Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

πάω στον έκτο χρόνο ως ευτυχισμένος ατμιστής (μαζί με την γυναίκα μου)...

 

υπήρξα φανατικός καπνιστής από τα 14... είχα φτάσει στα 2,5 έως 4 πακέτα (ανάλογα την δουλειά) και με όλα τα καλούδια της χρήσης του τσιγάρου (μηδενική αντοχή, κιλά φλέματα, δεν μύριζα, δεν γευόμουνα, ταχυκαρδίες thrash metal με διπλομποτιές κλπ)...

 

προσπάθησα πολλές φορές να το κόψω... δεν τα κατάφερα ούτε όταν πήγα να τα τινάξω  από σοβαρότατη εγκεφαλική αιμορραγία λόγω αρτηριοφλεβώδους δυσπλασίας... μόλις για 2 μήνες άντεξα χωρίς αυτό παρ όλη την κατάστασή μου...

 

αυτή την στιγμή είμαι ένας φανατικός αντικαπνιστής (μέχρι σημείου παρεξήγησης από φίλους και γνωστούς) και ένας υγιέστατος άνθρωπος που ανεβαίνει στον τέταρτο τρέχοντας στα 51 του και φτάνει αλαχάνιαστος, ενώ ταφτυνε στον πρώτο από τα 40 του...

 

από τον δεύτερο χρόνο κιόλας έχω κόψει πλήρως και την νικοτίνη οπότε και την εξάρτηση... ατμίζω όσο και όταν γουστάρω έχοντας απομακρυνθεί χιλιόμετρα από τον πειρασμό μνα ξαναρχίσω τον καρκίνο...

 

όλα αυτά τα χρόνια (πέραν της προσωπικής μου εμπειρίας) έχω διαβάσει ότι κυκλοφορεί για την επικινδυνότητα του και σταμάτησα πρόσφατα όταν το αγγλικό σύστημα υγείας (που εμπιστεύομαι απόλυτα γιατί μου έσωσε κάποτε την ζωή), το δέχτηκε ως "φάρμακο" μέσο διακοπής του καπνίσματος και το επέτρεψε ΠΑΝΤΟΥ...

 

μάλιστα σε σχέση με τον 100% κίνδυνο για την υγεία που επιφέρει η χρήση του συμβατικού τσιγάρου, του ηλεκτρονικού βαθμονομήθηκε (αυστηρά κιόλας) περί του 5% (μια βόλτα στην Πατησίων σε ώρα αιχμής είναι παραπάνω ;D)...

 

τώρα τα εγκάθετα των καπνοβιομηχανιών αμερικανάκια, ακόμα βγάζουν ανακοινώσεις ότι 10 plus χρόνια μετά και τις δεκάδες σοβαρές και μη έρευνες, "μπορεί να" είναι επικίνδυνο, με κορυφαίες τις δημόσιες εκκλήσεις  "αν νιώσετε καμιά παρενέργεια ειδοποιείστε μας"... κατά τα άλλα εμείς το απαγορεύουμε προληπτικά (ενώ επιτρέπουμε τα όπλα και το αλκοόλ βέβαια) γιατί κάποιοι νέοι το ξεκίνησαν με κίνδυνο να περάσουν στο τσιγάρο σε δεύτερο χρόνο... κλασική αμερικανιά η χαζή δικαιολογία, καθότι η κοινή λογική λέει ότι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών των νέων απλά θα πήγαιναν ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στο τσιγάρο αν δεν υπήρχε η εναλλακτική...

 

μη ξεχάσω βέβαια να αναφέρω και τον μέσο ελληνάρα καπνιστή φίλο μας, που ως κλασικό χάπατο θύμα  της κάθε παραπληροφόρησης, όχι μόνο την χρησιμοποιεί ως άλλοθι για να συνεχίσει να καπνίζει ο ίδιος (θεμιτόν και σεβαστόν), αλλά με την "εγκληματική ελαστική του συνείδηση" προπαγανδίζει και στους άλλους την απόφασή του...

 

"...έλα ρε μ@λ@κ@ αφού αυτό είναι χειρότερο... δεν ακούς στις ειδήσεις... καλύτερα είναι να καπνίζεις"...

 

κλασικό παράδειγμα ο πατέρας μου... βαρύς κι αυτός καπνιστής πεδιόθεν, με ΧΑΠ στα 70 του, που δεν μπορούσε πια να πάει από το δωμάτιο του στην τουαλέτα, αφού με τίποτα δεν έκοβε το μπ#$ρδέλο, βελτίωσε μέσα σε ένα μήνα κατά μεγάλο ποσοστό την ποιότητα ζωής του όταν τον έπεισα με τα πολλά και ξεκίνησε να ατμίζει... μέχρι και για κολύμπι έφτασε να πηγαίνει μόνος του το καλοκαίρι...

φευ όμως... οι "φίλοι" του στο καφενείο και οι "ειδήσεις" έκαναν το θαύμα τους... ξανάρχισε να καπνίζει πουράκια γιατί είναι "αγνά" και επέστρεψε άμεσα στην πρότερη κατάσταση και την βγάζει δεν την βγάζει πλέον...

 

αυτά από την προσωπική μου εμπειρία...

ΠΑΝΤΑ παραμένει η ΚΑΛΥΤΕΡΗ λύση να κόψεις πλήρως το τσιγάρο (όπως και τα πλαστικά χάμπουργκερ και τα πατατάκια και και και βέβαια)... ;) 

 

κλείνοντας κάποια tips για όσους θέλουν να το ξεκινήσουν (αντικαθιστώντας το τσιγάρο εννοείται)...

 

ΠΟΤΕ μην το κάνετε παράλληλα... ούτε ένα τσιγάρο... ξεκινώντας το, δώστε του μια ευκαιρία 2-3 μηνών και βλέποντας τα οφέλη δύσκολα θα ξαναγυρίσετε... άσε που θα σας βρωμάει απίστευτα πια... επίσης μην ξεκινήσετε με μεγάλο ποσοστό νικοτίνης... την κάνετε που την κάνετε την προσπάθεια ξεκινήστε από 0,9, μετά κανα εξάμηνο πέστε στα 0,6 και μετά άντε γεια σας... ;D

 

 

ΥΓ. όπως αναφέρθηκε και παραπάνω το να επιλέγουμε ΑΥΣΤΗΡΑ επώνυμα προϊόντα είναι εκ των ων ουκ άνευ... έτσι κι αλλιώς αν δεν κάνει κάποιος εξεζητημένες επιλογές, το κόστος παραμένει πολύ χαμηλό σε σχέση με το τσιγάρο... πχ μαζί με την γυναίκα μου είχαμε φτάσει να θέλουμε  400€ το μήνα για τσιγάρα και τώρα σπάνια ξεπερνάμε τα 50 το τρίμηνο (για πολύ συχνή χρήση από την Σοφία που έκανε την βλακεία να παραμείνει σε νικοτίνη και πιο χαλαρή κατά το δοκούν από μένα που γρήγορα ξεφορτώθηκα κι αυτήν)...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίτος χρόνος χωρίς τσιγάρο χάρη στο ηλεκτρονικό.Εχω βρεί την υγειά μου και αυτό είναι που μετράει.Σύμφωνα με έρευνες  απο σοβαρούς επιστήμονες  είναι 95 % πιο αβλαβές απο το κανονικό τσιγάρο. Οσο για τους θεριακλήδες καπνιστές που το κατηγορούν άς  κρατήσουν αυτοι το κανονικό που είναι όλο υγεία  ( 4000 ουσίες .Μέχρι και κυάνιο έχει) και άς αφήσουν τους ατμιστές να ατμίζουν τον καρκίνο όπως λένε. Κάποια στιγμή θα μειώσω την νικοτίνη και θα το κόψω και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ εδώ και δύο χρόνια χρησιμοποιώ μόνο το emulator.

Χρησιμοποιώ νικοτίνη αλλά όχι αρώματα (σκέτη γλυκερίνη).

Προσπαθούσα χρόνια να κόψω το τσιγάρο.

Πράγματι αισθάνομαι καλύτερα, τόσο που δεν θέλω να το κόψω.

 

Δεν θα το χρησιμοποιούσα σίγουρα ...

Είναι που έχεις δει μόνο τα φτηνά κινέζικα και τα υγρά "ο Μπάμπις" (γεύση Μπανάνα-Μπιςκότο.  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει γενικα η αντιληψη οτι το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι Η ΛΥΣΗ. Δεν αναφερομαι μονο στην  βοηθεια που αυτο μπορει να προσφερει στη διακοπη του καπνισματος (η οποια ειναι αμφιλεγομενη) αλλα στο γεγονος οτι αρκετοι πιστευουν οτι δεν βλαπτει την υγεια.

 

Μεχρι στιγμης δεν υπαρχουν σοβαρες μελετες  υπερ της μιας η της αλλης αποψης και δεν θα υπαρξουν ακομα για καιρο καθως προκειται για αρκετα προσφατη συνηθεια ωστε να μελετηθει σε ευρεια κλιμακα και να γινουν κλινικες δοκιμες σε βαθος χρονου που να μπορουν να του αποδωσουν η οχι βλαπτικες δρασεις.

 

Με τη λογικη και μονο λοιπον, δεχομαι οτι μπορει να βοηθησει στη διακοπη του καπνισματος (λογω εξης απο νικοτινη) αλλα και επειδη προσφερει και κατι να απασχολει το χερι , κλασσικο προβλημα οσων εχουν προσπαθησει αν κοψουν τη βλαπτικη συνηθεια του καπνισματος. Δεχομαι επισης οτι μια και δεν εχει τα προιοντα καυσης του καπνου και του χαρτιου, πισσα κλπ, ενδεχομενως προκαλει υποδεκαπλασια η και καθολου βλαβη στο σκελος του καπνισματος που αφορα στο καρδιαγγειακο συστημα.

 

Απο την αλλη προκειται για κατι το οποιο εισπνεεται, με προιοντα (υγρα) τα οποια δεν εχουν καποια πιστοποιηση, για τα οποια δεν μπορουμε να γνωριζουμε πολλα πραγματα, απο ποιους κατασκευαζονται, σε ποιες συνθηκες, τι περιεχουν. Τα προιοντα του ατμισματος ερχονται σε επαφη με το αναπνευστικο συστημα, μια απο τις οδους που προσφερει μια απο τις γρηγοροτερες και αποτελεσματικοτερες οδους απορροφησης ουσιων στον ανθρωπινο οργανισμο. Απο αυτη τη σκοπια φοβαμαι οτι ελοχευουν καποιοι κινδυνοι τους οποιους πιθανως να τους δουμε στο μελλον. Το επιχειρημα οτι περπατωντας στη Πατησιων εισπνεεις εξισου καυσαερια δεν πειθει καθοτι ο ιδιος λογος θα μπορουσε να θεωρηθει ελαφρυντικο και για εναν καπνιστη των 4 πακετων ημερησιως.

 

Γενικα, παροτι υπηρξα καπνιστης, και τωρα ειαι περιστασιακος καπνιστης (αυτο που λεμε social smoker) και παροτι το δοκιμασα δεν με πειθει. Δεν μου αρεσει να ειμαι μερος μιας κλινικης δοκιμης σε κατι που στο κατω κατω της γραφης μπορω να αποφυγω.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Είναι που έχεις δει μόνο τα φτηνά κινέζικα και τα υγρά "ο Μπάμπις" (γεύση Μπανάνα-Μπιςκότο.  ;D)

;D ;D ;D

 

Όχι ωρε.

Δεν είναι αυτό.

 

Αν το έκοβα (που δεν θέλω), θα το έκοβα που λέει και ο SF (που μπορώ).

 

Αλλά ως προείπα, αν "λειτουργεί" είναι οκ (και για να το λέτε, σας πιστεύω)

 

Υ.Γ.  Καπνίζω αλλά αυξησα κατα πολύ το τρέξιμο  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

LK είναι ανάγκη να κάνεις ένα πέρασμα από το άτμισμα. Ρουφάμε ακαλαίσθητα πσηφιακά τροφοδοτικά, στα κρυστάλλινα τασάκια έχουμε αποδείξεις και κομπολόγια και άμα καμιά κυρία μας ζητήσει φωτιά της δίνουμε φορτιστή usb. Ελα να μας βάλεις σε μια σειρά.

 

...

Υ.Γ.  Καπνίζω αλλά αυξησα κατα πολύ το τρέξιμο  ;D ;D ;D

 

Το πιάσαμε το concept  ;D ;D ;D

 

071713_2332_SouthAfrica2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το επιχειρημα οτι περπατωντας στη Πατησιων εισπνεεις εξισου καυσαερια δεν πειθει

 

ελπίζω να σαι ο μόνος που εξέλαβες  ως "επιχείρημα" μια χιουμοριστική (ως πρόθεση, σαν αποτέλεσμα δεν ξέρω) αποστροφή του κειμένου μου, αποκόπτοντας τη από όλο το υπόλοιπο "σεντόνι επιχειρημάτων" που άπλωσα...

έπρεπε να ναι περισσότερο "ματωμένο" για να σε αγγίξει έ... :P  ;D

 

ότι το ηλεκτρονικό κυκλοφορεί από το 2004 (συνεχώς εξελισσόμενο τεχνικά), το ατμίζουν εκατομμύρια άνθρωποι, ότι ποτέ κανένας από αυτούς δεν έπαθε κάτι άμεσα συνδεδεμένο με αυτό (μη φοβάσαι αν υπήρχε "γεγονός" θα το μάθαινες πρώτος γιατί θα έπαιζε πρώτο θέμα παντού καθότι είναι πολλά τα λεφτά Άρη) είναι ψιλά γράμματα μάλλον...  ::)

 

κι άντε εντάξει εσύ που (φαντάζομαι) ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ σχολαστικά ότι τρως να έχει περάσει από πολύχρονες κλινικές μελέτες, δεν μας λες και το όριο σε χρόνο που θα δεχόσουν ως ικανό για να θεωρηθεί ένα νέο προϊόν ασφαλές μέσω κλινικών δοκιμών, αφού δεν σου φτάνουν τα 12 χρόνια, ώστε να μη θεωρηθείς μέρος κλινικής δοκιμής του ο ίδιος?...

 

πόσα θες? 20?... 30?... μέχρι τότε θα ήσουν "ικανοποιημένος" από τα εκατομμύρια ανθρώπων που αποδεδειγμένα  θα "ΨΟΦΟΥΣΑΝ ΕΠΩΔΥΝΑ" από το τσιγάρο (ναι αυτοί που για τους x λόγους του ο καθένας δεν μπορεί να το κόψει) καθώς και για μένα (αν στην καλή δεν αποκτούσα την ΧΑΠ που πατέρα μου για να "φύγω" πρόωρα με την σειρά μου) που θα βίωνα υποβαθμισμένη ποιότητα ζωής?... 

(καλά για το παθητικό και την ποιότητα ζωής των "αμάχων" δεν αναφέρω τίποτα γιατί θα ανοίξω κι άλλο θέμα και θεωρώ καλή τη πίστη ότι εσύ καπνίζεις μόνος σου)...  ;)

 

μήπως θέλεις να σου μιλήσω (μόνο αυτό φαντάζομαι θα φτάνει) για το αντιεπιληπτικό φάρμακο που παίρνω από το 2006 και το τι παρενέργειες αποδεδειγμένα έχει και παρ όλα αυτά ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΡΕΧΟΥΝ  ελαφρά τη καρδία οι γιατροί? αυτό πόσα χρόνια κλινικών δοκιμών νομίζεις ότι πέρασε πριν μου το δώσουν αντικαθιστώντας κάποιο άλλο που ήδη μου διέλυε το συκώτι (υπόψιν έχω μόνο 2 κρίσεις στο ιστορικό μου και μάλιστα συνδεδεμένες με την ΑΔ που είχα ως μοναδική αφορμή και το παίρνω ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ) ...

 

σόρυ αν σου φανεί κάπως "επιθετικό" το ποστ μου (δεν έχει προσωπικό πρόσημο αντιπαράθεσης και αποσπασματικά έλαβα αφορμή ), αλλά έχω ιδιαίτερη ευαισθησία στο θέμα και στην "ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ" αντιμετώπιση του σε σχέση με το τι και πόσο βλάπτει περνώντας τη στοματική μας κοιλότητα... ;) ;D

 

Αν το έκοβα (που δεν θέλω), θα το έκοβα που λέει και ο SF (που μπορώ).

 

Αλλά ως προείπα, αν "λειτουργεί" είναι οκ (και για να το λέτε, σας πιστεύω)

 

Υ.Γ.  Καπνίζω αλλά αυξησα κατα πολύ το τρέξιμο  ;D ;D ;D

 

respect Λάκη μ', αλλά αν υπήρχε vintage ηλεκτρονικό θα σου λεγα εγώ...

 

καλού κακού βέβαια φυλάω το πρώτο σε σχήμα τσιγάρου που άτμισα... μετά από 30 χρόνια θα στο δωρίσω και θα μ' αγαπάς... :P ;D

 

 

LK_e-cig.jpg.b3f62876b4b4746bb15d21deff57576c.jpg

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι  που διαβάζω  απόψεις  συμφορουμιτων  που βοηθηθήκαν  αποτελεσματικά  από το  ηλεκτρονικό  τσιγάρο και απαλλάχτηκαν από τον διάολο.

 

Έτσι, να περνουμε  κουράγιο  και εμείς  οι ‘’νέοι’’ σε αυτήν την προσπάθεια.

 

respect Λάκη μ', αλλά αν υπήρχε vintage ηλεκτρονικό θα σου λεγα εγώ...

 

Κοιτά  μη  τον δεις  με τίποτα stingray  και άλλα μηχανικά mods  να τα αλλάζει σαν τα πουκάμισα ;D Vaperev_Blog_Stingray_9.jpg

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που με εκνευρίζει με κάποιους (αρκετούς, ομολογώ) από τους χρήστες ΗΤ είναι ότι ατμίζουν αρειμανίως σε οποιοδήποτε περιβάλλον κι αν βρεθούν, λες και εγώ είμαι υποχρεωμένος να μυρίζω το άρωμα τσιχλόφουσκα/μέλι/ουϊσκι , που έφτιαξαν και να κάθομαι σε ένα περιβάλλον ατμού, λες και θα επιβιβαστώ σε καρβουνιάρη.  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου