Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για πρόβλημα σε ηλεκτρικά σε μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Έχω ένα θέμα με το μπασάκι που έχω. Όταν ακουμπάω τι χορδή κάνει ένα τσικ. Απο σετάπ οκ τα κάνω μόνος μου αλλα απο ηλεκτρικά, καλώδια κλπ δεν γνωρίζω πολλά. Το μπάσο έιναι και το μοναδικό μου και είναι entry level yamaha rbx 170 λόγο κρίσεως και δεν με πέρνει οικονομικά για αλλαγή μπάσου προς το παρόν και ούτε αλλαγές σε ηλεκτρικά ,pots κλπ. Όπότε υπάρχει καποιος τρόπος να κάνω κάτι και να μην ακουγετε αυτός ο ήχος? γιατι ειδικά σε πρόβες σε στουντιο είναι εντονο.

Παραθέτω συννημένα  και μια φώτο το μπάσο απο μπροστά και μια πίσω τα ηλεκτρικά.

 

IMG_1812.JPG.9ee7e2e953f8e58176f872eabbd5d3c0.JPG

IMG_1813.JPG.a99e9ef7f28eaa1fd07c630a5e9b3a6f.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούγεται θα θέμα γείωσης.

αν ήδη κρατάς κάποια χορδή άλλη ή άλλο μεταλλικό μέρος και μετά πιάσεις τη χορδή που λες προφανώς δεν το κάνει, έτσι?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούγεται θα θέμα γείωσης.

αν ήδη κρατάς κάποια χορδή άλλη ή άλλο μεταλλικό μέρος και μετά πιάσεις τη χορδή που λες προφανώς δεν το κάνει, έτσι?

 

ναί σωστά τωρα που το δοκιμάσα και το πρόσεξα αμα ακουμπάω τι γέφυρα κανει θορυβο τον ίδιο αλλα αν κράταω γέφυρα και ακουμπάω χορδή όχι δεν το κάνει. όπότε τι κάνω? τι "επέμβαση" πρέπει να κάνω στα ηλεκτρικά? αν γνωρίζεις φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μαύρο καλώδιο μόνο του  που ειναι στο τελευταίο ποτενσιόμετρο δεξιά βγαίνει από το σώμα του οργάνου όπως τα καλώδια των μαγνητών - αυτά βγαίνουν ζευγάρια-  ή ειναι στον αέρα?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μαύρο καλώδιο μόνο του  που ειναι στο τελευταίο ποτενσιόμετρο δεξιά βγαίνει από το σώμα του οργάνου όπως τα καλώδια των μαγνητών - αυτά βγαίνουν ζευγάρια-  ή ειναι στον αέρα?

 

Το μαύρο καλώδιο που αναφέρεσε βγαίνει μόνο του απο το σώμα. κατα σειρά απο αριστερά προς τα δεξία έχει 3 τρύπες απο το σώμα που βγάινουν καλώδια. απο τη πρώτη βγάινει ζευγάρι ένα μαυρο και ένα κόκκινο. Απο τη μεσαία βγαίνει ένα κίτρινο μόνο του και απο την δεξιά που αναφερθήκαμε βγαίνει ένα μαυρο μόνο του. Υπάρχεί και ένα ποιο χοντρό κόκκινο που βγαίνει απο την είσοδο του βύσματος. Έκανα έναν έλεγχο και δεν είδα να είναι κάποιο στον αέρα. όλα τα καλώδια είναι πάνω σε ποτενσιόμετρα. Δέν υπάρχει κάποιο κομμένο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμβαίνει γενικά σε φτηνά όργανα.

Δυό λύσεις που θα πρότεινα:

1. θωράκιση με φύλλο χαλκού ή κάτι τέτοιο της φωλιάς με τα ηλεκτρικά και αντίστοιχα σύνδεση με το ground

2. αλλαγή των hot καλωδίων από ποτενσιόμετρα προς τους μαγνήτες με θωρακισμένα (και εννοείται γείωσης της θωράκισης του καλωδίου)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμβαίνει γενικά σε φτηνά όργανα.

Δυό λύσεις που θα πρότεινα:

1. θωράκιση με φύλλο χαλκού ή κάτι τέτοιο της φωλιάς με τα ηλεκτρικά και αντίστοιχα σύνδεση με το ground

2. αλλαγή των hot καλωδίων από ποτενσιόμετρα προς τους μαγνήτες με θωρακισμένα (και εννοείται γείωσης της θωράκισης του καλωδίου)

 

Κατάλαβα πρέπει να πάω σε τεχνικό  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα να το κάνω μόνος μου. Λέω δεν είναι και πυρινική φυσική.  8)

 

Καταρχήν να πώ ότι δεν βρήκα γίωση να υπάρχει. Μονο τα καλώδια απο τα ποτενσιόμετρα και τους μαγνήτες κλπ.

Όποτε έκανα shielding με ταινία χαλκού. Καί πήρα και ένα καλωδιάκι για γείωση.

Αφού τελειωσα με το cavity  έκανα κόλιση τη μία ακρη απ το καλωδιάκι της γίωσης πάνω στο χαλκό και την άλλη άκρη στο στην είσοδο που μπάινει το βίσμα. Αποτελεσμα. Δέν έχω ήχο !!!

Όποια βοήθεια για να αποκτίσω και πάλι ήχο ή τη κάνω λάθος θα ήταν παραπάνω απο ευπρόσδεκτη.

Παραθέτω 2 φώτο. η μία έιναι απο το cavity και η αλλη η είσοδος του βισματος που έχω κολίσει το μαυρο καλωδιάκι της γείωσης.

IMG_1815.JPG.a659a544ea794fa8acc831845d8c5795.JPG

IMG_1816.JPG.710047c90998dd3e4b29b8b8dbbf78c1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου