Προς το περιεχόμενο

Mixer για key & synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

δεν θα επέλεγα Behringer λόγω ποιότητας

 

Η αλήθεια είναι πως δεν την έχω για εταιρία με ποιοτικά προϊόντα , εκτός κάποιων εξαιρέσεων. Μου κάνει όμως εντύπωση πως για το συγκεκριμένο μίκτη αρκετοί δίνουν καλές κριτικές για τον ήχο του.

15 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Έχεις πρόβλημα χώρου και κοιτάς line mixer 1U και όχι κάποια κονσόλα με faders;

 

Οχι απαραίτητα αλλά ο 1U rack mixer είναι κάτι που πιστεύω θα με βολέψει: όλα συγκεντρωμένα απλοϊκά και ένα knob ανα synth ( οχι πχ 2 faders /synth για τα πρωτα 8 καναλια , μετά 1 fader/synth για τα επόμενα 4 στερεο ) . Η ανάγκη μου είναι απλά να κάνω τα synths να ακούγονται ταυτόχρονα. Το κακό είναι πως δεν ξέρω τι θα μου δημιουργηθεί ως ανάγκη λειτουργώντας τα όλα μαζι , πχ σε ένα live κάποια eq's, εκει μαλλον αναγκαστικά θα το μάθω με τον καιρό. Όντως αυτό θέλει λίγο καλύτερο "ζύγισμα"


 

15 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Μελέτησέ το προσεκτικά, δηλαδή μήπως και χρειαστείς κάποιες δυνατότητες μελλοντικά, σύνδεση με υπολογιστή, χρήση μικροφώνου, ηχογράφηση - DAW κλπ.

 

Σκέφτομαι να έχω το mixer στο line in μιας profire 610 που έχω, ωστε αν χρειαστώ ηχογράφιση μικροφώνου ή χρήση DAW να γίνεται με αυτόν τον τρόπο. Η χρηση πολλών μικροφώνων δε νομίζω να γίνει ποτέ, ο μίκτης έχω ως σκοπό να χρησιμοποιείται αποκλειστικά για synth. Τωρα για πολυκάναλη ηχογράφιση σε DAW , δεν το έχω στο πρόγραμμα αλλα φαντάζομαι πως και σε αυτήν την περίπτωση ανεβαίνει το budget κατα πολύ. 

 

Στην περίπτωση της κονσόλας για 16 κανάλια τι θα προτείνατε ? Για παράδειγμα οι yamaha  είναι αξιόλογες; Ρωτάω γιατι στα ίδια κανάλια οι υπόλοιπες είναι κατα πολύ ακριβότερες , βλ mackie 

 

Ιδανικά πιστεύω θα ήθελα ένα μίκτη 8 στερεο εισόδων με ένα στέρεο send out /in , αν έχει και eq's ακόμα καλύτερα . Δεν θέλω τις προενισχύσεις γιατι ανεβάζουν το κόστος και διαιρούν το μίκτη σε μονοφωνικά κανάλια που δε χρειάζομαι. Στην περίπτωση των 1U όπως προαναφέραμε έχουμε τις επιλογές των ART και Tascam. Αν γνωρίζετε κάτι άλλο σχετικά με την τελευταία παράγραφο (ειτε rack επιτραπέζια κονσόλα) θα ήθελα να μάθω. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Στάθης1540724939 είπε

Οχι απαραίτητα αλλά ο 1U rack mixer είναι κάτι που πιστεύω θα με βολέψει: όλα συγκεντρωμένα απλοϊκά και ένα knob ανα synth ( οχι πχ 2 faders /synth για τα πρωτα 8 καναλια , μετά 1 fader/synth για τα επόμενα 4 στερεο ) . Η ανάγκη μου είναι απλά να κάνω τα synths να ακούγονται ταυτόχρονα.

Πιστεύω πως η ART MX822 σου κάνει, έχει 8 κανάλια stereo και ένα ποτενσιόμετρο έντασης για κάθε stereo κανάλι.

Επίσης έχει και το stereo SEND-RETURN για μελλοντική χρήση σε περίπτωση που χρειαστείς κάποιο εξωτερικό εφφέ ή EQ.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά και πάλι. Δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη με το mixerακι, γι αυτό θα ήθελα και μια γνώμη για ένα που μου διέφυγε κατά την αναζήτησή μου: είναι ένα " dap audio compact 8.1 " , το οποίο dap audio μαλλον είναι brand της εταιρίας highlite, την οποία δεν τη βλέπω σε κανένα site αξιολόγησης ή ξένο forum . Έχει κανείς κάποια εικόνα ως προς την ποιότητα ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου