Προς το περιεχόμενο

ααααχ Gibson (lacquer checking)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι στον άνθρωπο τελικά..

Εγώ θα είχα πάθει 10 εγκεφαλικά και 5 εμφράγματα...

Στείλε τους mail ότι η κιθάρα είναι 4 μηνών και όχι 40 χρονών

online την πήρες ?

απο το dv247 την είχα πάρει..ήταν σε προσφορά στα 1100..

Πολύ καλή τιμή και ήμουν πολύ χαρούμενος με την αγορά μου ,αλλά τώρα με έχει χαλάσει αυτό.

 

Μέχρι τώρα μίλησα μόνο με τη gibson που σφυράνε κλέφτικα.

Να τι μου είπαν..

1η απάντηση

 

"Thanks for sending the requested information.

 

What we can see on the images is not the result of over screwed knobs nut, it seems to be a nitrocellulose reaction to the wood aging in combination with temperature changes. However, this is not affecting at all to the guitar structure.

Finish cracks are not covered by warranty, unfortunately. Please read below the Gibson policies regarding to the warranty:"

 

2η αφού τους έκραξα

 

"As far as you know our traditional nitrocellulose is a kind of organic material used for years because of the result on the sound and guitar sustain which makes the wood can breathe somehow.

Certainly, every guitar will react in a different way because of the contraction and expansion of the wood due the changing on temperature and humidity, this reaction could be more evident on metallic finishes as the Gold Top for example.

Again, this is not considered a defect and consequently not covered by the warranty. In case you are not satisfied with the product, please contact your dealer, they can check the guitar and assist you."

 

 

 

Θα μιλήσω και με το κατάστημα αλλά δε νομίζω να μπορώ να κάνω τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το νιτρο το κανει αυτο με την αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας/υγρασιας.Αναλογως το ποτε θα γινει αυτη η αλλαγη θα γινει και το checking...μπορει να το παθει απο την πρωτη μερα μπορει και ποτε.Γι αυτο δεν υπαρχει και εγγυηση σε τετοιες περιπτωσεις.Οσο προσεχεις απο δω και περα τοσο θα καθυστερησει η διαδικαδια του checking.(πχ οταν επιστρεψεις απο την προβα μη βιαστεις να την βγαλεις απο τη βαλιτσα...μη τη βαζεις σε πορτ μπαγκαζ...γενικα μη την αφηνεις σε μερη που δε θα καθοσουν ουτε εσυ....και μη χαλιεσαι!Εχει κ αυτη τα βιωματα της!Την αγαπαμε με αυτα!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι τα νιτρα φιλΩς...αλλοιως παιρνεις πολυεστερα και το κΣυλο σκαει αφου δεν μπορει να αναπνεΦσει  ;D

 

btw η κιθαρα σου μαμει και δερνει ειδικα λογω του toggle switch & τον coil tap options

 

http://www.gibson.com/Products/Electric-Guitars/2015/USA/Les-Paul-Deluxe.aspx

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι πολύ όμορφη κιθάρα!

 

Μην στεναχωριέσαι πάντως, κι εμένα με πειράζουν αυτά αλλά μετά από λίγο καιρό δεν το σκέφτεσαι τόσο πολύ.

Άμα μετά από χρόνια γίνει χειρότερα και δεν σου αρέσει καθόλου, μπορείς να την πας για refinish. Αυτό έκανα κι εγώ.

 

Μεγειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ποσταρω με φωτο αλλα τελικα δεν το βλεπω να το θυμαμαι οταν γυριζω απο το γραφειο. Που να δεις την custom '06 μου....και θα καταλαβεις.....Μην σε απασχολουν αυτα. Ακομα και αν θελησεις να την δωσεις, αυτος που θα την παρει οφειλει να ξερει οτι αυτα τα "προβληματα" και "θεματα" ειναι εντελως μα εντελως αδιαφορα......

Κοιτα να την χαρεις και να μην την λυπασαι, οι κιθαρες ειναι για να παιζουν...

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι δεν χαιρεσαι;;;;;Gibson ειναι...ετσι πρεπει να ειναι...που να δεις την 77αρα μου.

Μια χαρα ειναι ειναι μην σκας το νιτρο ετσι ειναι.Καλα παιξιματα.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@oselifer

φωτο απο gibson custom του 1987 που εχει αθικτο το nitro μεχρι σημερα...κ την εχω παρατημενη ολο τον χρονο πανω σε ενα σταντ μεσα στο δωματιο....ουτε φροντιδα,ουτε προδρεμ,ουτε τιποτα.

WP_20160503_001.thumb.jpg.80c9d40ff2e6f2ec791bdcc599c854af.jpg

WP_20160503_004.thumb.jpg.e9e94041af8ee27822c9533435befc47.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@oselifer

φωτο απο gibson custom του 88-89 που εχει αθικτο το nitro μεχρι σημερα...κ την εχω παρατημενη ολο τον χρονο πανω σε ενα σταντ μεσα στο δωματιο....ουτε φροντιδα,ουτε προδρεμ,ουτε τιποτα.

 

Στειλε μου pm εαν την εχεις φωτο ολοκληρη.Θελω να την χαζεψω εαν δεν σου κανει κοπο.Εγω εχω μια 77 custom original με αρκετους τσαμπουκαδες  και μια 68αρα reissue toy 94 σε τελεια κατασταση.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στειλε μου pm εαν την εχεις φωτο ολοκληρη.Θελω να την χαζεψω εαν δεν σου κανει κοπο.Εγω εχω μια 77 custom original με αρκετους τσαμπουκαδες  και μια 68αρα reissue toy 94 σε τελεια κατασταση.

λαθος εκανα ειναι του 87 ..

το χρωμα ειναι flip-flop κλασσικο 80ς.  ;D O0

ανεβασε κ συ καμμια μαν  :)

gc.jpg.9717317aaae61cf74d2edca7c8898890.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου