Προς το περιεχόμενο

Από μπλιάχ σε μπγιούτφουλ (περί μανικιού το ανάγνωσμα)


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαλαρά ένα απ'τα πιο σύντομα θέματα αλλά είπα να το μοιραστώ όπως και να'χει.

 

Αφαίρεση των 30 τραγικών στρωμάτων πολυουρεθάνης σε κιθάρα με πανέμορφο μαόνι! Το θύμα αυτή την φορά ήταν η αγαπημένη μου Harley Benton DC Custom.

 

12507193_1536199883357672_4403853059747027358_n.jpg?oh=377ee21c0c8db461cca8ed06171ad49e&oe=574F948C

 

Δεν έχω φωτογραφία από πίσω αλλά ότι βλέπετε μπροστά, το ίδιο είναι και το μανίκι. Μπλιάχ και πρόβλημα για κάποιους, αφού "κολλάει" το gloss φινίρισμα, ειδικά αν ιδρώσεις. Οπότε, το ξεφορτωνόμαστε!

 

Μια παρένθεση κάπου εδώ. Αν το θέμα είναι όντως μόνο το "sticky" και όχι ΚΑΙ το οπτικό, όπως με την περίεργη αφεντιά μου, η λύση είναι ακόμα απλούστερη με λίγο τρίψιμο με την πράσινη μεριά ενός scotch brite κλασσικού δια τα πιάτα. Γίνεται "ματ" το μανίκι και δεν κολλάει ιδιαίτερα. Το μόνο μείον είναι ότι χρειάζεται επανάληψη κάθε τόσο η διαδικασία, αφού το gloss επανέρχεται όσο παίζεται.

 

Προχωράμε λοιπόν στην απλούστατη διαδικασία. Γυαλοχαρτάκι, χρόνος για σκότωμα και μπόλικη όρεξη. 80άρι αρχικά το γυαλόχαρτο και γερό τρίψιμο, έως να φτάσουμε στο sealer/clear ότι βάζουν τέλος πάντων για "αστάρωμα", ας πούμε, όπου η συνέχεια με 100 και 120. Παίρνει ώρες αλλά μασάν ωρέ τα παλικάρια;

 

Άλλη μια παρένθεση κάπου εδώ, αν είσθε μαζοχισθαί και το επιχειρήσετε κι εσείς με γυαλόχαρτο, χρησιμοποιήστε ΌΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ είτε μάσκα, είτε κάποιο πανί/ρούχο/κασκώλ/κάσκα/οτιδήποτε για να μην βήχετε πολυουρεθάνη μέχρι το πάσχα.

Επίσης, αν υπάρχουν κατοικίδια, ΜΗΝ τα αφήσετε στον ίδιο χώρο, γεμίζει σκόνη απ'το τρίψιμο που αναπόφευκτα θ'αναπνεύσουν και αν πειράζει εμάς μια, αυτά τα πειράζει δέκα. Είπαμε, απλή διαδικασία αλλά θέλει και λίγη προσοχή. Το ανοιχτό παράθυρο/μπαλκονόπορτα εννοείται, μην το κάνετε σε καμιά υπόγα. Συν, συχνό σκούπισμα της σκόνης. Μην τ'αφήνετε να κάτσει, δεν μαζεύεται.

 

Μπορείτε λοιπόν πολύ απλά ν'αρχίσετε να τρίβετε κατευθείαν. Βουρ στον πατσά. Όμως, καλού-κακού προετοιμαστείτε αν δεν θέλετε δυσάρεστες εκπλήξεις, όπως συνέβη στον υπογράφοντα.  ;D

Ταινία παιδιά. Παντού. Στο σώμα (ευτυχώς την γλίτωσα), στα σημεία στα οποία θέλετε να κάνετε το σχήμα/άκρες του ξεπετσιάσματος και ΜΗΝ ξεχάσετε να μασκάρετε και το binding (0/3 ο δικός σου, ευτυχώς πρόσεχα με το σώμα αλλά το binding το ψιλογρατζούνισα κι ήθελε κι άλλη δουλίτσα στο τέλος).

 

Το υπόλοιπο το'παμε. Τρίψιμο, τρίψιμο και πάλι τρίψιμο. Θα καταλάβετε όταν φτάσετε στο τελευταίο στρώμα όταν φαίνεται μεν ξύλο, είναι όμως ακόμα γυαλιστερό. Εγώ επέλεξα να αφαιρέσω εντελώς κι αυτό το στρώμα.

Αν καταφέρετε να το φτάσετε μέχρι εκεί, μπορείτε απλά να το περάσετε ένα κερί και το τελειώσατε. Αν φάτε και το τελευταίο στρώμα, συνεχίστε το διάβασμα.

 

Μια σημείωσις ακόμα. Η συγκεκριμένη κιθάρα είναι set neck οπότε δεν είχα την επιλογή, αλλά προφανώς αν έχετε bolt on, αν βγάλετε το μανίκι διευκολύνετε κατά πολύ την διαδικασία και δεν χρειάζεται να'χετε το νου σας σε κάλυμμα ταστιέρας, σώματος, κοιλότητες μαγνητών κτλ.

 

Επιλέξατε λοιπόν ν'αφαιρέσετε και το υπόλοιπο. Εύγε. Σ'αυτή την περίπτωση, ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ και γιώλο. Η πρώτη μου επιλογή ήταν Tung oil αλλά επειδή στην Χαλκιδάρα δεν βρήκα ούτε για δείγμα (δεν έψαξα και πάρα πολύ βέβαια, να'μαστε και δίκαιοι), πήρα εν τέλει teak oil που έχει και κερί. Άλλες πιθανές επιλογές είναι τα γνωστά Lemon oil και Tru oil (αυτό το βρίσκετε και σε οπλοπωλεία). Αν ζητήσετε λάδι για ξύλο θα καταλάβουν οι περισσότεροι. Το Tung oil είναι η αλήθεια δεν το ξέρουν και πολλοί αλλά το teak 99% θα το'χουν και κάνει πολύ καλή δουλειά. Επίσης, μυρίζει και όμορφα! Γουίν-γουίν!

 

Η εφαρμογή είναι σχετικά απλή. Συνήθως με πανάκι, αφήνετε να στεγνώσει, σκούπισμα, αναλόγως τι θα πάρετε θα έχει και τις οδηγίες του. Με το teak που πήρα εγώ, το άπλωσα ένα πρώτο στρώμα με ψιλό-ψιλό ατσαλόμαλλο (αυτό που είναι σαν βαμβάκι), το άφησα να στεγνώσει κανα πεντάλεπτο με δεκάλεπτο, με μια χαρτοπετσέτα μάζεψα ότι υπόλειμμα είχε μείνει (μαζί και καμιά ίνα απ'το ατσαλόμαλλο φυσικά), περίμενα κανα τέταρτο με μισάωρο και επανέλαβα. Θα το ξαναματαεπαναλάβω αύριο πάλι για να δω τι και πως. Δεν το βρίσκω 100% απαραίτητο, αλλά κάλιο γαιδουρόδενε...

 

Κάπου εδώ να πούμε και τις μεθόδους που θα πρέπει ν'αποφύγετε, μια και ο μινόρης φρόντισε και γι'αυτό, πριν από σας, για σας!

 

Επειδή λοιπόν είμαι τεμπελάκος και θέλω τα πράγματα να γίνονται εύκολα, γρήγορα και αεράτα, είπα να δοκιμάσω τη μέθοδο του θερμοπίστολου. Ελλείψει αυτού βέβαια, χρησιμοποίησα το πιστολάκι μαλλιών της γυναικός, το οποίο είναι ολίγον τι πυρηνικό από δύναμη (πως τα βάζουν στο κεφάλι τους θεέ μου!).

 

FAIL. Οκ, όχι εντελώς, αλλά μην το επιχειρήσετε καλύτερα! Ζέστανα για κανα μισάωρο ένα συγκεκριμένο σημείο μέχρι που άρχισε τις μπουρμπουλήθρες και ελλείψη πλαστικής σπάτουλας, έξυσα με πλαστικό μανταλάκι (που ψιλοέλιωσε) και μετέπειτα προσεκτικά (ναι καλά) με ένα ψαλίδι. Fail και πάλι fail. Ψιλοτραυμάτισα κατά λάθος ένα μικρό σημείο του λαιμού και κατάφερα να βγάλω μόνο ένα-δυο στρώματα του φινιρίσματος. Οπότε τα παράτησα γιατί την κιθάρα, φθηνή ξε-φθηνή, δεν ήθελα να την καταστρέψω αλλά να την βελτιώσω!

 

Μελλοντικά ίσως το δοκίμαζα με θερμοπίστολο και σωστή σπατουλίτσα αλλά μόνον έτσι.

 

Αυτά έως τώρα γιατί δεν θυμάμαι να'κανα παραπάνω και δεν είναι και πυρηνική φυσική! Αν θυμηθώ κάτι ή αν βρείτε εσείς ότι ξέχασα κάτι, ρωτάτε ελεύθερα!

 

Κι επειδή φυσικά pics or it didn't happen, φάτε μάτια ψάρια μ'αυτές που έβγαλα κατόπιν εορτής γιατί δεν σκέφτηκα να βγάλω κατά την διάρκεια.

Α, και σημείωσις νούμερο ντος, για καθαρά χεροδουλειά με το τρίψιμο, προφανώς και δεν βγήκαν οι άκρες τέλεια αλλά την δουλειά που ήθελα την έκανα, οπότε όλα καλά!

 

734974_1567100533600940_2690698711127464556_n.jpg?oh=9e457dbcf81520096a1175ebeb07c6fc&oe=578C9EF9

 

1479535_1567100526934274_697574913509977913_n.jpg?oh=4821d1cedd40d516bebf2b347d5763de&oe=577AC554

 

10649491_1567100530267607_124247850712436049_n.jpg?oh=0d41fb1633cb1f8333d0c077b5f64822&oe=5787F130

 

12512377_1567100576934269_7019347574219587519_n.jpg?oh=461bfb60cbbf329b0a1a087cdc26da15&oe=57972427

 

10561776_1567100593600934_5436112383600383962_n.jpg?oh=9fc42f65c0c43890a8c06a72c1f24ac2&oe=57990857

 

 

Τελευταία σημείωσις. ΔΕΝ περίμενα είναι αλήθεια να βρω όμορφο ξύλο κάτω από τόσο πράμα σε Κινεζική κιθάρα - βασικά δεν περίμενα καν να'ναι μαόνι-μαόνι. Όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες, διαψεύστηκα πανηγυρικά, και φυσικά χαίρομαι πολύ γι'αυτό!

 

Δατς ολ φολκς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξύστην όλη.

Θα είναι πιο όμορφη σε natural. :)

 

Το σκέφτηκα όταν είδα το ξύλο στο μανίκι αλλά μ'αρέσει λευκή και δεν την έχω βαρεθεί ακόμα!  ;D

Άσε που αν δω τίποτα mismatched κομμάτια στο σώμα θα ξενερώσω και δε νομίζω πως έχω την υπομονή για φουλ refinish.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! Σουπερ το κειμενάκι και ευχαριστούμε που έκατσες και το έγραψες για εμάς (στο "μπγιούτφουλ" δάκρυσα...)!

 

;D

 

Εγώ ευχαριστώ για την ανάγνωση!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα που ξέχασα να αναφέρω. Ψαχουλεύοντας στο διαδίκτυο βρήκα θεωρίες πως η αφαίρεση του φινιρίσματος πιθανώς να επηρεάσει την σταθερότητα του μανικιού, ιδιαίτερα κατά την αλλαγή του καιρού (θερμοκρασία, υγρασία). Αυτό πιθανότατα έχει να κάνει και με την επιλογή αν αφήσουμε εντελώς γυμνό το ξύλο όπως έκανα εγώ ή αν απλά φτάσουμε μέχρι το πρώτο-πρώτο στρώμα.

 

Δεν γνωρίζω κατά πόσον ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά καλού-κακού ας προειδοποιήσω.

 

Τα κομμάτια που άφησα πάντως με φινίρισμα (η ένωση του set neck και το heel στο scarf joint ήταν επίτηδες. Ένα, γιατί (άλλη μια προειδοποίηση) δεν ήθελα να αλλοιώσω κατά λάθος το σχήμα του ξύλου εκεί και δύο, γιατί αν ισχύουν τα παραπάνω περί φινιρίσματος, θα'χω μια πισινή αφήνοντάς το ήσυχο εκεί.

Όπως και να'χει, το μεγαλύτερο μέρος του μανικιού είναι όπως το θέλω, οπότε είμαι οκ με το παραπάνω. Οπτικά πάντως θα το'θελα όλα γυμνό, είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αλήθεια ότι ειδικά εσύ που μένεις κοντά σε (τρελά) νερά, θα έχεις θέμα με την υγρασία. Καλύτερα να προστατεψεις με "κάτι" το μανίκι, απλά πρόσεξε αυτό το "κάτι" να είναι χημικά συμβατό με το φινίρισμα στο υπόλοιπο σώμα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αλήθεια ότι ειδικά εσύ που μένεις κοντά σε (τρελά) νερά, θα έχεις θέμα με την υγρασία. Καλύτερα να προστατεψεις με "κάτι" το μανίκι, απλά πρόσεξε αυτό το "κάτι" να είναι χημικά συμβατό με το φινίρισμα στο υπόλοιπο σώμα.

 

Περιμένω λίγο να περάσω αυτές τις μέρες κανα-δυο χέρια λαδάκι ακόμα κι άμα δω τίποτα περίεργο θα το περάσω ένα clear satin χαλαρό αναγκαστικά. Δεν το πολυθέλω βέβαια οπότε ας ελπίσουμε να μην χρειαστεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάδι μιά χαρά είναι, απλά θα χρειαστεί να το λαδώνεις τακτικά το μανίκι, όσο πρόστυχο και αν ακούγεται.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου