Προς το περιεχόμενο

ααααχ Gibson (lacquer checking)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα χριστούγεννα είχα πάρει μια Gibson Les paul deluxe 2015.

Καταπληκτικό όργανο,απόλυτα ευχαριστημένος,μέχρι πριν μια βδομάδα όπου παρατήρησα οτι είχαν εμφανιστεί πολλά σπασίματα στο νίτρο.

Και όλα συγκεντρωμένα κοντά στα knobs και κατω απο τις βίδες.

Έστειλα email στη gibson και λένε τα κλασσικά δικά τους ότι είναι μέρος του aging και δε μπορούν να κάνουν τπτ.

Μα είναι δυνατόν;4 μηνών κιθάρα;Και γιατί εμφανίστηκαν όλα εκεί;

Είναι και άσχημα σπασίματα.Δεν είναι τα κλασσικά που δίνουν ομορφιά στην κιθάρα.

Υπάρχει τρόπος επισκευής;

 

παρεμπιπτόντως έχω εθιστεί στο tuner που έχει στα κλειδιά.. ούτε κουρδιστήρια ούτε τπτ..Μακάρι να είχαν όλες μου οι κιθάρες αυτό το κακάσχημο σύστημα.  ;D

DSCF2450.thumb.jpg.d2362dff88b9bb2f6fd07c8e0b8555b2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οφείλεται είτε σε ελάττωμα της βαφής, είτε ακόμη και σε διαφοροποιήσεις στη θερμοκρασία (συστολή/διαστολή) ή και από το σφίξιμο των ποτενσιόμετρων στο εργοστάσιο...συμβαίνει σε αρκετές gibson...για πολλούς δίνει χαρακτήρα και δεν θεωρείται ελάττωμα...δεν είναι και ό,τι καλύτερο για μια σοβαρή εταιρία, αλλά δεν αξίζει και να απασχοληθείς ιδιαίτερα αφού σου αρέσει η κιθάρα και εύλογα γιατί είναι εξαιρετική...μιλάω εκ πείρας μιας που έχω μια Deluxe goldtop του 1983 (την οποία πρόσφατα και αποδεχόμενος το "έγκλημα" μετέτρεψα με routing σε standard για να έχω regular humbuckers)...δεν χάνει την αξία του το όργανο από τέτοια, αλλά την κρατάει όσο "στεγνώνουν" τα ξύλα και παίζεται...γι'αυτό δωσ'της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια εμενα μ αρεσουν αυτα τα νιτροσπασιματα,περιμενω πως και πως να βγαλει τετοια και η δικια μου η οποια αντιστεκεται σε αυτα απ το 2002  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια εμενα μ αρεσουν αυτα τα νιτροσπασιματα,περιμενω πως και πως να βγαλει τετοια και η δικια μου η οποια αντιστεκεται σε αυτα απ το 2002  ;D

 

Και εμένα μου αρέσουν γενικά,αλλά τα συγκεκριμένα είναι σα να πήρες ένα κοπίδι και να τη χάραξες..

Είναι πιο ευαίσθητες οι goldtop;Γιατί δε μου έχει ξανατύχει σε κιθάρα μετά το 2000.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος επισκευής;

Υπάρχει, αλλά το κόστος είναι μάλλον μεγάλο.

 

Αν σε ενοχλεί, άφησε να γίνουν κι άλλα, και τότε ίσως (αν δεν σου αρέσει αισθητικά το αποτέλεσμα) την πας μια κι έξω για όλα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The nature of the beast, που λένε και οι Αμερικάνοι. Έτσι είναι τα... νίτρα. Το πότε και πώς θα γίνει έχει να κάνει με το πού την φυλάς, θερμοκρασία του χώρου και (κυρίως) εναλλαγές της, υγρασίες και λοιπά. Ίσως οι goldtop να είναι και πιο επιρρεπής σε αυτό, κρίνοντας από διάφορες φωτογραφίες που βλέπω κατά καιρούς στο διαδίκτυο.

 

 

Στην θέση σου πιο πολύ θα με ενοχλούσε εκείνο το toggle-switch και η απουσία των παραδοσιακών 2 vol / 2 tone controls, τα οποία είναι ουσιώδη για να μεγιστοποιήσεις την χρησιμότητα των μαγνητών σου και των ήχων που παίρνεις από αυτούς, παρά τα αναπόφευκτα nitro cracks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω του σημειου στο οποιο εντοπιζονται φαινεται να ειναι ραγισματα που εγιναν απο υπερβολικα σφιγμενες βιδες των ποτενσιομετρων/ και του επιλογεα, σε συνδυασμο με αλλαγες στη θερμοκρασια.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το ιδιο θεμα με την Classic Custom Antique Natural του 2011.Αλλα τα γουσταρω αυτα...ελπιζω συντομα να γινει ολη ετσι!!!Ειχα ανοιξει παρομοιο θεμα πιο παλια...λιωσε τη στο παιξιμο και αστη να γερασει ομορφα...ΖΜΠΟΥΤΣΑΣ!

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=205486.0

 

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στον άνθρωπο τελικά..

Εγώ θα είχα πάθει 10 εγκεφαλικά και 5 εμφράγματα...

Στείλε τους mail ότι η κιθάρα είναι 4 μηνών και όχι 40 χρονών

online την πήρες ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου