ή στο ένα ή στο άλλο)...

 

παράδειγμα παρακάτω το μήνυμα που βγάζει το foobar2000 (το youtube μέσω firefox παίζει αλλά κολλάει το sonar πλέον, μέχρι να του ματσάρεις το sr)...

 

όταν όμως το sample rate είναι ίδιο μπορείς άνετα να εναλλάσσεις στο multitasking διαφορετικά players χωρίς κανένα πρόβλημα όπως έδειξα με τα screen shot χθες...

 

να γίνω σαφής όμως και στο άλλο θέμα... όντως το να τους ζητήσουμε να παράγουν ταυτόχρονα ήχο απλά δεν γίνεται...

 

τέλος, για όσους απορήσουν γιατί έκανα "θέμα" για το sr, να επισημάνω ότι για μένα είναι απόλυτο εργονομικό πρόβλημα να μιξάρω σε daw χωρίς να μπορώ έχω σε multitasking έναν player για τα reference sample μου...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

npap_omega_sonar_04.jpg.88c64592d071557b8305779d70705795.jpg

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην υπάρξει παρανόηση να ξεκαθαρίσω σε τι αναφερόμουν, γιατί από ότι καταλαβαίνω δεν υπήρξα σαφής...

 

 

να γίνω σαφής όμως και στο άλλο θέμα... όντως το να τους ζητήσουμε να παράγουν ταυτόχρονα ήχο απλά δεν γίνεται...

 

 

 

 

εντάξει τοτε. Τώρα μου βγαίνει η....... εξισωση  στη lambda :-)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι τρέχεις το daw στα 48k sample rate. Το default των windows είναι 44.1 (υποθέτω ότι δεν έχεις επέμβει εκεί). Δοκίμασε να βάλεις το daw στα 44.1 επίσης.

το εβαλα 44.1 οπως και τα windows αλλα ακομα stopped μου βγαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εβαλα 44.1 οπως και τα windows αλλα ακομα stopped μου βγαζει

 

Για να καταλάβω, το stopped στο βγάζει τη στιγμή που πατάς το play στο youtube π.χ.;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου