Προς το περιεχόμενο

Kay Bass pickup upgrade help!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι μου φιλοι θα ηθελα την βοηθεια σας.

Εχω ενα vintage kay kjp-1b bass, του οποιου θελω να κανω αναβαθμιση στα ηλεκτρικα και στον μαγνητη. Ο ήχος που ψαχνω να 'πλησιασω', ειναι αυτος του Fender Jazz. Το μπασο ειναι 3/4, και θα ήθελα να αποφύγω την τοποθετηση δυο μαγνητων. Η ερώτηση μου λοιπον ειναι, με ποιον μαγνητη θα μπορουσα να αντικαταστησω  τον υπάρχον, και να πλησιασω τον ηχο που θελω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

http://trichards.co.uk/images/gallery/Current%20Basses/Kay-bass.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγαπητέ μου, εντελώς φιλικά θα σου πω, άσε το κουτσουράκι ως έχει. Ζητάς το ακατόρθωτο. Αυτό το μπάσο (για πολλούς λόγους) δεν μπορεί να ακουστεί ως jazz bass.

 

Μην του βγάλεις τα μάτια, για κάτι που δεν πρόκειται να συμβεί. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ μου, εντελώς φιλικά θα σου πω, άσε το κουτσουράκι ως έχει. Ζητάς το ακατόρθωτο. Αυτό το μπάσο (για πολλούς λόγους) δεν μπορεί να ακουστεί ως jazz bass.

 

Μην του βγάλεις τα μάτια, για κάτι που δεν πρόκειται να συμβεί.

 

δεν αμφιβάλλω, αλλα σιγουρα θα υπαρχει καποιος μαγνητης καλυτερος να μου προτείνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δεν αμφιβάλλω, αλλα σιγουρα θα υπαρχει καποιος μαγνητης καλυτερος να μου προτείνεις

 

Μαγνήτες; Πολλοί...

Jazz bass ήχος; Bridge μανγήτης. Bridge μαγνήτης= σκάψιψο.

 

Όμως σκάψιμο πάνω σε τι; Το όργανο αξίζει, δεν αξίζει 50 ευρώ- ένας μαγνήτης αξίζει περισσότερο. Οι δύο μαγνήτες, τα διπλά.

 

Αν το οργανάκι είναι πριν το '70 (εποχή Teisco) ίσως και να είναι μαόνι- τουλάχιστον έτσι δείχνει- αλλά με πάσα επιφύλαξη, καθότι έχω δει φανταστικούς... καπλαμάδες εκείνης της εποχής σε ιαπωνικά αντίγραφα.

 

Αν είναι μεταγενέστερο- Taiwan- είναι plywood. 

 

Οπότε και στις δύο περιπτώσεις είναι πεταμένα λεφτά.

 

Βάζεις άλλα τόσα και παίρνεις ένα Squier jazz bass.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγνήτες; Πολλοί...

Jazz bass ήχος; Bridge μανγήτης. Bridge μαγνήτης= σκάψιψο.

 

Όμως σκάψιμο πάνω σε τι; Το όργανο αξίζει, δεν αξίζει 50 ευρώ- ένας μαγνήτης αξίζει περισσότερο. Οι δύο μαγνήτες, τα διπλά.

 

Αν το οργανάκι είναι πριν το '70 (εποχή Teisco) ίσως και να είναι μαόνι- τουλάχιστον έτσι δείχνει- αλλά με πάσα επιφύλαξη, καθότι έχω δει φανταστικούς... καπλαμάδες εκείνης της εποχής σε ιαπωνικά αντίγραφα.

 

Αν είναι μεταγενέστερο- Taiwan- είναι plywood. 

 

Οπότε και στις δύο περιπτώσεις είναι πεταμένα λεφτά.

 

Βάζεις άλλα τόσα και παίρνεις ένα Squier jazz bass.

 

Σε ευχαριστω πολυ, αλλα το κανω περισσοτερο χομπιστικα/αγχολυτικα, και μου αρεσει και οπτικα το οργανο. I'll give it a try anyway  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε ευχαριστω πολυ, αλλα το κανω περισσοτερο χομπιστικα/αγχολυτικα, και μου αρεσει και οπτικα το οργανο. I'll give it a try anyway  ;)

 

OK αλλά κοίτα τώρα το επόμενο ζήτημα: Ο μαγνήτης του, ας πούμε χονδρικά ότι είναι 60΄s soapbar  ;D

 

Αν τον αλλάξεις με έναν J μαγνήτη- οποιονδήποτε- το μέγεθος είναι διαφορετικό  ;)

 

Οπότε θα έχεις θέμα και στο οπτικό. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK αλλά κοίτα τώρα το επόμενο ζήτημα: Ο μαγνήτης του, ας πούμε χονδρικά ότι είναι 60΄s soapbar  ;D

 

Αν τον αλλάξεις με έναν J μαγνήτη- οποιονδήποτε- το μέγεθος είναι διαφορετικό  ;)

 

Οπότε θα έχεις θέμα και στο οπτικό.

 

Aπογοητευση σκετη εισαι  ;D, αλλα φαινεται να το ξερεις το αντικειμενο καλα  8). Ισως αν εβαζα εναν καλο soapbar, δεν θα ήταν σημαντικο upgrade ??? Sorry αν σε ζαλίζω με την ασχετοσυνη μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Aπογοητευση σκετη εισαι  ;D, αλλα φαινεται να το ξερεις το αντικειμενο καλα  8). Ισως αν εβαζα εναν καλο soapbar, δεν θα ήταν σημαντικο upgrade ??? Sorry αν σε ζαλίζω με την ασχετοσυνη μου

 

;D

 

Απλά είμαι λίγο αρρωστάκι με τα Jazz Bass και έχω παρακολουθήσει λίγο τις ιαπωνικές ρέπλικες. ΟΚ βάζεις έναν καλό soapbar (ή κάτι που να έχει την διάσταση του υφιστάμενου μαγνήτη).

 

Ίσως να το ακούσεις λίγο καλύτερο- όμως Jazz δεν νομίζω ότι θα το ακούσεις.

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι αν θες τον συγκεκριμένο ήχο, θες το συγκεκριμένο όργανο. Αυτό που έχεις είναι απίστευτα κόντρα. Και όπως σου είπα, Jazz = bridge μαγνήτης, η «καραμούζα»...

 

Αυτό δεν «έρχεται» στο στο μπάσο σου. Οπότε 100 φορές να πάρεις ένα φτηνό Squier (μεταχειρισμένο) παρά να πετάξεις λεφτά σε μια μόντα που δεν θα αποδώσει.

 

 

Edit: Το Jazz που παίζει ο X- Minor νομίζω ότι είναι Harley Benton - γύρω στα 100 ευρώ. Παίζει άριστα, είναι φθηνό και κάνει την δουλειά στο 101%. Είναι μια λύση που θα σου λύσει τα χέρια, στο κόστος της αλλαγής μαγνήτη.

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

 

Απλά είμαι λίγο αρρωστάκι με τα Jazz Bass και έχω παρακολουθήσει λίγο τις ιαπωνικές ρέπλικες. ΟΚ βάζεις έναν καλό soapbar (ή κάτι που να έχει την διάσταση του υφιστάμενου μαγνήτη).

 

Ίσως να το ακούσεις λίγο καλύτερο- όμως Jazz δεν νομίζω ότι θα το ακούσεις.

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι αν θες τον συγκεκριμένο ήχο, θες το συγκεκριμένο όργανο. Αυτό που έχεις είναι απίστευτα κόντρα. Και όπως σου είπα, Jazz = bridge μαγνήτης, η «καραμούζα»...

 

Αυτό δεν «έρχεται» στο στο μπάσο σου. Οπότε 100 φορές να πάρεις ένα φτηνό Squier (μεταχειρισμένο) παρά να πετάξεις λεφτά σε μια μόντα που δεν θα αποδώσει.

 

Κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ. Ενα τελευταιο. Οι soapbar εχουν ολοι μια διασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ. Ενα τελευταιο. Οι soapbar εχουν ολοι μια διασταση?

Όχι  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου