Προς το περιεχόμενο

Roundwounds VS Flatwounds (bass)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά συγγνώμη, δεν είμαι μπασίστας. Ήθελα απλά να πω ότι τρελαίνομαι με αυτούς που ξεκινούν ένα thread με ερώτηση και μετά ποστάρουν απαντώντας στον εαυτό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρελαίνομαι για flats είναι η αλήθεια, αν και μ'έχουν βολέψει σε μερικά μπάσσα. Σε "κανονικά" μπάσσα προτιμώ rounds, σε άταστα μπορώ να "ανεχτώ" flats και και προτιμώ κάτι ενδιάμεσες τύπου nylon wrapped rounds ή half rounds. Πολλοί τρελαίνονται και για τον κλασσικό ήχο p με flats. Δεν είναι κι άσχημο αλλά προσωπικά δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσουν τα μπάσα με χορδές. :)

Ότι χορδές να ναι.....

Flat, round, ground, halfwound, tapewound, nickel, copper, cobalt, hex, roundcore, ότι tension να ναι, χοντρές, λεπτές και μέτριες, καινούριες και παλιές.

 

Με μοναδική ίσως εξαίρεση, τις ολοκαίνουριες steel και το γκλινκι γκλινκι τους και κάτι flat νεροσωλήνες με high tension γιατί είμαι και μικρό παιδί με ευαίσθητα χεράκια.

Αλλά κι αυτές υπάρχουν κάποιοι που τις αγαπούν.

 

Με τον κατάλληλο παίχτη και τον κατάλληλο συνδυασμό gear, όλες κελαηδάνε.

 

Άρα η ψηφοφορία στηρίζεται σε (παραπολυσυζητημένο) ψευτοδίλλημα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γενικά χρησιμοποιώ rounds, τελευταία έβαλα ένα σετ φλατ της φεντερ στο Non-reverse μου και μπορώ να πω ότι μου άρεσαν. Είναι αρκετά bright για φλατς (όχι όσο οι chromes βέβαια) και είναι και φτηνές. Τι άλλο να ζητήσει κανείς; :D

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγγνώμη, δεν είμαι μπασίστας. Ήθελα απλά να πω ότι τρελαίνομαι με αυτούς που ξεκινούν ένα thread με ερώτηση και μετά ποστάρουν απαντώντας στον εαυτό τους.

Ούτε εγώ είμαι μπασίστας και φυσικά έχω το δικαίωμα να πω την γνώμη μου και την προτίμηση μου σε ένα θέμα που εγώ ξεκίνησα και που το θέμα  είναι ο καθένας να πει την γνώμη του και την προτίμηση του , όπως και εσύ έχεις το δικαίωμα να το παίξεις έξυπνος και αστείος, φιλικά  :-* .

 

Εγω ξεκίνησα να παίζω με flats γιατι δεν αντεχα το τρίψιμο στα δαχτυλα απο τις χορδες , τις δοκιμασα  και κατεληξα να λατρεψω τον ηχο τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είμαι πρωταρχικά μπασίστας αν και παίζω και μπάσο.

Πάντως είμαι υπέρ της άπλας που δίνουν στον ήχο ενός συγκροτήματος οι φλατς αντίθετα με το ποκ-ποκ των ράουντς.

Αν είναι και κλειστό το tone ακόμα καλύτερα.

(Αν πω και για σφουγγαράκι θα με πλακώσετε, οπότε δεν το λέω.)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατατάσσομαι στους μπασίστες (εκτός από one full year σε στρατιωτικό σκυλάδικο  ;D).

Εχω ένα άταστο 5άρι που ήρθε με roundwounds που τις θεωρώ φρικτές.

Εχω ανοίξει μάλιστα και θέμα εδώ με σκοπό να τις αλλάξω.

Ακόμα φυσικά δεν βρήκα ευκαιρία.

Από απέχθεια σ αυτό που λέγεται roundwounds και ελπίζοντας ότι, ο,τιδήποτε εκτός από αυτό θα είναι καλύτερο ψηφίζω φλατς.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο το στυλ παιξίματος και το είδος μουσικής. Προσωπικά, σε precisions βάζω flats και σε jazz nickel rounds. Οι roundwound γενικά παρα είναι bright για τα γούστα μου.Είναι πολύ καλές όμως για ροκιές, μέταλ, και

σλα(ρ)πς.

Βέβαια όλα αυτά και τις διαφορές μεταξύ τους τα καταλαβαίνει μόνο ο κάθε μπασοπαίχτουρας και κανένας άλλος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου