Προς το περιεχόμενο

iMac Specs


ThisIsSparta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Μετά από αρκετά χρόνια πιστής λειτουργίας το pc αποφάσισε να μου αφήσει χρόνους και αφού αναγκαστικά θα πρέπει να κοιτάξω για καινούργιο αποφάσισα να κινηθώ προς την άλλη όχθη και να δοκιμάσω και τα μηλαράκια.

 

Πέρα από τα κλασικά (browsing, mail, κτλ) θέλω να χρησιμοποιήσω το iMac για μουσική. Σκέφτομαι να αρχίσω με Garageband και βλέπουμε . Ως τώρα έχω ασχοληθεί ελάχιστα με DAW κτλ οπότε δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχουν σε specs.

 

Προς το παρόν δεν έχω την γνώση ή και την απαίτηση να κάνω επαγγελματική παραγωγή δίσκου, αλλά θα ήθελα να έχω ένα μηχάνιΣμα που να μπορεί να βγάλει ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα αν καταφέρω να φτάσω σε τέτοιο επίπεδο και  να με καλύψει για καμια 10αριά χρόνια.

 

Και κάπου εδώ θα ήθελα την βοήθειά σας...

 

1. έχει νόημα να πάω σε i7 επεξεργαστή ή και με τον i5 θα είμαι οκ; Θα μου κάνει διαφορά το hyperthreading ή στα προγράμματα μουσικής δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο;

 

2. Έχω την επιλογή για 256GB Flash drive  ή Fusion drive 1TB (40GB flash+τα υπόλοιπα HDD). Ξέρω οτι οι ταχύτητες του flash drive δεν παίζονται, αλλά μήπως τα 256 είναι πολύ λίγα; Θα υπάρχουν εξωτερικοί για γενικότερο storage αλλά υπάρχει περίπτωση να γεμίσει η flash με πράγματα που δεν παίζει να αποθηκευτούν σε εξωτερικό σκληρό (προγράμματα, VSTs) κτλ και να μου βγει το όλο μηχάνημα άχρηστο;

 

3. Επειδή η RAM είναι αναβαθμίσιμη, σκέφτομαι να ξεκινήσω με 8GB και βλέπουμε μετά αν χρειαστεί να πάω στα 16. Τι λέτε; θα είναι αρκετά τα 8 για αρχή;

 

4. Το μέγιστο που φτάνει το 21.5'' είναι 16GB RAM, ενώ το 27'' φτάνει τα 32. Θα προτιμούσα το μικρότερο και για θέμα κόστους, αλλά πόσο πιθανό είναι να μην με φτάνουν τα 16GB και να μην μπορώ να αναβαθμίσω μετά;

 

 

Όλες οι παραπάνω ερωτήσεις γίνονται από κάποιον εντελώς αρχάριο στον χώρο των DAW/recording κτλ και εντελώς άσχετο από τον κόσμο των Mac, οπότε όποια συμβουλή/σχόλιο ευπρόσδεκτο...

 

 

ΥΓ. Έχω αποφασίσει να πάω σε λύση mac, οπότε ας μην αναλωθούμε σε συζητήσεις Mac vs PC please..

:)

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. έχει νόημα να πάω σε i7 επεξεργαστή ή και με τον i5 θα είμαι οκ; Θα μου κάνει διαφορά το hyperthreading ή στα προγράμματα μουσικής δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο;

 

Προτίμησε τον 7 αν το επιτρέπει η οικονομική σου κατάσταση.

 

2. Έχω την επιλογή για 256GB Flash drive  ή Fusion drive 1TB (40GB flash+τα υπόλοιπα HDD). Ξέρω οτι οι ταχύτητες του flash drive δεν παίζονται, αλλά μήπως τα 256 είναι πολύ λίγα; Θα υπάρχουν εξωτερικοί για γενικότερο storage αλλά υπάρχει περίπτωση να γεμίσει η flash με πράγματα που δεν παίζει να αποθηκευτούν σε εξωτερικό σκληρό (προγράμματα, VSTs) κτλ και να μου βγει το όλο μηχάνημα άχρηστο;

 

Αν δεν χρησιμοποιήσεις μεγάλες βιβλιοθήκες με δείγματα ήχων, ο δίσκος των 256 είναι αρκετός.

 

3. Επειδή η RAM είναι αναβαθμίσιμη, σκέφτομαι να ξεκινήσω με 8GB και βλέπουμε μετά αν χρειαστεί να πάω στα 16. Τι λέτε; θα είναι αρκετά τα 8 για αρχή;

 

Δε νομίζω ότι θα χρειαστείς πάνω από 16 για τα επόμενα χρόνια.

 

4. Το μέγιστο που φτάνει το 21.5'' είναι 16GB RAM, ενώ το 27'' φτάνει τα 32. Θα προτιμούσα το μικρότερο και για θέμα κόστους, αλλά πόσο πιθανό είναι να μην με φτάνουν τα 16GB και να μην μπορώ να αναβαθμίσω μετά;

 

Δε νομίζω ότι θα χρειαστείς πάνω από 16 για τα επόμενα χρόνια.

 

Όλες οι παραπάνω ερωτήσεις γίνονται από κάποιον εντελώς αρχάριο στον χώρο των DAW/recording κτλ και εντελώς άσχετο από τον κόσμο των Mac, οπότε όποια συμβουλή/σχόλιο ευπρόσδεκτο...

 

Το Garageband είναι ιδανικό ως πρώτο (και εννίοτε, ύστατο) πρόγραμμα. Δεν αναφέρεις τίποτε για κάρτα ήχου ή midi interface. Πως προτίθεσαι να χειριστείς αυτά τα θέματα;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρεις τίποτε για κάρτα ήχου ή midi interface. Πως προτίθεσαι να χειριστείς αυτά τα θέματα;

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!

Από κάρτα ήχου έχω την UX2 της Line6 που από ότι  λέει είναι συμβατή και με Mac. Παίζω κιθάρα οπότε συνδέομαι κατ'ευθείαν εκεί . Με midi δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δεν ξέρω τι παίζει και αν το χρειάζομαι (..αρχάριος..)

 

 

Αν δεν χρησιμοποιήσεις μεγάλες βιβλιοθήκες με δείγματα ήχων, ο δίσκος των 256 είναι αρκετός.

 

Για βοήθα λίγο παραπάνω εδώ..

Προς το παρόν χρησιμοποιώ το pod farm της line6 που ήρθε μαζί με την κάρτα ήχου, αν απαντάω αυτό που ρωτάς, αλλά θα ήθελα να έχω ευελιξία στο τι ήχους μπορώ να χρησιμοποιήσω..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Garageband είναι ιδανικό ως πρώτο (και εννίοτε, ύστατο) πρόγραμμα. Δεν αναφέρεις τίποτε για κάρτα ήχου ή midi interface. Πως προτίθεσαι να χειριστείς αυτά τα θέματα;

Όσα λέει ο Τρόλευς είναι απόλυτα σωστά.

Για αρχή δεν θέλεις τίποτα, μέχρι να καταλάβεις το καινούργιο περιβάλλον. Η εσωτερική κάρτα ήχου του  Mac είναι μία χαρά. Έτσι είχα ξεκινήσει και εγώ το 2001 με ένα G3. Αφού έχεις την  UX2 (και φαντάζομαι και κάποια monitirs) είσαι βασιλιάς!

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βοήθα λίγο παραπάνω εδώ..

 

Πολλοί, χρησιμοποιούν τον υπολογιστή σαν synthesizer / sampler. Για να το κάνει αυτό, ο υπολογιστής χρειάζεται να "φορτώνει" βιβλιοθήκες ήχων, εκ' των οποίων οι καλύτερες έχουν τεράστιο όγκο δεδομένων. Επειδή αυτά τα δεδομένα αποθηκεύονται στο σκληρό σου δίσκο, μπορούν να στον γεμίσουν πολύ-πολύ γρήγορα. Για να καταλάβεις, οι σχετικές βιβλιοθήκες που έρχονται ως δώρο με το Garageband έχουν όγκο μεγαλύτερο των 40GB, και υπάρχουν άλλες με εκατονταπλάσιο μέγεθος.

 

Η συνηθισμένη διαδικασία είναι να αποθηκεύει κανείς τέτοιες βιβλιοθήκες σε δεύτερο δίσκο, κάτι σύνθετο όταν μιλάμε για iMac, αφού αυτός ο δεύτερος δίσκος θα πρέπει α) να είναι εξωτερικός, β) να είναι γρήγορος (άρα, ακριβούλης).

 

Αν δεν έχεις υπ'όψιν σου να εγκαταστήσεις τέτοιες βιβλιοθήκες (ειδικώς αν δεν ξέρεις ποιες είναι, άρα δεν σε ενδιαφέρουν), ο δίσκος των 256GB θα είναι αρκετός.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το πρήξιμο αλλά προσπαθώ να καταλάβω πριν κάνω την αγορά  :)

 

Επειδή από τον παλιό υπολογιστή έχω κάποιους σκληρούς (ο ένας SSD 256GB) που σκέφτομαι να τους μετατρέψω σε εξωτερικούς και να τους συνδέσω με USB ή Thunderbolt, αν εγκαταστήσω τις βιβλιοθήκες εκεί δεν θα παίζουν;

Ή απλά θα παίζουν με μικρότερη ταχύτητα από οτι στην flash drive;

 

 

Αφού έχεις την  UX2 (και φαντάζομαι και κάποια monitirs) είσαι βασιλιάς!

 

Καλά φαντάζεσαι  ;)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή από τον παλιό υπολογιστή έχω κάποιους σκληρούς (ο ένας SSD 256GB) που σκέφτομαι να τους μετατρέψω σε εξωτερικούς και να τους συνδέσω με USB ή Thunderbolt, αν εγκαταστήσω τις βιβλιοθήκες εκεί δεν θα παίζουν;

Ή απλά θα παίζουν με μικρότερη ταχύτητα από οτι στην flash drive;

 

Βεβαίως θα παίζουν, απλώς εγώ υπέθεσα ότι δε θες να βάλεις εξωτερικούς δίσκους. Αν έκανα λάθος, τότε δεν υπάρχει ζήτημα.

 

Προσωπικά βρίσκω ακαλαίσθητο (και πιθανή πηγή τεχνικών προβλημάτων) να γεμίζει ο τόπος από καλώδια και τροφοδοτικά και σκληρούς δίσκους γύρω-γύρω. Έτσι, έχω καταλήξει σε έναν δίσκο με χωρητικότητα 1Τ και firewire800 interface. Εκεί αποθηκεύω τις βιβλιοθήκες ήχων που χρησιμοποιώ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου