Προς το περιεχόμενο

Κουτι για πολλα πεταλακια - Πεταλιερα


omnio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Κατα καιρους με πιανει η προκοπη και εχω φτιαξει καμια 15αρια πεταλακια. Αλλες φορες με επιτυχια αλλες κατευθειαν για πεταμα. Εχω 4-5 που πραγματικα ειναι αστερακια και θα ηθελα για λογους ταξης και χωρου να τα μετακομισω σε ενα μεγαλο κουτι, κατι σαν πεταλιερα.

 

Εχω ψαξει αρκετα στο ιντερνετ αλλα ομολογω οτι εχω χαθει απο τις απιστευτα πολλες επιλογες. Οι διαστασεις που θελω λογικα ειναι καπου 30χ15 εως 36χ15 και υψος 5-6 εκατοστα. Ξερει καποιος που μπορω να βρω ενα τετοιο κουτι η αν εχει πχ κωδικο της Hammond η καποιας αλλης εταιρειας; Επισης επειδη εως τωρα αγοραζα κουτακια predrilled, ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να κανω τις τρυπες στο νεο μεγαλο κουτι;

 

Εχω σκεφτει ακομα και να παω να παρω ενα φυλλο αλουμινιου, να κανω το αναπτυγμα και να παω σε μια στρατζα να μου το λυγισει. Δεν με πειραζει που στο πλαι η απο κατω θα ειναι εκτεθημενο. Μπορει πχ να φτιαξω ενα ξυλινο πλαισιο και να το τοποθετησω μεσα. Γενικως ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε ιδεα!!!

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

 

υγ: πρεπει να πω οτι ειμαι εντελως ερασιτεχνης και το κανω μονο για δικη μου ευχαριστηση και ενασχοληση. Απλα το αναφερω προς οποιασδηποτε παρεξηγησεως....

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καταλαβες. Δεν θελω πεταλιερα για να βαλω τα πεταλια επανω. Θελω μεγαλο κουτι (diy) για να κανω rehousing σε αυτα που εχω φτιαξει ωστε να τα εχω ολα μαζι σε ενα case.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε απο την γιαγια την βαλιτσα που κρατουσε τα ασημενια κουταλια και βαλε τα πεταλια σου μεσα.

Μην την κανεις οπως εγω απλα τακτοποιησε τα!!!

IMAG1178.jpg.b35c99941f58679aedbc159a68a9287a.jpg

IMAG1308.jpg.b430c62479333ff44e4f26792f7fb7d5.jpg

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O άνθρωπος δεν ψάχνει θήκη για τα πετάλια του αλλά να κάνει rehousing πολλά πετάλια σε ένα κουτί.

Κάτι σαν αυτό

benado_top.jpg~original

 

Κοίτα και εδώ τι έκανε ο τύπος

 

http://www.thegearpage.net/board/index.php?threads/diy-rehousing-pedals-combining-existing-pedal.1393399/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπραβο!! Ακριβως αυτο ψαχνω.

Ενα enclosure για rehousing των πεταλιων.

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και την ιδεα!!!!

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανευκολο!! Αλλαζω την καλωδιωση απο κατω αλλα οκ σιγουρα δεν θα ειναι ευκολο να αλλαξει η οπτικη σειρα των πεταλιων εκτος και αν ειναι τα ιδια knobs και ιδιο μεγεθος η πλακετα.

 

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά θα έφτιαχνα ένα ξύλινο (εννοώ mdf) κουτί με καπάκι από φύλλο λαμαρίνα 2mm. Όλα τα κυκλώματα (και τους διακόπτες από την έξω πλευρά) θα τα βίδωνα στη λαμαρίνα.

 

Για τη φύλλο λαμαρίνας θα έκανα το πλήρες σχέδιο και θα πήγαινα να μου την κόψουν με laser (κόστος περίπου 20 Ευρώ για αντίστοιχες δουλειές που έχω κάνει)

Κάποιοι σαν τον  Pete Cornish φτιάχνουν custom κουτιά εξολοκλήρου από ξύλο - Πιθανώς τα θωρακίζει εσωτερικά με κάποια μεταλλική ταινία ή αγώγιμη μπογιά. 

Εδώ εικόνες από την κατασκευή

http://tonefromheaven.com/evolution.html

 

Παλιά στο site του είχε πολλές φωτογραφίες από τον τρόπο που τα κατασκευάζει, δεν τις βρήκα τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει αυτά τα κουτιά, για κάποια παλιότερα project, δε ξέρω αν σ' εξυπηρετούν:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/131582899252?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

 

http://www.ebay.co.uk/itm/BZ3809-Full-Aluminum-Enclosure-AMP-case-power-amplifier-box-chassis-PSU-BOX-/191863713473?hash=item2cabf7eec1:g:ppMAAOSwpDdVQfBp

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου