Προς το περιεχόμενο

Πού βρίσκουμε ήχο Β3 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και τα entry level καινούργια Β3 που βλέπαμε πριν κανα μήνα πόσο κάνουν?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπαρχουν entry level Hammond οργανα, τουλαχιστον στο θεμα του ηχου. Μιλαμε για τα σημερινα Hammond. Το πιο φτηνο οργανο της εταιρειας ειναι το XK1c στα €1300. Εχει τον ιδιο killer ηχο ενος New B3 MkII που κοστιζει γυρω στα...€22-€24,000. :P

Το νεο μοντελο που εβγαλε τωρα, το ΧΚ5, θα κοστιζει περιπου €3400 απ'οτι λενε οι πληροφοριες. Ακομα δεν ειναι σε παραγωγη. Μετα το καλοκαιρι φανταζομαι οτι θα βγει στην αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει, entry level στα λεφτά.

Πραγματικά, με ενδιαφέρει έτσι όπως το λες.

Ίσως να βολευτώ με τίποτα φτηνολύσεις τώρα, και όταν με το καλό έρθει η ώρα, να χτυπήσω κάτι για το γμτ.... :angel:

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερη εποχη για να παρει κανεις ενα Hammond δεν υπαρχει. Η τεχνολογια ειναι απιστευτα φτηνη, εξου και βλεπεις ενα Hammond στα €1300 με τετοιον απιστευτο ηχο. Χιλια kudos στη Hammond-Suzuki που εκανε τον ηχο του B3 προσβασιμο στους παντες. Πριν 15 χρονια ηθελες 10-20 χιλιαρικα για ενα vintage B3/C3, και σε τι κατασταση θα ηταν και πως θα ακουγοταν και και και και...Μιλαμε για οργανα κατασκευασμενα μεταξυ 1955 και 1975. Ασε που τα περισσοτερα σημερα ειναι ανακατασκευασμενα απο παλια ανταλλακτικα αλλων vintage Hammond, μια και δεν βγαινουν πλεον ανταλλακτικα γι αυτα τα οργανα. Τα περισσοτερα δε ειναι κατι σαν τον Φρανκεστάιν, Β3 απ'εξω, Α100 μεσα ή οτι αλλο σκεφτεις. Ξερεις ποσοι νομιζουν οτι εχουν καποιο original B3/C3/A100 και στην ουσια εχουν ενα Hammond ανακατασκευασμενο απο υλικα αλλων μοντελων? Ο ηχος τους μπορει να ειναι καλος μεν (αλλα και πολυ κακος επισης) αλλα οι τιμες τους ειναι τσιμπημενες κατα πολυ οταν ο αλλος τους βαζει πανω το ταμπελακι Β3/C3.

 

Τελως παντων, περαν του vintage "κολληματος" που εχουν μερικοι, στις μερες μας δεν υπαρχει καποιος πραγματικα σοβαρος λογος για να επενδυσει καποιος λεφτα σε ενα οργανο 45ετιας-50ετιας. Αυτο δεν θα το λεγαμε βεβαια πριν 15-20 χρονια. Η Hammond καταφερε να φτιαξει οργανα που να φερουν επαξια το ονομα Hammond μολις στις αρχες των 00s. Πριν το 2000 τα οργανα της εταιρειας δεν ακουγονταν και τοσο σαν Hammond.

Στην πραγματικοτητα η Korg τοτε εβγαζε πολυ καλυτερο Hammond ηχο απο την Hammond. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

add to cart ( ;D): http://smart.noiz.gr/details.php?id=272183

(εννοείται πως δεν έχω σχέση με τον πωλητή)

 

ΩΧ....! :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι υπερευχαριστημένος.

 

http://www.genuinesoundware.com/?a=showproduct&b=24

 

Το VB3 κάνει παπάδες.

Ψάξε κι άλλα demo.

 

το έχω φορτώσει και το δοκιμάζω.

Πολύ καλό φαίνεται για τα λεφτά του....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό φαίνεται για τα λεφτά του....

Εγώ το χρησιμοποιώ με midi guitar.

Έχει πάρα πολλές δυνατές επιλογές ήχων και καλύπτει πολύ μεγάλη γκάμα μουσικών στυλ με πολύ καλή πιστότητα.

Θέλει λίγο ψάξιμο βέβαια.

Καλές δοκιμές, είναι κόλλημα. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το χρησιμοποιώ με midi guitar.

Έχει πάρα πολλές δυνατές επιλογές ήχων και καλύπτει πολύ μεγάλη γκάμα μουσικών στυλ με πολύ καλή πιστότητα.

Θέλει λίγο ψάξιμο βέβαια.

Καλές δοκιμές, είναι κόλλημα. :)

 

το midi guitar της jam origin ή κάτι άλλο?

το δοκίμασα λίγο, αλλά κάτι δεν μου καθότανε.

 

Πάντως μέχρι στιγμής μόνη ένσταση με το vb3 ότι δε μου βγάζει αρκετή ένταση.

Δεν μου βγαίνει πάνω από υπάρχουσες μίξεις.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το midi guitar της jam origin ή κάτι άλλο?

  Ό fusion και ένας ακόμη.... ::) είναι οι "προχωρημένοι" του site...... ;D ;D ;D

  Εννοεί κάτι τέτοιο...

  Products55509-1200x1200-625499.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου