Προς το περιεχόμενο

Tele vs Strat για νυχτοκάματο



Προτεινόμενες αναρτήσεις

η strat ειναι λιγο out of fashion αυτες τις μερες (εχει γεμισει ο τοπος απο tele,jaguar & jazzmaster) οποτε αυτο την κανει και πιο....αντιδραστικια  στα ματια μου  ;D

 

τώρα που παίζει ο Carlos ?  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κοίτα εγώ θεωρώ ότι οι δύο κιθάρε διαφέρουν μόνο στη γέφυρα και στο είδος μαγνητών που βάζουν default. Αν βάλεις floyd rose σε tele (θα ρίξει φωτιά ο superfunk να μας κάψει) και διπλούς, η κιθάρα δε θα διαφέρει σε τίποτα από τις άλλες μεταλλιάρικες. Οπότε όταν λέω τέλε, εγώ εννοώ, κιθάρα με την κλασική γέφυρα με τα 3 saddles και πρίμους μαγνήτες. Όλα τα άλλα είναι teleoειδή. χαχαχαχαχ.

 

πάντως δεν ανάφερα για floyd rose.

Για το μανίσιο λέω που το κλείδωσα για πολλά χρόνια.

 

αν και έχω μικρή πείρα με στάνταρ τελε, θα έλεγα ότι είναι πραγματικά κιθάρα για όλες τις δουλειές, περισσότερο από στρατο, μια και η στράτο έχει τους πολύ χαρακτηριστικούς της ήχους. Από τη στιγμή που την πήρα, αν και είχα χρόνια την deluxe, δεν την αφήνω από τα χέρια μου και βρήκα αρκετά κοινά και αρκετά εντελώς διαφορετικά.

Από εργονομία θα έλεγα ότι δεν με έχει βολέψει η τελε, καθώς παίζω καθιστός και βρίσκει το σώμα της πάνω μου καθώς δεν έχει φαλτσοκοψίματα όπως η στρατο ή η deluxe.

Ειλικρινά δεν ξέρω ποια να διαλέξω από τις δυό, πάντως για την ώρα έχω αφήσει και την στρατο και την dlx και παίζω μ αυτή.

Το βάρος πρέπει να το προσέξει πάντως γιατί τουλάχιστον οι μοντέρνες κατασκευες είναι πιό σωστά ζυγισμένες και πιό ελαφρές, ενώ η δικιά μου η παλιά και κούτσουρο είναι και καθιστός φεύγει μονόπαντα.

20160322_083047.thumb.jpg.dfa07997a1d5117fb5425db627ca4cc1.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικιά μου τελε που έχει τρέμολο και το έχω φρακαρισμένο εδώ και δεν θυμάμαι πιά πόσα χρόνια, μήπως πρέπει να το ξανασκεφτώ και να το λύσω?

 

Εννοειται,κριμα να μην το χρησιμοποιεις,ασε που η dlx με τρεμολο ειναι σχετικα σπανιες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται,κριμα να μην το χρησιμοποιεις,ασε που η dlx με τρεμολο ειναι σχετικα σπανιες.

 

παλιά δεν έβαζα γραφίτη και δεν κρατούσε κούρδισμα.

Τώρα τελευταία που έκανα floating το τρεμολο στην squier strat φεύγει ελάχιστα.

Επίσης το είχα κλειδώσει γιατί μου έδινε την εντύπωση ότι κρατούσε πιό πολύ sustain...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιά δεν έβαζα γραφίτη και δεν κρατούσε κούρδισμα.

Τώρα τελευταία που έκανα floating το τρεμολο στην squier strat φεύγει ελάχιστα.

Επίσης το είχα κλειδώσει γιατί μου έδινε την εντύπωση ότι κρατούσε πιό πολύ sustain...

 

Off topic

 

Αν μάλιστα εφαρμόσεις και την μέθοδο του Carl Verheyen δεν θα χάνει κούρδισμα καθόλου (έχει συζητηθεί αρκέτα, αλλά για κάποιο λόγο δουλεύει, ασχέτως αν ο John Cruz κι άλλοι πολλοί δεν το δέχονται ως ορθό από φυσικής άποψης - και δίκιο έχουν). Φυσικά γραφίτης στο nut και σωστό πέρασμα χορδών είναι αυτονόητα για χρήση tremolo.

 

Για κάποιο λόγο, με το floating tremolo προσωπικά έχω περισσότερο sustain και πιο 'αεράτο' παίξιμο. Το flushed μου χαλούσε όλο τον ήχο.  ::)

 

On topic

Strat επειδή η Tele δεν μου κάθονται με τπτ. Εμένα όμως, εσένα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το είχα κλειδώσει γιατί μου έδινε την εντύπωση ότι κρατούσε πιό πολύ sustain...

 

ενα locked tremolo δινει σιγουρα sustain μια και η γεφυρα ακουμπαει στο σωμα,αλλα δεδομενου οτι η κιθαρα σου ειναι μαλλον κτηνος απο ΒΑΡΟΣ σιγουρα δεν θα σου λειψει αν το κανεις floating ;D

 

απο την αλλη δεν ειναι αναγκη να το κανεις floating ,καντο decked (να ακουμπασει δηλ. στο σωμα και να μπορεις να κανεις μονο κατεβασματα),θα κραταει και καλυτερο κουρδισμα και δεν θα χασεις sustain.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι στρατ είναι ιδιότροπα όργανα  και θέλουν πολλή εξοικείωση και δουλειά προκειμένου να μάθει κανείς να βγάζει την παρουσία τους και καλό ήχο σε λάιβ καταστάσεις.

 

Συμφωνώ (και είναι και σημαντικό). Η στρατ για να "βγει μπροστά" στη μπάντα πρέπει κατά την εμπειρία μου να της δώσεις μεσαία (απ'τον ενισχυτή ή το eq). Αλλιώς κάπου χάνεται. Επίσης βοηθάει να παίζεις σε "σκοτεινό" ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα τον...ΑΧΡΗΣΤΟ  ;D bridge μαγνητη μιας μεσης strat μπορουμε να τον κανουμε πιο....αντρικο με ενα base plate

 

http://www.premierguitar.com/articles/beefing-up-single-coils-1

 

βαζουμε και ενα blend knob ωστε να εχουμε neck & bridge μαγνητες μαζι και εχουμε μια κατα 90% tele σε strat  ;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,αλλα δεδομενου οτι η κιθαρα σου ειναι μαλλον κτηνος απο ΒΑΡΟΣ σιγουρα δεν θα σου λειψει αν το κανεις floating ;D

 

δυστυχώς είναι ΠΟΛΥ βαριά....  :(

 

για το Verheyen το έχω διαβάσει, εχω δει κλιπάκια, αλλά έχω δει άλλα τόσα που λενε ότι λεει τρίχες...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς είναι ΠΟΛΥ βαριά....  :(

 

δυστυχως το να πετυχεις ash bodied Fender απο το 75 και μετα και να ειναι ελαφρια ειναι δυσκολοτερο και απο το να πετυχεις το Lotto.

 

ειχα μια παναλαφρη μαυρη σαν τη δικη σου αλλα ηταν alder (ηταν του 73). 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου