Προς το περιεχόμενο

Epiphone Jack Casady bass - Θεσσαλονίκη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Fellow bassmen και όχι μόνο καλησπέρα σας για άλλη μια φορά!

 

Όπως καταλάβατε απ'τον τίτλο ενδιαφέρομαι για ένα Epiphone Jack Casady μπάσο.

 

Το χει / έχει παίξει κανένας με τέτοιο?

 

Και επίσης Θεσσαλονίκη ποιος παίζει να το χει, να πάω να το παίξω (γιατί δεν έχω πιάσει καν κουφωτό ηλεκτρικό ποτέ) και αν δεν μου πουν τιμή να μου πέσουν και τα υπόλοιπα μαλλιά, να το αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω παίξει και ομολογώ πως μου άρεσε αρκετά, αν και κάπως άβολο. Με πένα το συγκεκριμένο (kate me) κελαηδάει. Παρ'όλα αυτά, για μοναδικό όργανο δε νομίζω να το'παιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι one-trick pony (όσο και να προσπαθεί το varitone) αλλά το trick που κάνει το κάνει καλά και εντυπωσιάζει  ;D

 

Άρα προτείνεται για κατασταλαγμένους μπασίστες ή για μπασίστες και με άλλα μπάσα στον οπλοβαστό τους.

Συνήθως το βρισκες σε πολύ λογικές τιμές αλλά τώρα τελευταία έχει ανοδικό trend για λόγους που δεν αντιλαμβάνομαι.

 

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και φινιρίσματος (καλύτερη και από το το δείγμα του Midtown Gibson - πολύ ωραίο μπάσο και αυτό- που πεσε στα χέρια μου), εξαιρετικό μπράτσο, πολύ καλός μαγνήτης.

 

Είναι σαφής η αγάπη του για τις flat χορδές αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν "παίζει" και με round.

 

Καλύτερα από όλα παίζει στη goldtop version.  ;D

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ψήσατε!  ;D ;D

 

X-minor γιατί άβολο? Μου φάνηκε αρκετά φαρδύ το μανίκι στα βιντεάκια (προς precision δηλαδή) και δεν με χαλάει καθόλου αυτό. Λάθος?

 

Audio το ξέρω ότι είναι one trick ponny που λες κι εσύ, precision φάση. Γουστάρεις και το παίρνεις ή δεν γουστάρεις και δεν το παίρνεις. Ε εγώ προσανατολιζόμουνα για καιρό σε precision που νομίζω έχουν αρκετές ομοιότητες και μοιάζουν και αρκετά σαν ηχοχρώματα. Απλά το epi έχει και το resonance του κουφωτού που μ'αρέσει αλλά και ταιριάζει πιστεύω στο στυλ και στη μπάντα που παίζω εδώ και χρόνια (post punk revival). Παίξιμο 90% πένα στη μπάντα, οπότε ναι μ'ενδιαφέρει πάρα πολύ και το πως ακούγεται με πένα.

Τώρα έχω ένα jazz, squier vm με ντιμαρτζιους. Καλούλι είναι αλλά ποιοτικά θέλω αναβάθμιση εδώ και χρόνια. Λεφτά δυστυχώς δεν υπήρχαν όμως..

 

Γενικά είμαι μέγας Curάς και νομίζω ότι ο αγαπημένος μου Simon ήχος (στα λαιβ) προέρχεται απ'τα κουφωτά που έχει, ένα Cassady και ένα Eccleshall 335 και δεδομένου ότι precision (για fender usa μιλαω) φάγανε και μια τρελή άνοδο στις τιμές και το epi βγαίνει στα 700κάτι, έλεγα να του ρίξω μια ματιά.

 

Και κατέληξα να με έχει ψήσει πάρα πολύ γιατί το γουστάρω άπειρα και σαν εμφάνιση (ε κακά τα ψέματα μετράει και με ποιο δείχνεις πιο ωραίος στο stage 8) αλλά και σε φτιάχνει όταν το κοιτάς). Πάντως audio εγώ στο μαύρο είμαι και με αφαίρεση του pickguard μάλιστα.  :)

 

Αλλά επειδή τα βιντεάκια δεν λένε τίποτα ξέρει κανείς τίποτα για Θεσσαλονίκη, αν υπάρχει πουθενά? Precisions έχω παίξει αρκετά, θέλω να παίξω οπωσδήποτε και ένα τέτοιο για να αποφασίσω που θα πάω τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα να είσαι  Κιουρας, για δεν πας, να ακούσεις  κανα  Thunderbird ( epi classic IV pro ) που είναι μπασαρα και με  πολλές  ηχητικές  δυνατότητες

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα και το κεραυνοπούλι, αλλά θα το θελα σε Gibson αν ήταν να το πάρω, αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Και πάει στα 2 χιλιάρικα. Κάποια στιγμή είναι ένα μπάσο που σίγουρα θα προσθέσω στο οπλοστάσιο, αλλά αυτή η στιγμή δεν είναι τώρα.

 

Και επειδή είμαι της άποψης πάρε αυτό που σου κάνει πρωτίστως το κλικ στο μάτι, θα επιμείνω στο casady. Το θέμα είναι ότι δεν είμαι starter ούτε bedroom player αλλά σε μπάντα αρκετά χρόνια που ξεκινήσαμε και τη δισκογραφία, οπότε πρέπει να είμαι σίγουρος ότι ηχητικά μ'αρέσει και μου δίνει αυτό που θέλω εντός του ήχου της μπάντας.

 

Γι'αυτό και είναι πολύ σημαντικό να το βρω κάπου Θεσσαλονίκη, οπότε παίρνω τους δρόμους και τα τηλέφωνα και καλή μου τύχη.

 

Το δίλημμα στην παρούσα φάση είναι Casady new vs Fender P USA μετάχειρο. Ένα απ'τα δύο θα αποτελέσει το επόμενο μου μπάσο. Διακαής πόθος το Road worn 50s αλλά για λίγο ρελικ 1400-1500 ευρώ και χωρίς καν βαλίτσα είναι πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα και το κεραυνοπούλι, αλλά θα το θελα σε Gibson αν ήταν να το πάρω, αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Και πάει στα 2 χιλιάρικα. Κάποια στιγμή είναι ένα μπάσο που σίγουρα θα προσθέσω στο οπλοστάσιο, αλλά αυτή η στιγμή δεν είναι τώρα.

 

Το Thunderbird είναι ένα ιδιαίτερο μπάσο και πρέπει να το παίξεις για να το εκτιμήσεις (ή πριν το απορρίψεις).

Το Epiphone είναι ιδιαίτερο αλλά και ιδιαίτερα ποιοτικό μπάσο και προσωπικά προτιμώ το thru από το βιδωτό.

Με μερικές αλλαγές (season to taste που λένε και οι "βάρβαροι"), αμφιβάλλω αν θα σου λείψει το Gibson (πέραν του logo στο headstock που τις περισσότερες φορές είναι από μόνο του λόγος αγοράς) .

 

Το δίλημμα στην παρούσα φάση είναι Casady new vs Fender P USA μεταχείρο. Ένα απ'τα δύο θα αποτελέσει το επόμενο μου μπάσο. Διακαής πόθος το Road worn 50s αλλά για λίγο ρελικ 1400-1500 ευρώ και χωρίς καν βαλίτσα είναι πολλά.

 

Αν δεν έχεις ήδη Precision στον οπλοβαστό σου, δεν τίθεται ζήτημα επιλογής, όσο καλό και να είναι το Cassady.

Αναμφιβόλως, 1500 ευρά για ένα ρελικιασμένο Μεξικάνικο P-bass είναι (πάρα) πολλά.

 

Η άποψή μου για την δημιουργία αυτού που ζητάς :

 

- Βαμμένο (πλήρως) nitro, Alder σώμα από Ευρώπη/Αμερική (αν μπορείς). Προσωπική προτίμηση το Fiesta Red αλλά οι επιλογές απεριόριστες. Μιλώ για πλήρως nitro αφού με κανονική χρήση γίνεται από μόνο του γρήγορα relic  ;) Αν θες το αγοράζεις relic.

 

- Μπράτσο από Fender USA ή Warmoth (thin) ή Allparts (με αυτή τη σειρά)

 

- Γέφυρα 60s threaded Fender ή Kluson/Goldo.

 

- Κλειδιά Gotoh GBR640 Resolite Reversed tuner (ή τα απλά -πάντα reversed- που είναι φθηνότερα αλλά έχουν το διπλό βάρος) .

 

- Μαγνήτες είτε έτοιμοι από δεκάδες κατασκευαστές, είτε σύμφωνα με τα specs που θες τυλιγμένοι όπου θες (Ελλάδα/Ευρώπη Αμερική)

 

- Pickguard (Tort αν πας με Fiest Red) από Allparts ή πολλοί άλλοι (και αρκετοί φερέγγυοι) από ebay.

Το παραπάνω, αν δε σεταριστεί και σωστά, θα είναι ένα καταπληκτικό όργανο πιθανότατα καλύτερο από ένα Μεξικάνικο ή και Αμερικάνικο P-bass με το γνωστό πρόβλημα βέβαια της μεταπώλησης.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίλημμα στην παρούσα φάση είναι Casady new vs Fender P USA μετάχειρο

 

Fender P USA τοτε,το αλλο ειναι "μπασο γκαρνταρομπας" ξερεις για Πασχα και Χριστουγεννα φαση  ;D

 

Μπασιστας χωρις P Bass ειναι σαν κιθαριστας χωρις telecaster....δηλ. ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ    ;D ;D ;D

 

Απο τη αλλη βεβαια οταν ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ τετοιες ΚΑΡΑΜΠΑΣΟΥΚΛΕΣ στις αγγελιες

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=298321

 

τι να πει και τι να κανει κανεις.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Βαμμένο (πλήρως) nitro, Alder σώμα από Ευρώπη/Αμερική (αν μπορείς). Προσωπική προτίμηση το Fiesta Red αλλά οι επιλογές απεριόριστες. Μιλώ για πλήρως nitro αφού με κανονική χρήση γίνεται από μόνο του γρήγορα relic  ;) Αν θες το αγοράζεις relic.

 

- Μπράτσο από Fender USA ή Warmoth (thin) ή Allparts (με αυτή τη σειρά)

 

- Γέφυρα 60s threaded Fender ή Kluson/Goldo.

 

- Κλειδιά Gotoh GBR640 Resolite Reversed tuner (ή τα απλά -πάντα reversed- που είναι φθηνότερα αλλά έχουν το διπλό βάρος) .

 

- Μαγνήτες είτε έτοιμοι από δεκάδες κατασκευαστές, είτε σύμφωνα με τα specs που θες τυλιγμένοι όπου θες (Ελλάδα/Ευρώπη Αμερική)

 

- Pickguard (Tort αν πας με Fiest Red) από Allparts ή πολλοί άλλοι (και αρκετοί φερέγγυοι) από ebay.

 

θελω και γω θειο ;D

 

Μπασιστας χωρις P Bass ειναι σαν κιθαριστας χωρις telecaster....δηλ. ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ    ;D ;D ;D

 

I agree!

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender P USA τοτε,το αλλο ειναι "μπασο γκαρνταρομπας" ξερεις για Πασχα και Χριστουγεννα φαση  ;D

 

Μπασιστας χωρις P Bass ειναι σαν κιθαριστας χωρις telecaster....δηλ. ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ    ;D ;D ;D

 

Απο τη αλλη βεβαια οταν ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ τετοιες ΚΑΡΑΜΠΑΣΟΥΚΛΕΣ στις αγγελιες

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=298321

 

τι να πει και τι να κανει κανεις.....

 

 

 

Ωρες ώρες απορώ πως αυτό το παληκάρι έκανε καριέρα...  ;D

image_update_23175d03de688259_1373105467_9j-4aaqsk.jpeg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου