Προς το περιεχόμενο

Χειρότερο ηχητικό αποτέλεσμα μετά από mastering... γίνεται?


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

όποτε πάω να κάνω mastering πραγματικά το τελικό αποτέλεσμα είναι χειρότερο από τη μίξη μου.

 

αυτό δεν θα έπρεπε να συμβαίνει... τηρουμένων των αναλογιών και των (υποκειμενικών) επιδιώξεων σου, ακόμα και μια πραγματικά "κακή" σου παραγωγή θα έπρεπε σχετικά εύκολα (σε ένα εξειδικευμένο mastering studio) να γίνεται λιγότερο κακή, όπως και μια "μέτρια" ψιλοκαλή, μια "ψιλοκαλή" καλή, μια "καλή" πολύ καλή, μια "πολύ καλή" άριστη και μια "άριστη" να μένει ως έχει...  8)

 

στις περιπτώσεις που αναφέρεις "υπάρχει κάτι σάπιο στο βασίλειο της Δανιμαρκίας"...  ;) :)

ή εκεί που απευθύνθηκες κάτι δεν έγινε σωστά (για x λόγους π.χ. αδιαφορία) ή απλά απευθύνθηκες σε "κατ' ευφημισμόν" mastering studio που δεν πληρούσε βασικές προδιαγραφές, είτε σε εξοπλισμό είτε σε τεχνογνωσία επί του αντικειμένου...

 

πρέπει να προσέχεις τέτοιες περιπτώσεις και εφ εξής:

 

1. να ζητάς πάντα, να ακούσεις "πριν-μετά" δείγματα από υπάρχουσες δουλειές του επαγγελματία που προσεγγίζεις...

2. σε δεύτερο χρόνο (αφού πρώτα ακούσει την παραγωγή σου), να εξαντλείτε μια συζήτηση, όπου θα καθορίζεται, από σένα τι έχεις στο μυαλό σου και από αυτόν τι "μπορεί" να κάνει σε σχέση με αυτό ("απόλυτο" συμπέρασμα δεν βγαίνει με "ηχο-περιγραφές", αλλά μπορούν παραδείγματα να βοηθήσουν για κατά το δυνατόν ανεκτές αποκλίσεις σε αυτό που έχεις να περιμένεις)....

3. αν τελικά και παρόλα αυτά το αποτέλεσμα είναι "χειρότερο" (πράγμα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ) απλά δεν πληρώνεις...

 

εν κατακλείδι, αυτό που μπορεί να έχεις στο μυαλό σου, (πιθανότατα) μπορεί να μη γίνεται εκ των πραγμάτων, αλλά μια "βελτίωση" είναι "εκ των ουκ άνευ"...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου