Προς το περιεχόμενο

Ερώτησεις για κάρτες ήχου και λογισμικά (Αρχάριος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,  ;)

 

Είμαι 17 ετών, παίζω κιθάρα και μπάσο, και θέλω το καλοκαίρι αφού δώσω Πανελλήνιες να ασχοληθώ πολύ με την ηχογράφηση, σε πρώτο βαθμό στο επίπεδο των guitar covers και ύστερα με την ηχογράφηση των δικών μου τραγουδιών με όσο πιο επαγγελματικό τρόπο γίνεται.

 

Για αυτό μετά από αρκετό ψάξιμο, και ενώ πριν καμιά βδομάδα δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν εξωτερικές κάρτες ήχου, κατέληξα πως οι επιλογές στο budget μου είναι η Presonus Audiobox iTwo και η Steinberg UR22mkII. Από τεχνικής άποψης δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η καλύτερη, αλλά με ενδιαφέρει πολύ η σύγκριση των λογισμικών, Studio One Artist και Cubase AI, που προσφέρουν αντίστοιχα.

 

Κατέβασα δωρεάν το Studio One Prime που είναι η περιορισμένη έκδοση του Artist και μου φάνηκε σχετικά εύκολο στη χρήση και εντυπωσιάστηκα από τους MIDI ήχους που διαθέτει. Δεδομένου ότι στα τραγούδια μου (τα συνθέτω στο Guitar Pro) χρησιμοποιώ πολύ ήχους από πιάνο, βιολιά, κόρνα και synths/strings αυτό το πράγμα όπως και αν λέγεται τέλος πάντων, θα χρειαστώ οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσω τέτοιους ήχους. Αυτό που με χάλασε ωστόσο είναι πως μόνο στην Pro έκδοση του Studio One επιτρέπονται τα 3rd party plugins γεγονός που μάλλον περιορίζει τις επιλογές μου στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.

 

Από την άλλη μεριά, για το Cubase AI δεν μπορώ να βρω σχεδόν καμία πληροφορία στο internet, και μου φαίνεται πως είναι ολόιδιο με το Cubase Elements, αλλά και πάλι δεν μπορώ να βρω κάποια επιβεβαίωση. Για όσους λοιπόν το έχουν χρησιμοποιήσει θα ήθελα να ακούσω την γνώμη τους και κυρίως αυτό που με ενδιαφέρει είναι οι ήχοι και τα εφφέ που έχει συγκριτικά με το Studio One Artist και πάνω από όλα αν επιτρέπει τη χρήση VST τρίτων.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Προς Moderators: Σύμφωνα με όσα έχω καταλάβει, νομίζω πως η ανάρτηση μου δεν παραβιάζει τον κανονισμό 7 του forum, ωστόσο αν κάτι τέτοιο συμβαίνει θα δεχτώ μετά χαράς να την διαγράψω.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γειά σου φίλε/η TheA. Steinberg UR22mkII Πολυ καλή επιλογή. Όχι πως Presonus είναι και καμία μούφα απλά θεωρώ πως η Steinberg εχει λίγο καλύτερους και πιο καθαρούς προενισχυτές, τουλάχιστον στα αυτιά μου ετσι. Και οι δυο συνδέονται με iOS συσκευές εάν σε ενδιαφέρει.

 

Όσο αφορά τα λογισμικά δυστυχώς δεν εχω δοκιμάσει καθόλου το Studio One (η τελευταία του έκδοση, η επαγγελματική ας πούμε, λένε πως εχει κάποια φοβερά χαρακτηριστικά εξομοίωσης αναλογικών κονσολών ηχογράφησης), λίγο εχω δοκιμάσει Cubase το όποιο φέρνει πιο στα γούστα μου λόγω το οτι δουλεύω σε Logic. Άρα η οποιαδήποτε σύγκριση από μεριάς μου δεν θα σε βοηθήσει.

Κατέβασε τα και τα δυο σε Demo και δες τι σου ταιριάζει.

 

Σε αυτά δεν υπάρχει καλύτερο χεριοτερο υπάρχει το τι μας βολεύει και αρέσει! ;)

Ελπίζω να πηγές χάρμα στις εξετάσεις σου σου εύχομαι καλα αποτελέσματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καρτες που διάλεξες είναι καλές εισαγωγικές, δηλαδή μια χαρά να ξεκινήσεις. (όπως και ΟΛΕΣ που είναι στα ίδια λεφτά).

Το studio one το κατέβασα και το δοκίμασα λίγο, μια και ήταν δώρο σε κάποιο προιόν που αγόρασα.

Αρκετά καλό και εύκολο (=απλοποιημένο) σε σχέση με το cubase που χρησιμοποιώ.

Νομίζω ότι για να ξεκινήσει κάποιος στην ηλικία σου είναι καλό.

Τα vst του κλπ που έρχονται μαζί μου φάνηκαν εντελώς παιδικά.

(σε σχέση με cubase).

Το ότι δεν υπάρχει υλικό στο διαδίκτυο οφείλεται στο ότι είναι από τα πιό παλιά και καθιερωμένα προγράμματα, την εποχή που υπήρχαν 1-2 και όλα έπρεπε να αγοραστούν.

Μετά βγήκαν και οι Light εκδόσεις κλπ.

Εύκολο. είναι. 17 χρονών είσαι. Εδώ δίνεις πανελλήνιες και θα κωλώσεις σε ένα cubase?

Και το logic στην ίδια λογική είναι.

Ζήτημα τύχης-ατυχίας για μένα που ξεκίνησα με το cubase αν και δεν έχω την ηλικία σου.

Ξεκίνα λοιπόν εφ όνον το θες και εδώ είμαστε για βοήθεια, όσο μπορούμε.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,  ;)

 

Είμαι 17 ετών, παίζω κιθάρα και μπάσο, και θέλω το καλοκαίρι αφού δώσω Πανελλήνιες να ασχοληθώ πολύ με την ηχογράφηση, σε πρώτο βαθμό στο επίπεδο των guitar covers και ύστερα με την ηχογράφηση των δικών μου τραγουδιών με όσο πιο επαγγελματικό τρόπο γίνεται.

 

Για αυτό μετά από αρκετό ψάξιμο, και ενώ πριν καμιά βδομάδα δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν εξωτερικές κάρτες ήχου, κατέληξα πως οι επιλογές στο budget μου είναι η Presonus Audiobox iTwo και η Steinberg UR22mkII. Από τεχνικής άποψης δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η καλύτερη, αλλά με ενδιαφέρει πολύ η σύγκριση των λογισμικών, Studio One Artist και Cubase AI, που προσφέρουν αντίστοιχα.

 

Κατέβασα δωρεάν το Studio One Prime που είναι η περιορισμένη έκδοση του Artist και μου φάνηκε σχετικά εύκολο στη χρήση και εντυπωσιάστηκα από τους MIDI ήχους που διαθέτει. Δεδομένου ότι στα τραγούδια μου (τα συνθέτω στο Guitar Pro) χρησιμοποιώ πολύ ήχους από πιάνο, βιολιά, κόρνα και synths/strings αυτό το πράγμα όπως και αν λέγεται τέλος πάντων, θα χρειαστώ οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσω τέτοιους ήχους. Αυτό που με χάλασε ωστόσο είναι πως μόνο στην Pro έκδοση του Studio One επιτρέπονται τα 3rd party plugins γεγονός που μάλλον περιορίζει τις επιλογές μου στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.

 

Από την άλλη μεριά, για το Cubase AI δεν μπορώ να βρω σχεδόν καμία πληροφορία στο internet, και μου φαίνεται πως είναι ολόιδιο με το Cubase Elements, αλλά και πάλι δεν μπορώ να βρω κάποια επιβεβαίωση. Για όσους λοιπόν το έχουν χρησιμοποιήσει θα ήθελα να ακούσω την γνώμη τους και κυρίως αυτό που με ενδιαφέρει είναι οι ήχοι και τα εφφέ που έχει συγκριτικά με το Studio One Artist και πάνω από όλα αν επιτρέπει τη χρήση VST τρίτων.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Προς Moderators: Σύμφωνα με όσα έχω καταλάβει, νομίζω πως η ανάρτηση μου δεν παραβιάζει τον κανονισμό 7 του forum, ωστόσο αν κάτι τέτοιο συμβαίνει θα δεχτώ μετά χαράς να την διαγράψω.  :)

 

Γεια ,

Εχω το Cubase AI, και  δεν εχει τις ιδιες δυνατοτητες με το Element

το Cubase Elements ειναι μια μεγαλυτερη έκδοση.Το AI εχει περιορισμενο αριθμο καναλιων (16 audio) και ΙΣΩΣ για αρχη σου αρκει.

 

Φιλικα να σου πω οτι εχεις και αλλες επιλογές ,όπως για παραδειγμα να αγορασεις μια Behringer UMC22 ,και το Reaper .Αυτά τα 2 μαζί εχουν 105 περιπου ευρω ,και το Reaper δεν εχει εκδοσεις ,ειναι μια και μόνη ,και ειναι εξαιρετικό DAW (** πολλοι το θεωρουν το κορυφαιο,και για σοβαρους λόγους που βαριεμαι να λεω).βεβαια δεν εχει βιβλιοθηκες ηχων ,αλλα αυτο θα πρεπε να ναι το τελευταιο που σ απασχολει.

Αν δε θες να πληρωσεις ,η Native Instruments προσφερει ορισμένα vi ΔΩΡΕΑΝ ,και για να αρχισεις ειναι αρκετά.

 

στη περιπτωση που δεν εχεις καταλαβει γιατι να σκεφτεις μια τετοια λυση ,ξαναλεω οτι με το Reaper ,ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ .Μπορει να εχω το AI ,αλλα δε το πολυχρησιμοποιω ,ειμαι χρηστης του Sonar (δυστυχως εκτος budget σου).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχεια μονιτορ εχεις ; Πως θα ηχογραφεις κιθαρες και μπασο , με μικροφωνο στον ενισχυτη ή κατευθειαν στην καρτα ηχου ; Καποιο MIDI controller εχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το (Cubase) AI εχει περιορισμενο αριθμο καναλιων (16 audio) και ΙΣΩΣ για αρχη σου αρκει.

E ναι. Ταυτοχρονη εγγραφη σε 16 ξεχωριστα audio καναλια ΙΣΩΣ ειναι Οκ για αρχη. Μετα 3-4 μηνες που θα θες να ηχογραφησεις την Συμφωνικη του Λονδινου, πας σε πιο extreme λυσεις, πουλας το αμαξι του πατερα σου, παιρνεις ενα δανειο, αγοραζεις το Radar Studio και καθαριζεις...glasses2.png

 

Περα απ'την πλακα:

 

Cubase AI

Up to 32 simultaneous audio tracks with 24-bit/192 kHz and 48 MIDI tracks.

 

Offering up to 32 audio tracks, up to 48 MIDI tracks to control external instruments, as well as up to 16 instrument tracks to control virtual instruments, Cubase AI has enough power to suit the needs of discerning musicians and records as many as 16 audio channels simultaneously.

 

Φυσικα για να ηχογραφησεις 16 καναλια ταυτοχρονα θες και την αναλογη καρτα ηχου, οι 2-channel καρτες που αναφερεις παραπανω δεν κανουν. Αλλα ετσι κι αλλιως ειναι απιθανο να χρειαζεσαι 16 καναλια ταυτοχρονης εγγραφης.

Αυτα που σου προσφερει το Cubase AI ειναι υπερ-αρκετα για να ηχογραφησεις τη μουσικη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η Lexicon Alpha κάρτα ήχου η οποία κοστίζει μόλις 60 ευρώ και έρχεται μαζί με 2 δισκάκια, το ένα εχει ένα εφέ της Lexicon και το άλλο έχει το Cubase Le5, το οποίο είναι πολύ καλό για αρχάριους αλλά και πιό προχωρημένους μάλλον. Για 60 ευρώ είναι κορυφαίο προιόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου