Προς το περιεχόμενο

Tele vs Strat για νυχτοκάματο



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι καθαρά αισθητικής φύσεως κατά την γνώμη μου μιας κ οι δύο θεωρώ

ότι είναι κοντά ηχητικά.

Εγώ πρώτη ηλεκτρική πήρα strat μιας κ δεν ήξερα άλλα μοντέλα καθώς ούτε κ το noiz. Ήταν εντελώς τυφλή αγορά χωρίς να δοκιμάσω τπτ άλλο. Ήταν καθαρά προξενειό και όχι έρωτας. Καλώς ή κακώς οι περισσότεροι όταν σκέφτονται ηλεκτρική κιθάρα, το μυαλό τους πάει σε strat. Στην πορεία την έμαθα κ την αγάπησα. Πέρασα βέβαια μια φάση που ήθελα απεγνωσμένα tele, δοκίμασα λίγο κ μερικές, αλλά κάτι η έλλειψη χρημάτων, κάτι η αναποφασιστικότητα, κάτι ότι δεν μου κάθονταν καλά στον ήχο, δεν έκανα ποτέ την αγορά.

Τώρα μετά από χρόνια συμβίωσης με την πρώτη κ μοναδική μου ηλεκτρική (strat), νομίζω δεν θα την άλλαζα, ούτε θα πουλούσα αν κ είναι ξεπερασμένη, πολυφορεμένη, πες το όπως θες. Είμαστε σαν ζευγάρι νομίζω, που μετά από χρόνια γάμου, έχει μείνει η αγάπη κ ότι θες να γεράσεις μαζί με τον άλλο.

Που θέλω να καταλήξω, είναι καθαρά θέμα να σου αρέσει οπτικά το όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χωρις να θελω να προκαλεσω και μπορει να κανω μεγαλο φαουλ (ευχαριστως να με κραξετε) αλλα ο Hendrix δεν ειχε πει για τις τελε οτι: για πιο λογο να εχω τελε αφου ειναι μια στρατ με εναν μαγνητη λιγοτερο?

Ξαναλεω....μπορει να ειναι τρελο φαουλ....

 

Παντως πιο παλια ειχα στρατ και γουσταρα τρελα το σχημα, τους ηχους, το σκασιμο τα παντα πανω της. Μετα επαιξα με lp....

Αλλα αν με ρωταγες τωρα, θα επαιρνα μια τελε ΑΝΕΤΑ για αυτο το τουανγκ.......

Και σε λογικο μπατζετ η baja ειναι απιστευτη!!!

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να προκαλεσω και μπορει να κανω μεγαλο φαουλ (ευχαριστως να με κραξετε) αλλα ο Hendrix δεν ειχε πει για τις τελε οτι: για πιο λογο να εχω τελε αφου ειναι μια στρατ με εναν μαγνητη λιγοτερο?

 

οχι δεν ειχε πει κατι τετοιο

 

The Stratocaster is the best all around guitar for the stuff we're doing. You can get the very bright trebles and the deep bass sound. I tried the Telecaster and it only has two sounds, good and bad, and a very weak tone variation

 

την εποχη του Ηendrix οι περισσοτερες Tele ειχαν το Pre 1967 wiring οπου δεν υπηρχε η μεσαια θεση,αλλα μονο ο bridge μαγνητης μονος του,ο neck μαγνητης μονος του και ο neck με ενα ΑΠΑΙΣΙΟ μουντο ηχο  :)

 

αλλα και να το ειχε πει....who gives a FF?  ;D

 

εχουν γραφτει τοσες χιλιαδες υπεροχα τραγουδια με tele που οποιαδηποτε μπουρδολογια τετοιου τυπου αυτοματα ακυρωνεται.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα προσανατολίζεται για νυχτοκάματο σε μαγαζία με το ρεπερτόριο να είναι απο  εντεχνο, ροκ, blues reggae μέχρι και λαίκα :'(

Το μεγάλο μου δίλλημα: Telecaster Baja vs Stratocaster Classic player 60's. Προτιμώ την Tele`αλλά με προβήματίζει το ότι η strat θεωρούνται περισότερο all around κιθάρες.

Η καρδια λέει Tele η λογική Strat  ???.

Τα φώτα σας παρακαλώ.

Η λογική τότε θα έπρεπε να λέει... ;)

http://line6.com/guitars/

file_r17497.png

 

Άντε και καλές δουλειές!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως δεν ανάφερα για floyd rose.

Για το μανίσιο λέω που το κλείδωσα για πολλά χρόνια.

 

αν και έχω μικρή πείρα με στάνταρ τελε, θα έλεγα ότι είναι πραγματικά κιθάρα για όλες τις δουλειές, περισσότερο από στρατο, μια και η στράτο έχει τους πολύ χαρακτηριστικούς της ήχους. Από τη στιγμή που την πήρα, αν και είχα χρόνια την deluxe, δεν την αφήνω από τα χέρια μου και βρήκα αρκετά κοινά και αρκετά εντελώς διαφορετικά.

Από εργονομία θα έλεγα ότι δεν με έχει βολέψει η τελε, καθώς παίζω καθιστός και βρίσκει το σώμα της πάνω μου καθώς δεν έχει φαλτσοκοψίματα όπως η στρατο ή η deluxe.

Ειλικρινά δεν ξέρω ποια να διαλέξω από τις δυό, πάντως για την ώρα έχω αφήσει και την στρατο και την dlx και παίζω μ αυτή.

Το βάρος πρέπει να το προσέξει πάντως γιατί τουλάχιστον οι μοντέρνες κατασκευες είναι πιό σωστά ζυγισμένες και πιό ελαφρές, ενώ η δικιά μου η παλιά και κούτσουρο είναι και καθιστός φεύγει μονόπαντα.

 

Πολύ ωραίο κιθαράκι και σχετικα σπάνιο. Βέβαια δεν είναι η κλασική τέλε. Με τρέμολο και διπλούς δεν έχεις τον κλασικό ήχο τέλε. Ωραίο είναι, αλλά δεν είναι το κλασικό. Αν βάλεις και αυτές τις επιλογές τότε δεν έχει κανένα νόημα το τέλε ή στρατ ερώτημα. Απλά διαλέγεις σχήμα σώματος και πας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο κιθαράκι και σχετικα σπάνιο. Βέβαια δεν είναι η κλασική τέλε. Με τρέμολο και διπλούς δεν έχεις τον κλασικό ήχο τέλε. Ωραίο είναι, αλλά δεν είναι το κλασικό. Αν βάλεις και αυτές τις επιλογές τότε δεν έχει κανένα νόημα το τέλε ή στρατ ερώτημα. Απλά διαλέγεις σχήμα σώματος και πας.

 

μη με μπερδεύεις με τον op.

βρήκα ευκαιρία και ρώτησα για το τρέμολο στην τελε.

:D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη με μπερδεύεις με τον op.

βρήκα ευκαιρία και ρώτησα για το τρέμολο στην τελε.

:D

 

Χαχαχχα. Δε σε μπέρδεψα απλά προσπάθησα να αποσαφηνισω ότι η τελε σου δεν είναι η κλασική και πιθανότατα κάτι παρόμοιο να μην απαντά στο ερώτημα.

 

Βέβαια ωραία είναι και καλώς την είδαμε. Του ποτέ είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ρε Superfunk, γιατί δε λες στον άνθρωπο πως η Baja έχει wiring που τρομερές δυνατότητες και μαγνήτες που είναι πιό κοντά σε strat ήχους.

 

Θα διάλεγα την baja. Αν ήταν άλλη tele, ίσως να πήγαινα σε strat... Μπα, πάλι σε tele θα πήγαινα... Έχω και εγώ το πρόβλημα με την πέννα και τον μεσάιο μαγνήτη της strat και επίσης πάντα μα πάντα με ενοχλούσε το volume στη strat, χαμήλωνω κατα λάθος στα downstroke!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε Superfunk, γιατί δε λες στον άνθρωπο πως η Baja έχει wiring που τρομερές δυνατότητες και μαγνήτες που είναι πιό κοντά σε strat ήχους.

 

Αφου το κΣερει και ο ιδιος  ;D

 

Τώρα όσον αφορά τα γκάζια και την ηχητική παλέτα, με την  Tele (μιλάμε πάντα για την baja) θα έχω και τη θέση 1 με τους δυο μαγνήτες να δουλεύουν σαν humbucker καθώς επίσης και τους out of phase ήχους

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου