Προς το περιεχόμενο

Ηχητικό τεστ - καρφί vs πεταλιέρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tον πρώτο ήχο τον παίρνω όταν κατά λάθος συνδέω την πεταλιέρα (μόνο για εφέ την χρησιμοποιώ) στο fx loop του ενισχυτή κι έχω κάνει λάθος κι έχω δώσει λάθος έξοδο από πεταλιέρα προς  fx loop (αντί για guitar out επιλέγω - κατά λάθος λέμε  ;D - line out).

 

Ο δεύτερος ήχος είναι αυτό που έχω στο καθαρό μου... Ο δεύτερος είναι ο καλύτερος για μένα γιατί δεν ταξιδεύουν τα πρίμα προς πάσα κατεύθυνση. Πιο στρογγυλός με περισσότερο μεσαία.

 

Εικάζω λοιπόν πως στο 1ο δείγμα έχεις πεταλιέρα (που σου κάνει τη ζημιά) και στο δεύτερο πας καρφί στον ενισχυτή...

 

Θα γελάσουμε με την απάντηση έχω την αίσθηση...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα σας πω αύριο αν θυμάμαι ακόμα ποιο είναι ποιο.  ;D

Δεν πειράζει.

Πες μας μόνο ποιό σου αρέσει πιο πολύ εσένα. ;D ;D

 

Ξέχασα, και γιατί σου αρέσει πιο πολύ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει διαφορά, αν και στα δικά μου αυτιά δεν μπορώ να πω ότι κάνει και μπαμ... :D

Ο πρώτος ήχος μου φαίνεται συχνοτικά πληρέστερος, πιο ζωντανος και πιθανότατα θα κόβει περισσότερο στη μίξη. Και επειδή ξέρω τα γούστα σου, πιστεύω ότι αυτός είναι ο καρφί  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δευτερο ακουγεται πιο αδυναμο και λιγοτερο πριμο.

 

Απλα για να μη μπερδευομαστε κι ολας η πεταλιερα σου ειναι αυτη

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=210000.msg896870#msg896870

 

θα εχεις tone loss ετσι κι αλλοιως ,δηλ. και αν βγαλεις το wah, ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΤΑΛΙΑ ΚΛΕΙΣΤΑ μια και ΔΕΝ εχεις καποιο BUFFER στην αλυσιδα αλλα μονο TBP πεταλια...νομιζω οτι  τα HW γινονται και buffered οποτε δοκιμασε να γυρισεις ενα μονιμα σε buffered κατασταση αν και καλο ειναι το buffer να ειναι στην ΑΡΧΗ της αλυσιδας....

 

πολλοι νομιζουν οτι μια full TBP πεταλιερα θα εχει πιο...φυσικο ηχο...οχι δεν θα εχει...πιο ΑΔΥΝΑΜΟ ηχο θα εχει.

 

βεβαια αν στα live εχεις εστω και ΕΝΑ πεταλι μονιμα ΑΝΟΙΧΤΟ ο ηχος θα πρεπει να βελτιωνεται αισθητα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο κλιπ ο ήχος είναι πιο πριμάτος κι ακούω περισσότερες δυναμικές. Στο δεύτερο ο ήχος είναι πιο μουντός και φλατ. Πιστεύω ότι το πρώτο κλιπ είναι καρφί στον ενισχυτή γιατί κλασσικά με τα πολλά πετάλια χάνεις πρίμα και δυναμικές. Για συχνοτική πλουσιότητα δε μπορώ να ακούσω επί του παρόντος.

 

Το θέμα είναι ότι

-στο κοινό μπορεί να ακούγεται καλύτερα ο 2ος ήχος (πχ για τζαζιές)

-το κοινό μπορεί να μην καταλαβαίνει

-το κοινό μπορεί να καταλάβει λίγα (πχ σε κομμάτι που θέλει ατμοσφαιρίλα κ καλό ήχο)

 

...αλλά το σημαντικό είναι εσύ πώς εμπνέεσαι/χαλιέσαι απ'τον ήχο σου, για να δώσεις πραγματικά πόνο ή να ξενερώσεις (το οποίο καταλαβαίνει το κοινό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα για να μη μπερδευομαστε κι ολας η πεταλιερα σου ειναι αυτη

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=210000.msg896870#msg896870

 

θα εχεις tone loss ετσι κι αλλοιως ,

 

Ναι έχω αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρότερη από αυτή που ακούγεται στα κλιπς. Μόλις μπήκε το crybaby, έγινε αυτό:

 

Τεράστια διαφορά, σαν να έχεις αλλάξει ενισχυτή ακούγεται... ;D

 

...αλλά το σημαντικό είναι εσύ πώς εμπνέεσαι/χαλιέσαι απ'τον ήχο σου, για να δώσεις πραγματικά πόνο ή να ξενερώσεις (το οποίο καταλαβαίνει το κοινό).

 

Συμφωνώ απολύτως. Το τι ακούγεται από τον ακροατή και τι όχι, μικρή σημασία έχει ουσιαστικά. Το θέμα είναι να μου αρέσει εμένα αυτό που ακούω οπότε και θα αποδώσω το τοπ μου.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν καλό να ακούγαμε τα δύο κλιπς με κάποιο μπακιτράκι για να δούμε πως στέκεται ηχητικά στη μίξη. Εκτός κι αν βγαίνεις μόνο με μια κιθάρα στο stage και παίζεις μόνος σου  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου