Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Neck Through Korina Soloist (ζεύγος)


fidelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε και λέμε

 

01. Το εβένινο καράουλο με ένθετο λογότυπο από Κορίνα

01_zpslldvjfdy.jpg

 

02. Κόλα στην κεφαλή αφού προηγουμένος έχω τρυπήσει οδηγούς στα σημεία που θα τοποθετηθούν τα κλειδιά

02_zpsyrjwwtmr.jpg

 

03. Την επόμενη μέρα

03_zps6gqzzv0w.jpg

 

04.

04_zpswi1gm6he.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησα με το ρουτάρισμα του μανικιού για το truss rod.

 

01. Σχεδίασα στο illustrator το jig για το ρούτερ μου και το έκοψα με laser σε πινακιδάδικο. Προσαρμόζω το template και το κεντράρω προσεκτικά. Με μύτη 6mm ρουτάρω σε βάρος 9mm εφαρμόζοντας 3 περάσματα από 3mm έκαστο.

01_zpsatfbtf8i.jpg

 

02. Το τελικό ρουταρισμένο κανάλι

02_zpszb1shfok.jpg

 

03. Με μικρό καλέμι ανοίγω λίγο το κανάλι για να χωρέσει η «βίδα» της βέργας που είναι στα 8mm πάχους. Με αρκετό σπρώξιμο το βάζω μέσα στο κανάλι όπου διαπιστώνω οτι ταιριάζει «γάντι»

03_zps6mbtk6at.jpg

 

04. Τέλος πλανιαρα τα πλαινά για το σώμα και τα «ταίριαξα» όλα μαζί σχεδιάζοντας το περίγραμμα της κιθάρας με μολύβι

04_zpsztfhac1r.jpg

 

05, Κοντινό στο σώμα

05_zpsqjdyan5m.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

01. Ξεκινάω το γενικό «συμμάζεμα» για να κολλήσω τα «φτερά» του σώματος με το μανίκι.

01_zpszuxxulsf.jpg

 

02. Αφού διπλοτσεκάρω όλες τι μετρήσεις μου πιάνω το σώμα με σφιγκτήρες και καθαρίζω το εσωτερικό του horn.

02_zpsbxnnbez1.jpg

 

03. Ξακρίζω χονδρικά το περίσσιο υλικό και τα ταιριάζω μετάξυ τους

03_zpswlxbl5nk.jpg

 

04. Παραλίγο να ξεχνούσα το ρουτάρισμα για τα καλώδια των μαγνητών, ευτυχώς στο παρατσάκ το θυμήθηκα.

Χρησιμοποιώ το ρούτερ για να σκάψω στο πλάι του μανικιού ένα κανάλι 6χ6mm στο μέσω των σημείων όπου θα τοποθετηθούν οι μανήτες. Λόγω της κατασκευής neck through δεν θα μπορούσα να τρυπήσω «σωστά» μετά το κόλλημα του σώματος.

04_zpspue8eczm.jpg

 

05. Εφαρμόζω κόλλα, φέρνω «πρόσωπο» τα κομμάτια και τα «τσακώνω» με σφιγκτήρες.

05_zps1pcstqed.jpg

 

06. Θα το αφήσω να στεγνώσει για κανα 24ωρο και ξεκινάω την χάραξη των τάστων. Έφτιαξα ένα πρόχειρο jig από μια λεπτη πλάκα MDF 0,5mm. Κατασκευή εντελώς στο πόδι αλλά 100% αποδοτική  ;)

06_zps6vgc5zt0.jpg

 

07. Έχει προηγηθεί το λεπτομερές μαρκάρισμα των τάστων πάνω στον έβενο, οπότε ήμουν έτοιμος για το πριόνισμα με το Ιαπωνέζικο πριόνι. Το βάθος που επέλεξα είναι τα 4mm λόγω του radiusing της ταστιέρας που θα ακολουθήσει.

07_zpszyd4btjd.jpg

 

08. Μετά από καμιά ωρίτσα επιμελούς πριονίσματος έχω αυτό το αποτέλεσμα.

08_zpsnlf4lrvi.jpg

 

Σήμερα κατάφερα να τελειώσω και τις δυο ταστιέρες. Ελπίζω μέχρι το τέλος της εβδομάδας να έχω κολλήσει το σώμα της δευτερης κιθάρας ή/και να ρουτάρω το περίγραμμα της πρώτης.

 

Είδωμεν....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The progress so far

 

01. Κόψιμο του περιγράμματος της κιθάρας με τη σέγα. Δεν έχω σχόλιο όλα είναι κατανοητά από τις φωτο  ;)

01_zpskms4yonj.jpg

 

02.

02_zpsrytue0ss.jpg

 

03.

03_zpsuo44kdct.jpg

 

04.

04_zpsx8adfp7t.jpg

 

05.

05_zpswayzipqp.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου