Προς το περιεχόμενο

Βασικές απορίες περί synthesis


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η απορια μου ηταν ως προς την φυσικη υποσταση του ηχου δηλαδη αυτη η ταλαντωση που βλεπουμε στην εικονα πως μεταφραζεται σε amplitude, σημαίνει ότι οταν περνάει από το 0 (σημείο ισοροπιας φανταζομαι αυτο θα ειναι που ανεφερε ο μανος) σημαινει οτι δεν υπαρχει και ηχος ?

Mε βαζεις να προσπαθω να θυμηθω τις βασικες αρχες του ηχου που εχω διαβασει...853 χρονια πριν. :P

Αν θυμαμαι λοιπον καλα, στο σημειο 0 δεν υπαρχει ηχος, αλλα επειδη η συχνοτητα της ταλαντωσης ειναι πολυ γρηγορη, το αυτι μας αντιλαμβανεται τον ηχο χωρις διακοπες. Σκεψου ενα LFO που η ταχυτητα του ειναι απο 0 ως 500. Μαλλον δεν υπαρχει τετοιο LFO αλλα τεσπα, στο παραδειγμα μου διαλεγεις στο LFO ενα square wave για να διαμορφωσεις το amplitude ενος ηχου. Αν βαλεις το LFO σε χαμηλη ταχυτητα, πχ 30, εκει θα ακους τον ηχο να παιζει διακοπτομενος ανα Χ χρονικα διαστηματα. Οσο αυξανεις ταχυτητα στο LFO τα διαστηματα αυτα μικραινουν, και οταν η ταχυτητα του LFO φτασει το 500, τα διαστηματα αυτα δεν γινονται αντιληπτα απο το αυτι μας με αποτελεσμα να ακουμε εναν συνεχομενο ηχο.

 

Ελπιζω να θυμαμαι καλα οσα εγραψα, αν εχω καπου λαθος ας μας πει καποιος που ξερει καλυτερα τα του ηχου. glasses2.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mε βαζεις να προσπαθω να θυμηθω τις βασικες αρχες του ηχου που εχω διαβασει...853 χρονια πριν. :P

Αν θυμαμαι λοιπον καλα, στο σημειο 0 δεν υπαρχει ηχος, αλλα επειδη η συχνοτητα της ταλαντωσης ειναι πολυ γρηγορη, το αυτι μας αντιλαμβανεται τον ηχο χωρις διακοπες. Σκεψου ενα LFO που η ταχυτητα του ειναι απο 0 ως 500. Μαλλον δεν υπαρχει τετοιο LFO αλλα τεσπα, στο παραδειγμα μου διαλεγεις στο LFO ενα square wave για να διαμορφωσεις το amplitude ενος ηχου. Αν βαλεις το LFO σε χαμηλη ταχυτητα, πχ 30, εκει θα ακους τον ηχο να παιζει διακοπτομενος ανα Χ χρονικα διαστηματα. Οσο αυξανεις ταχυτητα στο LFO τα διαστηματα αυτα μικραινουν, και οταν η ταχυτητα του LFO φτασει το 500, τα διαστηματα αυτα δεν γινονται αντιληπτα απο το αυτι μας με αποτελεσμα να ακουμε εναν συνεχομενο ηχο.

 

Ελπιζω να θυμαμαι καλα οσα εγραψα, αν εχω καπου λαθος ας μας πει καποιος που ξερει καλυτερα τα του ηχου. glasses2.png

 

ισως θα επρεπε να απευθυνθουμε στους ειδημονες του computer section!(μηπως να γινει μεταφορα του θεματος εκει?) και εγω αυτο που λες ειχα υποθεσει/κατανοησει απο τα οσα διαβασα! οδευουμε ετσι προς το παρον μεχρι νεωτερας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως θα επρεπε να απευθυνθουμε στους ειδημονες του computer section!

Τι σχεση εχει το θεμα με το computer section? Καλα ειναι εδω στο Keyboards, η συζητηση ειναι γυρω απο τα synths και τις διαφορες μεθοδους συνθεσης ηχου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχει το θεμα με το computer section? Καλα ειναι εδω στο Keyboards, η συζητηση ειναι γυρω απο τα synths και τις διαφορες μεθοδους συνθεσης ηχου.

 

 

με παρεξηγησες! το λεω γιατι εκει ειδα αρκετα science freaks  ;D οποτε μπορει στο συγκεκριμενο θεμα περι φυσεως του ηχου να ξερουν κατι παραπανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου