Προς το περιεχόμενο

Γιατρος για τενοντιτιδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η τενοντίτιδα μπορει να σου περασει συντομα αν πας στον γιατρο και το ξεκουρασεις αλλα μπορει να σου κραταει παρέα

και χρόνια γιατι πολυ απλα οι τρύπες που δημιουργουνται στον τενοντα και κατα συνεπεια παθαινεις τενοντιτιδα δεν γιαινουν ποτέ..

Πάντα καλό ζέσταμα όπως ανέφεραν όλοι οι συμφουρίτες και μόλις τελειώνεις οτι κανεις παγοθεραπεία οπωσδήποτε

για να γλιτωνεις μικροφλεγμονες και να μενει πίσω ο τένοντας .

η τενοντίτιδα είναι πιο πολύ μια πάθηση μου δεν περνάει αλλα μαθαίνεις να ζεις μαζι της .

Σιγά σιγά με πολυ ηπιες ασκησεις, αφου εχεις παει σε ορθοπεδικο και σε εχει συμβουλεψει, πρεπει να δυναμωσεις τους μυς στην περιοχή, κυριως ισομμετρικές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τενοντίτιδα μπορει να σου περασει συντομα αν πας στον γιατρο και το ξεκουρασεις αλλα μπορει να σου κραταει παρέα

και χρόνια γιατι πολυ απλα οι τρύπες που δημιουργουνται στον τενοντα και κατα συνεπεια παθαινεις τενοντιτιδα δεν γιαινουν ποτέ..

Πάντα καλό ζέσταμα όπως ανέφεραν όλοι οι συμφουρίτες και μόλις τελειώνεις οτι κανεις παγοθεραπεία οπωσδήποτε

για να γλιτωνεις μικροφλεγμονες και να μενει πίσω ο τένοντας .

η τενοντίτιδα είναι πιο πολύ μια πάθηση μου δεν περνάει αλλα μαθαίνεις να ζεις μαζι της .

Σιγά σιγά με πολυ ηπιες ασκησεις, αφου εχεις παει σε ορθοπεδικο και σε εχει συμβουλεψει, πρεπει να δυναμωσεις τους μυς στην περιοχή, κυριως ισομμετρικές.

 

Αν θες μας αναλυεις λιγο τι εννοεις με τις τρυπες που δημιουργουνται στον τενοντα;

 

Μια χαρα περνα η τενοντιτιδα και δε χρειαζεται να μαθεις να ζεις μαζι της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Offtopic:

 

Δεν ξέρω αν είναι ιατρικά αποδεδειγμένο, αλλά επειδή αθλούμαι σε διάφορα επίπεδα -από χαλαρά ως πρωταθλητισμό- εδώ και χρόνια, υποστηρίζω ότι η τενοντίτιδα δεν περνάει 100% ποτέ. Όχι ότι πάντα πονάς, αλλά με το πρώτο υπερβολικό ζόρισμα, ή λάθος σε ζέσταμα, κλπ σε ξαναπιάνει.

 

Είχα πάθει τενοντίτιδα στο γόνατο από υπερβολικά βάρη και κακό ζέσταμα. Ξεκουράστηκα ένα μήνα και ο πόνος έφυγε. Με το που πάω να το ζορίσω όμως έκτοτε αρχίζει πάλι ο ίδιος πόνος, ξεκουράζομαι-βάζω πάγο για 2-3 μέρες και ξαναπερνάει.

 

Έχουν περάσει 2 χρόνια και ακόμα τα ίδια. Δεν πιστεύω λοιπόν ότι υπάρχει ολική επαναφορά του τένοντα. Μόνο με χειρουργείο που εννοείται ότι γίνεται σε πολύ πιο σοβαρές περιπτώσεις. (ολική ρήξη πχ και άλλα)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic:

 

Δεν ξέρω αν είναι ιατρικά αποδεδειγμένο, αλλά επειδή αθλούμαι σε διάφορα επίπεδα -από χαλαρά ως πρωταθλητισμό- εδώ και χρόνια, υποστηρίζω ότι η τενοντίτιδα δεν περνάει 100% ποτέ. Όχι ότι πάντα πονάς, αλλά με το πρώτο υπερβολικό ζόρισμα, ή λάθος σε ζέσταμα, κλπ σε ξαναπιάνει.

 

Είχα πάθει τενοντίτιδα στο γόνατο από υπερβολικά βάρη και κακό ζέσταμα. Ξεκουράστηκα ένα μήνα και ο πόνος έφυγε. Με το που πάω να το ζορίσω όμως έκτοτε αρχίζει πάλι ο ίδιος πόνος, ξεκουράζομαι-βάζω πάγο για 2-3 μέρες και ξαναπερνάει.

 

Έχουν περάσει 2 χρόνια και ακόμα τα ίδια. Δεν πιστεύω λοιπόν ότι υπάρχει ολική επαναφορά του τένοντα. Μόνο με χειρουργείο που εννοείται ότι γίνεται σε πολύ πιο σοβαρές περιπτώσεις. (ολική ρήξη πχ και άλλα)

 

Κοιταξε αναλογως. Το γεγονος οτι σε ξαναπιανει αμεσως με το που ζοριζεσαι σημαινει οτι μαλλον η αποθεραπεια σου δεν ειναι πληρης. Το γεγονος οτι δεν σε ενοχλει οταν εισαι εκτος φορτισης δε σημαινει οτι εχει θεραπευτει η τενοντιτιδα; για να το πεις αυτο πρεπει να εισαι pain free και σε φορτιση.

 

Για να καταλαβεις εγω παλαιοτερα εκανα αποστασεις μεσαιες και μεγαλες εως μαραθωνιο. Καποια στιγμη ανεπτυξα συνδρομο λαγονοκνημιαιας ταινιας (κλασικη τενοντιτιδα δρομεων) αλλα και τενοντιτιδα καταφυτικου τενοντα τετρακεφαλου. Ξερεις τι ποσο διαστημα χρειαστηκε αποθεραπεια; 4 μηνες πληρης αποχη και μετα αλλοι τοσοι περιπου σταδιακη ανακαμψη για να φτασω στο σημειο να κανω τα ιδια χιλιομετρα ανα εβδομαδα (ξεκινησα δηλαδη π.χ. στο 20% και ανεβαζα ας πουμε ενα 5-10% ανα εβδομαδα) μετα απο τοπικη εγχυση κορτιζονης. Πλεον περιπου 6 χρονια μετα απο αυτη την ιστορια ανετα κανω τα ιδια χιλιομετρα χωρις το παραμικρο προβλημα. Δεν ειναι αξεπεραστο λοιπον προβλημα αλλα θελει μεγαλη υπομονη την οποια συνηθως δεν εχουμε.

 

Εάν τώρα χρονίσει η φλεγμονή τότε ναι τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Θα πρέπει πάντως να αποφεύγεις ασκήσεις ή κινήσεις που προκαλούν πόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες μας αναλυεις λιγο τι εννοεις με τις τρυπες που δημιουργουνται στον τενοντα;

 

Μια χαρα περνα η τενοντιτιδα και δε χρειαζεται να μαθεις να ζεις μαζι της...

 

Οι τενοντίτιδες διακρίνονται σε οξείες και χρόνιες, εσυ μαλλον φιλε μου είχες οξεία, οι οξείες περνάνε

εύκολα με πλήρη ξεκούραση.

ο φίλος που άνοιξε το θέμα και τον απασχολεί τόσο καιρό έχει μαλλον χρόνια τενοντίτιδα αλλα αυτό

θα το συμπεράνει ο γιατρός.

Όσο για τις τρύπες το μόνο που βρήκα στο διαδίκτυο για να έχεις μια εικόνα είναι αυτή.

http://www.tendonitisexpert.com/images/torn_achilles_tendon_tendonitis_pic.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τενοντίτιδες διακρίνονται σε οξείες και χρόνιες, εσυ μαλλον φιλε μου είχες οξεία, οι οξείες περνάνε

εύκολα με πλήρη ξεκούραση.

ο φίλος που άνοιξε το θέμα και τον απασχολεί τόσο καιρό έχει μαλλον χρόνια τενοντίτιδα αλλα αυτό

θα το συμπεράνει ο γιατρός.

Όσο για τις τρύπες το μόνο που βρήκα στο διαδίκτυο για να έχεις μια εικόνα είναι αυτή.

http://www.tendonitisexpert.com/images/torn_achilles_tendon_tendonitis_pic.jpg

 

Οχι δεν ειχα οξεια με ταλαιπωρουσε αρκετους μηνες πριν αποφασισω να το αντιμετωπισω. Overuse tendinopathy ειναι ο ορος αν ενδιαφερεσαι να βρεις περισσοτερα στοιχεια. 8 μηνες αποθεραπεια με τοπικες εγχυσεις στεροειδων δεν το λες και ευκολο. Ο φιλος μαλλον χρειαζεται εναν καλο φυσιοθεραπευτη και φυσικα αρκετη υπομονη. Η εικονα που παραθετεις ειναι μια υπεραπλουστευμενη απεικονιση της ρηξης των ινων του τενοντα. Η χρονια τενοντοπαθεια οπως ειναι και το σωστο (ο ορος τενοντιτιδα παραθετει σε φλεγμονη ως κυριαρχο στοιχειο κατι που μαλλον δεν ειναι σωστο για τις χρονιες μορφες) ειναι κατι πιο πολυπλοκο απο απλη ρηξη ινων μεσα στον τενοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος μαλλον χρειαζεται εναν καλο φυσιοθεραπευτη και φυσικα αρκετη υπομονη. Η εικονα που παραθετεις ειναι μια υπεραπλουστευμενη απεικονιση της ρηξης των ινων του τενοντα. Η χρονια τενοντοπαθεια οπως ειναι και το σωστο (ο ορος τενοντιτιδα παραθετει σε φλεγμονη ως κυριαρχο στοιχειο κατι που μαλλον δεν ειναι σωστο για τις χρονιες μορφες) ειναι κατι πιο πολυπλοκο απο απλη ρηξη ινων μεσα στον τενοντα.

Τι να σου πω, φαίνεται πως τα ξέρεις καλύτερα... Σου λέω ότι έμαθα απο τον αθλίατρο στο μάθημα της τραυματολογίας στα τεφαα.

Βέβαια πριν πάει σε φυσιοθεραπευτή νομίζω θα ήταν καλύτερα να πάει σε έναν καλό γιατρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, φαίνεται πως τα ξέρεις καλύτερα... Σου λέω ότι έμαθα απο τον αθλίατρο στο μάθημα της τραυματολογίας στα τεφαα.

Βέβαια πριν πάει σε φυσιοθεραπευτή νομίζω θα ήταν καλύτερα να πάει σε έναν καλό γιατρό.

 

Ναι βεβαια χρειαζεται γιατρο αλλα ο γιατρος τη διαγνωση θα του κανει μονο. Μπορει να ζητησει καποια μαγνητικη η να προτεινει αντιφλεγμονωδη αλλα λογικα θα χρειαστει κατι περισσοτερο απο αυτο. Την αποκατασταση ο φυσιοθεραπευτης θα την κανει και με αυτον θα γινει η πολλη δουλεια. Σε αυτες τις παθησεις πολυ βοηθαει και το shockwave; οι φυσιοθεραπευτες που ασχολουνται με αποκατασταση τετοιων τραυματισμων συνηθως ειναι εξοπλισμενοι. Εχω ασχοληθει λιγο με αυτα τα θεματα καθως εχω αντιμετωπισει διαφορα παρομοια προβληματα στο παρελθον. Επισης αν και δεν ειναι η ειδικοτητα μου (γιατρος ειμαι οχι ομως ορθοπεδικος) σιγουρα καταλαβαινω καποια πραγματα σε μεγαλυτερο βαθος. Γιαυτο και γραφω στο συγκεκριμένο θέμα αν μπορω καπως να κατευθυνω τον φιλο με το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ignatiadismicrohand.eu/

 

Καλός γιατρός κ καλός άνθρωπος κ προπάντων πολύ σχετικός με το ζήτημα...!!! Ελπίζω να μην θεωρηθεί ότι διαφημίζω τον συγκεκριμένο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου