Προς το περιεχόμενο

Πως θα βελτιώσουμε το noiz?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α ναι, κάπου εδώ να πω ότι αυτά που γράφω είναι μόνο η προσωπική μου γνώμη. Μη θεωρήσει κανείς ότι προσπαθώ να "περάσω γραμμή". Ή ότι έπονται τίποτε ξαφνικές αλλαγές στο μουλοχτό. :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
Επίσης χρειάζεται ένα καλλίτερο search engine ...

+1.

 

Kαι αν αυτό γίνει, θα μπορούσε το search να γίνει πιο ισχυρό αν υπήρχαν tags για κάθε post που να προσδιορίζουν το χαρακτήρα του. π.χ. τεχνικό, καλιτεχνικό, ή άλλο. Και ως προς το βαθμό αξιοπιστίας να κατατάσσει τα posts σε "άρθρο-ανασκόπηση", "προσωπική άποψη", ή "μή τεχνικό".

 

Φαντάζομαι ότι ο καθένας μπορεί να επιλέγει το σωστό συνδυασμό πριν κάνει post αλλά επίσης δίνεται και η ευκαιρία στους mods να κάνουν edit τα tags με σκοπό να ελέγχξουν την παραπληροφόρηση....υπενθυμίζοντας π.χ. στους αναγνώστες ότι πρόκειται περί προσωπικής άποψης.

 

Αυτά νομίζω και θα διευκολύνουν αυτούς που ψάχνουν να βρουν τεχνικές πληροφορίες / συμβουλές αλλά και θα επιτρέψει τη συνύπαρξη τεχνικών πληροφοριών-λεπτομερειων μαζί με σχόλια φιλικά, αστεία και πολλές φορές προσωπικά.

Προσωπικά στο noiz αποζητώ ΚΑΙ τεχνικές πληροφορίες ΚΑΙ "ελεύθερη" κουβέντα - σχόλια γύρω από θέματα κοινού ενδιεφέροντος. (μουσική, κιθάρες κλπ) :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν μάθουμε οτι η γνώμη μας δεν επιβάλλεται στον άλλο όπως και ο άλλος δεν μπορει να την επιβάλει την δικη του σε εμάς τότε οι συζητήσεις μας θα γλυτώσουν απο παρεξηγήσεις αν και έχω καιρό να δω κατι τέτοιο. Ο καθεις την άποψη του και παραμένουμε αγαπημένοι ;Ρ . Το μονο που προβληματίζει στις συζητήσεις ειναι οτι τα περισσότερα θέματα έχουν διάρκεια ζωής μιας ημέρας, όσο χρειάζεται για να "εξαφανιστουν" απο την αρχική σελίδα. Εφόσον το Noiz ειναι κυρίως χώρος συζητήσεων, θα έπρεπε πιστεύω να κυριαρχούν περίσσοτερα θέματα (δηλαδή παλαιότερα) στην κύρια σελίδα. Η μηχανη αναζήτησης δεν λειτουργεί πάντα και δεν γνωρίζω εαν αυτο διορθώνεται :) .

Εκτος απο τις συζητήσεις, θα ήταν καλό να κάνουμε και κανα τεστ στον εξοπλισμό μας και να ανεβάσουμε τα αποτελέσματα στο Noiz. Οι καταχωρημένες απόψεις μας για μουσικά όργανα και ειδη, θα σώσουν ζωές και πορτοφόλια. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον θα είχε να ηχογραφούσαμε πετάλια και ενισχυτές σε μικρά και περιεκτικά mp3 για σύγκριση και "ενεργή" αξιολόγηση προιόντων! Απαραίτητη η δημιουργία ενος οδηγού ορθής αξιολόγησης προιόντων.

Και για να τραβήξω το σκοινί, ας προστεθούν μουσικές ειδήσεις, ενημερώσεις για νεα προιόντα. Ένας τομές στον οποίο νοιώθω οτι πάσχει η ιδεα του noiz ειναι τα βιβλία. Ελάχιστα θέματα πάνω στο μουσικό βιβλίο, ενω υπάρχουν υποψίες πως πολλοι απο εμας τα έχουν στο πλάι τους. Λετε να ντρεπόμαστε να τα αναφέρουμε ή να συζητήσοιυμε για αυτά?

Και για το τελείωμα, ειχα εντοπίσει ενα δυο συνδέσμους αντιπροσώπων που δεν λειτουργούν. Τωρα ντρεπομαι που άργησα να το αναφέρω αλλα νομίζω οτι η σελίδα τους θέλει ενημέρωση. Θα το έβρισκα πολυ ενδιαφέρον να υπάρχουν και θέματα για κάθε αντιπρόσωπο με απόψεις, παραπονα και θετικά σχόλια απο πελάτες τους. Και πολυ θα το ήθελα να ξεφύγουμε απο την ιδέα της αντιδιαφημιστικής διάθεσης και να μπορούμε ελευθερα να μιλάμε για καταστήματα. Μυαλό και μάτια έχουμε, όποιος θέλει παει απο κοντά και τα βλέπει αλλα οχι και να ντρεπόμαστε να πουμε οτι "ο ταδε κανει την τάδε προσφορά".

 

 

Υ.Γ. Καλο θα ηταν να αλλαχτει και η ψηφοφορία της κυριας σελίδας :) και να ξεκαθαριστεί οτι το Noiz ειναι πολυ χρήσιμο και πρακτικό ως έχει και οποιαδήποτε πρόταση ειναι απλα πρόταση ενίσχυσης-επέκτασης και οχι αλλαγής της ολης εικόνας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My 2 cents:

 

Από τη στιγμή που η πλειοψηφία ενδιαφέρεται για το Νόιζ και την πρόοδό του, θα πάρουν το έναυσμα από αυτούς και οι υπόλοιποι και θα ακολουθήσουν. Όσοι δεν, θα αποχωρούν. Όπως γίνεται ήδη άλλωστε. Συμφωνώ με την ανακοίνωση του Yameth και πραγματικά με χαροποίησε που βλέπω έμπρακτα πόσο ενδιαφέρεται για το χώρο και για εμάς. Εγώ προσωπικά λέω να ακολουθήσω το παράδειγμα που θέτουν αυτός και οι mods.

 

Η ιδέα για reviews και δημουργία guidelines για αυτές είναι πολύ καλή.

 

Ίσως και λίγο "μαζεματάκι" σε παλιά threads (άχρηστα ή εντελώς off-topic posts, κτλ) να τα κάνει πιο ευανάγνωστα & να ξαλαφρώσει το σύστημα.

 

Ίσως και κανένα τακτικό "Noiz Gathering" για να γνωριζόμαστε από κοντά για όσους θέλουν, ίσως και για τζαμάρισμα ή έτσι για να χαζέψουμε ο ένας τα "μωρά" του αλλουνού, να ακούμε εξοπλισμούς που δεν έχουμε, κτλ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δυο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό. 1ον το search όπως είπαν και κάποιοι πριν και 2ον κατά πόσο η συζήτηση έχει σχέση με το θέμα που ανοίχτηκε. π.χ. πόσες φορές καποιος ρωτάει τη μαγνήτες να βάλει, τι χορδές να πάρει ή τι distortion κ.λ.π. και το θέμα καταλήγει στα ξύλα της εκάστοτε κιθάρας που έχει, που ευτύχως αν ειναι stratocaster ή telecaster γιατί αλλιώς θα πρέπει να την πετάξει ή να την κρεμάσει σαν τις PRS και αν δεν έχει και λαμπάτο να κάνει και το ίδιο στον ενισχυτή του. κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π. και το θέμα δηλαδή μονίμως ΞΕΦΕΥΓΕΙ και λύσεις δεν δίνονται στο πρόβλημα του άμυρου που πήρε το θάρος να ζητήσει κάτι. Και αυτός είναι και ο λόγος που εγώ (μπορεί και αλλοι μαζί μου) ενώ παρακολουθώ καθημερινά τα θεματα στο NOIZ δεν λαμβάνω μέρος σε πολλές συζητήσεις. Αύτα. ΚΑΛΗ NOIZOΧΡΟΝΙΑ

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει προσθέτει λύσεις για την βελτιώσει του noiz..

 

μα και βεβαια υπαρχει λυση' date='οριστικη μαλιστα..

 

διαγραφουμε ολα τα μελη του φορουμ που ειναι ΕΛΛΗΝΕΣ & κραταμε μονο τους ΕΛΒΕΤΟΥΣ & ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΥΣ... :lol:[/quote']

Superfunk Έλληνας δεν είσαι;;; Έφυγες.... :D :D :D

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

προσωπικά το μόνο που με ενοχλεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, είναι η "ράδιο αρβύλα" σε κάποια αμιγώς τεχνικά θέματα...

 

Δεν αμφισβητώ τις καλές προθέσεις (είμαι σίγουρος γι αυτές) των συμετεχόντων στο "σπασμένο τηλέφωνο" αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα πολλές φορές τις ακυρώνει...

 

Γι αυτό και κάνω έκληση σε όλους μας για αυτοσυγκράτηση...

ένα μικρό παράδειγμα...παρότι υπήρξα στο παρελθόν επαγγελαματίας κιθαρίστας με αποτέλεσμα δεκάδες κιθάρες (κάποιες ακριβές και κάποια σπάνια κομματια) να έχουν περάσει από τα χέρια μου, δεν τόλμησα να μιλήσω ποτέ για τα "ξύλα" τους αφού ποτέ δεν ασχολήθηκα ποτέ σοβαρά μαζί τους και εξακολουθώ να τα μπερδεύω με αυτά της ...τραπεζαρίας μου... :)

αφήνω τους φίλους με την απαραίτητη γνώση να καλύψουν τα κενά μου και βγαίνω πάντα κερδισμένος...

σεβόμενος την ημιμάθειά μου βοηθώ και τους υπόλοιπους... 8)

 

τέλος θεωρώ σημαντικό τον διαχωρισμό που έγινε στην κατηγορία "περί ανέμων..." γιατί πιστευω στην αναγκαιότητα της υπαρξής της μέσα στα πλαίσια των κανόνων του forum...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν συναντιέσαι με 5-10 ανθρώπους και συζητάς ένα θέμα ίσως αναζητώντας κάποιες απαντήσεις στις απορίες σου τότε στην πορεία της συζήτησης αυτής ανάλογα με αυτά που θα ακούσεις απτών καθένα θα κρίνεις ποιος πράγματι έχει τις κατάλληλες γνώσεις για να σε βοηθήσει

δεν νομίζω να ωφελούν οι ταμπέλες τύπου VIP κλπ γιατί ακυρώνουν όλους τους άλλους (ίσως να τους προσβάλουν πολλές φορές).

χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν.

 

το καλύτερο είναι όπως είπε και ο φίλος npap είτε στο νοιζ είτε σε πραγματική συντροφιά,αν θέλουμε να θεωρούμαστε αξιόπιστοι, να μιλάμε όταν ξέρουμε καλά κάτι

 

αν πιστεύουμε κάτι επειδή το ακούσαμε από έγκυρο πρόσωπο (κατά την γνώμη μας) να το αναφέρουμε,έτσι ώστε να κρίνει ο ακροατής αν αξίζει να δώσει σημασία.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ εγώ.Η φωτογραφίες πχ που ανέβασε ο menelaos με τις PRS θα μπορούσαν κάλλιστα να ξεκινήσουν μια συζήτηση γύρω απο απο την αναγκαιότητα ή μη να έχεις περισσότερες κιθάρες απο όσες χρειάζεσαι

 

Σωστός.Forum είμαστε οπότε από κάτι ασήμαντο μπορεί να ξεκινήσει ολόκληρη συζήτηση.

Τώρα στο Youtube το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να σχολιάσεις το video,αλλά μερικές φορές στο noiz μπορεί να συζητήσπυμε κάτι ευρύτερο με αφορμή το video ή την εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου