Προς το περιεχόμενο

Οι 100 σπουδαιότεροι κιθαρίστες όλων των εποχών (Rolling Stone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μισή ώρα τώρα ψάχνω να βρω ποιός είναι αυτός ο εσαρβί.

Νομίζω ότι κάτι βρήκα αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Πάντως πρέπει να είναι μαύρος σαν τον χέντριξ (αλλιώς γιατί να τους συγκρίνει ο JJ? σκέφτηκα).

 

Άσπρος είναι...ήταν μάλλον

 

Εγώ δεν μπορώ, κι έτσι σκέφτηκα ότι τα μπαρέ είναι για τα μπάζα και τα έκοψα.

Δεν παίζω ακκόρντα με πάνω από τέσσερεις νότες.

Και καλά κάνεις. Και τρεις και δύο, το μπάσο τι το έχουμε δηλαδή, για να τα ξύνει ? ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συνολικο αντικτυπο = ?

 

Η ερώτησή σου είναι ομολογουμένως καλή γιατί ενώ σε κάποιες περιπτώσεις η απάντηση είναι ευκολη (μπορεί κανείς να αρνηθεί π.χ. την αξία του Jimi Hendrix ή του Eric Clapton; Δεν νομίζω), σε άλλες τα πράγματα είναι πιο θολά. Ακριβώς γι' αυτό οι λίστες αυτές δεν έχουν και τόσο νόημα (πλάκα έχουν, μια ενδιαφέρουσα άσκηση είναι) γιατί τελικά μόνο σε παρόμοιες ερωτήσεις η αποτίμηση του συνολικού αντίκτυπου πρέπει να υπολογιστεί. Αλλιώς live and let live. Αν εσύ θεωρείς πως ο τάδε τζαζίστας είναι "καλύτερος" ή επιδραστικότερος απ' το τάδε, ξέρω 'γω, μεταλά, τότε με γειά σου με χαρά σου. Ποιος είμαι εγώ να σου πω το αντίθετο. Και στην τελική γιατί να με νοιάζει, σαμπώς με κόφτει να αποκτήσουν όλοι τα ίδια γούστα με εμένα;

 

Το μόνο που κάνει κάποιες λίστες ενδιαφέρουσες είναι ποιος τις συντάσει, είναι δουλειά από ομάδα "εμπειρογνωμόνων" ή από γκάλοπ στο κοινό;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λαμβάναμε 10 ή 100 τέτοιες λίστες, κάποια ονόματα θα διέφεραν. Πολλά όμως θα ήταν κοινά. Οπότε, προς τους φίλους που εξακολουθούν να προσποιούνται πως "έτσι είναι αν έτσι σας αρέσει" και "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα", έχω δύο ερωτήσεις:

 

α) Είναι βέβαιοι πως τα ονόματα που θα ήταν κοινά στο παραπάνω υποθετικό παράδειγμα, θα ήταν αυτά που νομίζουν;

 

β) Τι είναι αυτό που θα τα καθιστούσε κοινά, αν όχι η αναφορά σε κάποια μη-υποκειμενική μέθοδο αξιολόγησης, η οποία υπάρχει πέρα από γούστα, ηλικίες, οπαδιλίκια κλπ;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που κάνει κάποιες λίστες ενδιαφέρουσες είναι ποιος τις συντάσει, είναι δουλειά από ομάδα "εμπειρογνωμόνων" ή από γκάλοπ στο κοινό;

Ολες αυτες οι λιστες ειναι τυπου "τι γουσταρετε να ακουτε?". Το προβλημα αρχιζει οταν κοτσαρει καποιος σε μια τετοια λιστα τον τιτλο "100 Greatest Guitarists/Keyboardists/Drummers/etc". Αν ο τιτλος ηταν απλα "τι γουσταρετε να ακουτε?" ή κατι παρομοιο, αυτο το θρεντ δεν θα ειχε ουτε 2 σελιδες, κι αυτο γιατι δεν μπορεις να πεις και πολλα για το γουστο του καθενα. Αντε να πεις οτι σ'αρεσει ή οχι, και τελος. Οταν ομως βαζεις τοσο βαρυγδουπους τιτλους και μου γραφεις απο κατω οτι να'ναι, να περιμενεις και τις αναλογες αντιδρασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O John Lee Hooker φυσικά και είναι greatest guitar player ενώ ένα ανέμπνευστο shred machine όχι.

 

Αυτό κάποιοι απλά ΔΕΝ θα το δεχτούν ακόμη κι αν τους το πει / γράψει / εξηγήσει ο

 

Trey Anastasio, ο Ritchie Blackmore (Deep Purple), ο Don Felder (The Eagles), ο Kirk Hammett (Metallica), ο Warren Haynes (The Allman Brothers Band), ο Robby Krieger (The Doors),ο Brian May, ο Mike McCready (Pearl Jam), ο Tom Morello, ο Dave Mustaine (Megadeth), ο  Joe Perry, ο Carlos Santana, ο Andy Summers, ο Mick Taylor, ή ο Eddie Van Halen.

 

Kάποιοι άλλοι, δεν περιμένουν να τους το πει κανένας γιατί το ξέρουν ήδη.

 

Επαναλαμβάνω, από τη λίστα απουσιάζουν πολλοί κιθαρίστες που θα μπορούσαμε να προσθέσουμε, και από διαφορετικό κιθαριστικό  πάνθεον ο καθένας τους -είτε είναι o  Agustín Barrios Mangoré είτε η Kaki King είτε η Anna Calvi, υπάρχει όμως μια καθοριστική στιγμή αμηχανίας που λέει ότι "αυτό που θεωρείς σημαντικό, ίσως απλά να μην είναι και τόσο και ίσως θα έκανες μια καλή αρχή να γκουγκλίσεις και κανένα άλλο όνομα από τα 100 που υπάρχουν στη λίστα, αντί να κατεβάσεις ακόμη ένα backing track".

 

Παράδειγμα το ακόλουθο live. Oi πιθανότητες η γυναίκα αυτή να έχει ακούσει/επηρεαστεί από Ry Cooder, Neil Young, Jimi Hendrix ή Joni Mitchell είναι πολύ μεγαλύτερες από το να έχει μάθει κιθάρα προσπαθώντας να σρεντάρει τόσο γρήγορα όσο οι σπόρτσμεν του είδους, πολλοί από τους οποίους είναι καλοί για τα ωδεία ή για να βγάζει ο κάθε ανέμπνευστος τα "μεράκια" του, αλλά δεν θα μπουν εύκολα σε καμία τέτοιου είδους λίστα και πάντα θα απορούν "γιατί ο Cobain και όχι ο Vai".

 

Με αυτή την έννοια έγραψα ότι το να ακούσεις καλλιτέχνες όπως η Joni Mitchel ίσως σε κάνει καλύτερο κιθαρίστα (από το να μάθεις να σολάρεις με ταχύτητα πριονοκορδέλας).

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ Θεε μου....hot.gif

Δεν μου λες TamTam, καποιος απ'τους

Trey Anastasio, Ritchie Blackmore (Deep Purple), Don Felder (The Eagles), Kirk Hammett (Metallica), Warren Haynes (The Allman Brothers Band), Robby Krieger (The Doors), Brian May, Mike McCready (Pearl Jam), Tom Morello, Dave Mustaine (Megadeth),  Joe Perry, Carlos Santana, Andy Summers, Mick Taylor, Eddie Van Halen

εγραψε πουθενα οτι ο Hooker ηταν κορυφαιος κιθαριστας? Αν ναι, να μας τον δειξεις (για να ξερουμε ποιοι συνεχιζουν να παιρνουν ακομα βαρια ναρκωτικα ;D)

Αλλο το "ο Hooker ηταν Great" και αλλο το "ο Hooker ηταν Great guitarist". Καταλαβαινεις τη διαφορα ή τζαμπα σπαταλαμε τον χρονο μας να γραφουμε εδω μεσα?

 

ΥΓ: ευχαριστουμε για τις πληροφοριες που μας παρεθεσες παραπανω (Ritchie Blackmore (Deep Purple), Don Felder (The Eagles), Kirk Hammett (Metallica) κλπ), η αληθεια ειναι οτι κανεις δεν ηξερε που επαιζε ο Blackmore ή που παιζει o Hammett. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου λες TamTam, καποιος απ'τους

Trey Anastasio, Ritchie Blackmore (Deep Purple), Don Felder (The Eagles), Kirk Hammett (Metallica), Warren Haynes (The Allman Brothers Band), Robby Krieger (The Doors), Brian May, Mike McCready (Pearl Jam), Tom Morello, Dave Mustaine (Megadeth),  Joe Perry, Carlos Santana, Andy Summers, Mick Taylor, Eddie Van Halen

εγραψε πουθενα οτι ο Hooker ηταν κορυφαιος κιθαριστας? Αν ναι, να μας τον δειξεις (για να ξερουμε ποιοι συνεχιζουν να παιρνουν ακομα βαρια ναρκωτικα ;D

 

 

100 Greatest Guitarists

 

We assembled a panel of top guitarists and other experts to rank their favorites and explain what separates the legends from everyone else. Featuring Keith Richards on Chuck Berry, Carlos Santana on Jerry Garcia, Tom Petty on George Harrison and more.

 

THE VOTERS: Trey Anastasio, Dan Auerbach (The Black Keys), Brian Bell (Weezer), Ritchie Blackmore (Deep Purple), Carl Broemel (My Morning Jacket), James Burton, Jerry Cantrell (Alice in Chains), Gary Clark Jr., Billy Corgan, Steve Cropper, Dave Davies (The Kinks), Anthony DeCurtis (Contributing editor, Rolling Stone), Tom DeLonge (Blink-182), Rick Derringer, Luther Dickinson (North Mississippi Allstars), Elliot Easton (The Cars), Melissa Etheridge, Don Felder (The Eagles), David Fricke (Senior writer, Rolling Stone), Peter Guralnick (Author), Kirk Hammett (Metallica), Albert Hammond Jr. (The Strokes), Warren Haynes (The Allman Brothers Band), Brian Hiatt (Senior writer, Rolling Stone), David Hidalgo (Los Lobos), Jim James (My Morning Jacket), Lenny Kravitz, Robby Krieger (The Doors), Jon Landau (Manager), Alex Lifeson (Rush), Nils Lofgren (The E Street Band), Mick Mars (Mötley Crüe), Doug Martsch (Built to Spill), J Mascis (Dinosaur Jr.), Brian May, Mike McCready (Pearl Jam), Roger McGuinn (The Byrds), Scotty Moore, Thurston Moore (Sonic Youth), Tom Morello, Dave Mustaine (Megadeth), Brendan O’Brien (Producer), Joe Perry, Vernon Reid (Living Colour), Robbie Robertson, Rich Robinson (The Black Crowes), Carlos Santana, Kenny Wayne Shepherd, Marnie Stern, Stephen Stills, Andy Summers, Mick Taylor, Susan Tedeschi, Vieux Farka Touré, Derek Trucks, Eddie Van Halen, Joe Walsh, Nancy Wilson (Heart)

 

 

Read more: http://www.rollingstone.com/music/lists/100-greatest-guitarists-

 

;D ;D

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D

 

εντάξει βρε νιαγάρα, προφανώς ο ταμταμ κοπιάρησε το κείμενο του RS.

Αλλά και πάλι, ας μας εξηγήσουν τα παιδιά του RS.

Δηλαδή πως ακριβώς έγινε?

τους κάλεσαν όλους για καφέ?

τους έκλεισαν ραντεβού για τελε κονφερανς?

τους έδωσαν ερωτηματολόγιο (από λίστα) ή τους είπαν βάλτε ό,τι θέλει η ψυχή σας?

 

και ...όλοι οι παραπάνω...

κατάλαβαν το ερώτημα?

ζήτησαν διευκρινιστικές ερωτήσεις? ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πως ακριβώς έγινε?

 

Τους ειπανε να τις βγαλουν οκΣω και να τις μετρησουνε (τις κιθαρες)

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουπερφάνκ, έμμεση απάντηση ήταν στον γνωστό τροχονόμο του Νόιζ  :police: , μην ασχολείσαι!

 

Πέρα από πλάκα, θα είχε ένα ενδιαφέρον να προσθέταμε όλοι μας, ποιοι πιστεύουμε ότι θα έπρεπε να συμπεριληφθούν -όχι κατ' ανάγκην αφαιρώντας κάποιους άλλους αλλά με την έννοια ότι αποτελούν μεγάλη παράλειψη το ότι δεν βρίσκονται σε μια all time λίστα όπως αυτή.

 

Έχω την αίσθηση, χωρίς να έχω προλάβει και να εντρυφήσω στην κατάταξη του Rolling Stone, ότι οι βρετανοί κιθαρίστες είναι λιγάκι ριγμένοι ποσοστικά -γιατί σαν διάκριση, είναι πολύ ψηλά (βλέπε Clapton).

Για να κάνω την αρχή, θα πρόσθετα στην λίστα τους

 

J. Malmsteen

Robert Cray

Uli Jon Roth

John Petrucci

Ed King

Steve Vai

Gary Moore

Stanley Jordan

Bonamassa

Steve Vai (άλλη μία για να μη φωνάζετε!)

Paul Gilbert

...

 

και φυσικά τον Brushy One String

που τον θεωρώ ανώτερο κι από τον John Lee Hooker  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου