Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση σίτας ενισχυτή (grill cloth)


estpany

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέρος 1ο. Το πρόβλημα

 

Πρόσφατα απέκτησα έναν μεταχειρισμένο ενισχυτή μπάσου Marshall B65 Bass State, με  εξωτερική εμφάνιση  όχι και τόσο περιποιημένη...  Μάλιστα η εικόνα ήταν τέτοια που βλέποντας την αγγελία του φίλου που μου τον πούλησε, συνεχώς και επί μια βδομάδα την προσπερνούσα παρά τη χαμηλή τιμή του..  Ελειπαν κουμπιά και η σίτα του είχε δεχτεί επιθέσεις  από  δόντια τετράποδου... 

 

[imghttp://DSC00250_zpshh8xvj80.jpg][/img]

 

Τελικά όμως αφού τον άκουσα (καλά έκανα και ) τον αγόρασα, με σκοπό βέβαια την άμεση επιδιόρθωση του.

 

Μετά από έλεγχο στα ηλεκτρολογικά αλλά και αντικατάσταση των κουμπιών που έλειπαν με καινούριο σέτ επίχρυσα (έλα καλε τσύριε εδώ τα καλά καρπούζα) έμειναν οι τρύπες στην πρόσοψη μοναδική παραφωνία του οργάνου.

Η διαθεσή μου να αντικαταστήσω την τρύπια σίτα φούντωσε  όταν μετά από έλεγχο στον σειριακό αριθμό είδα πως ο ενισχυτής είναι κατασκευής Αγγλίας !!

 

Ετσι, παράγγειλα καινούρια σίτα (Grill Cloth) για ενισχυτή Marshall  μετά από 10 μέρες την παρελαβα.

 

Και  σήμερα βρήκα χρόνο για να αντικαταστήσω την παλιά. Και σκόπευα να ανεβάσω  την όλη κατασκευή στο noiz προκειμένου να βοηθήσω κάποιον που θα χρειαστεί πληροφορίες  για να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες του εγχειρήματος...

 

Τελικά όμως η όλη διαδικασία  αποδείχτηκε πανεύκολη, οπότε πάλι το ανεβάζω ώστε να σας προτρέψω να προχωρήσετε άφοβα σε αντικατάσταση σίτας ή λόγω φθοράς ή και μόνο γιατί βρήκατε κάποια άλλη που σας ταιριάζει καλύτερα !

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέρος 2ο. Η Αντικατάσταση

 

Απλά πράγματα. Αρχίζουμε το ξεβίδωμα. Οπου βρούμε βίδα ..την ξεβιδώνουμε.

Και αρχίζουμε από τον ενισχυτή. Αυτός  βγαίνει συρταρωτά προς τα πίσω, αφου τον αποσυνδέσουμε ξεκουμπώνοντας τα καλώδια που καταλήγουν στο  το ηχείο.

Θα πρέπει πρώτα να έχουμε αποκαλύψει βέβαια το ηχείο μας, ξεβιδώνοντας  την πλάτη της καμπίνας. (στην photo έχω ήδη βγάλει τα καλώδια –πριν βγάλουμε οτιδήποτε καλό είναι να πάρουμε φωτογραφίες για να θυμηθούμε που μπαίνει τι, στην περίπτωσή μας δύο καλώδια μαύρο και κόκινο καταλήγουν πάνω στο ηχείο)

 

DSC00257_zpsan5wm8hh.jpg

 

Ο ενισχυτής 

 

DSC00255_zpsgyeo0rnl.jpg

 

Made in England !

 

DSC00256_zpshadmacvz.jpg

 

to be cont...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέρος 2ο (συνέχεια)

 

Στην συνέχεια αφαιρούμε την ξύλινη βάση του ενισχυτή, για να μείνει μόνο η καμπίνα με το ηχείο βιδωμένο πάνω στην πρόσοψη (όπου και η σίτα)

 

DSC00258_zpsodqqai1w.jpg

 

Η πρόσοψη ξεβιδώνει τελευταία και αφαιρείται μαζί με το ηχείο αφήνοντας την καμπίνα εντελώς άδεια σαν τελάρο... Οταν αφαιρει και αυτή τότε ξεβιδώνουμε το ηχείο από πάνω της.

 

DSC00259_zpsqwvfn59k.jpg

 

Στη συνέχεια αφαιρούμε το σηματάκι «Marshall» από μπροστά, ανασηκώνοντας το με προσοχη ώστε να βρούμε τα σημεια όπου κουμπώνει και εκεί να το σηκώσουμε με ένα γύρισμα του κατσαβιδιού

 

DSC00260_zps0utywgq2.jpg

 

Με κατσαβίδι βγάζουμε και την παλιά σίτα αφαιρώντας ένα-ένα τα συρραπτικά που την συγκρατούνε. Εδώ είναι και το σημείο χωρίς επιστροφή :) Και να  η πρόσοψη χωρίς τη σίτα της. Προσέξτε πάνω από την κυκλική τρύπα του ηχείου ένα παραλληλόγραμμο κομμάτι με τρυπίτσες. Είναι η βάση του σήματος “Marshall” (θα επανέρθω σ’αυτό γιατί έχει ενδιαφέρον)

 

DSC00261_zpsalyyr9ss.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέρος 3ο. Η Αντικατάσταση

 

Από εδώ και πέρα είμαστε στην φάση αντικατάστασης της σίτας. Ετσι, παίρνουμε το νέο κομμάτι σίτας , διαλέγουμε μία από τις τέσσερις πλευρές του τελάρου και αρχίζουμε το κάρφωμα με το καρφωτικό.

 

DSC00262_zpsk0srq8kf.jpg

 

Αφου το πλακώσουμε στο μέταλλο.. καρφώνουμε και την απέναντι πλευρά. Εδώ θέλει καλό τέντωμα χωρίς να το παρακάνουμε όμως. Λίγη σταθερή δύναμη (αρχίζοντας από τη μέση της πλευράς) και καρφώνουμε ένα συρραπτικό. Το ίδιο (τέντωμα και κάρφωμα) επαναλλαμβάνουμε δεξιά και αριστερά  προσέχοντας η πλέξη της σίτας να είναι παράλληλη με την κατασκευή (χαλαρώνουμε ή σφίγγουμε για να έρθει σωστά).

 

Τελειώνοντας και με αυτή την πλευρά, αφήνουμε κάτω το τελάρο για να ..θαυμάσουμε το έργο μας και να βεβαιωθούμε πως η σίτα μας δεν κυματίζει αλλά πως η λίγη δύναμη που βάλαμε την έχει τεντώσει . Στην πραγματικότητα πάντως  δεν θέλει πολυ τέντωμα.  Η παλιά μου σίτα η μαμίσια ήταν λιγότερο τεντωμένη από την καινούρια..

 

Σε κάποια sites από Αμερική μεριά είδα πως πριν το τέντωμα ζεσταίνουν την σίτα με ένα πιστολάκι για τα μαλλιά ωστε να μαλακώσει το πλαστικό και να τεντωθεί περισσότερο. Για να είμαι εντάξει προσπάθησα να το κάνω και ‘γω , αλλά επειδή το πιστολάκι που είχα πρόχειρο υπολειτουργούσε  (ναι , έχω και πιστολάκι στο σετ με τα εργαλεία μου : ) το παράτησα και η δουλειά έγινε μιά χαρα χωρίς αυτό.

 

Ετσι, συνέχισα με την τρίτη πλευρά (χωρίς ιδιαίτερο τέντωμα στο εξής αφου ήδη είναι τοποθετημένη η σίτα) προσέχοντας μόνο η πλέξη της να είναι σε ευθεία γραμμή με το ξύλο του τελάρου. Το ίδιο και με την τέταρτη και τελευταία πλευρά.

 

DSC00263_zpskytswfgi.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο στοίχισε και ποιό είναι το λινκ για παραγγελία?

 

Η σίτα στοίχισε 22€ (μαζί με τα ταχυδρομικά) και λόγω capital controls μπορείς να αγοράσεις μόνο από Ευρώπη και εκτός ebay (δεν αφήνει η Paypal) αλλοιώς βρίσκεις πολύ φθηνά από Κίνα μεριά. Το site δεν το θυμάμαι , μάλλον έσβησα την αλληλογραφία, αν το βρω θα στο πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέρος 4ο . Η ολοκλήρωση

 

Αφού βαρεθούμε να καρφώνουμε (βάλτε πολλά μην τα λυπάστε) κόβουμε από την πίσω πλευρά ότι περισσεύει και είμαστε έτοιμοι.

 

DSC00264_zpsfq6ssulf.jpg

 

Η σχεδόν έτοιμοι , αφου πρέπει να βάλουμε και το σηματάκι. Εδώ παραλίγο να αγχωθώ. Προσπαθούσα με εναν φακό να βρώ τις τρυπίτσες όπου θα κούμπωνε το σήμα αλλά δεν έβλεπα τίποτα... Και ενώ  ήξερα που περίπου έπρεπε να βρίσκονται αφου είχα μετρήσει ακριβώς  σε ποιο σημείο θα μπει το σηματάκι πριν το ξηλώσω. Οπότε μου αποκαλύφθηκε το μεγαλείο της εφευρετικότητας των μαραγκών της Marshall : Οι τρύπες όπου κουμπώνει το σήμα είναι  διαμπερείς και μπορείς να τις δείς γυρνώντας το τελάρο στην πίσω του πλευρά. Και  έτσι , περνώντας οδοντογλυφίδες από πίσω  τρύπησα την σίτα από εμπρός στα σημεία που κουμπώνει το σηματάκι.

 

DSC00266_zpscj9j1qsc.jpg

 

DSC00267_zpsttnnxofr.jpg

 

Και τελικά :

 

DSC00268_zpsw92biwfj.jpg

 

Στο τέλος, αντιστρέφουμε την διαδικασία, βιδώνοντας το ηχείο πάνω στο τελάρο με τη σίτα

 

DSC00269_zpso9uikact.jpg

 

Και ύστερα τοποθετώντας το στην αρχική του θέση πάνω στο τελάρο του ενισχυτή. Κατόπιν την οριζόντια ξύλινη βάση του ενισχυτή, τον ίδιο τον ενισχυτή (τον συνδέουμε με το ηχείο) και το πίσω καπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέρος 5ο. Το αποτέλεσμα

 

Και ορίστε το αποτέλεσμα :

 

DSC00270_zps4wzdodwg.jpg

 

Και τελικά πιο πολύ ώρα μου πήρε να γράψω αυτό το θέμα από ότι όλη η κατασκευή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σίτα στοίχισε 22€ (μαζί με τα ταχυδρομικά) και λόγω capital controls μπορείς να αγοράσεις μόνο από Ευρώπη και εκτός ebay (δεν αφήνει η Paypal) αλλοιώς βρίσκεις πολύ φθηνά από Κίνα μεριά. Το site δεν το θυμάμαι , μάλλον έσβησα την αλληλογραφία, αν το βρω θα στο πω.

 

έχω μια αντίστοιχη ζημιά (από σκύλο) και πρέπει να το λύσω το θέμα.

Αν μπορείς να το θυμηθείς θα με εξυπηρετήσεις.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μια αντίστοιχη ζημιά (από σκύλο) και πρέπει να το λύσω το θέμα.

Αν μπορείς να το θυμηθείς θα με εξυπηρετήσεις.

 

Τελικά το τσέκαρα και μάλλον το έχω σβήσει (είχα και ένα θέμα με χαλασμένο laptop πρόσφατα οπότε έχω χάσει τα ίχνη μου στο νετ..) Google it (amp grill cloth). Μενει μόνο να διαλέξεις τι του ταιριάζει και με λίγη τύχη να παραγγείλεις και εντός ebay ή εκτός Ευρώπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου