Προς το περιεχόμενο

Κάηκε ο ενισχυτής του ενός PMC TBS2+ ηχείου μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Νομίζω ότι το έχω ξαναναφέρει, αλλά και πάλι...

 

Το σύστημα που έχω (και πολύ μου αρέσει) είναι το εξής:

Lynx L22 -> (digitally) -> Grace Design m902 -> (digitally) flying mole amps DAD-M100proII BI -> ηχεία (PMC TBS2+)

 

Ο ένας flying mole κάηκε και η εταιρία, όχι μόνο έχει κλείσει, αλλά δεν έδωσε ΠΟΤΕ ανταλακτικά στη μαμά εταιρία (την PMC).

 

Σκέφτομαι λοιπόν ότι έχω 3 λύσεις:

 

1. Να βρω κάποιον να φτιάξει το amp. Υπάρχει εδώ στην Αγγλία ένας.

2. Να αγοράσω αυτό που μου προτείνει η PMC προς αντικατάσταση του χαλασμένου amp.

3. Να αγοράσω κάτι καινούριο.

 

Προσωπικά, και δεδομένου ότι οι ενισχυτές είναι δεκαετίας πλέον και αφού μάλλον θα αλλάξω και Η/Υ μέσα στο 2016 (ελπίζω να μην αλλάξω κάρτα, αφού είναι εσωτερική και κάνει εξαιρετική δουλειά) λέω να πάω για το Νο. 3

 

Δεδομένου, επίσης, ότι η audio δουλειά μου έχει πέσει στο ελάχιστο (αφού έφυγα από το studio μου στο Γέρακα, πλέον είμαι σε ένα δωμάτιο... χάλια ακουστικά), δε με νοιάζει η ποιότητα τόσο πολύ πιά.

 

Τι φθηνό θα μπορούσατε να μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το πρώτο φθηνό που μου ΄ρθε στο νου είναι Yamaha. Σειρά HS.

θα τα έβαζα ψηλά στη λίστα ακρόασης. Χωρίς να τα έχω ακούσει σοβαρά, απλά η εταιρεία έχει τεράστια φήμη στη σχέση τιμής προς απόδοση.

Εναλλακτικά όταν μιλάμε για φτηνά (κάτω απο 500 ευρώ προφανώς) ισορροπημένα είναι τα Samson και σίγουρα μερικά άλλα που θα προταθούν και μου διαφεύγουν τώρα.

 

Πολύ κρίμα τα PMC πάντως. Εχω κι εγω ένα σετ LB2 αχρησιμοποίητα καμιά πενταετία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιάννη ευχαριστώ.

 

Νομίζω, όμως, ότι παρεξηγήθηκα. Τα ηχεία μια χαρά είναι. Είναι passive. Καινούριο ενισχυτή ψάχνω, για να αντικαταστήσω τον χαλασμένο και τον καλό (άρα στέρεο)...

 

Συγνώμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δηλαδή χρησιμοποιείς 2 ενισχυτές: ένα για κάθε ηχείο ή ποιά άλλη σύνδεση;

 

Διόρθωση: δεν τα είχα υπ΄όψη τα ηχεία σου για να καταλάβω τι εννοούσες. Τωρα τα είδα πως πηγαίνουν μαζί με ενισχυτή. Περίεργο σύστημα. Μάλλον για το προτεινόμενο εναλλακτικό απο την PMC θα πήγαινα, αναγκαστικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δηλαδή χρησιμοποιείς 2 ενισχυτές: ένα για κάθε ηχείο ή ποιά άλλη σύνδεση;

 

Διόρθωση: δεν τα είχα υπ΄όψη τα ηχεία σου για να καταλάβω τι εννοούσες. Τωρα τα είδα πως πηγαίνουν μαζί με ενισχυτή. Περίεργο σύστημα. Μάλλον για το προτεινόμενο εναλλακτικό απο την PMC θα πήγαινα, αναγκαστικά.

Έχεις δίκιο, δεν τα εξήγησα καλά.

 

Ναι, Οι amps είναι mono, όχι stereo. Το πρόβλημα είναι πως η εταιρία προτείνει ΑΛΛΗ μάρκα ενισχυτή, το οποίο φοβάμαι ότι μπορεί να αλλάξει το χαρακτήρα του ενός ηχείου (και καλά)... Δηλαδή είναι μάλλον πόντιο να έχω ένα ενισχυτή Α και έναν Β...

 

Για αυτό ρωτάω, μήπως παίζει κάποιος stereo να "βγάλω εκτός" και τον άλλον flying mole...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δηλαδή είναι μάλλον πόντιο να έχω ένα ενισχυτή Α και έναν Β...

 

κάτι "φθηνό" αλλά που δεν θα "προσβάλει" τις δυνατότητες της lynx και των αξιολόγοτατων ηχείων σου, είναι η αναγέννηση του θρυλικού NAD 3020 o NAD D 3020...

 

img_63181_1.jpg

 

πολύ καλός ήχος με audiophile "στοιχεία" (τηρουμένων των αναλογιών) και πλέον αυτού σου προσφέρει και ένα πολύ καλό ενσωματωμένο usb dac που τον μετατρέπει σε ελβετικό σουγιά και μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και πλέον του desktop σου και με ένα laptop ας πούμε στον αυτό καλό ήχο χωρίς ιδιαίτερες εκπτώσεις, αλλά και aptX Bluetooth για το smartphone σου why not...  ;D

 

για πιο κάτω θα σου πρότεινα να μην κοιτάξεις... άμα είναι βρες έναν παλιό hi fi ολοκληρωμένο από τις αγγελίες και κάνε την δουλειά σου μέχρι νεωτέρας...

 

ΥΓ. τα 30 watt του μην σε προβληματίσουν... τα ηχεία σου είναι εύκολο φορτίο και έχουν αρκετά υψηλή ευαισθησία ώστε με τον nad να σου δώσουν άνετα γύρω στα 105 db... ε για τον μικρό χώρο που λες σου φτάνουν και σου περισεύουν... ;)

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

άδειασε το γραμματοκιβώτιο σου ή γράψε μου ένα email σου δια να απανδήσω... υπό τας παρούσας συνθήκας αδυνατώ...  8) ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου