Προς το περιεχόμενο

Πού βρίσκουμε ήχο Β3 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά θα δοκιμαστούν όλα τα δωρεάν και θα το σκεφτώ ιδιαίτερα (το εννοώ) και το σιδερόψαρο.

Είναι σημαντικό να έχεις κάτι που να παίζει πάντα χωρίς ένα υπολογιστή νομίζω.

Ίσως με το εφ άπαξ... ;D

 

H γνώμη του SF βαραίνει ιδιαίτερα πάντα (να το ξέρετε αυτό) [διότι στηρίζει Nixon  8)]

 

Κατά τα άλλα ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές fusiongtr, Auditorydriving, waterfall-K  :-*

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αλλά δεν θα μου δώσει την αίσθηση των πλήκτρων...

Τιποτα δεν θα σου δωσει. Ενα πενταλ ειναι με 9 κακιστα presets, εκ των οποιων μονο τα 6 ειναι "Hammond" και ακουγονται σχεδον ιδια μεταξυ τους. Μηδεν Hammond δυνατοτητες να πειραξεις (drawbars, percussion, chorus/vibrato, Leslie settings, overdrive κλπ), δεν ξερω που απευθυνεται αυτη η πατατα. Οποιοσδηποτε κιθαριστας μπορει να αγορασει ενα MIDI interface και να συνδεσει στην κιθαρα του οποιοδηποτε synth σε keyboard/rack/desktop μορφη με Hammond ηχους καθως και κανονικα Hammond οργανα/Hammond clones/racks και να παιξει με απιστευτους ηχους. Ξεχωρα οι soft λυσεις. Οποτε γιατι να αγορασει καποιος αυτο το Electro-Harmonix πεταλι στα €240? :-X

 

Ακουγεται χαλια, ειναι τραγικα limited και οι τυποι που το εφτιαξαν εχουν μαυρα μεσανυχτα απο Hammond οργανα. To "Gospel" preset, λεει, εχει τον ηχο των upper drawbars. Λες και τα lower drawbars παραγουν διαφορετικο ηχο. eyeroll.gif

Δες και το παρακατω απιστευτο official βιντεο, το οποιο το ανεβασαν φανταζομαι για διαφημιση του Β9 και οχι για...δυσφημιση. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μη φωνάζεις... ;D

you got a point και το ξέρεις και το ξέρουμε!

δεν θέλω κάτι που να ξεγελάει ασχετους.

Αν δεν έπιαναν τα χέρια μου (το δεξί) τίποτα ίσως το σκεφτόμουν.

Αν υπολογίσεις όμως ότι το 74 στα εφηβικά μου πριν πιάσω την κιθάρα για τα καλά, έπαιζα το strange kind of woman, και το highway star στο ακκορντεόν  :o με γαργαλάει για κανένα σόλο αλά Rollie.... ::)

 

Θέλω να ακούγεται σαν πλήκτρο, έστω και κακού παίκτη, παρά σαν Β3 από χορδές έστω ικανού κιθαρίστα.

Και όντως είναι ακριβό. Στα 200 και, σφίγγομαι και παίρνω το ψάρι χτες.

 

Προ κρίσης δεν θα το συζητούσα καν.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H γνώμη του SF βαραίνει ιδιαίτερα πάντα (να το ξέρετε αυτό) [διότι στηρίζει Nixon  8)]

 

;D ;D

 

Παντως εγω αυτο χρησιμοποιω,πηγαινε στο soundcloud μου τα μισα κομματια  ;D εχουν μεσα Hammond & γενικα organs....ακου και ας σου αρεσουν αγορασε αφοβα.....

 

να ακου και εδω

 

 

 

ΑΚΟΥ ειπα οχι ΒΛΕΠΕ... ;D ;D ;D

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα σου πώ μια «ανορθόδοξη» λύση, αν αποφασίσεις να αγοράσεις software .

 

Φυσικά το B4 της Native Instruments είναι εξαιρετικό!

 

Αλλά , στη θέση σου, αν ήταν να πάρω ΜΟΝΟ ένα, θα έπαιρνα πάλι της Native Instruments το FM7 (εξομοίωση του DX7) .

 

Αυτό λειτουργεί ακριβώς όπως το DX7, που σημαίνει ότι μπορείς να βρεις εκατοντάδες ήχους Hammond φτιαγμένους για το DX7 (οι οποίοι είναι θαυμάσιοι) και να τους κάνεις insert στο fm7.

 

Έτσι όχι μόνο θα έχεις Hammond ,αλλά και πάρα πολλούς άλλους fm ήχους για μελλοντική χρήση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πώ μια «ανορθόδοξη» λύση, αν αποφασίσεις να αγοράσεις software .

 

Φυσικά το B4 της Native Instruments είναι εξαιρετικό!

 

Αλλά , στη θέση σου, αν ήταν να πάρω ΜΟΝΟ ένα, θα έπαιρνα πάλι της Native Instruments το FM7 (εξομοίωση του DX7) .

 

Αυτό λειτουργεί ακριβώς όπως το DX7, που σημαίνει ότι μπορείς να βρεις εκατοντάδες ήχους Hammond φτιαγμένους για το DX7 (οι οποίοι είναι θαυμάσιοι) και να τους κάνεις insert στο fm7.

 

Έτσι όχι μόνο θα έχεις Hammond ,αλλά και πάρα πολλούς άλλους fm ήχους για μελλοντική χρήση.

 

να σου πω κάτι φίλε μου...

όπως είπα πιό πάνω, απευθύνεσαι σε άνθρωπο που το πρώτο όργανο που έπιασε είχε πλήκτρα - στα 8. (melodica ήταν). Και την είχα ξεσκίσει.

Κιθάρα έπιασα μετά. (άντε να δεις χαϊρι στα 15 χωρίς κιθάρα.. ;D)

Είναι κάτι σαν τον πρώτο έρωτα...

Αν πάρω κάτι κάποτε, ειλικρινά το λεω θα πάρω Β3.

Κι ας έχω 6 μπασοκίθαρα σπιτι...

Αρκεί μη μου μπεί η ιδέα.

Ούτως ή άλλως έχουμε θεμελιώσει  8)

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ κρίσης δεν θα το συζητούσα καν.

Πολλα δεν θα συζητουσαμε προ κρισης. Προ κρισης θα σου ελεγα κατευθειαν να αγορασεις Hammond. :P Τεσπα, αν ειναι να δωσεις τα λεφτα σου καπου, παρε κατι που να σου μεινει, να συμπεριφερεται και να ακουγεται σαν Hammond. Υπαρχουν εξαιρετικες soft λυσεις οπως σου προτεινουν παραπανω, αλλα αν θες κατι αυτoνομο που να δουλευει το ιδιο καλα για παντα ακομα κι αν πεταξεις το PC απ'το παραθυρο, πας σε hardware λυση. Να σου πω επισης κατι που ελεγα και σε εναν φιλο χτες, οτι Hammond αισθηση δεν θα εχεις ποτε με κανενα rompler synth ή soft προγραμμα, οσο καλο Hammond ηχο κι αν εχει. Παντα θα σου λειπει κατι. Αν εισαι βεβαια λιγο "κολλημενος" με το Hammond κι οχι απλα καποιος που θελει 5-6 Hammond ηχους να προσθεσει στα κομματια του. Η αισθηση του τραβηγματος των αληθινων drawbars και το παιξιμο πανω σε waterfall πληκτρα δεν αντικαθισταται απο κανενα rompler/soft SIM.

 

My 2 cents και Yo O0

 

Αυτό λειτουργεί ακριβώς όπως το DX7, που σημαίνει ότι μπορείς να βρεις εκατοντάδες ήχους Hammond φτιαγμένους για το DX7 (οι οποίοι είναι θαυμάσιοι) και να τους κάνεις insert στο fm7.

Έτσι όχι μόνο θα έχεις Hammond ,αλλά και πάρα πολλούς άλλους fm ήχους για μελλοντική χρήση.

Ναι, τα 6-Op. FM synths σαν το DX7 μπορουν να φτιαξουν αρκετους τυπου Hammond ηχους. Sine waves το ενα, sine waves και το αλλο. Η διαφορα ειναι οτι το Hammond εχει 9 αρμονικες ενω το DX7 "μονο" 6.

 

6 ταλαντωτες στο επιπεδο patch ηχου λιγα synths εχουν ακομα και στις μερες μας, και η FM εχει καλα αποτελεσματα στην παραγωγη ηχων Hammond. Φανταζομαι το νεο Montage synth με 8-Op. FM engine θα φτιαχνει πολυ καλυτερους Hammond ηχους.

Οχι Dimsonic, μη το αγορασεις, κανει πανω απο €3000... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι Dimsonic, μη το αγορασεις, κανει πανω απο €3000... 8)

 

ποιό κάνει πάνω από 3χι?

το fm7?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol, οχι βεβαια. Το νεο synth της Yamaha, το Montage6, κοστιζει πανω απο €3000, το οποιο εχει πολυ ανωτερη FM engine απο το DX7.

 

Montage_6_600x_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου