Προς το περιεχόμενο

Novation MiniNova Synth γνωμες σε σχεση με...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατατρεχω παλι σε εσας ως κλασσικος πιανιστας ανιδεος και βρεφος στα περι ηλεκτρονικου ηχου.

Ημουν μεχρι προτινος στο τσακ να αγορασω to Arturia Keylab 49 midi controller

και επεσε μολις στην υποληψη μου αυτο το συνθ της novation

 

https://us.novationmusic.com/synths/mininova#

 

και σκεφτομαι μηπως συμφερει και ως ευρος δυνατοτητων και ως ποιοτητα να παρω κατι τετοιο μιας και ειναι συνθ αλλα προφανω ςμπορει να χρησιμοποιηθει και ως controller

plus οτι ουσιαστικα χτιζοντας σταδιακα και ενα midi database θα "υπερβει" αν μπορω να το πω ετσι σε συνολο και ποιοηττα ηχων το Analog Lab που περιλαμβανει το Arturia(που ηταν και ο βασικος λογος που με ειχε πεισει να το αγορασω)

γνωμες δεκτες! O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mininova εχει ακριβως την ιδια sound engine που εχει και το Ultranova, ειναι σε γενικες γραμμες ενα Ultranova σε μικροτερο "πακετο". Σαν synth ειναι κορυφαιο (μη σε μπερδευει η πολυ χαμηλη τιμη του, το Mininova πολλες φορες τα "ριχνει" σε synths με τετραπλασια τιμη) αλλα εχει δυο μειον:

Εχει minikeys και δεν ειναι multitimbral, δηλαδη μπορει να παιξει μονο ενα ηχο τη φορα, δεν μπορεις να κανεις Split και Layer τους ηχους του. Αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες μπροστα στις τεραστιες δυνατοτητες του σαν synth, τα εφφε του και φυσικα την απιστευτα χαμηλη τιμη του. Θα σου προτεινα να αγορασεις το Ultranova που εχει κανονικα πληκτρα και πολυ χαμηλη τιμη επισης, στα €490.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ειχε διαφυγει οτι ειναι μονοφωνικο...

ειδα καποια reviews kai demonstrations και μου ειχε φανει οτι ειχε δι-τρι φωνια (ιδεα μου προφανως!)

 

τσεκαρα και το ultra απλα ειναι ηδη ταβανι τα 300-350 ευρω οποτε δεν ξερω αν θα το παρω!

δλδ σε σχεση με ενα controller σαν το Keylab απο οτι φαινεται ενα αμιγες synth εχει πιο πολλες δυνατοτητες(στο θεμα παραγωγης του ηχου, ασχετα απο το layering)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ειπε ολα o Waterfall-K

Το arturia μπορεί να θεωρηθει ως πιο ολοκληρωμενο controller λογω καποιων στοιχειων που εχει (faders, pads)

αλλα το αλλο ειναι synth με υψηλες δυνατοτητες  καθαρόαιμου synth ηχου αλλά και ελεγχου, ιδιαιτερα το ultranova που υποστηριζει και το automap (μπορεις να διαβασεις σχετικα και ειναι πολυ πρακτικο, το χρησιμοποιω κι εγω και μου εχει λυσει τα χέρια) καλους editor για τις λειτουργιες του και καλη ποιοτητα κατασκευης για τα χρήματα.

 

Αξιζει αν σου αρεσει να δωσεις κατι παραπάνω για το ultra γιατι συνηθως τους πιανιστες και ευχερους πληκτράδες τα μικρα πληκτρα τους δυσκολευουν. Οχι απολυτα αλλα προσωπικα δεν τα μπορώ καθόλου.

Και το mininova ειναι καλο, αλλα καλυτερα οπως τα ειπε ο φιλος waterfall-K

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει αν σου αρεσει να δωσεις κατι παραπάνω για το ultra γιατι συνηθως τους πιανιστες και ευχερους πληκτράδες τα μικρα πληκτρα τους δυσκολευουν. Οχι απολυτα αλλα προσωπικα δεν τα μπορώ καθόλου.

Συν οτι το UltraNova εχει πληκτρολογιο Fatar και με aftertouch! Το MiniNova δεχεται aftertouch στους ηχους του απο καποιο εξωτερικο MIDI keyboard αλλα το πληκτρολογιο του δεν παραγει aftertouch. To UltraNova επισης δεχεται ρευμα και απο την USB θυρα του PC σου, και εχει και MIDI In/Out/Thru.

 

Γενικα τα UltraNova και Waldorf Blofeld ειναι σημεια αναφορας σε πολλους τομεις, και δυο εξαιρετικα παραδειγματα/ευκαιριες για συγκρισεις.  Οταν βλεπεις synth (UltraNova) στην τιμη των €490 με τοσο βαθεια και ισχυρη sound engine, Fatar πληκτρολογιο με aftertouch, MIDI In/Out/Thru, 2x εισοδους / 4x εξοδους, 2x pedals, 8 touch-sensitive knobs/pots και vocoder, και φυσικα την ηχαρα που διαθετει, μονο να απορησει μπορει κανεις βλεποντας υποδεεστερα synths με τρι/τετραπλασια τιμη και με ελλειψεις που ειναι αδιανοητες για την υψηλη κατηγορια τιμης που ανηκουν. Θεωρω αδιανοητη για παραδειγμα την ελλειψη aftertouch σε ενα synth της κατηγοριας των €1800-€2000, ή την ελλειψη MIDI Thru στην ιδια κατηγορια τιμης, ή την μικρη πολυφωνια.

 

Το "συνδρομο Apple" φαινεται οτι εχει περασει και σε μερικους κατασκευαστες synth.,.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σου ειπε οτι ειναι μονοφωνικο? Πολυ σπανια θα συναντησεις μονοφωνικο ψηφιακο synth. Το Mininova ειναι 18φωνικο.

 

σορυ εγω παρερμηνευσα αυτο που ειπες για τον εναν ηχο!

απο οτι βλεπω ειναι προιον που αξιζει πιθανον να περιμενω λιγο και να αγορασω το μεγαλυτερο!

οπως κ να χει ευχαριστω για τις γνωμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανον να περιμενω λιγο και να αγορασω το μεγαλυτερο!

Αυτο να κανεις και δεν θα το μετανιωσεις. Εγω που το ειχα για περιπου 5 χρονια το μετανιωσα που το εδωσα, αλλα επαιξε μια σπανια και πολυ καλη περιπτωση αγορας αλλου οργανου και βιαζομουν να προλαβω, οποτε... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ψήσατε βλαμμένα. Μόλις το έβαλα στο Shopping Cart στου Θωμά... τώρα, πότε θα κάνω checkout είναι μία άλλη συζήτηση, αλλά η πρώτη κίνηση έγινε... κάτσε να δούμε τι θα κάνει και ο τσίου μπικόκο με την διαπραγμάτευση....

 

:P

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... κάτσε να δούμε τι θα κάνει και ο τσίου μπικόκο με την διαπραγμάτευση....

...και μετά τα άλλα είναι τα βλαμμένα....πάρτο ΣΗΜΕΡΑ γιατί δεν θέλω να σου πώ τί θα πάρεις αύριο!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου