Προς το περιεχόμενο

Από μπλιάχ σε μπγιούτφουλ (περί μανικιού το ανάγνωσμα)


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

επειδη εχω κανα δυο κιθαρες χωρις τιποτε πλεον πανω στο περισσοτερο μανικι, ενα αλλο θεμα ειναι η .. καθαριοτητα  ;D Αν παιζεις αρκετα, ακομα και με πεντακαθαρα χερια, σκουπιζοντας κτλ, μετα απο λιγο καιρο αρχιζει και γινεται χαλια. Δεν ειναι και η πιο ευκολη διαδικασια να το καθαριζεις μετα. Και το θεμα δεν ειναι αισθητικο αλλα παικτικο, εχει να κανει με την ανεση του χεριου πανω στο μανικι δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως φαίνεται θα συνεχίσω να το λαδώνω το μανίκι συνεχώς  ;D ;D ;D

 

Alter αυτό που λες δεν το σκέφτηκα είναι η αλήθεια. Για να δούμε κι από κει τι γίνεται, μπας και γλιτώσω το... βερνίκωμα!

 

Σαν έξτρα νότα στο όλο εγχείρημα, προειδοποίηση να μασκάρετε την ταστιέρα. Σήμερα ανακάλυψα πως είχε τρέξει και στην ταστιέρα το ρημάδι, παρά το ψυχωτικό σκούπισμά μου (ακόμα δεν κατάλαβα πως). Ένα ολόκληρο πρωί έτριβα χαλαρά μην τραυματίσω το ebonol. Το οποίο, ως συνθετικό, ανάθεμα αν καταλαβαίνω σε τι αντιδρά σωστά!

 

Επίσης, το ρημαδιασμένο το teak oil που πήρα έχει και κερί. Και το λάδι καθ'αυτό δεν φαίνεται να'κανε τίποτα στο ebonol αλλά το κερί έχει κάτσει εντελώς άνισα και κυρίως εκεί στα τάστα και θέλω να την σπάσω λέμε.  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως φαίνεται θα συνεχίσω να το λαδώνω το μανίκι συνεχώς  ;D ;D ;D

 

Alter αυτό που λες δεν το σκέφτηκα είναι η αλήθεια. Για να δούμε κι από κει τι γίνεται, μπας και γλιτώσω το... βερνίκωμα!

 

Σαν έξτρα νότα στο όλο εγχείρημα, προειδοποίηση να μασκάρετε την ταστιέρα. Σήμερα ανακάλυψα πως είχε τρέξει και στην ταστιέρα το ρημάδι, παρά το ψυχωτικό σκούπισμά μου (ακόμα δεν κατάλαβα πως). Ένα ολόκληρο πρωί έτριβα χαλαρά μην τραυματίσω το ebonol. Το οποίο, ως συνθετικό, ανάθεμα αν καταλαβαίνω σε τι αντιδρά σωστά!

 

Επίσης, το ρημαδιασμένο το teak oil που πήρα έχει και κερί. Και το λάδι καθ'αυτό δεν φαίνεται να'κανε τίποτα στο ebonol αλλά το κερί έχει κάτσει εντελώς άνισα και κυρίως εκεί στα τάστα και θέλω να την σπάσω λέμε.  >:(

 

Το κακο ειναι οτι  τωρα δεν θα πιανει βερνικι πανω στο μπρατσο.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι  τωρα δεν θα πιανει βερνικι πανω στο μπρατσο.

 

Αν τριφτεί και περαστεί ένα sealer/primer γιατί να μην πιάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τριφτεί και περαστεί ένα sealer/primer γιατί να μην πιάσει;

 

 

Sealer and filler η filler and sealer θα ελεγα, το προβλημα ειναι οτι το προϊόν που εβαλες ειναι αυτο που λεει το ονομα του "Οil" το οποιο περναει μεσα στο ξυλο, δεν ειναι σαν το Tru oil που σκληραινει και γινεται βερνικι.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την wikipedia.

As the penetrating power of tung oil is excellent and it will adhere to porous minerals, it is often used by stonemasons on granite or marble installed in kitchens, bathrooms, and other staining fluid environments....

 

Κατι που δεν γινεται με το Tru oil.

Γνωμη μου ειναι να αφησεις το Tung oil να ξεραθει καλα, θα παρει περιπου 10 με 15 ημερες και μετα να το γυαλισεις και να αφησεις την κιθαρα ως εχει.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου