Προς το περιεχόμενο

Novation, M Audio, Arturia και καθε λογης controller!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ξανα

οπως εγραψα στο αλλο θεμα ειμαι παντελως νεος στο θεμα του ηλεκτρονικου ηχου και των daws, προερχομενος απο τον χωρο του κλασσικου πιανου. Αποφασισα λοιπον στα γεραματα να πειραματιστω και εγω με αυτους τους διαολους.

Απο την μεχρι τωρα ερευνα που εχω κανει περα του οτι εχω χασει το μπουσουλα εχω καταληξει πολυ χοντρικα αναμεσα σε αυτες τις τρεις εταιρειες.

Διαβασα σε αλλο θεμα εδω οτι τα novation ειναι δοκιμασμενα και ανθεκτικα στο θεμα των πληκτρων τους, αλλου οτι τα m audio ειναι πολυ καλα για την τιμη τους, και αλλου οτι τα Arturia ενω εχουν ελκυστικα πακετα software μαζι με το μηχανημα ειναι επιφοβα σε μηχανικα ελατωματα.

Αυτο που θελω να ρωτησω τους πιο εμπειρους ειναι σε τι να δωσω προτεραιοτητα (απο τη στιγμη που με ενδιαφερει να το δω κοντα σε λογικη οργανου)

επισης κατι ακομα που θα με ενδιεφερε να μαθω:

τα pads εχουν τοσο μεγαλη διαφορα και υπερτερουν στο θεμα των ρυθμικων συνθεσεων απο οτι τα πληκτρα?

Ευχαριστω! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενδιαφερει να το δω κοντα σε λογικη οργανου

Δεν πας να αγορασεις ενα workstation λεω γω, να ηρεμησεις και να κανεις και μια καλη αρχη στα synths και στα του ηλεκτρονικου ηχου γενικοτερα, και να μην μπλεξεις απ'την αρχη με DAW και VST και ολα αυτα τα διαολια? :P Ενα workstation ειναι μια πολυ καλη λυση, και μεσω αυτου θα μπορεις αργοτερα ή αμεσως να ασχοληθεις και με ολα αυτα που σκεφτεσαι τωρα. Ενα workstation ειναι βασικα ενα synth μαζι με ενα sequencer, μια/μερικες μοναδες εφφε και ισως και ενα sampler (συνηθως σε μεγαλυτερες κατηγοριες τιμης). Τα workstations ειναι μια "ολα σε ενα" λυση, και βγαινουν σε 61 και 88 πληκτρα, μερικες φορες και σε 73/76 πληκτρα. Ολα εχουν φυσικα την δυνατοτητα να επικοινωνουν και με διαφορα DAW και να παιζουν τον ρολο του controller.

 

Θα πρεπει βεβαια να ανεβασεις το budget σου. Στην κατηγορια του 1000ρικου υπαρχουν πλεον τρομερα workstations που κανουν "παπαδες". Υπαρχουν επισης πολλες ευκαιριες σε μεταχειρισμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πας να αγορασεις ενα workstation λεω γω, να ηρεμησεις και να κανεις και μια καλη αρχη στα synths και στα του ηλεκτρονικου ηχου γενικοτερα, και να μην μπλεξεις απ'την αρχη με DAW και VST και ολα αυτα τα διαολια? :P Ενα workstation ειναι μια πολυ καλη λυση, και μεσω αυτου θα μπορεις αργοτερα ή αμεσως να ασχοληθεις και με ολα αυτα που σκεφτεσαι τωρα. Ενα workstation ειναι βασικα ενα synth μαζι με ενα sequencer, μια/μερικες μοναδες εφφε και ισως και ενα sampler (συνηθως σε μεγαλυτερες κατηγοριες τιμης). Τα workstations ειναι μια "ολα σε ενα" λυση, και βγαινουν σε 61 και 88 πληκτρα, μερικες φορες και σε 73/76 πληκτρα. Ολα εχουν φυσικα την δυνατοτητα να επικοινωνουν και με διαφορα DAW και να παιζουν τον ρολο του controller.

 

Θα πρεπει βεβαια να ανεβασεις το budget σου. Στην κατηγορια του 1000ρικου υπαρχουν πλεον τρομερα workstations που κανουν "παπαδες". Υπαρχουν επισης πολλες ευκαιριες σε μεταχειρισμενα.

 

ειναι βασικο το θεμα του budget δυστυχως!

οσο για το θεμα των  daws ειναι ενα πεδιο παντελως αγνωστο και τωρα εχω αρχισει να το εξερευνω και η αληθεια ειναι οτι με ενδιαφερει(εξ ου κ η αναζητηση κοντρολερ)

απλα μου φαινεται τελειως "αμουσο" (ταπεινη μου αποψη) το να γραφω κοματι γραφωντας κουτακια με το ποντικι στο piano roll η πατωντας τα πληκτρα του υπολογιστη(χωρις να θελω να πω οτι δεν γινεται να γραψει καποιος μουσικη και με αυτο τον τροπο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....απλα μου φαινεται τελειως "αμουσο" (ταπεινη μου αποψη) το να γραφω κοματι γραφωντας κουτακια με το ποντικι στο piano roll η πατωντας τα πληκτρα του υπολογιστη...

Ειναι τουλαχιστον κουραστικο.

Τσεκαρε και το παρακατω controller, το Alesis VI61. Εχει παρει πολυ καλες κριτικες απο χρηστες.

 

www.thomann.de/gr/alesis_vi61.htm?ref=search_rslt_VI61_350997_0

 

Και δυο reviews:

www.musicradar.com/reviews/tech/alesis-vi61-keyboard-controller-616550

www.musictech.net/2015/03/alesis-v-vi-ranges-review/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τουλαχιστον κουραστικο.

Τσεκαρε και το παρακατω controller, το Alesis VI61. Εχει παρει πολυ καλες κριτικες απο χρηστες.

 

www.thomann.de/gr/alesis_vi61.htm?ref=search_rslt_VI61_350997_0

 

Και δυο reviews:

www.musicradar.com/reviews/tech/alesis-vi61-keyboard-controller-616550

www.musictech.net/2015/03/alesis-v-vi-ranges-review/

 

πολυ ενδιαφερον!

τελικα με ελκυει το πακετο του arturia λογω του database ηχων που περιλαμβανει

ξερω οτι μπορει να μην ειναι οτι καλυτερο υπαρχει εκει εξω σε vst's

αλλα ειναι ενα καλο πακετο για καποιον που θελει να πειραματιστει με την ψηφιακη λογικη

απο τα οσα controller εψαξα ειναι το μονο που εχει τοσο γενναιοδωρο software

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου