Προς το περιεχόμενο

Αγορά αρμονίου (μεταχειρισμένου)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Παίζω αρκετά χρόνια αρμόνιο αν και τα τελευταία όχι και τόσο.

Έχω ακόμη το αρμόνιο που είχα πάρει όταν πρωρτοξεκίνησα (Yamaha PSR 47 -1988) και επιτέλους το πήρα απόφαση να κάνω κάποια ανανέωση μιας και ασχολούμαι και με το τραγούδι.

Το ρεπερτόριο μου είναι ελληνικό, παλιά και καινούρια, οπότε θα με ενδιέφερε να έχει ελληνικούς ρυθμούς και ήχους.

Δεν σκοπεύω να ασχοληθώ με δημιουργία δικών μου, προτιμώ να μπορώ να βρω έτοιμα και να τα φορτώσω.

Κάπου στα €500 θα μου ήταν ΟΚ. Τώρα αν πάει και παραπάνω μπορώ να το ζορίσω.

Δεν ξέρω αν χρειάζεται κάτι άλλο να σας πω που να σας βοηθήσει για να με βοηθήσετε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Roland E09 GR στα λεφτά που θέλεις και με ελληνικους ρυθμούς και αντίστοιχους ήχους

Korg PA 50 λιγο ακριβότερο, θα βρείς να φορτώσεις ελληνικούς ρυθμους.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στα 500 ευρώ όπως λέει ο cos_dr μία καλή επιλογή είναι το E-09GR, καινούργιο θα το βρεις μεταξύ 400 με 450.

Απλά το E-09GR είναι κλειστό όσον αφορά τους ήχους και ειδικά τους ρυθμούς που σαφώς θα σε ενδιαφέρουν. Λέγοντας κλειστό εννοώ πως δεν μπορείς να φορτώσεις επιπλέον ρυθμούς. Οπότε αν σε καλύπτουν οι ρυθμοί του είσαι o.k.

 

Διαφορετικά κοιτάζεις κάτι σε μεταχειρισμένο όπου μπορείς να βρεις αρκετά μεταχειρισμένα Korg-Roland-Yamaha κλπ αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση όχι μόνο εξωτερικά αλλά και εσωτερικά.

 

Προτίμησε κάτι που να έχει και oriental ήχους, το λέω για την χρησιμότητα των ήχων, το E-09GR για παράδειγμα έχει και oriental ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεταχειρισμένο στην παρένθεση δεν το προσεξα.

 

Παντως είχε τύχει να παιξω με το παλιοτερο exr-gr 5 της Roland και  ηταν πολύ καλο. Τουλάχιστο εμενα μου αρεσε. Και για λαϊκα "σκύλος"

Και στα oriental που λέει ο κύριος Χναράκης, μου άρεσαν οι ήχοι.

 

παρολο που δεν "γεμιζε το ματι" σχεδιαστικά το βρήκα πολύ αξιο.

 

Θεωρώντας οτι το Roland αυτο που υπαρχει τωρα στο εμποριο είναι της ιδιας ποιότητας μιάς και λέει οτι συνδυάζει kai στοιχεία του EXR -GR και του πάει και πιό πολυ το μαυρό :-) πιστεύω κι εγώ οτι ειναι καλή επιλογη γι αυτό που θέλει να κανει ο φίλος.

 

Για μεταχειρισμένα υπάρχουν επιλογες για μεγαλύτερα μοντέλα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Korg pa50 μεταχειρισμένο βρίσκεις κάτω από 500Ε με άπειρες επιλογές σε ελληνικούς ρυθμούς και ήχους, εναλλακτικά υπάρχουν και πιο καινούργια μοντέλα όπως pa600 και δώρο στικάκι με ελληνικούς ήχους.

 

Εάν θες να το ζορίσεις λίγο παραπάνω παίρνεις pa2x μεταχειρισμένο και έχεις και Tc Helicon επάνω για φωνή και στικάκι με επαγγελματικούς ρυθμούς και ήχους αλλά μιλάμε για 1000-1200 ευρα.

 

Εάν σκοπεύεις να παίξεις σε κανα ταβερνάκι κτλ μελλοντικά κοίτα λίγο το Korg pa600 είναι πολύ καλή περίπτωση μην ασχολείσαι καν με Yamaha κ Roland σε αυτή την κατηγορία....

 

http://www.musicorama.gr/products/musicorama-usb-style-stick-for-pa3x-pro-korg-pa800-pa2x-pro

 

υγ το πσαραπάνω στικάκι δεν κάνει για το pa50 και για κάποια άλλα μοντέλα Korg, δεν φορτώνει σε όλα οπότε πρόσεξε ΠΟΙΟ όργανο θα διαλέξεις εξαρχής, θέλει ψάξιμο.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο barpageorge μίλησε αρχικά για γύρω στα 500 ευρώ.

Το Pa600 (Κινέζικο - 1 χρόνο εγγύηση) κοστίζει καινούργιο περίπου 1100 αν δεν κάνω λάθος.

To E-09GR (Κινέζικο - 3 χρόνια εγγύηση) κοστίζει καινούργιο περίπου 440.

Ας μας επιβεβαιώσει ο barpageorge αν θέλει όργανο για ταβερνάκι και για το ποσό που θέλει να διαθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αν προκύψει "ταβερνάκι" φυσικά και δεν θα πω όχι. Τώρα στην αρχή όμως δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Θέλω όμως να μπορώ να προσθέτω υλικό που μπορώ να βρίσκω (ρυθμούς κλπ).

Μετά από έρευνα αγοράς βλέπω ότι για καινούριο δεν με βλέπω γιατί πάνω από €700 δεν μπορώ να τα δώσω. Ακόμη και τόσα είναι μπόλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό όπως είπα είναι γύρω στα 400-450.

 

Αν ανέβεις λίγο στα 600-700 υπάρχουν όργανα μεγαλύτερης κατηγορίας όπου όχι μόνο μπορείς να φορτώσεις αλλά και να φτιάξεις δικούς σου ρυθμούς.

 

Από 1200 περίπου αλλάζει εντελώς το σκηνικό.

 

Όπως σου είπα και προηγουμένως:

Διαφορετικά κοιτάζεις κάτι σε μεταχειρισμένο όπου μπορείς να βρεις αρκετά μεταχειρισμένα Korg-Roland-Yamaha κλπ αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση όχι μόνο εξωτερικά αλλά και εσωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και μεταχειρισμένα pa600 με στικ αλλά πρέπει συνεχώς να ψάχνεις για ευκαιρίες, γενικά είμαι υπέρ του 600 γιατί είναι το πιο καινούργιο της σειράς οικονομικό και ειδικά εάν σου τύχει κάποια στιγμή δουλειά θα είσαι καλυμένος από ρυθμούς και ήχους,

 

Γενικά εγώ είμαι της άποψης καλύτερα να δώσεις ένα μεγαλύτερο ποσό αρχικά και να είσαι καλυμένος αργότερα παρά να πας σε κάτι φτηνότερο που θα το μετανιώσεις ή θα τρέχεις να το πουλήσεις κοψοχρονιά αργότερα γιατί δεν θα σε καλύπτει -λόγω δουλειάς έχω δει πολλές τέτοιες περιπτώσεις-. Σίγουρα 1,000 ε δεν είναι λίγα λεφτά αλλά όταν έρθει η ώρα στο πατάρι θα με θυμηθείς! :o

 

όσο αφορά το pa50 να σημειώσω ότι υπάρχουν 2 μοντέλα ένα παλιό με floppy- δισκέτα και ένα πιο καινούργιο με sd-είναι ακριβώς τα ίδια πέραν αποθηκευτικου. το παλιό μεταχειρισμένο υπάρχει και με 350 αλλά θέλει προσωπική δουλειά πέρασμα ήχους και ρυθμούς ένα ένα, προσοχή από διάφορα styles γτ μπορεί να κολήσει, μπορεί να βγάλει ζημιές αν είναι πολύ παιγμένο-αυτό ισχύει για όλα τα μεταχειρισμένα- κτλ ενώ το στικ είναι plug n play κ το καινούργιο είναι καινούργιο στη κούτα μυρίζει εργοστάσιο....

 

διαλέγεις και παίρνεις, κοίτα και βιντεάκια youtube για άλλα μοντέλα άλλων εταιριών και σύγκρινε μη βιαστείς.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου