Προς το περιεχόμενο

Roundwounds VS Flatwounds (bass)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμενα μ αρεσουν οι flats,  και συγκεκριμενα οι thomastik, που εχουν χαμηλομεσαιες

 

Ειχα βαλει σε stingray και σε bongo  και μαμανε. Δεν εχεις πολλες αρμονικες να μπερδευονται με τις διαολοκιθαρες, και ακουγεσαι.

 

Ειχα δοκιμασει και σε warwick, αλλα εκει δεν...

 

Σε fender εννοειτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

το Pbass μου φοράει flats και του δίνει εναν χαρακτήρα ιδιαίτερο, αλλά στη πορεία συνειδητοποίησα οτι με περιορίζει αρκετά τονικά με αποτέλεσμα να μη το χρησιμοποιώ όσο θα ήθελα.. οπότε θα το γυρίσω σε roundwound.

 

Αν και δεν είμαι φαν του έξτρα bright θα δοκιμάσω τις Rotosound RS66LD και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικα θεωρώ πως το μπάσο έχει ήχο μπασου μόνο με flats και  συχνοτικα κοιτάζει τα ''χωραφια'' του μόνο.

 

Καταρχάς, δεν υπάρχει versus, υπάρχει μόνο τι σου αρέσει να πιάνεις και να ακούς. Προσωπικά παίζω με round για τους δικούς μου λόγους.

 

Και για αυτό που λέει ο φίλος Minoru - και εν πολλοίς έχει δίκιο: Όμως ακόμα και με round, το μπάσο έχει ένα "μαγικό" ποτενσιόμετρο. Ονομάζεται tone  ;)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά από αρκετή καθυστέρηση καθώς η αγορά έπρεπε να συνδυαστεί και με άλλα πράγματα ήδη αφίχθησαν και θα δοκιμαστούν οι fender 90505L flat

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως ακόμα και με round, το μπάσο έχει ένα "μαγικό" ποτενσιόμετρο. Ονομάζεται tone  ;)

 

Παίζω με round στο pbass μου, αλλά το tone το έχω, πάντα, κλειστό.

 

O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου