Προς το περιεχόμενο

τι είναι το DAC?


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

 

το dac είναι το κύκλωμα που αναλαμβάνει την μετατροπή του σήματος από ψηφιακό σε αναλογικό πριν αυτό φτάσει σε μια τελική ενίσχυση πριν τα ηχεία μας... είναι ενσωματωμένο σε πλήθος σύγχρονων ηλεκτρονικών συσκευών και φυσικά σε όλες τις κάρτες ήχου...

 

εδώ και πολλά χρόνια κυκλοφορεί και ως ανεξάρτητη συσκευή με ψηφιακή σύνδεση μέσω SPDIF πρωτοκόλλου με σκοπό να αναβαθμίζει ουσιαστικά το σημαντικότερο στάδιο μιας αναπαραγωγικής ψηφιακής συσκευής ήχου, "ακυρώνοντας" την ανάγκη αντικατάστασής της...

 

η "επικοινωνία" με άλλες συσκευές μπορεί να γίνει μέσω coaxial καλωδίου 75ohm (βύσμα rca), ή optical 75ohm (με toslink βύσμα)...

στις πιο ακριβές υλοποιήσεις χρησιμοποιείται και το επαγγελματικό πρωτόκολλο AES3 (το spdif είναι μια consumer απλοποίηση του από την SONY και την PHILIPS) ή αλλιώς AES/EBU όπως έχει επικρατήσει να λέγεται και η σύνδεσή του μπορεί να είναι balanced με XLR και καλώδιο 110ohm ή  με βύσμα BNC και καλώδιο 75ohm (επί το πλείστον χρησιμοποιείται η balance xlr)...

 

όλα τα σύγχρονα dac (πλην εξαιρέσεων) διαθέτουν usb και είναι δεκάδες στο εμπόριο (μην μπω εκατοντάδες πλέον) με μέγεθος από ένα κουτί τσιγάρα μέχρι ρακ...

 

μια βασική διαφορά είναι ότι αν το usb τους είναι σε 1.1 μπορούν να ανέβουν μέχρι 96KHZ (και κάποιες φορές μόνο 48) και δεν μπορούν να έχουν "ασύγχρονη λειτουργία"*... το θετικό τους σε αυτή την περίπτωση είναι ότι δεν χρειάζονται drivers και τα windows τα αναγνωρίζουν άμεσα...

 

σε usb 2.0 (που είναι και τα περισσότερα πια) υποστηρίζουν "ασύγχρονη λειτουργία", και μπορούν παράλληλα να ανέβουν άνετα στα 384ΚΗΖ στα 32bit με μόνο αρνητικό ότι χρειάζονται drivers στα win (σε mac και 1.1 και 2.0 αναγνωρίζονται κατευθείαν, όπως και σε συστήματα με linux)...

 

η χρησιμότητά τους τώρα νομίζω ότι είναι προφανής και στην περίπτωσή μας... ακόμα και με ένα καλό φθηνό dac (όπως πχ το iFi nano DSD που είχα αναφέρει σε άλλο θέμα) στα 200€, αποκτάς καλύτερο ήχο στην αναπαραγωγή από οποιαδήποτε  RME ή άλλη semi - pro καρτούλα, μετατρέποντας το ταπεινό σου pc άκι-laptop άκι σε Hi End αναπαραγωγική συσκευή, ακόμα και μέσω της ψηφιακής εξόδου της on board...

 

 

 

* μέσω της ασύγχρονης λειτουργίας περιορίζεται το ψηφιακό jitter, που είναι το φαινόμενο του αποσυγχρονισμού ενός ψηφιακού σήματος κατά την διαδρομή του από την πηγή προς τον δέκτη και σαν αποτέλεσμα έχει τον αρνητικό επηρεασμό στον ήχο ενός συστήματος...

ουσιαστικά όταν το σήμα φτάσει στον δέκτη, επανασυγχρονίζεται μέσω ενός δεύτερου "ρολογιού" (το πρώτο είναι πάντα στην πηγή)...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από όσα έχω καταλάβει οι converters συντελλούν στην όσο το δυνατόν πιστότερη μεταφορά αυτών που παίζεις στον αναλογικό κόσμο και αυτός είναι και ένας από τους λόγους που θέλω ξεχωριστό μηχάνημα που να κάνει μόνο αυτή τη δουλειά.

 

 

και ορθώς το προσέγγισες από την αρχή το θέμα ως στόχο... τα dac (είτε αυτόνομο είτε ως μέρος οποιασδήποτε αναπαραγωγικής συσκευής) σε συνδυασμό με τα ενεργά ηχεία, αποτελούν τον σημαντικότερο παράγοντα κατά την  ηχογράφηση και το mix, γιατί ουσιαστικά είναι τα "ΑΥΤΙΑ" σου...

και ο εγκέφαλός σου θα δώσει τις ανάλογες εντολές για επεξεργασία σε όλα τα επίπεδα σύμφωνα με το ερέθισμα που θα λάβει από αυτά...

 

αν διορθώνεις ένα "λάθος", ακούγοντας λάθος, τότε απλά διορθώνεις λάθος... ;)

 

ειδικά στο hi end level λοιπόν που έθεσες εξ αρχής το πεδίο αναζήτησης (με το antelope και τον avalon), πάντα η αναβάθμιση ξεκινά από το monitoring στάδιο (που πάει "πακέτο" με το dac)... χωρίς αυτό ως reference, δεν μπορείς καν να αξιολογήσεις τα υπόλοιπα...  απλό και κατανοητό νομίζω...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

πολύς λόγος γίνεται τελευταία για τα chip των dac... ας πούμε τα 32 μπιτα ESS Sabre έχουν αποκτήσει ένα πολύ θετικό hype (δικαίως)...

επειδή όμως ως συνήθως γίνονται παρανοήσεις που οδηγούν σε εξαγωγές λάθος συμπερασμάτων, καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε ότι και σε αυτή την περίπτωση, ένα μεμονωμένο part  που χρησιμοποιεί μια συσκευή, δεν αποτελεί απόδειξη, αλλά απλά θετική ένδειξη εν δυνάμει "καλού ήχου"...

 

προσοχή λοιπόν, γιατί αν και το chip παίζει βασικό ρόλο κατά την μετατροπή του σήματος από ψηφιακό σε αναλογικό, δεν επαρκεί ως μοναδικό κριτήριο που θα στηρίξει μια επιλογή... σημαντικό ρόλο στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του ηχητικού αποτελέσματος που θα παράγεται από την συσκευή, παίζουν και η σχεδίαση του αναλογικού τμήματος και η ποιότητα του τροφοδοτικού κ.α. ... και εδώ όπως πάντα "τα αυτιά έχουν τον τελικό λόγο" στην οποιαδήποτε συγκριτική διαδικασία πριν μια αγορά...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου