Προς το περιεχόμενο

Korg M3 vs Roland Fantom G


Προτεινόμενες αναρτήσεις

axtarmas εφόσον δεν έχεις χρησιμοποιήσει κανένα από τα 2 (τουλάχιστο για κάποιο διάστημα) δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη.

 

Εν'μέρει έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά το δίκιο σου σταματάει στη σύγκριση των ήχων εκάστου οργάνου. Έχω ακούσει και τα 2 όργανα σε βίντεο demo στο διαδίκτυο, παρόλα αυτά δεν εξέφρασα κάν άποψη για το ποιό έχει καλύτερους ήχους σε ποιά κατηγορία κ.λ.π. Η άποψη μου λοιπόν, έχει να κάνει με τις δυνατότητες ώς workstation που προσφέρουν και τα 2 όργανα αφού και τα 2 είναι workstation.

 

Για να γνωρίζω τώρα, τις δυνατότητες των workstation αυτών ώστε να μπορώ να έχω άποψη, παρόλο που δεν είχα την τύχη να τα παίξω ποτέ, το μόνο που χρειάζεται είναι να γνωρίζω γενικότερα από workstation. Δεδομένου ότι γνωρίζω αφού ασχολούμαι με workstation εδώ και 14 χρόνια περίπου, αυτό λογικά σημαίνει ότι μπορώ να κατανοήσω την λειτουργία οργάνων της αυτής κατηγορίας και των δυνατοτήτων τους.

 

Κακά τα ψέμματα, όλα τα workstation έχουν παρόμοιες λειτουργίες π.χ. το sequencer κάνει την ίδια βασική δουλειά σε όλα τα workstation, άν ξέρεις σε ένα μοντέλο τί κάνει και πώς λειτουργεί, τότε καταλαβαίνεις ότι την ίδια χρησιμότητα έχει σε όλα τα μοντέλα αλλά με κάποιες διαφορές ανά μοντέλο.

Και εδώ έρχεται η απάντηση στο τί να τα κάνει τα manual. Μπορεί να διαβάσει τις ακριβείς δυνατότητες ώς workstation των 2 οργάνων, να δεί π.χ. τί διαφορές έχει το seq. του ενός από του άλλου, να δεί ποιές δυνατότες ποιού οργάνου ταιριάζουν στις απαιτήσεις του και έτσι να κάνει την σωστότερη επιλογή βάσει γνώσης εμπεριστατωμένης και όχι βάσει "άκουσα τον ένα τι μου είπε και έκανα αυτό, άκουσα τον άλλο και έκανα εκείνο" όπως έκανε και ο Ηρόδοτος που άκουγε τους Αιγύπτιους να του λένε ότι οι Έλληνες αντέγραψαν τους Θεούς των Αιγυπτίων και το πίστεψε και το παραδέχτηκε στα βιβλία του, τέτοιο χαιβάνη που ήταν, πού τον θυμήθηκα αυτόν τώρα, τρομάρα του. :o

 

Το ιδανικό θα ήταν να τα δεί από κοντά τα όργανα φυσικά, όσον αφορά τους ήχους, για σινεματικς strings-pads ψηφίζω korg(από κατοχική εμπειρία μιλώντας). Για αναλογικού τύπου waveforms, από ότι έχω ακούσει στα demo θα έλεγα μάλλον fantom g. Αν ρίχνεις όμως στο τραπέζι και το radias, τότε μάλλον το radias είναι ακόμα καλύτερο και σε αυτή την κατηγορία.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη "radias" όχι "το"...

 

δεν μιλάω για το όργανο radias το (module+το αποσπώμενο κλαβιέ) αλλά τη κάρτα επέκτασης για το m3

 

τεσπά επειδή έχεις μείνει λίγο πίσω με το Μ1 καλό είναι να καταθέτουν άποψη μόνο οι χρήστες και ειδικά οι μακροχρόνιοι, όλες οι απόψεις δεκτές είναι αλλά αν δεν υπάρχει προσωπική εμπειρία με το όργανο όλα τα άλλα είναι περί ορέξεως....

 

edit: spyraras αν σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ τα expansions της Roland μήπως να κοίταγες και το Roland Integra? αποτελεί πολύ δυνατή επιλογή βέβαια χρειάζεσαι midi keyboard.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και μάλιστα είδα πως κάποιος το πουλά στο noiz. Kανόνισα 2 ραντεβού να ακούσω και τα 2 όργανα. Η ψυχή μου λέει Roland το μυαλό μου λέει καλά οι άλλοι που κράζουν το Fantom βλάκες είναι; Θα δούμε. Μέχρι τώρα ο ήχος της Roland με έχει αφήσει ικανοποιημένο όσα korg έχω ακούσει ήταν πολύ "άγρια". Θα τα δω απο κοντά και θα μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας.

Αν κάποιος έχει κάποια άποψη είναι ευχαρίστως αποδεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψυχή μου λέει Roland το μυαλό μου λέει καλά οι άλλοι που κράζουν το Fantom βλάκες είναι;

Δεν ειναι βλακες, απλα δεν τους αρεσει ο ηχος του. Οπως και πολλοι δεν γουσταρουν το Korg. Περι ορεξεως....Ασε το μυαλο σου και ακου τα αυτια σου. Και τα δυο οργανα ειναι εξαιρετικα, οποιο σου αρεσει καλυτερα στο αυτι το παιρνεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη "radias" όχι "το"...

 

δεν μιλάω για το όργανο radias το (module+το αποσπώμενο κλαβιέ) αλλά τη κάρτα επέκτασης για το m3

 

Είτε για την κάρτα μιλάς είτε για το Module, το radias είναι συνθεσάιζερ, όταν λοιπόν αναφέρομαι σε ένα συνθεσάιζερ, το σωστό είναι να πώ "το" και όχι "τη", δεν λές "τη συνθεσάιζερ", λές "το συνθεσάιζερ". Εξάλου είπα "το radias", δεν είπα "το κάρτα".

 

τεσπά επειδή έχεις μείνει λίγο πίσω με το Μ1 καλό είναι να καταθέτουν άποψη μόνο οι χρήστες και ειδικά οι μακροχρόνιοι, όλες οι απόψεις δεκτές είναι αλλά αν δεν υπάρχει προσωπική εμπειρία με το όργανο όλα τα άλλα είναι περί ορέξεως....

 

Κοίτα, θα ήταν λογικό, όταν σκοπεύεις να προσπαθήσεις να μειώσεις τις γνώσεις κάποιου, πρώτα να μάθεις ακριβώς τί γνωρίζει, ώστε να μην κάνεις τραγικά λάθη και εκτείθεσαι. Π.χ. το ότι έχω το Μ1 και μου αρέσει σαν όργανο, δεν σημαίνει ότι δεν ασχολούμαι παράλληλα και με πιό προχωρημένα workstation τα οποία είναι απείρως δυνατότερα του Μ1. Η φράση σου αυτή κάτι δείχνει και είναι θλιβερό.

 

Για την προσωπική εμπειρία, συμφωνώ όσον αφορά την κριτική που ασκεί κάποιος στο όργανο αν του αρέσει ο ήχος η αίσθηση η ποιότητα κατασκευής, όχι όμως όσον αφορά τις δυνατότητες του. Εάν στρωθείς και διαβάσεις το μάνουαλ, μαθαίνεις στο 100% το τί μπορεί να κάνει το όργανο, το αν τελικά σου αρέσει σαν όργανο είναι άποψη σου, τεχνικά όμως το τί μπορεί να κάνει, το μαθαίνεις πρωτίστως από το μάνουαλ που εξηγεί όλες τις δυνατότητες.

 

Για αυτό τα δίνουν τα μάνουαλ εξάλλου, για να μπορούμε να μάθουμε τα πάντα για το όργανο, όλες τις λεπτομέρειες, ακόμα και όταν καθόμαστε επάνω στο όργανο και προγραμματίζουμε και δεν καταφέρνουμε να κάνουμε κάποια πράγματα και τελικά χρειαζόμαστε βοήθεια. Το μάνουαλ είναι η βοήθεια και τα φόρουμ φυσικά. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε για την κάρτα μιλάς είτε για το Module, το radias είναι συνθεσάιζερ, όταν λοιπόν αναφέρομαι σε ένα συνθεσάιζερ, το σωστό είναι να πώ "το" και όχι "τη", δεν λές "τη συνθεσάιζερ", λές "το συνθεσάιζερ". Εξάλου είπα "το radias", δεν είπα "το κάρτα".

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου