Προς το περιεχόμενο

Tele vs Strat για νυχτοκάματο



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κιθάρα προσανατολίζεται για νυχτοκάματο σε μαγαζία με το ρεπερτόριο να είναι απο  εντεχνο, ροκ, blues reggae μέχρι και λαίκα :'(

 

Strat θα διάλεγα. Επίσης πρόσεξε το βάρος, γιατί με όσους επαγγελματίες έχω μιλήσει κατά καιρούς, όλοι τους από κάποιο σημείο και μετά (ειδικά αν παίζουν είδη που δεν τους αρέσουν όπως και στην περίπτωση σου) το ΜΟΝΟ που τους ενδιαφέρει είναι να μην είναι βαριά η κιθάρα, δε πα να είναι και πουά με ροζ γατάκια, αρκεί να μην είναι βαριά.  ;D

 

(Το καλό είναι, οτί στις Fender το μικρό βάρος συνήθως μεταφράζεται και σε γενικά πιο καλό όργανο)

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Strat θα διάλεγα.

+1 και από μένα

 

το ΜΟΝΟ που τους ενδιαφέρει είναι να μην είναι βαριά η κιθάρα, δε πα να είναι και πουά με ροζ γατάκια, αρκεί να μην είναι βαριά.  ;D

Πάνω που μπήκα να γράψω το ίδιο, αν παίζεις όρθιος ή αν προβλέπεται να παίξεις όρθιος στο μέλλον πάρε την πιο ελαφριά  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και όλοι αναφέρατε το τρέμολο σαν σοβαρό λόγο

η δικιά μου τελε που έχει τρέμολο και το έχω φρακαρισμένο εδώ και δεν θυμάμαι πιά πόσα χρόνια, μήπως πρέπει να το ξανασκεφτώ και να το λύσω?

 

Κοίτα εγώ θεωρώ ότι οι δύο κιθάρε διαφέρουν μόνο στη γέφυρα και στο είδος μαγνητών που βάζουν default. Αν βάλεις floyd rose σε tele (θα ρίξει φωτιά ο superfunk να μας κάψει) και διπλούς, η κιθάρα δε θα διαφέρει σε τίποτα από τις άλλες μεταλλιάρικες. Οπότε όταν λέω τέλε, εγώ εννοώ, κιθάρα με την κλασική γέφυρα με τα 3 saddles και πρίμους μαγνήτες. Όλα τα άλλα είναι teleoειδή. χαχαχαχαχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις all around όργανο, πάρε Tele.

Αν παίζεις με λίγο γκάζι πάρε Strat.

Αν παίζεις με πολύ γκάζι πάρε Strat.

Αν δεν παίζεις καν με γκάζι πάρε Strat.

 

Νομίζω όμως ότι καλό θα ήταν να πάρεις Tele.

 

Ή μήπως τα είπα ανάποδα?

 

;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρδιά σου λέει τέλε αλλά η στρατ είναι πιο εργονομικήκατα τη γνωμη μου.

 

κορεκτεντ.

 

προσωπικα δεν μπορω να παιξω με strat ,ο μεσαιος μαγνητης ειναι εξαιρετικα ενοχλητικος για εμενα και με εμποδιζει στο παιξιμο μια και βρισκεται ακριβως εκει που χτυπαω τις χορδες.

 

κατα τα αλλα και οι 2 κιθαρες ειναι τερατα ευελιξιας και ηχητικων δυνατοτητων.

 

η strat ειναι λιγο out of fashion αυτες τις μερες (εχει γεμισει ο τοπος απο tele,jaguar & jazzmaster) οποτε αυτο την κανει και πιο....αντιδραστικια  στα ματια μου  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει και τόσο το θέμα τρέμολο μιάς και με το floyd rose της ibanez έχω "χορτασει" απο τρέμολο.

Τώρα όσον αφορά τα γκάζια και την ηχητική παλέτα, με την  Tele (μιλάμε πάντα για την baja) θα έχω και τη θέση 1 με τους δυο μαγνήτες να δουλεύουν σαν humbucker καθώς επίσης και τους out of phase ήχους. Και τις δύο αυτές επιλογές μπορώ να τις έχω και στην Strat με τις κατάλληλες μετατροπές (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Για περετέρω μετατροπές τύπου διπλοι μαγνήτες δεν πολυψήνομαι.

Συνοψίζοντας στα θετικά της στρατ είναι οι θέσεις 2 και 4 ενώ στα θετικά της τέλε ο χαρακτηριστικός bridge μαγνήτης.

Η πλειοψηφία λέει στρατ οπότε προς τα εκει καταλήγω χωρίς να αποκλείω την επιλογή της τελε. Μιά δοκιμή και των δύο θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ στα θετικά της τέλε ο χαρακτηριστικός bridge μαγνήτης.

 

και η ΘΕΪΚΙΑ μεσαια θεση, ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ηχος καθαρης ρυθμικης κιθαρας ΙΜΗΟ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα δεν τίθεται θέμα επιλογής για τον σκοπό που τη ζητάει ο OP. Τέλε χωρίς δεύτερη σκέψη. Θεωρώ ότι είναι πολύ πιο versatile όργανο από τη στρατ. Κατά την άποψή μου και εμπειρία μου, όπως έχω πολλάκις γράψει, οι στρατ είναι ιδιότροπα όργανα  και θέλουν πολλή εξοικείωση και δουλειά προκειμένου να μάθει κανείς να βγάζει την παρουσία τους και καλό ήχο σε λάιβ καταστάσεις. Οι τέλε είναι plug and play.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ενώ λατρεύω την ομορφιά της tele, δεν με ξετρελαίνει όταν την πιάνω στα χέρια μου, δεν μου "κολλάει". Η strat από την άλλη και κούκλα είναι και κάνει τα πάντα, δύο σε ένα...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου