Προς το περιεχόμενο

Epiphone Jack Casady bass - Θεσσαλονίκη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπασιστας χωρις P Bass ειναι σαν κιθαριστας χωρις telecaster...

 

Καλή η αναλογία ....  ;D

 

Απο τη αλλη βεβαια οταν ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ τετοιες ΚΑΡΑΜΠΑΣΟΥΚΛΕΣ στις αγγελιες

http://smart.noiz.gr/details.php?id=298321

 

Ε δεν χαρίζεται ακριβώς αν και η τιμή είναι λογικότατη.

Το πρώτο καλό μου μπάσο (ποιός π..στης μου το κλεψε να μάθαινα) πριν πολλααααα χρόνια.

Είχα εκείνη την αφίσα της Ibanez με τον Alphonso Johnson, Sting, John Mc Vie και κάποιους άλλους να παίζουν με Musician και το χα βάλει αμέτι μουχαμέτι να το πάρω (αν το έβρισκα σε λογικά χρήματα)....

Τρομερή ποιότητα κατασκευής αλλά πάνβαρο και όχι για αδύναμους ώμους.

Το συγκεκριμένο πρέπει να είναι το ("μικρότερο") MC824 βλέποντας το κύκλωμα αν και οι μαγνήτες ("PJ") με μπερδεύουν λίγο.

Don't make them like this (commercially) anymore....

 

θελω και γω θειο ;D

Όποτε θες, μου λες και ξεκινάμε....  ;) ;) ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ωρες ώρες απορώ πως αυτό το παληκάρι έκανε καριέρα...  ;D

image_update_23175d03de688259_1373105467_9j-4aaqsk.jpeg

 

τον βλεπεις χαρουμενο?  ;D ;D

 

ενω δες εδω χαρα  ;D

 

theclashlondoncalling.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη χαρά που την είδες?  ;D

 

(νομιζω έχει πει σε πολλές συνεντεύξεις ότι μετάνιωσε που έσπασε το συγκεκριμένο P γιατί μετά δεν βρήκε άλλο να του αρέσει τόσο..)

 

Audio καλά όλα αυτά, αλλά μετά ποιος θα το συναρμολογήσει??  :P Αν έχεις πάντως κανά πρόχειρο κοστολόγιο για όλα αυτά τα parts θα με ενδιέφερε.

 

Μωρέ συμφωνώ για το P, κι εγώ εννοείται ότι θέλω οπωσδήποτε ένα, αλλά μετάχειρα USA απειροελάχιστα. Αφού είναι τόσο γαμάτα που κανείς δεν τα πουλάει  ;D Και το θέμα είναι τα χρήματα, αλλιώς δεν θα ρωτούσα..

 

Για thunderbird δεν τίθεται λόγος και ναι το όνομα στο headstock θέλω. Γενικά όταν καλυφθούν όλες οι μπασιστικές ανάγκες και αρχίσει το gas, τότε θα πάω να βρω ένα να παίξω κι αν μου αρέσει θα το πάρω, αλλά σε gibson  8)

 

Το βάρος είναι θέμα πάντως, γιατί το jazz τώρα είναι maple body και άρα θεόβαρο. Μου χει φύγει ο ώμος τόσα χρόνια και με καλή ζώνη. Οπότε ένα hollow body θα ταν μια ευχάριστη αλλαγή στον τομέα αυτό.

 

Για thunderbird το χω διαβάσει πολλάκις, τώρα το άκουσα και για το casady: ότι έχει μεγάλο neck diving. Ισχύει?

 

Όπως και να χει ευτυχώς βρέθηκε γνωστός και συνάδελφος (μέγας.. κιουράς επίσης) που έχει casady και στα δυο χρώματα μάλιστα και P και Jazz (και Rick και και..) οπότε θα γίνει αρμένικη βίζιτα σε κανα 2 βδομάδες και απευθείας σύγκριση όλων!!  >:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Audio καλά όλα αυτά, αλλά μετά ποιος θα το συναρμολογήσει??  :P Αν έχεις πάντως κανά πρόχειρο κοστολόγιο για όλα αυτά τα parts θα με ενδιέφερε.

To κοστολόγιο (με ακρίβεια) του μπάσου υπάρχει.

Το θέμα είναι να ξέρουμε το βάθος τσέπης αυτού που το επιθυμεί για να γίνουν και οι αντίστοιχες "διορθώσεις".

Όσο για την συναρμολόγηση, ε, κάποιον θα βρούμε, μη σε ανησυχεί.  8)

 

 

Μωρέ συμφωνώ για το P, κι εγώ εννοείται ότι θέλω οπωσδήποτε ένα, αλλά μετάχειρα USA απειροελάχιστα.

Αφού είναι τόσο γαμάτα που κανείς δεν τα πουλάει  ;D Και το θέμα είναι τα χρήματα, αλλιώς δεν θα ρωτούσα..

 

Πες το budget σου και όλα είναι δυνατά....

Υπάρχουν και γαμάτα όπως λες αλλά υπάρχουν και μετριότατα US.

Και προπαντός, μην ξεγράφεις τα Ιαπωνικά.

 

Το βάρος είναι θέμα πάντως, γιατί το jazz τώρα είναι maple body και άρα θεόβαρο. Μου χει φύγει ο ώμος τόσα χρόνια και με καλή ζώνη. Οπότε ένα hollow body θα ταν μια ευχάριστη αλλαγή στον τομέα αυτό.

Τα hollοw body δεν είναι η μόνη λύση για το βάρος (άσε που μερικά είναι βαριά)

Υπάρχουν και ελαφριά ξύλα για σώμα (βλέπε swamp ash)

 

Για thunderbird το χω διαβάσει πολλάκις, τώρα το άκουσα και για το casady: ότι έχει μεγάλο neck diving. Ισχύει?

Θα το διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι και χέροις

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο μου πρόβλημα είναι ότι θα το θελα και 2t sunburst με maple μανίκι και στα μεταχειρισμένα με περιορίζει. Γενικά δεν θέλω απλά επειδή είναι p να πάρω κάτι που δεν μ'αρέσει. Γιατί μετά με ξέρω, θα μπλέξω με το να του αλλάζω χρώμα και φινίρισμα (μόνο νιτρο στα φεντερ).

 

Κοίτα το μπατζετ είναι σχετικό. Όσο ας πούμε το road worn είχε 1200 έλεγα χαλάλι κι ας είναι μεξικάνικο, θα το πάρω γιατί μ' αρέσει. Εξάλλου λένε τα καλύτερα για την ποιότητα κατασκευής και τον ήχο του. Τώρα στα 1400-1500 που πήγε, ε όχι.

 

Το casady μπήκε στη μέση κυρίως λόγω εμφάνισης και συνδυασμού αλκοόλ (μπόλικου) και διάφορα λαιβ Cure (μεταξύ άλλων..) που γούσταρα τον 'κουφωτό' ήχο του Simon (και άκουσα και p, tbird, rick..). Α, και των brmc, που δεν τρελαίνομαι σαν μπάντα αλλά μου αρέσει πολύ το μπάσο τους.

Και φυσικά επειδή αυτή τη στιγμή τιμάται 710 στους γερμανούς. Είναι μεγάλο δέλεαρ το νούμερο αυτό. Μισή τιμή από road worn και usa p's.

 

Ευτυχώς βρέθηκε άκρη και στη μικρή μας πόλη και θα χω όλο το χρόνο να τα περιεργαστώ και να καταλήξω. Η αγορά πάντως προβλέπεται προς σεπτέμβριο-οκτώβρη που θα υπάρχει και δουλειά. Εκτός κι αν συμβεί κανένα θαύμα, ξεκινάμε και παρουσιάσεις δίσκου και τουρ σεπτέμβρη και θα ψηνόμουν πολύ να είχα ένα καινούργιο μπασάκι. 7-8 χρόνια πάνε με το squierάκι πλέον..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μόνο νιτρο στα φεντερ).

Ναι καλά....

Με poly undercoat μην ξεχνάς.  ;)

 

Ενώ το δικό μου είναι full nitro.  ;D

Πληζ μη με ρωτήσεις αν αξίζει τον κόπο....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου