Προς το περιεχόμενο

Hybrid mixing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Εκανα λαθος στην τιμη ειχα στο μυαλο μου την 16αρα και παρασυρθηκα.

 

Αντιλαμβανομαι τι ακριβως μου λες τωρα αρχιζω και μπαινω στο κλιμα. Το ολο upgrade  που ανεφερες ας πουμε σε μια μελοντικη  hybrid χρηση θα γινεται προφανως απο τα direct outs της presonus κουμπωνοντας τα σε μια πιο hi end analog.. σωστα?

 

ναι... είναι ένας τρόπος αν διαθέτεις την hi end κονσόλα και σε ενδιαφέρει ένα γεφυρωμένο in line περιβάλλον... στο πλήθος των περιπτώσεων όμως ένας hi end προενισχυτής και ένα hi end DAC αρκούν να κάνουν την διαφορά ως upgrade (και προσθέτοντας σταδιακά outboard processors καλύπτεις διάφορες εξτρά ανάγκες σου αν υπάρξουν μελλοντικά)...

 

από τότε (20+ χρόνια πριν) που στο studio, χρησιμοποιούσα τους adc/dac του Fostex master DAT μου ως "πασπαρτού" για να γεφυρώσω κατά το δυνατότερο ποιοτικότερα τους δύο κόσμους, έχει πέσει πολύ νερό στο αυλάκι... στα πολυκάναλα audio interface έχουμε πια λύσεις σε πρωτόκολλα από το adat μέχρι madi, από την άλλη αξιολογότατα Summing Mixers όπως αυτά που ανέφερε ο Νίκος παραπάνω και γενικά ότι τραβάει η ψυχή μας και η τσέπη μας για να  καλυφθούν όλες μας οι ανάγκες... και οι πιο εξεζητημένες...

 

και μάλιστα μπορείς και φθηνά πλέον να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου... μια rme 9652 με 24 adat channels έχει 500€... διαλέγεις και καλούτσικα converters στα γούστα σου και νάτο το υβριδικό αμφίδρομο in line ψηφιακοαναλογικό περιβάλλον σου για την παλιά amek που σου ξέμεινε.... ;)  ;D

τώρα για ποιο λόγο πλέον να μπαίνεις σε ανάλογες περιπέτειες αν δεν έχεις ήδη στην κατοχή σου μια καλή αναλογική κονσόλα?...  ε περί ορέξεως... ::)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πολυ ωραια λοιπον... οποτε το μεγαλο θεμα ειναι αν εχεις την "κονσολα" γιατι τα υπολοιπα μπορεις να τα βολεψεις ανετα με 1000 ευρω μιλαω για τη φαση του adat + τους converters και παντα για τιμες μεταχειρισμενων με την πεινα που υπαρχει στον τοπο μας.

  Καλα κανεις και απορεις γιατι τα ψαχνω ολα αυτα αφου δεν εχω το βασικο συστατικο για το hybrid συστημα που συζηταω απλα τα πραγματα τα σκεφτομαι λιγο αναποδα πολλες φορες απο το τελος στην αρχη ουτως ωστε να ξερω την καταληξη και να δω αν μπορω να φτασω ποτε εκει οικονομικα κυριως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου