Προς το περιεχόμενο

Ξεκούρδισμα οταν χρησιμοποιώ τρέμολο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παίδες...χρειάζομαι τα φώτα σας..

 

Έχω μια κιθάρα Godin session με την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά τελευταία έχω παρατηρήσει οτι όταν χρησιμοποιώ το tremolo bar (κλασικό, όχι floyd) η κιθάρα ξεκουρδίζεται και μάλιστα προς τα πάνω.για να σας δώσω να καταλάβετε αν κάνω κάποιο ελαφρύ βύθισμα με το τρέμολο , η Μι (1η) καταλήγει σχεδόν ένα ημιτόνιο πάνω, ενώ αν μετά κάνω ένα σήκωμα στην ίδια χορδή επιστρέφει εκεί που ήταν και λίγο πιο κάτω...

 

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Είναι θέμα nut?

Το τρέμολο είναι ρυθμισμένο ώστε να είναι τέρμα κάτω, χωρίς καθόλου floating

 

ΥΓ. δεν είναι θέμα χορδών, τις άλλαξα και το θέμα συνεχίζει..

 

thanx!

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99% Nut

+1000

Γενικότερα (συνήθως) το nut φταίει. Από εκεί κ πέρα, για χρήση τρέμολο απαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί το σωστό πέρασμα των χορδών (λίγες στροφές χορδών στα κλειδιά, τέντωμα μετά την τοποθέτηση). Μπορείς να βάλεις επίσης λίγο γραφίτη στις εγκοπές του nut για να μειώσεις την τριβή.

 

Edit

Λογικά αν το δεις, την στιγμή που το τρέμολο είναι flushed to the body και μετά την χρήση του η b είναι κουρδισμένη πιο ψηλά, σημαίνει πως κάπου σκαλώνει και δεν επανέρχεται στο αρχικό της κούρδισμα. Άρα λογικά κάπου σκαλώνει (nut, string tree, etc.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

Γενικότερα (συνήθως) το nut φταίει. Από εκεί κ πέρα, για χρήση τρέμολο απαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί το σωστό πέρασμα των χορδών (λίγες στροφές χορδών στα κλειδιά, τέντωμα μετά την τοποθέτηση). Μπορείς να βάλεις επίσης λίγο γραφίτη στις εγκοπές του nut για να μειώσεις την τριβή.

 

Edit

Λογικά αν το δεις, την στιγμή που το τρέμολο είναι flushed to the body και μετά την χρήση του η b είναι κουρδισμένη πιο ψηλά, σημαίνει πως κάπου σκαλώνει και δεν επανέρχεται στο αρχικό της κούρδισμα. Άρα λογικά κάπου σκαλώνει (nut, string tree, etc.)

 

+1  O0

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάνω κάποιο ελαφρύ βύθισμα με το τρέμολο , η Μι (1η) καταλήγει σχεδόν ένα ημιτόνιο πάνω

Πως γίνεται αυτό?  ??? Αν κάνεις βύθισμα και σκαλώσει κάπου τότε το πιο πιθανό είναι να πάει ένα ημιτόνιο προς τα κάτω (δηλ. Μιb)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οταν κάνει το βύθισμα, η χορδή χαλαρώνει και ένα τμήμα της περνάει από το νατ προς τα κλειδιά.

Όταν επανέρχεται το τρέμολο την κανονική του θέση, η χορδή σκαλώνει στην επιστροφή και ένα μικρότερο τμήμα της χορδής περνάει από το νατ προς τη γέφυρα.. Έτσι, μκρότερο τμήμα χορδής+ίδια τάση=υψηλότερο pitch.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οταν κάνει το βύθισμα, η χορδή χαλαρώνει και ένα τμήμα της περνάει από το νατ προς τα κλειδιά.

Όταν επανέρχεται το τρέμολο την κανονική του θέση, η χορδή σκαλώνει στην επιστροφή και ένα μικρότερο τμήμα της χορδής περνάει από το νατ προς τη γέφυρα.. Έτσι, μκρότερο τμήμα χορδής+ίδια τάση=υψηλότερο pitch.

Σωστός.  8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, κάτι τέτοιο υποπτευόμουνα και εγώ απλά έλεγα μήπως ήταν κάτι άλλο που μπορώ να το φτιάξω μόνος μου...έχω βάλει μολυβάκι στο  nut αλλά δεν έκανε κάτι.

θα την πάω στον μάστορα και αν είναι κάτι άλλο θα επανέλθω

:)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου