Προς το περιεχόμενο

Πως θα βελτιώσουμε το noiz?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..Εδώ και ενα μήνα έχω ξεκοκαλίσει σχεδόν όλα τα threads και διαπιστώνω κάποια πράγματα που δημιουργούν προβλημα...

 

Έγω θα πρότεινα εαν κάποιος θέλει να κάνει μια επίπληξη ή μια προσωπική παρατήριση σε κάποιο μέλος ή να τσακωθεί ή να πει τι καιρο κάνει στο κωλοκοτρονίτσι :D ας το κάνει με πμ!

Και ας μην γράφονται απαντήσεις άσχετες με το θέμα,κουράζουν οσους θέλουν να ενημερωθούν και δίνουν κακή εικόνα!

 

 

Όποιος θέλει προσθέτει λύσεις για την βελτιώσει του noiz... :wink: [/url]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχει μια ανακοίνωση του Yameth την οποία βρίσκω ιδιαίτερα θετική και εύχομαι να πετύχει. Απο εκει και πέρα εγω θα αξιολογούσα θετικά τα παρακάτω.

 

- Ονοματεπώνυμο και ηλικία στο profile. Φυσικά και είναι προαιρετικό, αλλα δείχνει κατα κάποιο τρόπο το ενδιαφέρον και την σοβαρότητα κάποιου.

 

- Να διαγράφονται όλα τα post που είναι άσχετα με την κατηγορία στην οποία βρίσκεται το θέμα.

 

- Πιθανόν θα μπορούσε να υπάρχει κάποιος μηχανισμός αξιολόγησης του κάθε μέλους απο τα υπόλοιπα. Αν και ουσιαστικά όποιος είναι μέλος πολύ καιρό μπορεί να αξιολογήσει τα σοβαρα μέλη.

 

- Να μη γίνονται embed οι εικονες μέσα στο περιεχόμενο.

 

- Να χρησιμοποιηθεί κάποιο καλλίτερο SW (πχ vBullentin) που δίνει δυνατότητες τόσο για moderation οσο και για παραμετροποιηση του τρόπου εμφάνισης για το καθε μέλος.

Βλέπε Boss GT Forum

 

Μερικές ιδέες είναι που σκεφτομαι κατα καιρούς ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιτυχία κάθε φόρουμ συνίσταται (κατά τη γνώμη μου) στο σκληρό, ανελέητο moderation. Μην ξεχνάμε ότι (σύμφωνα με μία συζήτηση που έγινε πρόσφατα στο noiz) πολλοί εδώ μέσα είναι θαυμαστές του blog του συγγραφέα Νίκου Δήμου, αλλά κανείς δεν ανέφερε ότι ο κ. Δήμου ασκεί τρομακτικής έκτασης moderation στο περιεχόμενο του blog (προληπτικά, για την ακρίβεια).

 

Το μόνο για το οποίο δεν έχω καταλήξει ακόμη, είναι για το αν το moderation μπορεί να νοηθεί ως self-moderation, δηλαδή για το αν μπορεί κανείς να εμπιστεύεται τα μέλη ότι θα επιβάλλουν (στον εαυτό τους) τα απαραίτητα χαλινάρια ώστε να διατηρείται το επίπεδο ψηλά.

 

Οι καλές στιγμές του noiz είναι μία απόδειξη ότι αυτό είναι εφικτό, αλλά οι κακές στιγμές του είναι απόδειξη ότι... άσε καλύτερα!

 

Όσον αφορά το σχόλιο του φίλου που λέει ότι οι προκλήσεις πρέπει να απαντώνται με π.μ., δυστυχώς δεν συμφωνώ, διότι μία κουταμάρα που γράφεται δημόσια, αλλά απαντιέται ιδιωτικά, δυστυχώς παραμένει μία θεάσιμη από όλους κουταμάρα. Είναι απαραίτητο όταν κάτι ανεδαφικό ή προκλητικό διατυπώνεται δημόσια, είτε να διαγράφεται, είτε να απαντιέται (εγώ προσωπικά θα προτιμούσα το πρώτο - είναι οικονομικότερο).

 

Τέλος συμφωνώ στο ότι οι συζητήσεις που περιστρέφονται γύρω από μία φωτογραφία ή ένα βίντεο, είναι μάλλον εντελώς άσκοπες. Κάθε φορά που βλέπω ένα βίντεο του YouTube να προβάλλεται μέσα από το noiz, επισκέπτομαι τη σελίδα του YouTube προκειμένου να δω το βίντεο και βλέπω ότι τα σχόλια κάτω από το βίντεο (έχει και το YouTube τη δυνατότητα για καταγραφή σχολίων), είναι πολύ-πολύ λίγα. Αντίθετα ο αριθμός των σχολίων για το ίδιο βίντεο στο noiz μερικές φορές καταλήγουν να είναι ολόκληρες σελίδες. How lame is that?

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει προσθέτει λύσεις για την βελτιώσει του noiz..

 

μα και βεβαια υπαρχει λυση,οριστικη μαλιστα..

 

διαγραφουμε ολα τα μελη του φορουμ που ειναι ΕΛΛΗΝΕΣ & κραταμε μονο τους ΕΛΒΕΤΟΥΣ & ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΥΣ... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιτυχία κάθε φόρουμ συνίσταται (κατά τη γνώμη μου) στο σκληρό' date=' ανελέητο moderation. Μην ξεχνάμε ότι (σύμφωνα με μία συζήτηση που έγινε πρόσφατα στο noiz) πολλοί εδώ μέσα είναι θαυμαστές του blog του συγγραφέα Νίκου Δήμου, αλλά κανείς δεν ανέφερε ότι ο κ. Δήμου ασκεί τρομακτικής έκτασης moderation στο περιεχόμενο του blog (προληπτικά, για την ακρίβεια).

 

Το μόνο για το οποίο δεν έχω καταλήξει ακόμη, είναι για το αν το moderation μπορεί να νοηθεί ως self-moderation, δηλαδή για το αν μπορεί κανείς να εμπιστεύεται τα μέλη ότι θα επιβάλλουν (στον εαυτό τους) τα απαραίτητα χαλινάρια ώστε να διατηρείται το επίπεδο ψηλά.

[\quote']

 

Δεν είναι λίγο άσχημη η αίσθηση ότι υπάρχει ένας "μπαμπούλας" που όλοι θα φοβούνται μην ποστάρουν κάτι αθέμιτο;Και δε μιλάμε για προσβολή ή για αφορμή καβγά αλλά για κάτι άσχετο ή έστω χαβαλετζίδικο.Για πόσο σκληρό moderation μιλάς δηλαδή; :D

 

Τέλος συμφωνώ στο ότι οι συζητήσεις που περιστρέφονται γύρω από μία φωτογραφία ή ένα βίντεο' date=' είναι μάλλον εντελώς άσκοπες. Κάθε φορά που βλέπω ένα βίντεο του YouTube να προβάλλεται μέσα από το noiz, επισκέπτομαι τη σελίδα του YouTube προκειμένου να δω το βίντεο και βλέπω ότι τα σχόλια κάτω από το βίντεο (έχει και το YouTube τη δυνατότητα για καταγραφή σχολίων), είναι πολύ-πολύ λίγα. Αντίθετα ο αριθμός των σχολίων για το ίδιο βίντεο στο noiz μερικές φορές καταλήγουν να είναι ολόκληρες σελίδες. How lame is that?[/quote']

 

Διαφωνώ εγώ.Η φωτογραφίες πχ που ανέβασε ο menelaos με τις PRS θα μπορούσαν κάλλιστα να ξεκινήσουν μια συζήτηση γύρω απο απο την αναγκαιότητα ή μη να έχεις περισσότερες κιθάρες απο όσες χρειάζεσαι

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ ότι:

1) Χρειάζεται να αλλαχθεί το PHP Nuke με vBullentin. Είναι σαφώς καλύτερο από όλες τις απόψεις (search, καλύτερη διαχείριση, quick reply κλπ κλπ)

 

2) Το moderation μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να σκληρύνει αλλά είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθεί αυτό χωρίς να υπάρχει κλίμα αστυνόμευσης, γιατί κάτι τέτοιο, θα αποθάρρυνε πολλούς (μάλλον κι εμένα) από το να ξαναγράψουν... :roll:

 

3) Συμφωνώ με τον yameth στο να δωθούν κάποιες ταμπέλες σε άτομα που θα είναι "verified" αν όχι μόνο για τις γνώσεις τους σε ένα αντικείμενο αλλα και για τις γενικότερα καλές προθέσεις τους (κατά πόσο προσπαθούν να βοηθήσουν). Σε αυτό ίσως συμβάλλει αυτό που προτείνει ο Angleos, σχετικά με την ψηφοφορία. Με αυτό τον τρόπο, θα μπορέσουμε όλοι να ψηφίσουμε αυτούς που θεωρούμε VIP members του forum μας.

 

4) Είμαι ΚΑΘΕΤΑ αντίθετος στο να καταργηθούν οι συζητήσεις γύρω από photos και videos μέσα στα διάφορα threads.

Μια εικόνα ή ακόμη καλύτερα ένα video μπορεί να είναι το έναυσμα για πολύ εποικοδομητικές συζητήσεις κατά τη γνώμη μου.

 

Αυτά από μένα...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ εγώ.Η φωτογραφίες πχ που ανέβασε ο menelaos με τις PRS θα μπορούσαν κάλλιστα να ξεκινήσουν μια συζήτηση γύρω απο απο την αναγκαιότητα ή μη να έχεις περισσότερες κιθάρες απο όσες χρειάζεσαι

 

Δεν έγινε όμως - και σιγά μη γινόταν με τόσους πορωμένους κιθαρίστες που έχουμε εδώ μέσα.

 

Όσον αφορά αυτό που λες για τον μπαμπούλα, όπως είπα έχω και εγώ τις αμφιβολίες μου γι΄ αυτό το θέμα. Αλλά νομίζω ότι η εξασφάλιση καλού περιεχομένου είναι εντελώς διαφορετικός στόχος από την εξασφάλιση της ελευθερίας διατύπωσης γνώμης. Μακάρι να ήταν το ίδιο, αλλά δεν είναι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες το noiz μια χαρα είναι και γουστάρυμε όλα τα μέλη....Η τουλάχιστον όλα...((υπάρχουν και μερικές εξαιρέσεις))...

 

Υπάρχει πρόοδος στο noiz...βλ: κληρώσεις.....Βεβαία όλα μπορεί να γίνουν καλύτερα....Ας πούμε να φτιαχτεί το search engine για να μην υπάρχουν επαναλαμβανόμενα posts....Ακόμα ξερώ γω περισσότερα polls και περισσότερα άρθρα-νεα-live agenda (πολύ θα μου άρεσε)...

 

Να σας πώ την αλήθεια σκλήρο moderation δεν θα μου άρεσε....Βασικά τι εννοείται σκληρό moderation...??...Γιατι υπάρχουν στιγμές που και οι modulatoρες κάνουν χαβαλέ....Και συνεχίζουν θεματα ασχετης θεματογραφίας με το noiz....Tι να πω...ΤΟ μελλον θα δείξει....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου